Marytė Marcinkevičiūtė 2020 m. vasario 27 d. 17:02 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Briliantas žolės riedulio karūnoje

Buvusios rankininkės Donatos Martinkienės dėka Kaune įsižiebė žolės riedulio židinys, jos auklėtiniai sėkmingai žaidžia šalies čempionatuose.

L.Čaikauskas ir D.Martinkienė.
Alfredo Pliadžio ir asmeninio albumo nuotr
L.Čaikauskas ir D.Martinkienė.
   
Lietuvos žolės riedulio įvairių amžiaus grupių čempionatatuose sėkmingai žaidžia Kauno „Veršvų“ žolės riedulio komandos, vadovaujamos kūno kultūros mokytojos ir sporto mokyklos trenerės 53-ejų Donatos Vaičytės-Martinkienės. 
 
Lietuvos žolės riedulio federacijos (LŽRF) prezidentas Leonardas Čaikauskas teigia, kad ant šios energingos trenerės ir puikios organizatorės pečių gula visas Kauno žolės riedulys, nes mieste ji vienintelė dirba šios sporto šakos trenere. 

„Kai Kaune mano iniciatyva buvo pradėtas kultivuoti žolės riedulys ir trenere tapo Donata Martinkienė, ji įgyvendino visas mano svajones.  Kaip ilgametis profesionalus sporto darbuotojas galiu teigti, jog Kauno žolės riedulys puikiai dirbančios šios trenerės dėka išpildė visas mano viltis. Kaunas LŽRF tapo strategiškai svarbus: vyksta aktyvus šios sporto šakos judėjimas, atkreiptas miesto savivaldybės dėmesys, suburtos puikios įvairaus amžiaus grupių komandos, įkurtas žolės riedulio klubas, kuriam vadovauja pati trenerė, vyksta darbas su vaikais ir jų tėvais, rėmėjais, sporto mokykloje yra etatas. 
Atėjus dirbti Donatai, Kaunas tapo vienu žolės riedulio centrų Lietuvoje, kurio gali pavydėti kitų miestų treneriai, vis dar abejojantys, ar būti priklausomiems nuo savivaldybių. 

Jeigu kauniečių trenerei ko nors neduoda sporto mokykla, ji prisiduria iš rėmėjų. Donata – tikras briliantas mūsų karūnoje“, - sako L. Čaikauskas. 

LŽRF prezidentas stebisi, kaip ši viena moteris Kaune viską sugeba pati susitvarkyti, bet pripažįsta – jai būtinai reikalinga pagalbininkė ar pagalbininkas, LŽRF jų ieško, tačiau treneriu ne kiekvienas gimsta. 

Kauniečiams trūksta ir didelės aikštės, tad LŽRF planuoja čia įrengti tarptautinius standartus atitinkančią aikštę.           

„Veršvų“ moterų ir vyrų komandos žaidžia Lietuvos žolės riedulio B diviziono čempionate ir kasmet pretenduoja laimėti medalius. 2013-aisiais ir 2014-aisiais jų moterų komanda laimėjo sidabro medalius, o vyrai 2016-aisiais – bronzos. 

Skambių pergalių pasiekia ir D. MartinkIenės vadovaujami jaunieji žolės riedulininkai: Lietuvos vaikų žolės riedulio lygos (U-12 ir U-14)) pirmenybėse kauniečių mergaičių ir berniukų komandos yra laimėjusios sidabro medalius, 2018-aisiais per Lietuvos jaunučių sporto vilčių žaidynes kaunietės pelnė bronzos medalius. 

Sėkmingai „Veršvų“ žolės riedulio komandos žaidžia ir įvairiose Lietuvos uždarų patalpų pirmenybėse, festivaliuose, turnyruose.

Švenčiant Veršvų gimnazijos, kurioje susibūrę žolės riedulininkai, 100-metį išleistoje knygoje nemažai vietos skirta ir jų žolės riedulio komandoms.        

Kauniečių trenerė D.Vaičytė-Martinkienė sportinę karjerą pradėjo nuo rankinio. Atstovavo Kauno „Žalgiriui“ ir Lietuvos rinktinei. 1986-aisiais per SSRS tautų spartakiadą pelnė bronzos medalį. Tai pats svariausias Donatos  pasiekimas rankinio aikštelėje. 

Siekti meistriškumo aukštumų jai tobulėti padėjo tokie patyrę treneriai kaip Elena Petkienė, Nerimantas Aržuolaitis.

1995-aisiais D. Vaičytė baigė rankininkės karjerą. Dar bandė žaisti veteranių komandoje, tačiau prieš penkerius metus gavo traumą ir rankinio kamuolio jau nebeima į rankas.  

„Šeimoje buvau vienintelė sportininkė. Rankinis buvo mano pirmoji sporto šaka ir niekada nepagalvojau, kad kažką turėsiu bendro su kita.  Juolab, kad visą laiką dirbau Kauno Veršvų vidurinėje mokykloje, kuri dabar yra gimnazija, kūno kultūros mokytoja. Mano sportas dabar – vaikai, su jais visą dieną kaip reikiant pasimankštinu ir per kūno kultūros pamokas, ir per žolės riedulio treniruotes “, - teigia D. Martinkienė. 
 
Kaip atsitiko, kad savo tolesnę karjerą susiejote su žolės rieduliu?
2007-ųjų rudenį į Veršvų vidurinę mokyklą atvažiavo LŽRF prezidentas Leonardas Čaikauskas ir su Kauno savivaldybės valdžios atstovais mane, kūno kultūros mokytoją, kalbino išbandyti naują sporto šaką – žolės riedulį. 
 
Tuo metu turėjau 5-6 klasių mergaičių ir berniukų kvadrato grupes, mokinių paklausiau, ar jie to norėtų. Išgirdau „taip“. Nuo to viskas ir prasidėjo. Kvadrato žaidėjai buvo pirmieji mano žolės riedulininkai. 

Pirmieji žingsniai buvo sunkūs: neturėjome sportinio inventoriaus, vartininko aprangos. Padėjo LŽRF, o vėliau tėvų ir rėmėjų pagalba viską pamažu pati susipirkau. 

2008-aisiais liepos 15 d. įkūriau žolės riedulio klubą, kurį dabar lanko apie 80 įvairaus amžiaus merginų ir vaikinų, iš kurių apie 40 rimtai sportuojančiųjų. 

Tačiau apie rankinį ir dabar dar vis pagalvoju. Per Kauno mokyklų žaidynes  surenku berniukų komandą ir dalyvaujame. Gimnazijoje yra vaikinų, kurie lanko rankinio pratybas. 

Ar pati nebandėte žaisti žolės riedulio?
Pati pirmoji pažintis su žolės rieduliu įvyko 1985-aisiais. Tada Kauno „Žalgirio“ dublerių komanda Šiauliuose dalyvavo Lietuvos jaunių žaidynėse ir pelnėme bronzos medalius.
 
Nauja patirtis paskatino mane vėliau imtis trenerės darbo. Žolės riedulio paslapčių mokausi, dalyvaudama įvairiuose seminaruose, o žaidėjai labiausiai tobulėja per varžybas.    

Ar po rankinio žolės riedulys jums pasirodė įdomus?
Tai visai kita sporto šaka, labai skiriasi technika, tačiau įdomi. Vaikams patinka žolės riedulys, o aš dirbu savo darbą.
 
Metus laiko pasitreniravę, debiutavome Kaune surengtame turnyre Lietuvos nepriklausomybės dienai paminėti, o netrukus pradėjome dalyvauti Lietuvos žolės riedulio 12-mečių vaikų pirmenybėse. 

Mano auklėtinėms įgijus daugiau patirties, būdamos devintokės jos pradėjo dalyvauti Lietuvos moterų čempionatuose, o netrukus jų pavyzdžiu pasekė ir mano užauginta antroji vaikinų grupė.  

Abi komandos dabar aštuntus metus žaidžia Lietuvos B diviziono čempionate. 

Kažkokios ypatingos strategijos, pritraukiant vaikus žaisti žolės riedulį neturiu – dirbdama gimnazijoje, kviečiu visus norinčiuosius nuo pradinių klasių lankyti šios sporto šakos būrelį, taip pat raginu registruotis į „Tauro“ sporto mokyklos grupes. 

Visi žaidėjai - Veršvų gimnazijos mokiniai ir tik nedaugelis yra iš kitų mokyklų. 

Gimnazija yra Vilijampolėje ir nelabai kas nori ten važiuoti treniruotis. Kaune esu vienintelė žolės riedulio trenerė, žaidėjus pati užsiauginu nuo mažumės.

Vaikai, atėję į pirmą klasę, jau žino, kad jie žais žolės riedulį. Ankstesniais metais mūsų mokykla garsėjo gražiomis futbolo tradicijomis, mokykloje mokėsi Benjaminas Zelkevičius, Igoris Pankratjevas, kt.   

Galbūt, todėl mūsų gimnazijos vaikai mieliau žaidžia futbolą, žolės riedulį, o ne krepšinį. 


Kaip visur suspėjate? 
Savo darbą derinu su sportu. Esu griežta, drausminga, tvarkinga, saugoju savo sportinį inventorių, nes jis yra brangus, tą skiepiju ir savo auklėtiniams.   
 
Kai vyksta Vaikų lygos varžybos, gimnazijos vadovų prašau, kad tomis dienomis turėčiau mažiau pamokų. 

Gimnazijoje mokosi apie 800 gimnazistų, kartu yra ir dvi pradinės mokyklos. Esu užimta nuo aštuonių ryto iki aštuonių vakaro, o jeigu vyksta varžybos, tai į namus grįžtu ir vėliau. 

Turime galimybę techniką tobulinti nedidelėje gimnazijos sporto salėje, tačiau ten žaisti mums neleidžia. Fiziškai stiprėti galime prie gimnazijos treniruoklių 

Vasarą žaidžiame lauke, prie gimnazijos esančioje sintetinės dangos aikštelėje (40x20 m). 

Iki šiol priklausėme Kauno „Tauro“ sporto mokyklai, kur nuo 2008-ųjų turiu dvi grupes, o nuo kovo 1-osios – „Gajos“ sporto mokyklai.

Kuriais savo mokiniais labiausiai didžiuojatės?
Pavyko išugdyti Lietuvos nacionalinės rinktinės žaidėją Igną Balbatūnovą, kuris 2017-aisiais buvo pripažintas geriausiu šalies čempionato žaidėju. 2019-aisiais, jam žaidžiant mūsų komandoje B diviziono uždarų patalpų čempionate, pelnėme sidabro medalius. Dabar I. Balbatūnovas gyvena ir dirba Anglijoje.  

Lietuvos 18-mečių rinktinei atstovauja Nedas Lapenka, Tautvydas Arlauskas ir Artūras Mikėnas.

Sunku ar nesunku, bet man niekada nekilo noras viską mesti. Treniruoju  labai daug mažų vaikučių, antrokų- ketvirtokų ir net besirengiančių lankyti nulinę klasę.

Jeigu sesutė lanko trečią klasę, tai kaip gi nepriimsi brolio „nulinuko“. Vaikų lygoje (U-12) mūsų komandai atstovauja brolis ir sesuo dvyniai Dovydas ir Vakarė Diržiai, o vyrų čempionate žaidžia jų brolis Gražvydas Diržius.

Mano darbo kredo – mylėti savo sporto šaką ir raginti jaunimą pamilti ją. 

Kokias tradicijas puoselėja „Veršų“ žolės riedulio klubas?
Septintus metus rudenį organizuoju turnyrą Kūno kultūros dienai paminėti - žolės riedulio šventę mokiniams ir jų tėveliams.
 
Populiarus mūsų rėmėjų „Žalgirio loto“ taurės turnyras, kuriame dalyvauja 13-14 įvairaus amžiaus komandų iš visos Lietuvos,  rungtyniaujame dvejose gimnazijos aikštelėse.   

Švenčiant Veršvų gimnazijos 100-metį, organizavau įdomų žolės riedulio turnyrą. 

Nuo pat mažumės vaikus pratinu prie varžybų, kad jie pajustų pergalės džiaugsmą ir grūdintųsi, patyrus pirmuosius pralaimėjimus. 

Dalyvaujame įvairiuose Lietuvos turnyruose, festivaliuose, vykstame žaisti į turnyrus Vilniuje, Kelmėje, kitur. Gaila, tačiau neturime finansinių galimybių vykti į užsienyje vykstančius turnyrus.     

Kokias viltis siejate su žolės rieduliu?
Jei tik turėsiu sveikatos, iki pensijos tikrai dirbsiu. Viena mano svajonių - rasti sau pamainą, kad atsirastų žmogus, kuris man padėtų, nereikėtų vienai visur plūktis. 
 
Ačiū Dievui, kad per savo trenerės karjerą nė karto nebuvau susirgusi, neturėjau nedarbingumo lapelio. 

Galvoju, gal trenere galėtų dirbti kuri nors mano auklėtinių devintokių, nes yra norinčiųjų. 

Ir toliau rengsiu žolės riedulio pristatymus Kauno gimnazijų mokiniams ir bendruomenės nariams, dalyvausiu įvairiuose projektuose ir parodose, sieksiu, kad kuo daugiau kauniečių pamiltų žolės riedulį. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas