Robertas Trakys/lengvoji.lt 2020 m. balandžio 13 d. 11:04 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

COVID-19 neaplenkė ir Lietuvos lengvaatlečių

Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidentas Eimantas Skrabulis – apie sustojusį sportą, ateitį ir koronaviruso atvejį tarp lengvaatlečių.

E.Skrabulis.
pliadisfoto.com nuotr.
E.Skrabulis.
 Nukeltos olimpinės žaidynės, pasaulio čempionatas, sužlugusios treniruočių stovyklos bei pasiruošimas namų sąlygomis sezonui, kurio kalendorius apskritai neaiškus. Lengvaatlečių metus COVID-19 virusas apvertė aukštyn kojomis, o svarbiausio gyvenimo starto Tokijuje laukimą pakeitė laukimas, kol tiesiog bus galima treniruotis įprastu grafiku.
 
„Sportininkų charakteris yra kovoti, nepasiduoti ir laimėti“, – neprarasti motyvacijos linkėjo Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) prezidentas Eimantas Skrabulis.

Lengvaatlečių vadovas pasidalijo mintimis apie sprendimus tarptautinėse sporto organizacijose, būsimą sezoną Lietuvoje bei pirmą nustatytą koronaviruso atvejį tarp šalies lengvaatlečių.

Pasaulinė koronaviruso pandemija paveikė kone visas sritis, tarp jų ir sportą. Nukeltos olimpinės žaidynės, atšaukta krūva varžybų, sustojusios treniruočių stovyklos. Kaip pandemija ir karantinas paveikė lengvaatlečių pasaulį?, – lengvoji.lt paklausė E.Skrabulio.
Liūdna dėl to, kas vyksta pasaulyje jau trečią mėnesį... Pandemija apėmė visą pasaulį, kovojama dėl gyvybių, griūva šalių ekonomika, žmonės praranda darbus. Tai, kas vyksta, yra tarsi sniego lavina vasarą. Pasaulis netikėjo, kad taip gali būti, buvo nepasiruošęs. Sportas yra viena iš modernių žmonijos gyvenimo sričių ir jis buvo paliestas netikėtai skausmingai. Realus sporto gyvenimas sustojo: pirmą kartą nuo karo laikų nukeltos olimpinės žaidynės, daugelis kitų varžybų. Vienas iš pirmųjų neįvykusių renginių buvo pasaulio uždarų patalpų lengvosios atletikos čempionatas, turėjęs vykti Kinijoje. Mūsų šalies varžybos yra atšauktos iki vasaros pradžios. Visas pasaulio sportas, tame tarpe ir Lietuvos lengvoji atletika, yra sukrėstas. O tai, kad olimpinės žaidynės buvo nukeltos, šiek tiek nuėmė stresą nuo lengvaatlečių bendruomenės.

Kokia situacija su geriausiais Lietuvos lengvaatlečiais? Ar visi yra sveiki, kokias sąlygas jie turi sportuoti apskritai?
Dauguma mūsų sportininkų, kurie vasario-balandžio mėnesiais buvo susiplanavę mokomąsias treniruočių stovyklas įvairiose pasaulio šalyse, dėl pandemijos pareiškė norą grįžti į Lietuvą. Federacija turėjo spręsti logistikos problemas, kaip saugiai pargabenti sportininkus, trenerius, aptarnaujantį personalą į Lietuvą. Tik vienas mūsų šalies lengvaatletis yra susirgęs koronavirusu, bet forma yra nesunki, jis sėkmingai sveiksta. Lengvaatlečių šeima yra didelė, o atvejis žinomas tik vienas.
 
Sportininkai, kurie norėjo sugrįžti į Lietuvą, sėkmingai sugrįžo. Tik keli nusprendė likti tose šalyse, kur buvo suplanuotos treniruočių stovyklos: Ignas Brasevičius su šeima yra Portugalijoje, Modesta Morauskaitė – Ispanijoje, Simas Bertašius jau ilgą laiką treniruojasi Slovakijoje, Agnė Šerkšnienė su šeima liko Šveicarijoje. Gausus būrys lengvaatlečių sugrįžo į Lietuvą, pilietiškai atliko 14 dienų saviizoliaciją. Kiek tai buvo įmanoma, namų-kambario sąlygomis, jie bando palaikyti sportinę formą. Būkime realistais – tai nėra tikras sportas. Kadangi varžybų kalendorius yra subyrėjęs, streso žūtbūt ruoštis svarbiausiems metų startams nėra, o ir metai nebus tokie, kokie buvo planuoti. Tik ištvermės rungčių atstovai gali sau leisti daugiau pabėgioti miškuose, parkuose ir taip palaikyti sportinę formą, o visų kitų – sprinto, šuolių, metimų – atstovai neturi sąlygų treniruotis.


Jau netrukus turėtų prasidėti vasaros sezonas. Kaip federacija reaguoja į įvykius, ar jau yra aiškus varžybų kalendorius? 
– Mes taip pat reagavome į pandemiją ir sustabdėme varžybų vykdymą iki birželio mėnesio. Ta pandemija turi skirtingus vystymosi scenarijus, kai kurios šalys, pavyzdžiui, Vokietija ir Suomija, sėkmingai kovoja su ja. Tarp sėkmingai kovojančių, ačiū Dievui, yra ir Lietuva. Tikimės, kad mums greičiau pavyks įveikti tą nematomą priešą ir labai norime, kad visos pagrindinės metų varžybos įvyktų. Kai tik matysime, kad galime realiai planuoti varžybų kalendorių, informuosime savo lengvaatlečių bendruomenę. Liepos-rugpjūčio mėnesiais turėtų vykti visos pagrindinės metų varžybos, kurios buvo suplanuotos. Tačiau šiai dienai pasakyti datas būtų neatsakinga.
 
Pasaulyje buvo priimta daug sprendimų, perkelta daug varžybų. Kaip vertinate tai, kad pasaulio čempionatas vyks 2022-aisiais? Ar, jūsų nuomone, turėtų šiemet įvykti Europos čempionatas? 
Kai buvo pasakyta, jog olimpinės žaidynės nukeltos į 2021 metus, žiūrėjome ir nesupratome, kaip keturios svarbiausios lengvaatlečių varžybos įvyks per vienerius metus: Europos uždarų patalpų čempionatas Torūnėje, pasaulio uždarų patalpų čempionatas Nandzinge, olimpinės žaidynės ir pasaulio čempionatas JAV. Tai, kad pasaulio čempionatas buvo perkeltas į 2022-uosius, yra racionalus sprendimas. Tuo tarpu dėl Europos čempionato šiais metais, jis dar nėra atšauktas. Daroma viskas, kad jis įvyktų ir jei pandemija bus įveikta, bus pakankamai saugu, o organizatoriai sugebės užtikrinti tiek sportininkų, tiek žiūrovų saugumą, tai vasaros gale Europos čempionatas Paryžiuje turėtų įvykti. Jo vykdymas būtų labai sveikintinas, nes tai būtų tarsi šviesa tunelio gale – vienas didžiausių sporto renginių šiais metais. Sportininkams tai reikštų šansą, kad ne veltui buvo kovota ir ne veltui ruoštasi, kad ir kokios sunkios tos sąlygos buvo.

Olimpinė atranka sustabdyta iki gruodžio – negalima vykdyti nei normatyvų, nei rinkti reitingo taškų. Ar priimtas teisingas sprendimas?
Vienareikšmiškai vertinti tokį sprendimą būtų sudėtinga. Tai, kad sustabdytas normatyvų vykdymas dėl praktiškai sustojusio pasiruošimo, galima šiek tiek pateisinti. Tačiau motyvacijos sportininkams tikrai nepriduos tai, kad nebus įskaitomi nei reitingai, nei normatyvai. Manau, jog normatyvus buvo galima palikti: jei sportininkas, turėdamas sudėtingas sąlygas, sugebėtų bėgti, mesti ar šokti tiek, kad pasiektų normatyvą, kodėl jo neįskaityti? Metai labai sudėtingi ir jei tokiu laikotarpiu sportininkas sugeba tą padaryti, normatyvas galėtų būti įskaitomas. Dėl reitingo teisingiau, kadangi daugelis stiprių sportininkų gali nedalyvauti varžybose ir reitingų formatas gali būti iškreiptas. Sportininkams ir taip pakirsta motyvacija, kadangi tiek daug planavo, dirbo, bet viskas griūva, stovyklos atšauktas, jie sėdi namuose, o kova dėl normatyvų būtų tam tikras stimulas.
 
Pandemija palietė mus visus, bet tikiu, kad po šv. Velykų pradėsime gauti vis daugiau optimistiškų žinučių iš viso pasaulio. Ateina šiltas pavasaris, ateina vasara, o sportininkų charakteris yra kovoti, nepasiduoti ir laimėti. Kaip sakė vokiečių dramaturgas Bertoldas Brechtas, tas, kas kovoja, gali pralaimėti, o tas, kas nekovoja, jau pralaimėjo. Visiems linkiu gražių švenčių, sveikatos ir tikėjimo, kad galime nugalėti!
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas