Marytė Marcinkevičiūtė 2020 m. balandžio 7 d. 09:58 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Vandensvydininkas – kovos su virusu fronte

Daugkartinis Lietuvos vandensvydžio čempionas, gydytojas rezidentas Michailas Lapida: „ Kartais atrodo, kad lengva forma persirgau koronavirusą“.

M.Lapida darbe.
Asmeninio albumo nuotr.
M.Lapida darbe.
   
Šiaurės Europos šalių jaunimo, Baltijos šalių suaugusiųjų bei aštuoniskart Lietuvos vandensvydžio čempionui, 32-ejų vilniečiui Michailui Lapidai dabar tenka gerokai didesnis krūvis, nei intensyviai lankant vandensvydžio pratybas ir dalyvaujant varžybose. 

Jis – gydytojas rezidentas, su savo kolegoms saugo žmonių sveikatą ir gyvybę kovojant su visą pasaulį užvaldžiusiu  grėsminguoju koronavirusu. 

„Kiekvieną dieną mano darbo diena prasideda 8 valandą ryto ir baigiasi dešimtą vakare. Dirbu ir šeštadieniais bei sekmadieniais. Pacientų skaičius nenuspėjamas: vieną dieną jų gali būti dešimt, o kitą – iki šimto. Priklausomai nuo ligonių srauto, kartais net nėra laiko nubėgti į valgyklą ir ką nors užkąsti. Dažniausiai, ką atsinešu iš namų, tą ir įsimetu į burną“, -  sako Michailas. 

M. Lapida yra pirmųjų metų gydytojas rezidentas, tačiau dirba visu krūviu, dažnai netgi ir viršvalandžius Vilniaus universiteto Santaros klinikose ir Infekcinės ligoninės priėmimo skyriuose. 

„Tie viršvalandžiai dažniausiai niekur nėra įrašyti, tačiau reikia padėti savo kolegoms sutvarkyti eiles, tai nėra kada žiūrėti į laikrodį. Prie tokių didelių krūvių esu pripratęs, dar studijų laikais dirbau po pusantro etato. Miegoti tekdavo po 3-4 valandas per parą ir nieko, pripratau, nebuvo blogai“, - sako Michailas. 

Tai, kad dabar vis daugiau medikų užsikrečia koronavirusu, M. Lapidos nebaugina. „Kai dirbu daug, tai ir nebijau, nėra laiko sirgti. Dirbu su apsauga, žinau – reikia padėti žmonėms. Kartais atrodo, kad lengva forma tuo virusu esu persirgęs“, - šypteli Michailas.   

Jis – aukšto lygio vandensvydininkas, šiemet dar žaidė Lietuvos čempionate ir atstovavo Elektrėnų sporto centro komandai. Čempionato rungtynėms M.Lapida iki nepaskelbto karantino rengėsi namie, pagal galimybes lankė baseiną, kuriame treniravosi ir 2019 m. Lietuvos čempionai Elektrėnų „Žaibo“ vandensvydininkai, vadovaujami trenerio Anatolijaus Asajavičiaus. 

„Šiuo sunku ir įtemptu laikotarpiu ypač norisi įšokti į baseiną ir paplaukioti. Tačiau nėra kur, reikia iškentėti. Namie vandensvydį iškeičiu į įvairius pratimus – atsispaudimus, pritūpimus. Sugrįžus į namus, galva būna perpildyta visokių minčių, todėl norisi ją pravėdinti. O nuo fizinio krūvio išsiskiria visi tie hormonai ir normaliai galiu miegoti“, - teigia M.Lapida.

Dabar jam vandensvydis – antrame plane. Pirmame – medicina,

Vandensvydis ir medicina – pagrindiniai Michailo gyvenimo iššūkiai. Kai kalba pakrypsta apie pasirinktą sunkią gydytojo profesiją, Michailas sako, kad dar nesigailėjo nė vienos dienos. Medicina jam labai patinka ir kiekvieną dieną su dideliu noru eina į darbą. 


M.Lapida - didelių vilčių teikęs žaidėjas. 2004-aisiais gabus 16-metis jaunuolis pateko į elitinę Vilniaus komandą „Baltic Amadeus“, brendo su trenerio Nerijaus Papaurėlio auklėtiniais. Dar po trejų metų pirmą sykį tapo Lietuvos suaugusiųjų čempionu. Jis ypač džiaugėsi, kad vienoje komandoje žaidė su Anatolijumi Asajavičiumi – sportininku, kurį jis vadino savo etalonu, norėjo į jį lygiuotis. „Man buvo didelė garbė su juo žaisti vienoje komandoje , Visada norėjau pasiekti tokį lygį“, - prisipažįsta Michailas. 

Tačiau jo pagrindinis tikslas buvo ne vien pergalės, didelis meistriškumas, čempiono titulai. Michailas siekė ir mokslo žinių. 2006-aisiais, baigęs mokyklą, jis įstojo studijuoti į Vilniaus universitetą ir pasirinko Chemijos fakultetą. Netrukus Michailas jau – Kalifornijos universiteto Los Andžele studentas. 

Į Ameriką išvažiavo kartu su treniruočių draugu Edgaru Asajavičiumi, kuris irgi studijavo tame universitete.

„Amerikoje norint studijuoti mediciną, reikia baigti bakalauro studijas. Pasirinkau gamtos mokslų bakalauro studijas, kurios studentams paprastai atveria daugybę karjeros, o taip pat ir tolimesnių magistro studijų galimybių. Studijas sėkmingai baigiau“, - pasidžiaugė Michailas.     

Su Edgaru abu laisvalaikiu žaidė vandensvydį, atstovavo savajam universitetui ir JAV studentų čempionate laimėjo bronzos medalius. 

2012–ųjų vasarą po studijų M. Lapida grįžo į Lietuvą ir įstojo į M. Romerio universitetą – pasirinko išlyginamąjį teisės krypties kursą. Studijavo porą metų.

„Per porą metų mano gamtos mokslų bakalauro laipsnis buvo prilygintas teisiniam ir įgijau teisės magistro laipsnį. Sužinojau, jog galiu įgyvendinti savo svajonę ir Vilniaus universitete antrame kurse studijuoti mediciną. Savo svajonę įgyvendinau“, - prisimena Michailas. 
 
Studijuojant antrame-trečiame kursuose jam buvo sunku derinti mokslą su sportu, nes tuo pačiu metu dar dirbo. Kaip šypsodamasis dabar sako, jam per parą neužtekdavo 24 valandų. 

Kažkiek kentėjo treniruotės. Kažkurį laiką jis buvo Hemodializės centro administratorius, dirbo Izraelio ambasadoje. 

Tuometis Izraelio ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas netgi dalyvavo Michailo universiteto baigimo renginyje, nors tada sportininkas pusantrų metų jau nedirbo ambasadoje, ir tuo jį labai nustebino. Po ambasados Michailas  dar dirbo Lietuvos žydų bendruomenėje.

2019-aisiais baigus studijas, M. Lapida dabar yra skubiosios medicinos gydytojas rezidentas, dar pusketvirtų metų gilins žinias ir įgis praktinių įgūdžių. 

Michailas dirbs ligoninių priėmimo – skubiosios pagalbos skyriaus gydytoju. Ta  specialybė Lietuvoje yra visiškai nauja, kol kas išleistos tik dvi tokio  profilio gydytojų laidos.

„Lietuvoje iki šiol priėmimo – skubiosios pagalbos skyriuose paslaugas teikė įvairių profesinių kvalifikacijų gydytojai, o dabar, pritaikius naująjį modelį, skubiosios pagalbos skyriuose jau dirba specialiai šiam darbui ruošiami skubiosios medicinos gydytojai. Šių gydytojų žinios gerokai platesnės, nei kitų gydytojų specialistų kompetencijos. Priėmimo skyriaus gydytojas pakeis visų sričių konsultantus“, - paaiškina M.Lapida. 
 
Toks atsakingas darbas jo nebaugina, nes kuo sunkiau, tuo įdomiau. Kaip ir vandensvydyje: kuo pajėgesni varžovai, tuo Michailui įdomiau su jais žaisti. Iš jų galima kažko išmokti ir save parodyti. 
 
Koronavirusas smarkiai pakeitė daugkartinio Lietuvos čempiono kasdienybę. Pirmiausiai dar labiau sumažėjo laisvo laiko ir visiškai nemato savo draugų. 

„Kartais nėra laiko nė į parduotuvę nuvažiuoti, nes jos dabar dirba iki aštuntos vakaro. Gyvenu su mama, buvusia kino režisiere, ji dabar dirbančia farmacijos sandėlyje, tai po darbo ji irgi nesuspėja nueiti į parduotuves. Belieka maisto prisipirkti savaitgaliais“, - sako Michailas.
 
Jaunojo gydytojo rezidento darbą atidžiai seka jo kovų bendražygis, geriausiu visų laikų Lietuvos vandensvydininku vadinamas, o dabar  šalies  vandensvydžio rinktinės vyr. treneris A.Asajavičius, kuriam rūpi,  kaip Michailui sekasi, kokia savijauta, ar nejaučia jokių viruso simptomų. 

Michailas negali prognozuoti, kada baigsis konoraviruso protrūkis. Sako, kad dar nepakanka kompetencijos reikšti savo prognozes.  

Jis akcentuoja, kad dabar svarbiausia Lietuvos žmonėms – nepanikuoti ir laikytis karantino taisyklių, būti kantriems. „Jeigu tų taisyklių bus griežtai  laikomasi, tai ir kitos infekcijos sumažės“, - įsitikinęs Michailas. 
         
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas