skm.lt 2020 m. kovo 17 d. 09:57 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Stresas mobilizuoja arba pribaigia

Patyręs krepšinio specialistas Rūtenis Paulauskas: „Labai daug galimybių, kad LKL pavyzdžiu paseks ir didžiosios Europos lygos“.

R.Paulauskas.
SKM.lt nuotr.
R.Paulauskas.
Esmines šių dienų aktualijas apžvelgęs krepšinio ekspertas Rūtenis Paulauskas įsitikinęs – stresas gali mus mobilizuoti arba pribaigti.
 
Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) sporto konsultantas teigia, kad šiuo metu svarbiausia išsaugoti žmonių gyvybes ir sveikatas. Žinomas krepšinio specialistas ragina atsakingai laikytis visų karantino rekomendacijų, saugoti ne tik save, bet ir šalia esančius žmones. Čia pat R. Paulauskas priduria: „Prie viso to, kad sėdi namuose, tu turi nedegraduoti nei kaip asmenybė, nei kaip fizinis kūnas.“
 
Pašnekovas taip pat pasidalino mintimis apie sustabdytus Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA), Eurolygos sezonus, nutrauktą Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionatą ir atkreipė dėmesį į fizinio aktyvumo svarbą šioje neįprastoje situacijoje.
 
Su kokiomis mintimis pasitinkate karantino laikotarpį? – SKM.lt pradėjo pokalbį su R. Paulausku.
Laikotarpis, be abejo, išskirtinis. Kaip ir kiekvienoje situacijoje, stresas mus mobilizuoja arba pribaigia. Mane stresas mobilizuoja, todėl esu pasirengęs dirbti, padėti ir būti naudingas. Ypač tose srityse, kurias išmanau. Visų pirma, kaip žmonėms palaikyti sportinę formą, treniruotumą šiuo labai neįprastu ir sudėtingu laikotarpiu.
 
Kaip pasikeis jūsų įprasta dienotvarkė? Ar jau spėjote bent mintyse sudėlioti savo artimiausius planus ir darbus?
Pokyčiai yra kaip ir daugelio – darbas iš namų. Džiaugiuosi galimybe vis dar išeiti į lauką. Tai nėra cheminis ar biologinis užterštumas, kai negalėtume netgi praverti langų, todėl neatsisakysiu galimybės pravažiuoti dviračiu bei pabėgioti. Pasitelkus šiuolaikines komunikavimo priemones, tu gali rašyti, skaityti, dėlioti mintis, siųsti informaciją draugams, kolegoms ir šitaip tavo darbas tampa veiksmingas. Artimiausius planus koreguoja situacija šalyje, todėl supratau, kad rytojaus dieną galbūt elgsiesi nestandartiškai.

Kaip, jūsų manymu, mėgėjiškai ir profesionaliai sportuojantiems žmonėms, būtų teisingiausia elgtis šiuo laikotarpiu?
Visų pirma, tai yra absoliučiai dvi skirtingos kategorijos. Profesionalams sportas yra gerai suplanuotas, ekstremalių pastangų reikalaujantis darbas bei pragyvenimo šaltinis. Juos stebi daugybė žiūrovų, su jais dirba treneriai, visas aptarnaujantis personalas. Jų situacija šiuo metu yra labai kebli. Jiems išlaikyti sportinę formą šiomis sąlygomis, kai uždaromos sporto bazės, nevyksta varžybos ir pratybos yra didžiulis ir nelengvas gyvenimo iššūkis. Kalbant apie mėgėjus, jiems sportinė forma gali sietis su gera savijauta, gera išvaizda, o galbūt ir su gera nuotaika, todėl ją galima palaikyti įvairiais būdais ir labai paprastomis priemonėmis. Jie gali mankštintis namuose ant jogos kilimėlio, išnaudoti laiptus, atsisakydami lifto, pabėgioti, pasivaikščioti sparčiu žingsniu, pavedžioti šunį, pasivažinėti dviračiu. Visos fizinio ugdymo pamokos, kurias mėgėjas buvo išmokęs dabar tinka – jas reikia atgaivinti ir panaudoti.  
 
Galime džiaugtis buvimu lauke, tačiau artimo kontakto su kitais žmonėmis turėtume vengti, tiesa?
Be abejo, reikia vengti kontakto, susibūrimų. Svarbiausias dalykas – ne ignoruoti, o laikytis visų rekomendacijų, išlaikyti sąmoningumo ir protingumo principą. Taip pat prie viso to pridėti savo pilietiškumą. Aš esu šiandien atsakingas ne tik už save, bet ir už šalia esantį žmogų. Šiandien socialiniuose tinkluose pastebėjau šaržą, kurio esmė tokia: „Dar niekada nebuvo taip lengva išgelbėti žmonių gyvybes. Reikia tiesiog sėdėti namuose ir niekur neiti.“ Dalinai tai tinka. Bet prie viso to, kad sėdi namuose, tu turi nedegraduoti nei kaip asmenybė, nei kaip fizinis kūnas.
 
Ar jums savo gyvenime teko susidurti su kažkuo panašaus?
Tokioje situacijoje man niekada neteko būti. Svarbiausias dalykas, manyčiau, dabar yra žmogaus gyvybė ir sveikata. Geriau prarasti pinigus, bet po krizės sugrįžti sveikam ir gyvam. Viskas atstatoma, sugrąžinama. Visa tai kažkada pasibaigs ir mes galėsime grįžti į įprastą savo gyvenimą dar labiau sustiprėję. Dabar turime galimybę įsiklausyti į argumentuotus patarimus ir, kiek tai įmanoma, sumažinti fizinius praradimus. Antra, turime išlikti protiškai aktyvūs ir save realizuoti vardan bendro tikslo. Visi susitelkę galime iš šios krizės išeiti.

Praėjusią savaitę bent mėnesiui buvo sustabdyti NBA ir Eurolygos sezonai. LKL čempionatas apskritai nutrauktas. Koks jūsų požiūris į šias aktualijas?
Į klausimą, ar LKL valdyba pasielgė išmintingai, atsakymą turėsime po  3 savaičių. Akivaizdu, kad čempionatą stabdyti reikėjo. Ar jį reikėjo nutraukti? Jeigu matysime, kad reikalai eina į gerą pusę ir kitos šalys atnaujina savo nacionalinius čempionatus, kas vargiai tikėtina, sakysime, kad mes paskubėjome. Kita vertus, labai daug galimybių, kad LKL pavyzdžiu paseks ir didžiosios Europos lygos.
 
NBA yra labai didžiulė finansinė industrija, kur generuojami milžiniški pelnai. Galbūt jiems geriau vykdyti čempionatą vasarą ir nesižvalgyti į Tokijo olimpines žaidynes. Tuo metu Eurolygoje, jeigu žaidėjai išsivaikšto ir išsivažinėja, ar tik nebus pasekta LKL pavyzdžiu? Iš kitos pusės, pagal Kinijos tendencijas, čempionatas gali būti atnaujintas po 2 mėnesių. Tarkime, gegužės viduryje atnaujinti Eurolygą, užbaigti reguliarųjį sezoną (iki jo pabaigos liko vos 6 turai, aut. pastaba) ir finalo aštuoneto principu išsiaiškinti čempioną – vienas iš įmanomų variantų.   

Lietuvos krepšinio piramidės pagrindas – Lietuvos moksleivių lyga (MKL) – taip pat bent 2 savaitėms sustabdė savo čempionatą. Beveik neabejojama, kad terminas bus pratęstas. SKM savo auklėtiniams jau dabar organizuoja treniruotes nuotoliniu būdu. Ką manote apie tokią iniciatyvą?
Labai pritariu šiai idėjai. Čia svarbus ne tik sportinės formos palaikymas, kuris, mano galva, vedant pratybas interneto pagalba yra komplikuotas, bet ir išlaikomas socialinis  ryšys.  Mokykla nenusisuka nuo savo auklėtinių ir treneriai kartais būna tikri paauglių autoritetai, kuriais labiau pasitikima nei tėveliais. Aš įsivaizduoju, kaip jaunam žmogui yra sudėtinga prabūti namuose 24 valandas per parą, kai jie nori laisvės, susitikti su draugais, žaisti krepšinį, mėtyti kamuolį, šokinėti ir t. t. Todėl bendravimas čia yra vienas svarbiausių vedant tokias pratybas. Jeigu šiandien treneriai bus kūrybingi ir išradingi, jie dar labiau sustiprins ryšius, išmoks dirbti ekstremaliomis sąlygomis įgydami naujų kompetencijų.
 
Galbūt prie nuotolinių SKM treniruočių prisidėsite ir jūs pats?  
Tikrai taip. Esu pasirengęs nuotoliniu būdu kiek galima labiau įsitraukti į treniruotes, konsultuoti trenerius bei tėvus. Taip pat pasirengęs patarti patiems žaidėjams, kokius naudingus pratimus ar jų derinius galima panaudoti, jeigu jie išeitų savarankiškai sportuoti į kiemą.
 
Sportavimas arba mankštinimasis nuotoliniu būdu šiandien yra išsigelbėjimas krizės akivaizdoje. Tai yra sukauptų fizinių resursų palaikymas, alternatyva fizinei atskirčiai ir izoliacijai. Krepšininkai mato, kad jie nepalikti vieni – išsaugotas ryšys su treneriu, kuris taip pat turi prisitaikyti ir pereiti į naują bendravimo formą, mobilizuoti savo kūrybą.
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas