parateam.lt 2020 m. vasario 14 d. 10:48 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

E. Matakas dirbs su senu nauju treneriu

Plaukikas Edgaras Matakas bilieto į 2020 m. Tokijo paralimpines žaidynes sieks treniruojamas Ramūno Leono.

Plaukikas Edgaras Matakas
Rimanto Navicko/RGB pictures nuotr.
Plaukikas Edgaras Matakas
R. Leonas regėjimo negalią turintį plaukiką atvedė į debiutinę 2016 m. Rio de Žaneiro paralimpiadą. Itin svarbaus sezono pradžioje permainas išgyvenęs 21-erių E. Matakas neabejoja, kad paralimpiniame Tokijuje jis plauks. Esą klausimai kiti: kokį greitį jam pavyks išvystyti ir dėl kokių pozicijų pakovoti Japonijos sostinės baseine.


Po trejų metų – sugrįžimas pas pirmą trenerį


„Treneris baseine taip paspaudžia, kad grįžus nebesinori nieko, tik miegoti“, – juokiasi E. Matakas.


E. Matako ir R. Leono keliai vėl susikirto šių metų sausio mėnesį, kai darbą su Lietuvos neįgaliųjų plaukimo lyderiu dėl asmeninių priežasčių baigė kitas specialistas Paulius Stankevičius.


Iškilus klausimui, kas perims darbą su E. Mataku, pirmas pasirinkimas buvo būtent R. Leonas, kuris plaukiką treniravo nuo 2012 m. iki 2016 m. Rio de Žaneiro paralimpinių žaidynių.


„Džiaugiuosi, kad treneris sutiko dirbti ir paruošti mane Tokijui. Galima sakyti, kad tai senas naujas treneris, nes pažįstamas. Iš pradžių buvo šiek tiek nežinios, kaip čia bus toliau, bet dabar viskas yra gerai. Nesakyčiau, kad man tai kažkoks didelis sukrėtimas. Gerai dirbame, gerai sutariame, viskas liuks. Geras klimatas treniruotėse. Taip ir turi būti“, – apie naują etapą pasakoja plaukikas.


Įprasta Lietuvos paralimpiečio diena prasideda 6.30 val. ryte. Pusryčiai, treniruotė, pietūs, paskaitos Lietuvos sporto universitete, poilsis. Ir taip šešias dienas per savaitę, išskyrus sekmadienį.


E. Matakas baseine kasdien nuplaukia 4-5 kilometrus. Bet tai dar ne viskas. Kelis kartus per savaitę plaukikas lieja prakaitą fizinio rengimo trenerio Gyčio Garbačiausko pratybose.


„Šiek tiek pasikeitė treniruočių specifika. Aš esu sprinteris, todėl viskas daugiau orientuota į greitį, į greičio ištvermę, jėgos greitumą ir panašiai“, – apie permainas treniruočių procese pasakoja atletas.


E. Matakas sako, kad R. Leonas – reiklus treneris – toks, koks ir turėtų būti. Tačiau plaukikas mano, kad ir pats turi būti reiklus savo treneriui. Esą tik tuomet bus pasiektas maksimalus rezultatas.


„Man patinka, kad treneris iš manęs reikalauja daug. Jis žino, kad aš galiu tai padaryti. Jis reikalauja to, kas galbūt man pačiam atrodo per sunku. Treniruotės išties sunkios. Treneris griežtas, jis manęs nepaleidžia, neleidžia nesąmonių daryti. Viską paaiškina, pasako, kodėl reikia daryti taip ar kitaip.


Turiu tokį požiūrį, kad kiek iš manęs reikalauja treneris, tiek ir aš iš jo reikalauju. Taip pasiekiami geri rezultatai. Noriu aiškumo, kad treniruotės būtų sunkios, kad spaustų siekti daugiau, kad mano rezultatai būtų analizuojami ir taip toliau“, – dėsto atletas, pats studijuojantis treniravimo sistemas.


Padeda sporto psichologai


E. Matakas sausį startavo pirmose sezono varžybose Minske, kur, nepaisant apsinuodijimo maistu, 50 m laisvu stiliumi rungtyje pademonstravo geresnį laiką nei praėjusiais metais – 27,11 sek. Tai – geriausias šio sezono rezultatas pasaulyje. Tačiau kaunietis džiūgauti neskuba ir sako galintis plaukti greičiau. Kaip 2017 m., kai treniruojamas Ditos Kareckienės ir Pauliaus Stankevičiaus, gerino asmeninius rekordus ir tapo pasaulio neįgaliųjų čempionu Meksikoje vykusiose pirmenybėse.


E. Matakas neslepia: 2018–2019 m. sezonus nori užmiršti, nes Europos ir pasaulio čempionatuose buvo tik savo paties šešėlis. Plaukikas įsitikinęs, kad tai įvyko dėl psichologinių bėdų.


„Tai dveji patys juodžiausi metai. Psichologiškai labai sunku, kai tu laimi pasaulio čempionatą, o po metų Europos čempionate nieko neiškovoji. Tas pats pasikartojo dar po metų pasaulio čempionate. Atrodė, kad nesijaudinu, ruošiausi, bet galiausiai tiesiog sudegiau paprastuose dalykuose.


Supratau, kad visus šiuos sunkumus sukuria psichologija. Mano kūnas yra ištreniruotas ir paruoštas varžyboms. Problemos būdavo psichologinės.


Dabar dirbu su psichologais, kad tai nesikartotų. Stengiuosi pamiršti visokias negandas, sunkumus, versti naują lapą ir į viską žvelgti kuo šviesiau“, – atskleidžia sportininkas.


Dėl kelialapio į Tokiją – ramus


Nors plaukikai dėl vietų Tokijo paralimpinėse žaidynėse kovos iki vasaros, bet E. Matakas jaučiasi dėl bilieto ramus. Lietuvos atstovas neabejoja į Tokiją pateksiantis per pasaulio reitingą. S11 klasėje besivaržantis plaukikas šios klasės 50 m. laisvu stiliumi rungties reitinge turi užimti bent 11 vietą.


„Esu ramus. Žinau, kokio rezultato reikia. Aš jį turiu ir viskas gerai. Reitingas dar bus atidarytas iki Europos čempionato gegužę. Iki to laiko dar nusimato reitinginės varžybos Anglijoje, kur galėsiu gerinti pozicijas. Nėra jokio streso. Dirbu savo darbą ir žinau, ko noriu“, – dėsto E. Matakas.


E. Matakas neturi abejonių dėl pagrindinės savo rungties. Be to, kaunietis tikisi, kad jam pavyks įvykdyti paralimpinį normatyvą ir 100 m krūtine rungtyje, kuri plaukikui yra nauja.


„Pradėjau plaukti krūtine, nes man tiesiog trūko rungčių. Plaukti tik 50 m krūtine galima, bet reikia dar papildomai kažko. Esu jaunas, galiu daugiau patempti. Su treneriu pažiūrėjome, kad krūtine plaukti sekasi visai gerai. Tai ko dėl gi ne“, – apie naujoves pasakoja E. Matakas.


E. Matakas plaukimą krūtine išbandė ir varžybose. Tiesa, kol kas trumpesnėje 50 m. distancijoje. Sausį Minske kaunietis net 4 sekundėmis pagerino Lietuvos rekordą – 35,98 sek.


E. Matako repertuare lieka ir 50 m plaukimas peteliške, o dvigubai ilgesnės distancijos atsisakyta. Artimiausias E. Matako startas – kovo mėnesį Lietuvos čempionate Elektrėnuose.

Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas