sportas.info 2020 m. kovo 26 d. 11:53 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Svarbu susitelkti ir kartu išgyventi“

Pasak ŠMSM viceministrės K.Tiesnesytės, karantinui užsitęsus Sporto rėmimo fondas nemato kliūčių nukelti veiklas arba jas vykdyti nuotoliniu būdu.

ŠMSM viceministrė K.Tiesnesytė.
ŠMSM viceministrė K.Tiesnesytė.
„Svarbiausia šiuo metu – saugoti save ir savo artimuosius. Tai nelengvas laikas visame pasaulyje, todėl labai svarbu susitelkti ir kartu visiems išgyventi“, - teigia Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) viceministrė Kornelija Tiesnesytė.
 
Nors koronaviruso pandemija sustabdė sporto varžybas ir pratybas beveik visame pasaulyje, sportinis gyvenimas nesustoja. 

Nemažai sporto klubų, mokyklų, akademijų jau rengia nuotolines treniruotes savo auklėtiniams, sporto šakų federacijos perdėlioja planus, kuriuos sujaukė karantinas ir į 2021 m. nukeltos olimpinės žaidynės.

Didžiausią nerimą kelia ne tik tai, kad atletai neturi galimybių tinkamai palaikyti sportinę formą, bet ir nežinomybė dėl finansavimo.

Sportas.info uždavė dešimt klausimų ŠMSM viceministrei apie šių dienų Lietuvos sporto aktualijas.

Kokius svarbiausius sprendimus dėl sustingusio sportinio gyvenimo ir situacijos, kai sportininkai negali treniruotis, treneriai – vykdyti savo veiklos, visuomenės fizinis aktyvumas sparčiai mažėja, priėmė ar planuoja priimti Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija?
Sportininkų treniruotės įprastomis sąlygomis vyksta sporto bazėse, t.y. uždarose patalpose, kurios šiuo metu patenka tarp tų įstaigų, kurių veikla yra uždrausta vadovaujantis vyriausybės 2020 kovo 14 d. nutarimu „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ - „laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų grupei“. 
 
Didžioji dalis sporto infrastruktūros priklauso įstaigoms, kurių veikla uždrausta, taigi įstaigų vadovai laikosi draudimų ir nedaro išimčių, kurios nėra numatytos teisės aktuose. 

Kai kurių sportininkų treniruotės gali vykti lauke, treniravimo procesą gali adaptuoti. Tačiau suprantame, kad dėl nepakankamai šiltų oro sąlygų, tai daryti gali ne visi.

Manome, kad šiai dienai kiekvieno žmogaus sveikata ir gyvybė yra svarbiausia, todėl turi būti telkiamasi į saviizoliaciją, karantiną

Ar tariatės su visuomeninėmis organizacijomis dėl situacijos sporte gerinimo karantino metu?
Gavome kelių federacijų prašymus dėl sportavimo karantino metu, kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją  ir Lietuvos Respublikos vyriausybę. Juntamas visų susitelkimas ir supratimas, o tai suteikia vilties. 
 
Atviru laišku į jus kreipėsi Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkas Simas Galdikas. Jis klausia, ką daryti aukščiausio lygio sportininkams, šiuo metu praradusiems pajamų šaltinius. Kokius sprendimus jiems siūlo ministerija papildomai prie Vyriausybės priimtų finansinių sprendimų?
Sportininkai neabejotinai su klubu ar federacija turi būti sudarę kontraktus, gal kai kuriais atvejais net ir darbo sutartis, taigi sportininkai prilyginami savarankiškai dirbantiems asmenims ir priemonės, kurios numatytos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. kovo 16 d. priimtame Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plane savarankiškai dirbantiems, turi būti taikomos ir sportininkams. 
 
Šiame plane priemonės suskirstytos pagal tikslus ir paminėsiu keletą, susijusių su pagalba gyventojams, netenkantiems pajamų:
 
valstybės lėšomis solidariai iki trijų mėnesių prisidėti prie darbdavių pastangų išsaugoti darbo vietas, padengiant darbuotojams darbo užmokesčio dalį užprastovos ar dalinės prastovos laiką. Darbuotojui turi būti užtikrinta išmoka, ne mažesnė nei minimalioji mėnesinė alga. Valstybės lėšų dalis – 60 proc., bet ne daugiau kaip MMA; 
 
savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie iki teisės gauti ligos išmoką mokėjo socialinio draudimo įmokas ir dėl ekstremaliosios situacijos negali toliau vykdyti savo veiklos, mokėti fiksuoto dydžio ligos išmoką, lygią 1 minimalaus vartojimo poreikio dydžiui per mėnesį;

iki 9 mėnesių mokėti nedarbo draudimo išmokas bedarbiams;

prailginti nuo 3 iki 6 mėnesių būsto paskolų įmokų (išskyrus palūkanas) mokėjimo atidėjimo laikotarpį netekusiems darbo, suteikiant valstybės garantiją. 

Detalią informaciją dėl to, kaip elgtis gyventojams daugeliu atveju šiuo visai Lietuvai ir visam pasauliui nelengvu laikotarpiu, nuolat skelbia visos valstybės institucijos.

 
Karantino metu įvairių sporto šakų klubai, akademijos, mokyklos, kurie teikdavo neformalaus švietimo paslaugas, sugebėjo prisitaikyti ir užtikrinti jų tęstinumą nuotoliniu būdu. Tačiau kai kurios savivaldybės stabdo projektinį finansavimą, kuris rajonuose veikiantiems klubams buvo vienas pagrindinių pajamų šaltinių. Ką patartumėte klubams - stabdyti veiklas ar tęsti? Ir kokias rekomendacijas dėl neformalaus švietimo paslaugų ir jų finansavimo teiksite savivaldybėms?
Visiems neformalaus švietimo teikėjams siūlome atsižvelgti į tai, kad kuo daugiau mokinių turėtų galimybes juo pasinaudoti, o esant poreikiui – numatyti kelis alternatyvius būdus. 
 
Ugdomąsias užduotis siūlome pateikti, naudojantis techninėmis priemonėmis, virtualiomis mokymosi aplinkomis, informacinėmis ir komunikacinėmis technologijomis,  bendradarbiavimo erdvėmis – socialiniais tinklais, interneto puslapiais ir pan., esant galimybei, rekomenduojama organizuoti vaizdo konferencijas ir kt.

Rekomenduojame neformaliojo švietimo programas įgyvendinančioms institucijoms įvertinti, kokios jų  programos ar  programos dalys, moduliai gali būti rengiami nuotoliniu būdu ir kokie nuotolinio ugdymo būdai gali būti taikomi, taip pat siūlome aptarti, kokiu būdu švietimo teikėjai gaus grįžtamąjį ryšį  apie mokinio atliktas užduotis.

Informaciją apie institucijos darbo organizavimo tvarką karantino laikotarpiu ir vykdomą ugdymą nuotoliniu būdu siūlome skelbti interneto svetainėse ar įstaigos socialiniuose tinkluose, taip pat prašome apie ugdymo tvarkos pokyčius informuoti tėvus.
 
Kokios galimybės bus koreguoti Sporto rėmimo fondo projektus, juos pritaikant nuotoliniams užsiėmimams?
Švietimo mainų paramos fondas jau kovo 12 d. paskelbė: „Švietimo mainų paramos fondas Reaguodami į koronaviruso (COVID–19) pandemiją pasaulyje ir vadovaudamiesi Vyriausybės rekomendacijomis bei nurodymais dėl paskelbto karantino visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, prašome visus Sporto rėmimo fondo lėšomis finansuojamų sporto projektų vykdytojus nuo 2020 m. kovo 13 d. atšaukti arba perkelti renginius, treniruotes, seminarus ir kitus suplanuotus užsiėmimus iki 2020 m. kovo 30 d. 24 val.“ Dabar, kai karantinas pratęstas, ši data nusikelia iki balandžio 13 d. 24 val.
 
Turime keletą prašymų nukelti veiklas ir tokiems perkėlimams nematome kliūčių. Jeigu bus prašymų vykdyti veiklas nuotoliniu būdu – bus tokie prašymai svarstomi.
 
2020 m. pateiktų paraiškų vertinimas vyksta, ekspertai ir komisija dirba nuotoliniu būdu. Neabejotinai prireikus bus galima nukelti veiklas suplanuotas ir 2020 metais, jeigu projektams bus skirtos lėšos. 
 
Šiandien turime vieną prašymą projekto nevertinti, nes vykdytojai jau nusprendė, kad dėl viruso numatytos veiklos nebus organizuojamos.

Kaip ministerija rengiasi užtikrinti vaikų ir jaunimo fizinį aktyvumą nuotoliniu būdu?
Ši tema aktuali ne tik vaikams, bet ir visiems gyventojams. Visoms mokyklose vykdant nuotolinį mokymą išliks ir fizinio ugdymo pamokos.

Kokia situacija skirstant valstybės biudžeto pinigus sporto šakų federacijoms? Ar ji keitėsi atsižvelgiant į karantiną? Ar jau visos lėšos paskirstytos?
Sporto šakų federacijoms skiriamos lėšas nustatyta tvarka, jokių pakeitimų nenumatoma. Baigiamos pasirašyti sutartys su olimpinių sporto šakų federacijomis, pradedami pasirašymai su neolimpinėmis.

Jeigu federacijos matys, kad lėšas reiktų perskirstyti, t.y. vienų veiklų nevykdys, o planuotų vykdyti kitas, tokie perskirstymai yra leidžiami pagal aprašą, reglamentuojantį lėšų skyrimą ir naudojimą aukšto meistriškumo programoms vykdyti. 

Ar daug sulaukiate sporto visuomenės klausimų ar pasiūlymų dėl dabartinės situacijos ir galimų jos sprendimo būdų?
Klausimų daug nesulaukiame, ir labai tuo džiaugiamės, tai rodo bendruomenės supratimą, kad labai svarbu laikytis nustatytos karantino tvarkos.

Sporto bazės ištuštėjusios. Ar nebuvo svarstyta galimybė kai kurias sporto bazes paversti savotiškais karantino centrais?
Sporto infrastruktūra Lietuvoje beveik 90 procentų priklauso švietimo ir ugdymo įstaigoms. Neabejotinai yra įvertintos visos galimybės, tačiau uždaros vietos, kuriose vėliau turėtų sportuoti vaikai, gyventojai ir sportininkai, manytina, bus pasirenkamos jau tarp paskutinių, t.y. kai kitos erdvės būtų užpildytos.  
 
Koks būtų patarimas sportininkams šiuo labai sunkiu metu?
Svarbiausia šiuo metu – saugoti save ir savo artimuosius. Tai nelengvas laikas visame pasaulyje, todėl labai svarbu susitelkti ir kartu visiems išgyventi. Dabar nelengva ne tik sportininkams, bet ir kitų sričių atstovams. Aukščiausio lygio sportininkai – autoritetai, todėl jie, laikydamiesi taisyklių, paskatins ir kitus daryti tą patį. Pavyzdžiui, sportininkai, naudodamiesi savo žinomumu,  gali socialiniuose tinkluose dalintis patarimais,  kaip  saugiai sportuoti  namuose, kaip laikytis karantino sąlygų. 
 
Galima atkreipti dėmesį į kai kuriuos aspektus, kurie kasdien galbūt dėl laiko trūkumo primirštami. Sportininkams svarbu mityba, taigi šiuo metu, kai judėjimas apribotas, galbūt geras laikas analizuoti mitybos aspektus, taip pat pasigilinti į sporto psichologiją, išklausyti  antidopingo kursus ir pan. 

Neabejoju, kad pasibaigus karantinui sporto gyvenimas sugrįš į savo ritmą ir galbūt pasiekimai bus dar geresni, nes tai laikas kai kiekvienas sau gali ekstremalioms sąlygos įsivardinti ar tai ką daro išties yra jo gyvenimo esmė.  
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas