sportas.info 2020 m. vasario 25 d. 11:56 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Ką daryti, kad sportas nepakenktų?

Tam, kad sportas netaptų kančia, gydytojas Nerijus Linkus dalinasi patarimais, kaip apsaugoti save nuo traumų ir chirurginių intervencijų.

N.Linkus.
N.Linkus.
„Jaučiausi gerai, kol nepradėjau sportuoti. Niekada nemaniau, kad paprasčiausias bėgimas sugadins man sveikatą“, – su tokiais žodžiais kaunietė Joana pasirodė traumatologo kabinete. Moteris tikina, kad pradėjusi lankytis sporto salėje, jau po pirmųjų treniruočių nusprendė, kad teiginys, jog sportas – sveikata, yra mitas. Mat didžiuliai kelio skausmai nesiliovė savaitę, tad teko varstyti medicinos įstaigų duris. Specialistai tikina, kad visos kaltės sportui suversti nereikėtų. Labai svarbu žinoti, kaip derėtų sportuoti ir kokių klaidų nedaryti.
 
„Toks atvejis nėra retas. Dažnai būna taip, kad problema „tyli“ ir vos tik pajudinta pasirodo visu gražumu. Neretai tai baigiasi ir chirurginėmis operacijomis“, – komentuoja moterį konsultavęs klinikos „Artroklinika“ direktorius, gydytojas ortopedas traumatologas Nerijus Linkus.
 
Kaunietė pasakoja niekada neturėjusi problemų su kelių skausmais, kol neapsilankė sporto salėje. „Kaip ir daugelis – turėjau tikslą naujaisiais metais labiau rūpintis savo kūnu, todėl įsigijau sporto klubo abonementą. Dabar džiaugiuosi, kad jo nepirkau metams, mat jau po trečios treniruotės supratau, kad kažkas negerai. Salėje dažniausiai eidavau tik ant bėgimo takelio, nes su svoriais dirbti nemoku. Todėl nusprendžiau, kad valanda bėgimo per dieną bus geras sprendimas. Pirmosios treniruotės praėjo visai neblogai. Žinoma, skaudėjo raumenis, bet to tikėjausi. Deja, trečioji treniruotė buvo liūdnesnė. Atrodo, nei koja kryptelėjo, nei bėgau per greitai, bet po treniruotės namo nušlubavau. Iš pradžių maniau, kad taip turi būti, bet kitą rytą dėl aštraus kelio skausmo buvo sunku išlipti iš lovos. Tai tęsėsi savaitę, kol neiškenčiau ir dėl savo problemos kreipiausi į medikus“, – prisimena Joana.
 
Apsilankius specialisto kabinete paaiškėjo, kad moteris kelio problemų turėjo jau kelerius metus. Nors apie jas Joana nežinojo, sportas atskleidė porą metų slypėjusį sąnario kremzlės pažeidimą.
 
„Daugiau nei 10 metų neturėjusi fizinio krūvio, nesportavusi moteris atėjo į sporto salę. Norėdama greitų rezultatų be jokio apšilimo, be papildomų pratimų, be trenerio priežiūros ir plano iškart valandą per dieną „kankino“ save. Organizmui tai – šokas, kenčia ir raumenys, ir sąnariai. Todėl ir išlindo Joanos problema“, – komentuoja gydytojas ir primena, kad pajutus aštrų skausmą reikėtų ne tik užbaigti treniruotę, bet ir nelaukiant kol problema dar labiau išaugs, apsilankyti gydytojo kabinete.

 
Tam, kad sportas netaptų kančia gydytojas dalinasi patarimais, kaip apsaugoti save nuo traumų ir chirurginių intervencijų:
 
1. Trumpos 10 minučių mankštos kasdien – mėnuo iki sporto
 
Ilgą laiką nesportavus, tačiau nusprendus patobulinti kūną, pirmiausia reiktų galvoti ne apie sporto klubą, o apie mankštas namuose. Gydytojas tikina, kad 10-15 minučių lengvos treniruotės paruoš raumenis didesniam krūviui.
 
„Tikiu, kad daugelis gali atrasti bent 10 laisvų minučių per dieną ir atlikti keletą pratimų: pasukioti liemenį, padaryti pritūpimų, tempimo pratimų. Labai svarbu pradėti nuo mažų dalykų, kad į sporto rėžimą „įsijungtų“ smegenys, kraujotaka, raumenys. Nors iš pažiūros atrodo, kad net sušilti nespėjai, bet organizmas taip po truputį pratinasi prie dažnesnio judėjimo. Po mėnesio mankštų apsilankius salėje nereikės skųstis skaudančiais raumenimis. Be to, ženkliai sumažinsite traumų riziką“, – privalumus vardina N. Linkus.

2. Trenerio pagalba ir konsultacijos
 
Informacijos, kaip reikėtų naudotis treniruokliais, kokia turėtų būti pratimų seka, yra daug. Tačiau dažnai savamoksliai, perskaitę straipsnius ar peržiūrėję kelis video, salėje vis tiek daro klaidų, sako ortopedas traumatologas.
 
Anot jo, net ir paprasčiausius pritūpimus žmonės daro skirtingai, tačiau visiems atrodo, kad teisingai. Iš tiesų, netinkamai darant pritūpimus ir tūpiant per daug palinkstant į priekį, galima smarkiai sužaloti nugarą. Jei visas svoris tenka kelio sąnariams, galima pažeisti girnelės ar vidinės sąnario dalies kremzles bei raiščius.
 
Vis dėlto, taisyklingai ir saugiai sportuoti bei lengviau pasiekti rezultatų padėti gali asmeniniai treneriai. Jie išmano, kaip reikia tinkamai ir taisyklingai atlikti pratimus, įvertina galimybes ir pritaiko individualią treniruočių programą. Su treneriu rekomenduojama pasikonsultuoti bent jau pirmas treniruotes, kad jis parodytų, kokius pratimus ir kaip daryti, kokia jų seka turėtų būti. Vėliau, pajutus, kad pagalbos nebereikia, bus paprasčiau sportuoti savarankiškai, o patarimo prašyti reiks tik kilus klausimui.
 
3. Savo galimybių vertinimas ir atsistatymas
 
Nereikia manyti, kad visi gali paprasčiausiai nueiti į sporto salę, imti sunkius svorius ir iš salės išeiti su paaugusiais raumenimis bei laibesniu liemeniu. Net jei ir atrodo, kad visi aplink jus ima didesnius svorius, nebūtina į juos lygiuotis. Kur kas svarbiau įvertinti savo galimybes ir atminti, kad per didelis krūvis gali turėti skaudžių pasekmių.
 
„Kiekviena treniruotė turėtų būti sudaryta vadovaujantis principu 80/20. Tai reiškia, kad 80 proc. treniruotės laiko pratimai atliekami naudojant nedidelius krūvius, komforto zonoje. Likę 20 proc. treniruotės jau gali būti su sunkesniais svoriais, kai atliekami pratimai reikalauja didesnės jėgos. Šia taisykle vadovaujasi ir profesionalūs sportininkai, ir pradedantieji. Skirtumas tik tas, kad kiekvienas turi įsivertinti ir tik pagal pasirengimą rinktis pratimus bei svorius“, – pataria gydytojas.
 
Taip pat ortopedas traumatologas primena, kad sportas – sveika tik tada, kai sportuojama teisingai. Jei sportas intensyvus ir dažnas, jis gali tapti darbu, alinančiu organizmą. Anot gydytojo, sportuoti reikia taip, kad veikla teiktų džiaugsmą. Nepamirškite, jog judėti turite pagal savo galimybes, pasirengimą, reguliariai, o ne „bangomis“ ir tik pasirinkę sau tinkamą krūvį – juk ne kiekvienas iš mūsų rengiasi dalyvauti olimpiadoje.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas