Gediminas Pilaitis/„Olimpinė panorama“ 2020 m. balandžio 2 d. 10:11 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Nuo ligoninės lovos iki olimpinių žaidynių

Daugkartinis Lietuvos plaukimo čempionas Mindaugas Bružas paauglystėje patyrė sunkią traumą, jam prognozuota ateitis neįgaliojo vežimėlyje.

M.Bružas dalyvavo projekte „Svajonių komandos“.
Algirdo Kubaičio nuotr.
M.Bružas dalyvavo projekte „Svajonių komandos“.
Sunki trauma M.Bružo nepalaupė – sportininkas, kaip pakilęs iš pelenų legendinis paukštis feniksas, treniravosi, kol pasiekė savo tikslą – dalyvavo Atlantos žaidynėse.
 
Klaipėdoje gimęs ir augęs M.Bružas buvo septynerių, kai tėvas jį atvedė į senąjį „Dinamo“ plaukimo baseiną Juliaus Janonio gatvėje. Moksleivis pateko į gerų trenerių rankas, sparčiai tobulėjo, lenkė vyresnius plaukikus, kol jo neištiko nelaimė.

Nukirto kaip dalgiu

Tos dienos M.Bružas negali užmiršti iki šiol: „Vakare po treniruotės su tėvu ėjau namo. Pėsčiųjų perėjoje mus partrenkė dideliu greičiu lėkęs tamsios spalvos automobilis. Mes jo nematėme – važiavo išjungtomis šviesomis. Nukirtęs mus abu kaip dalgiu, nurūko tolyn nesustodamas.“
 
Moksleivis buvo sunkiai sužalotas – dešinės kojos kaulai sutrupinti net septyniose vietose. Tėvui sutrenkta galva, kelis. Liudininkai pasakojo, kad juos parbloškusią juodos spalvos volgą vairavo vyras prasegtais marškiniais, veikiausiai įkaušęs. Kaltininko nesurado, nors tada tokių automobilių uostamiestyje buvo vos penki.

Kai M.Bružas po avarijos atsidūrė ligoninėje, jo dešinė koja stirksojo atsikišusi į šoną. Lūžusiems kaulams sutvirtinti prireikė septynių metalo įtvarų ir strypų. Iškentėjęs sudėtingą operaciją trylikametis palatoje ant lovos nejudėdamas tysojo pusmetį.

„Mano koja buvo surinkta iš nuolaužų, subyrėjusių kauliukų. Keturis mėnesius gulėjau ant čiužinio ir lentos. Pirmą kartą pakilus iš lovos svaigo galva – netekęs sąmonės susmukau ant grindų“, – ligoninėje praleistas dienas prisiminė dabar 43-ejų M.Bružas.

Medikų išvados buvo rūsčios: tėvams pasakyta, kad sūnus po tokios traumos geriausiu atveju vaikščios pasiramsčiuodamas lazdele, o blogiausiu – visą likusį gyvenimą sėdės neįgaliojo vežimėlyje.

Mindaugas kūrė kitokius planus – sužinojęs, kada bus paleistas iš ligoninės, motinos paprašė atvežti plaukimo aprangą. Jis kuo rimčiausiai rengėsi pirmiausia vykti ne namo, o į baseiną.

Sapnuodavo baseiną

„Man patiko sportuoti, jau buvau pasiekęs gerų rezultatų. Ligoninėje dažnai sapnuodavau baseiną, nė akimirką neabejoju, kad sugrįšiu į vandens takelius“, – pasakoja B.Bružas, kuris tapo daugkartiniu plaukimo peteliške Lietuvos čempionu ir rekordininku.

Tėvai vaikino ryžtui nesipriešino. Po sunkių traumų plaukiojimas baseine – geriausia fizinė terapija. Tačiau Mindaugas galvojo ne apie reabilitaciją ir sportavo dar intensyviau nei anksčiau.

Po trijų savaičių atėjęs į ligoninę be ramentų paauglys pribloškė medikus. Negalėjo patikėti, kad M.Bružas jau gana tvirtai stovi ant kojų. Po dviejų mėnesių jis dalyvavo šalies jaunučių ir jaunių čempionate – aplenkė ne tik bendraamžius.

Mindaugas tada negalėjo startuoti nuo bokštelio – būtų susitrenkęs dar nesugijusią koją. Išimties tvarka jam leido plaukti atsispyrus nuo baseino sienelės. Šokusieji į vandenį įgijo kelių metrų pranašumą, tačiau Mindaugas finišavo pirmas.

„Visi žiūrėjo į mane, lyg nužengusį iš kitos planetos“, – sako sportininkas.

Sėkmė M.Bružą uždegė dar labiau - treniravosi rytais ir vakarais. Nesulaukęs šešiolikos metų, buvo pakviestas į šalies suaugusiųjų rinktinę.

Sportininkas mano, kad jam padėjo įgimtas užsispyrimas: „Nuo vaikystės esu toks – jeigu ką nors sumanau, būtinai turiu padaryti. Svajojau grįžti į baseiną, pasivyti ir aplenkti bendraamžius, o paskui atsirado aukštesnių tikslų.“

Atsitiesęs plaukikas skynė pergales Lietuvos plaukimo varžybose, Baltijos šalių čempionatuose, varžėsi su pasaulinio lygio turnyruose dalyvaujančiais vyresniais varžovais.
 
Įsitvirtinęs suaugusiųjų rinktinėje, M.Bružas iškopė į Senojo žemyno plaukikų elitą – Šefilde (Anglija) vykusiose Europos taurės plaukimo varžybose buvo užėmęs septintą vietą. Peteliške plaukusiam sportininkui atsivėrė kelias į 1996 m. Atlantos olimpines žaidynes.

„Olimpinės žaidynės mane smarkiai pakylėjo. Po visų likimo smūgių ir skaudžių išgyvenimų startavau aukščiausio rango varžybose. Širdis spurdėjo iš laimės, įgyvendinus svajonę“, – prisimena plaukikas.

Studijavo užatlantėje

Po startų Atlantoje M.Bružas sulaukė siūlymų mokytis JAV universitetuose ir tęsti sportininko karjerą. Kiek atsikvėpęs persikėlė į užatlantę – Jutos universitete studijavo tarptautinį verslą.
 
„Norėjau pasižvalgyti po pasaulį, geriau išmokti anglų kalbą. JAV studijuojantys sportininkai gauna stipendijas, yra atleidžiami nuo mokesčių“, – sako.

Studijuodamas Amerikoje Mindaugas nuo gimtinės neatitrūko – dažnai sugrįždavo, gynė Lietuvos garbę Europos ir pasaulio čempionatuose.

Šalies plaukimo čempionate Anykščiuose M.Bružas vėl pagerino šalies rekordą, net keturiose rungtyse tapo prizininku, bet Lietuvos plaukimo federacija (LPF) ir treneriai olimpietį jau buvo pamiršę – žvalgėsi į kitus. JAV pasiekti nauji M.Bružo rekordai Lietuvoje nebuvo oficialiai pripažįstami, jį išbraukė iš rinktinės sąrašų.

„LPF vadovai man nedraudė startuoti Europos ir pasaulio čempionatuose, bet į juos turėjau vykti savo iniciatyva ir lėšomis. Apie kokią nors stipendiją – nė kalbos“, – prisiminė plaukikas.


Ilinojaus valstijoje M.Bružui teko ragauti ir trenerio duonos – anksčiau Klaipėdos universitete sporto pedagogo diplomą įgijęs lietuvis ten ugdė plaukikus – moksleivius ir studentus. Įsitikino, kad geba tai daryti, bet vėliau nusprendė išbandyti jėgas versle.

„Kiekvienas aukštesnio lygio plaukikas galėtų dirbti treneriu, bet tam, kaip ir kunigystei, reikia pašaukimo“, – pasakoja JAV septynerius metus gyvenęs klaipėdietis.

Mindaugas atsisveikino su profesionaliuoju sportu būdamas 23-ejų. Jo pasiektas 100 m plaukimo peteliške Lietuvos rekordas gyvavo beveik dešimtmetį.

Kas žino, kaip būtų nutikę, jeigu M.Bružas būtų tęsęs plaukiko karjerą – gal būtų prasibrovęs į kitas olimpines žaidynes? „Nusivyliau tuomečių LPF vadovų požiūriu ir nutariau siekti kitokių tikslų“, – sako M.Bružas.

Sportininko gyvenime pasitaiko tokių etapų, kai nusvyra rankos. Tą patyrė ir Mindaugas, o įveikti krizę padėjo tėvas, visais įmanomais būdais skatinęs sūnų siekti kitų aukštumų.

Traumos nejaučia

Sužalota M.Bružo koja po operacijos sutrumpėjo pustrečio centimetro, bet tai valingam plaukikui nesutrukdė sportuoti. Nuo šlubčiojimo saugo į batą įdėtas ortopedinis įtaisas – vidpadis.
 
„Viena legendinio brazilų futbolininko Garrinchos koja irgi buvo trumpesnė, o žaidė kaip dievas, sirgalių garbintas net labiau nei pasaulio futbolo karalius Pele“, – šypsosi M.Bružas, kuriam dėl savo traumos tekdavo patirti kuriozinių situacijų.

Pašauktas į kariuomenę ir apžiūrėtas medikų komisijos vaikinas sužinojo, kad dėl savo fizinės būklės jis netinkamas karinei tarnybai. Pažymoje taip pat buvo nurodyta, kad jis atleidžiamas nuo tarnybos kaip aukšto meistriškumo sportininkas – Lietuvos plaukimo rinktinės narys.  

Po tokių medikų išvadų M.Bružas tik gūžčiojo pečiais, nes taip ir nesuprato, koks jis esąs iš tikrųjų: sveikas ar kažkokios fizinės negalios prislėgtas žmogus.

Olimpietis su plaukimo takais neatsisveikino. Klaipėdoje įsitraukė į plaukimo veteranų sporto klubo „Nendrė“ veiklą – pats organizuodavo varžybas ir jose dalyvaudavo, gerino rekordus savo amžiaus grupėse. Dabar M.Bružas sportuoja kitame Klaipėdos plaukimo klube.

Prieš dvejus metus Klaipėdoje, prie „Švyturio“ arenos, duris atvėrė naujas plaukimo baseinas. Pakviestas į atidarymo iškilmes M.Bružas džiaugėsi, kad plaukikams dabar jau nebereikia treniruotis taip, kaip jam anksčiau nudrengtuose baseinuose, kur ant galvos byrėdavo tinkas.

Tiesa, naujojo baseino veikloje M.Bružas įžvelgia trūkumų, stebisi, kad administratoriams nelabai įdomi profesionalių plaukikų nuomonė. Jis pats su žmona Sigita, taip pat buvusia sportininke, rytais savo malonumui plaukioja sporto klubo „Impuls“ baseine, o paskui skuba į darbą.

Pernai vasarą Klaipėdoje vykusioje Olimpinėje dienoje M.Bružas rusenantį šventės deglą per Kuršių marias atplukdė į Danės žiotis stovėdamas pasaulį apskriejusios jachtos „Ambersail“ denyje.

Neseniai Mindaugas dalyvavo Britų tarybos ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto organizuotame švietimo projekte „Svajonių komandos“. Olimpiečio įžvalgų apie jaunų žmonių lyderystės ugdymą, motyvacines paskatas klausėsi uostamiesčio fizinio lavinimo mokytojai ir moksleiviai.

„Be užsispyrimo, valios, kantrybės, juodo darbo nieko nepasieksi. Man sakė – nepakilsi iš lovos, bet viskas susiklostė kitaip, nes aš to norėjau. Netiesa, kad profesionalus sportas alina ir žaloja – niekada nereikia prarasti nuovokos. Mane, sulaužytą, klijuotą ir lipdytą žmogų, sportas prikėlė“, – įsitikinęs M.Bružas.

Atlantos žaidynės
 
Atlantos olimpinėse žaidynėse Lietuvai atstovavo 8 plaukikai. M.Bružas į 100 m plaukimo peteliške kvalifikacinėse varžybose pagerino savo asmeninį rekordą (57,10 sek.), bet liko 54-tas. 200 m peteliške jis baigė per 2 min. 03,76 sek. ir užėmė 32 vietą. Kombinuotoje estafetėje 4x100 m su Dariumi Grigalioniu, Nerijumi Beiga ir Raimundu Mažuoliu užėmė 18 vietą (3 min. 51,31 sek.).
 
Geriausiai iš mūsiškių Atlantoje pasirodęs R.Mažuolis 100 m plaukime laisvuoju stiliumi užėmė 17 vietą. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas