Robertas Trakys/ tenisonamai.lt 2020 m. balandžio 11 d. 16:23 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Kaip numalšinti ginčus, kai nėra teisėjo

Ginčas – dažnas palydovas tenise, kada žaidžiama be teisėjo. Mėgėjų tenise turėti mačą stebintį specialistą gali būti prabanga.

B.Zykienė.
Augusto Četkausko nuotr.
B.Zykienė.
„Būna visko, kartais per visą turnyrą būna tik keli nedideli ginčai, kuriuos greitai ir draugiškai išsprendžiame,  o kartais pasitaiko, kad kai kurie žaidėjai labai emocingai reaguoja, susiginčija ir susipyksta tiek, kad nei susitikimo, nei turnyro neužbaigia“, – pasakojo tarptautinės kategorijos teisėja Beata Zykienė.
 
Kad tų ginčų būtų kuo mažiau, TenisoNamai.lt apžvelgia dažniausiai pasitaikančias konfliktines situacijas kortuose tarp mėgėjų.

Taisyklė Nr. 1 – abejones spręsk varžovo naudai

IN ar OUT? Bene dažniausia situacija, po kurios kyla ginčai. B.Zykienė teigia, kad abejodami visada turime priimti sprendimą varžovo naudai.
 
„Žaidžiant be bokštelio teisėjo dažniausiai ginčai kyla sprendžiant, ar buvo pataikyta į aikštelę, ar į užribį. Pagrindinė taisyklė, kurią žino kiekvienas  mėgėjas – kiekvienas  teisėjauja savo aikštelės pusėje. Svarbu  prisiminti ir kitą taisyklę, kurią žino jau ne kiekvienas – žaidėjui teisėjaujant savo aikštelės pusėje, iškilus abejonių, ar priešininkas pataikė į aikštelę, ar ne, visos abejonės turėtų būti sprendžiamos priešininko naudai“, – sakė B.Zykienė.

Dažniausiai, kai žaidėjas nepamato, ar kamuoliukas pataikė į aikštelę, jis siūlo tašką peržaisti, tačiau tokiu atveju tašką reiktų įskaityti varžovui.

„Sau skaičiuoti tašką galima tik tada, jei esi įsitikinęs, kad kamuolys nusileido užribyje“, – dar kartą taisyklę pakartojo teisėja.

Taisyklė Nr. 2 – kamuoliuko žymes tikrink tik ant grunto

Tokio tipo ginčų dažniausiai pasitaiko ant kietos (hard – angl.) dangos. Tiesa, mėgėjams reikėtų įsidėmėti, kad kamuoliukų atšokimo žymės tikrinamos tik ant grunto dangos, tuo tarpu ant purvinos kietos ar kiliminės dangų tokiu būdu įrodyti savo tiesos negalima. 

TenisoNamai.lt klubų čempionato vyr. teisėja B.Zykienė priminė ir dar vieną taisyklę, kada taškas turėtų būti peržaistas, o kada ne.

„Jei žaidžiant ne ant grunto žaidėjas sušuko, kad priešininkas pataikė į užribį, o po to pasitaisė, tašką reikėtų peržaisti, nebent tai buvo neatremiamas smūgis (winner – angl.) arba jei taip įvyko ne pirmą kartą tame susitikime. Taigi, jei tai jau ne pirmas toks pasitaisymas to mačo metu, taškas įskaitomas priešininkui, – pasakojo B.Zykienė. – Jei žaidžiant ant grunto žaidėjas sušuko, kad priešininkas pataikė į užribį, o po to pamatė, kad visgi priešininkas pataikė į aikštę, taškas neperžaidžiamas, o įskaitomas priešininkui.“

Žaidžiant ant grunto viskas paprasčiau – analizuojama ant dangos palikta kamuoliuko žymė.

„Jei žaidžiant ant grunto be bokštelio teisėjo, žaidėjas nesutinka su priešininko šaukimu, kad kamuolys išmuštas į užribį, jis turi teisę paprašyti parodyti žymę ir tada pereiti į priešininko aikštės pusę patikrinti žymės. Jei žaidėjas nutrina žymę, reiškia, kad jis sutinka ir nebesiginčija dėl tos žymės. Tuo tarpu, jei žaidėjai nesutaria dėl žymės, kviečiamas teisėjas, kurio sprendimas yra galutinis“, – teigė B.Zykienė.Taisyklė Nr. 3 – jei kyla ginčas dėl rezultato, prisiminkite sužaistus taškus

Žaidžiant be teisėjo nesunku pasimesti skaičiuojant taškus. Dažniausiai tokios situacijos kyla tada, kai kiekvienas žaidėjas rezultatą skaičiuoja tyliai mintyse.
 
„Jei žaidėjai nesutaria, koks rezultatas geime, reikėtų bandyti kartu prisiminti visus sužaistus taškus. Tie taškai, dėl kurių abu žaidėjai sutaria, užskaitomi, o tie, dėl kurių nesutaria, peržaidžiami. Pavyzdžiui, vienas žaidėjas mano, kad rezultatas 40-30, kitas, kad 30-40 ir pabandžius prisiminti sužaistus taškus paaiškėja, kad žaidėjai nesutaria, kuris laimėjo pirmą tašką geime. Tada žaidėjai turėtų tęsti žaidimą nuo 30-30, nes abu sutinka, kad laimėjo po du žaistus kamuoliukus ir nesutaria dėl vieno taško, kuris peržaidžiamas. Ta pati taisyklė taikoma ir tada, jei ginčas kyla dėl geimų sete“, – vardijo B.Zykienė. 

Kiti dažnai pasitaikantys ginčai mačo metu

B.Zykienė išskyrė dar kelis teniso mačų metu pasitaikančius ginčus. Vienas jų būna tada, kai varžovas rakete „pereina“ į priešininko aikštės pusę.
 
„Jei kamuolys perskrenda per tinklą ir žaidėjas mušą kamuolį savo korto pusėje, o po to palydi kamuolį rakete į kitą tinklo pusę nepalietęs tinklo, tai – ne klaida. Svarbu, kad žaidėjas nepasitiktų kamuolio ir nemuštų jo priešininko tinklo pusėje kamuoliui dar neperskridus per tinklą į jo pusę“, – paaiškino B.Zykienė. 

Specialistė išskyrė dar vieną patarimą mėgėjams – ką daryti, jei padavimo metu žaidėjui buvo sutrukdyta. 

„Dažnai kyla ginčų dėl sutrukdymo. Žaidėjas padavinėja, pirmas padavimas nesėkmingas, ruošiasi paduoti antrą kartą, tačiau iš kitos aikštelės atrieda kamuolys. Kyla ginčas, ar žaidėjas turi teisę padavinėti pirmą padavimą, nes jam sutrukdė, ar antrą. Jei žaidėjui sutrukdė antro padavimo judesio metu, jis turi teisę padavinėti pirma padavimą, jei ne judesio metu, o dar tik besiruošiant paduoti antrą padavimą, tai paduodamas antras padavimas“, – paaiškino B.Zykienė.

Pagrindinių ITF teniso taisyklių sąrašas: https://tenisonamai.lt/teniso-taisykles/
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Tenisas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas