chessfed.lt 2020 m. kovo 9 d. 11:11 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Didmeistris šachmatus derina su pokeriu

JAV studijuojantis naujausias Lietuvos didmeistris Titas Stremavičius: „Stengiuosi atsiriboti nuo žalingos konkurencijos“.

T.Stremavičius.
Lietuvos šachmatų federacijos nuotr.
T.Stremavičius.
Titas Stremavičius tapo antruoju lietuviu per pastaruosius metus, kuriam suteiktas didmeistrio (GM) vardas. JAV studijuojantis 22-ejų kaunietis pagaliau sulaukė patvirtinimo, jog pasiektas reitingas ir pasirodymai turnyruose leidžia jam suteikti prestižiškiausią titulą šachmatų pasaulyje. Tai – ilgalaikio kryptingo darbo įrodymas, tačiau ne galutinis tikslas, todėl sustoti T.Stremavičius nežada ir yra įsikėlęs aukštesnių tikslų.

Šiuo metu trečiąją vietą Lietuvos reitingo sąraše užimantis Titas pasidalino mintimis apie šachmatininko karjerą ir gyvenimą.
 
Sveikinimai tapus didmeistriu ir įvykdžius savo tikriausiai ilgai siektą tikslą. Kas jaučiasi stipriau – palengvėjimas ar nauja motyvacija eiti toliau?
Išties, titulo siekiau gal net per ilgai, tačiau neabejojau, jog tai tik laiko klausimas. Kai pagaliau pasieki tai, dėl ko tiek stengeisi ir dirbai, užplūsta daug emocijų. Pamenu lemiamą partiją prieš olandą Robbie Kevlishvilį kviestiniame Sent Luiso turnyre. Kai jau žinojau, jog laimėsiu, pastebimai pradėjau drebėti. Varžovas pažiūrėjo keistai, bet nieko nebegalėjo padaryti ir po kelių ėjimų pasidavė, palengvėjimas po tikrai jautėsi. Kita vertus, žinodamas, jog didmeistrio titulą pasieksiu, niekada nežadėjau juo apsiriboti. Ar pasieksiu daugiau, parodys laikas, bet šiandien į savo perspektyvas žvelgiu optimistiškai.
 
Kokie tie tavo tikslai? Neseniai didmeistriu taip pat tapęs Paulius Pultinevičius deklaravo, kad taikosi į 2600 reitingo taškų ribą. Lenktyniausite?
Sunku su juo lenktyniauti, kadangi jis daugiau nei trejais metais jaunesnis. Net jei 2600 atžymą pasieksiu pirmas, jis turės daug laiko rezultatą pagerinti. Be to, pasiekti tokį reitingą gali tikrai ne kiekvienas. Pažįstu daug didmeistrių, kuriems pritrūko vos 10-20 taškų, bet to padaryti taip ir nepavyko. Lietuvoje atžymą pasiekė vienintelis didmeistris Eduardas Rozentalis, kuris ten buvo įsitvirtinęs ilgam. Dėl to mano artimiausias tikslas kuklesnis – tapti besąlyginiu Lietuvos reitingo lyderiu, o galutinis tikslas – pirmasis pasaulio šimtukas (šiuo metu T.Stremavičius užima 559-ąją vietą tarp aktyvių pasaulio šachmatininkų – red. past.).
 
Tavo tobulėjimą palaiko tiek Teksaso universitetas, kuriame studijuoji, tiek ir Lietuvoje likę žmonės. Kas ir kaip skatina tavo šachmatininko karjerą?
Augant Lietuvoje prie mano tobulėjimo, be abejo, daugiausia prisidėjo tėvai, finansavę didžiąją dalį varžybų bei treniruočių išlaidų. Iš Lietuvos šachmatininkų kaip autoritetą išskirčiau GM Aloyzą Kveinį. Nors daug nebendradarbiavome, užteko kelių pokalbių, palikusių gilų pėdsaką mano požiūryje į šachmatus. Pernai jaučiau didžiulę motyvaciją sudalyvauti Aloyzo atminimui pagerbti skirtame turnyre Prancūzijoje, kurį net ir pavyko laimėti. Žinoma, buvo ir daugiau prisidėjusiųjų – treneriai, organizatoriai, „Margirio“ šachmatų klubas.

2016 m. rudenį išvykau į JAV pradėti bakalauro studijas finansų ir ekonomikos srityje Teksaso universitete (Dalasas), man suteikė stipendiją už aukštą šachmatų meistriškumą. Šis universitetas jau virš 20 metų remia stiprius šachmatininkus ir sudaro puikias sąlygas gauti nemokamą aukštąjį išsilavinimą.
 
Bet esminė motyvacija ateina iš vidaus – tai noras išsiaiškinti, kiek galiu pasiekti. Ypač norisi pasižymėti stipriuose tarptautiniuose turnyruose, keliuose pavyko ir nugalėti.

Tarptautiniu meistru (IM) tapai dar 2015-aisiais, būdamas 17-os. Tačiau vėliau atrodė, jog progresas sulėtėjo – pirmą didmeistrio normos balą įsivykdei tik 2018 m., o didmeistriui reikalingą 2500 reitingą pasiekei tik pernai rudenį. Dėl ko buvai užstrigęs ir kas galiausiai tapo lemiamu proveržiu?
Pirmieji metai JAV buvo nelengvi, reikėjo prisitaikyti prie kitos kalbos ir kultūros. Daugiausia laiko skyriau mokslams ir nors tekdavo žaisti nemažai asmeninių ir komandinių varžybų atstovaujant universitetui, aistra šachmatams blėso, nes galimybė žaisti virto būtinybe. Teko priimti sprendimą – arba susitaikyti su krentančiu lygiu ir prastėjančiais rezultatais, arba atrasti laiko ir motyvacijos tęsti šachmatininko kelią. Kertiniu momentu laikau partiją antrųjų studijų metų pradžioje prieš didmeistrį Denisą Kadričių, gerą mano draugą iš Bosnijos ir Hercegovinos. Partija tetruko maždaug dvi valandas ir baigėsi mano pralaimėjimu po 30 ėjimų. Supratau, kad neiškęsiu likusių trejų metų prievolės žaisti už universitetą tokiu lygiu. Po poros dienų susisiekiau su treneriu Donatu Vaznoniu, jau anksčiau siūliusiu padėti. Jis suteikė prieigą prie daugybės aukšto lygio knygų, analizių, bei paties išdirbtų variantų – to man trūko. Palaipsniui rezultatai pagerėjo, sugrįžo motyvacija žaisti. Nuo to laiko sėkmingai bendradarbiaujame – per kiek daugiau nei dvejus metus pakėliau 100 reitingo taškų bei tapau didmeistriu. 
 
Kaip vyksta tavo treniruotės, kiek laiko tam skiri, ties kuo dirbi? Pagal stilių esi pozicinio stiliaus šachmatininkas, ar daugiausia dėmesio ir skiri būtent strateginei debiutinių pozicijų analizei?
Dabar treniruotės dviejų tipų – individualios su D.Vaznoniu ir grupinės universitete. Su Donatu daugiausia dirbame prie debiutų peržiūros ir analizės arba pasiruošimu konkrečioms varžyboms ir oponentams. Kadangi tiek Donatas, tiek aš esame užimti, o ir laiko juosta skiriasi 8 valandomis, per savaitę tam skiriame tik apie dvi valandas. Grupinės treniruotės universitete vyksta apie keturias valandas per savaitę, čia susitelkiame į praktinių padėčių įžaidimą, klasikinių partijų peržiūrą bei baigmių teorijos meistriškumo kėlimą. Neseniai pradėjome spręsti uždavinius be figūrų ir lentos – stiprina koncentraciją bei variantų skaičiavimą. 
 
Lietuvoje seniai nebuvo tokios perspektyvios šachmatininkų kartos – tu, P.Pultinevičius, IM Tomas Laurušas ir dar bent keletas kitų. Ar siekdami tikslų jaučiate tarpusavio konkurenciją?
Prieš Paulių konkurencijos nejusdavau, nes jis gerokai jaunesnis. Tačiau Prieš Tomą konkurencinę mąstyseną ugdžiau nuo vaikystės. Tiek treneris Laimutis Šolys, tiek Lietuvos šachmatų federacijos atstovai labiau rėmė Tomo tobulėjimą, nes tuo metu jis buvo ženkliai stipresnis. Teko sparčiai vytis siekiant vietos po saule, tai skatino dirbti ir tobulėti. Tačiau ji turėjo žalingų pasekmių – viešai sirgome už vienas kito nesėkmes. Pamenu citatą, kai po nesėkmingos dienos RTU turnyre Tomas apžvelgė savo nelaimes: „Mindaugas (IM Mindaugas Beinoras) su durų rankena papjovė, Emilis (IM Emilis Pileckis) verdančiu vandeniu apipylė, Titas laimėjo.“ Pastaruoju metu stengiuosi atsiriboti nuo tokios konkurencijos, juk tai – potencialūs komandos draugai Lietuvos rinktinėje.
 
Rinktinei atstovavai vos kartą, bet visai sėkmingai. Dėl ko nepavyksta dažniau ir ar tikiesi būti svarbiu jos nariu ateityje?
Rinktinei atstovauti kvietė keturiskart, tačiau vis kirsdavosi su įsipareigojimais universitete. Visgi trečiųjų studijų metų pradžioje nusprendžiau paaukoti dvi su puse savaites paskaitų ir sužaisti už Lietuvą šachmatų olimpiadoje Batumyje. Ruošiausi ir žaidžiau atsakingai, buvau smarkiai motyvuotas. Sužaisti buvo geras sprendimas – pavyko išvengti asmeninių pralaimėjimų, įvykdžiau antrąjį iš trijų didmeistrio normos balų. Užtat semestro baigiamieji pažymiai galėjo būti geresni. Tikiuosi, jog po studijų pavyks dažniau atstovauti Lietuvai komandiniuose čempionatuose. Jau išreiškiau norą žaisti už rinktinę rugpjūtį vyksiančioje olimpiadoje Maskvoje. Žiūrėsime, ar nusipelnysiu kvietimo.


 
Tavo jaunesnis brolis Pijus Stremavičius – taip pat perspektyvus šachmatininkas, tapęs Lietuvos čempionu grupėje iki 16 metų bei jau pasiekęs kandidato į meistrus reitingą (2243). Kiek prisidėjai ar dar prisidedi prie jo tobulėjimo ir kiek toli eis jis? Ar jis motyvuotas tapti stipriausiu Stremavičiumi?
Pijus šachmatais užsiimti pradėjo keleriais metais vėliau už mane. Tai nemažas laiko nuostolis, ypač dabartinėje šachmatų kultūroje, kur tėvai į šachmatus atveda vaikus keturmečius ar net trimečius. Tačiau jo lygis jau neblogas, Mano reitingas jo amžiaus buvo žemesnis net turint kelių metų treniruočių patirties pranašumą. Įmanoma, kad talento Pijus turi daugiau. Bet jis palaipsniui išblėsta, jei nederinamas su kryptingu ir pastoviu darbu. Ar jis nusiteikęs mane pavyti ir aplenkti – atsakytų tik pats. Stengiuosi patarti dėl debiutų ir nusiteikimo partijai. Skatinu dirbti savarankiškai, klausyti trenerio pastabų. Esu pasidalinęs Michailo Marino knyga apie Pirco gynybą, kuri man atnešė tris svarbias pergales siekiant didmeistrio titulo. Sąlygos tobulėti suteiktos, dabar viskas – jo rankose.

Kuo skiriasi šachmatai Lietuvoje ir šachmatai Teksase?
Teksase daug žmonių žaidžia šachmatais. Kai pasakau, jog mano reitingas virš 2500, jie dažnai apstulbsta ir paprašo sužaisti partiją internetu. Universitete visi bendrakursiai ir profesoriai žino apie universiteto šachmatų komandą bei jos pasiekimus. Nemažai stalų socialinės erdvės vietose turi nutapytą šachmatų lentą. Universiteto prezidentas Richardas Bensonas, duodamas interviu Dalaso dienraščiui, didžiuodamasis pareiškė: „Mes šachmatams esame tai, kas Duke'o universitetas yra krepšiniui“. Be mano universiteto Teksase stipendijas kvalifikuotiems šachmatininkams siūlo dar bent dvi aukštojo mokslo institucijos.
 
Jei nenutiks kažko netikėto, už poros mėnesių baigsi bakalauro studijas. Ką planuoji toliau ir kaip įsivaizduoji tolimesnį savo gyvenimą?
Neseniai pradėjau siekti žaliosios kortos, tad tikiuosi likti JAV. Po studijų baigimo planuoju iš Teksaso persikraustyti į Nevados valstiją bei žaisti pokerį kartu su šachmatais.

Į pokerį šachmatus yra iškeitęs ne vienas stiprus žaidėjas, kadangi jam reikalingos panašios kompetencijos, o galima finansinė grąža žymiai didesnė. Vienas garsiai nuskambėjęs pavyzdys – tau puikiai pažįstamas bendraamžis estas didmeistris Ottomaras Ladva. Koks pokerio vaidmuo tavo gyvenime?
Pokerį pradėjau žaisti dar mokykloje, užsukdavau į sportinio pokerio klubus Kaune. Valstijose mano susidomėjimas juo augo, draugų tarpe atsirado vis daugiau žaidžiančiųjų. Su savo kambarioku, kurį pažįstu taip pat vieno pokerį žaidžiančio draugo dėka, neretai savaitgaliais išvykstame į Oklahomos valstijoje esantį kazino. Po sesijos visada aptariame sužaistas rankas bei kokiose situacijose kitą kartą galėsime sužaisti geriau. Pokeris ir šachmatai turi daug paralelių – pasiruošimas ir analizė prieš žaidimą, skirtingos žaidimo stadijos, idėjų apsikeitimas tarp žaidėjų, lankstus grafikas, galimybė žaisti įvairiose vietovėse. Jau turiu kelis draugus, kurie iš to uždirba didelius pinigus, o sėkmės istorijos, be abejo, motyvuoja. Ottomaras pernai laimėjo didelį „European Poker Tour“ turnyrą Barselonoje ir daugiau nei 200 tūkst. eurų prizą. Manau, kad ir pats galiu pasiekti kažką panašaus, jei tik įdėsiu tiek pastangų, kiek esu įdėjęs į šachmatus.
 
Ką veiki ir kuo domiesi be šachmatų ir pokerio?
Užaugau Kaune, tad mėgstu tiek žaisti, tiek žiūrėti krepšinį. JAV buvau supažindintas su raketbolu, kurį dabar žaidžiu bent dukart per savaitę. Taip pat patinka žiūrėti snukerį, seksiu už mėnesio prasidedantį pasaulio čempionatą. Be šachmatų mokykloje turėjau ir kitą užklasinę veiklą – esu baigęs chorinio dainavimo mokyklą „Varpelis“. Įgytus sugebėjimus dabar pritaikau trikdydamas varžovą draugiškų šachmatų partijų metu.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas