2010 m. kovo 24 d. 10:56 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Koks komandos palaikymas yra geriausias?

Pasaulis nestovi vietoje – daugelyje gyvenimo sričių neišvengiame naujovių ir permainų. Šis reiškinys neaplenkė ir Kauno "Žalgirio" fanų E tribūnos".

"Žalgirio" sirgaliai
Alfredo Pliadžio nuotr.
"Žalgirio" sirgaliai

Pasaulis nestovi vietoje – daugelyje gyvenimo sričių šiandien neišvengiame naujovių ir permainų. Tačiau ar jos visada naudingos? Dažniausiai į naujoves žiūrime skeptiškai, bet pamažu prie jų priprantame.
 

Šis reiškinys neaplenkė ir Kauno „Žalgirio“ fanų E tribūnos. Dar prieš porą metų žaliai baltų tribūna buvo žinoma kaip viena gausiausia fanų organizacija Lietuvoje, tačiau originalumu pasigirti negalėjo. Reikalai pasikeitė iš esmės – dėl mylimos komandos galvas pametę jaunuoliai, kurių gyvenimo būdas yra „Žalgiris“, milžiniškais šuoliais keliauja palaikymo tobulumo link.
 

Žvilgsnis į praeitį

Kas domisi E tribūnos reikalais, turėtų žinoti, jog ją ne per seniausiai aplankė nauji vėjai. 2007 metais tribūnos jaunimas susivienijo į grupelę žmonių, nedrąsiai pasivadinusių "Green White Boys“ (GWB) pavadinimu. To priežastis buvo iškreiptas tribūnos senbuvių požiūris į aktyvų palaikymą. Būtent – aktyvų. Jaunimas norėjo keisti tribūnos veidą, prikelti ją naujam gyvenimui, kurti choreografijas (vaizdinį palaikymą), ko seniau praktiškai nebūdavo. Norėta atnaujinti skurdų skanduočių bei dainų repertuarą. Galima sakyti, jog E tribūną buvo apėmusi stagnacija. Buvo tiesiog stovima vietoje. Tokia padėtis netenkino tos grupelės jaunuolių – jie ėmėsi darbo su mintimi, jog legendinis ir tituluočiausias Lietuvos sporto klubas, vienas iš šalies nepriklausomybės simbolių, turi turėti geriausią palaikymą.
 

Pasisiūta vėliava, sukurtas internetinis GWB forumas, kuriamos pirmosios dainos – pradėta E tribūnos jaunimo mobilizacija permainų darbams. Žaliai baltiems vyrukams teko susidurti su kritikos lavina ir patyčiomis. Senieji tribūnos nariai nenorėjo keistis kartu – jiems tiko buvusi stagnacinė būsena. Spaudimo neatlaikę, keletas entuziastų į E tribūną numojo ranka, o likę laukė geresnių laikų.
 

Įtampa tribūnoje vis dar tvyrojo. Nuspręsta siekti savo tikslų nepaisant aplinkybių. Likę nariai užsiemė naujų narių agitacija. Tai buvo antrasis gryno oro “gurkšnis“ trumpoje GWB istorijoje, galima sakyti – atgimimas. „Green White Boys“ viduje įvyko permainos, kurių rezultatus matome šiandien. Dideliais žingsniais buvo pradėta kurti stiprios grupuotės sistema – nariai skirstėsi darbus, tad pavyko sukurti nuolatinį pajamų šaltinį, agitacijos modelį. Jaunimas, įrodęs savo vertę, užsitarnavo pagarbą ir rado bendrą kalbą su dar išlikusiais nekonservatyviais tribūnos senbuviais.

 
 

Šviesus rytojus

GWB neabejotinai pasiekė savo tikslus – E tribūnos repertuarą papildė per 15 naujų dainų, kurias jau moka didžioji dauguma aktyvių fanų, sukurtas nuolat aktyvus „Žalgirį“ išvykose ir namuose palaikantis fanų branduolys (pritraukta per 50 naujų žmonių), naujos vėliavos, kuriamas pasididžiavimo klubu ir jo miestu kultas, pasirodymai žiniasklaidoje skleidžiant aktyvaus palaikymo idėjas, o vaizdinio palaikymo prasme E tribūna tapo viena iš pirmaujančių Lietuvos fanų scenoje. Ir tai tik per 2,5 metų.
 

„Green White Boys“ vizitine kortele tapo choreografijos. Pirmoji choreografija (2008 m. pavasaris) buvo itin paprasta – „Žalgirio“ treniruočių centre iškeltas užrašas, o virš jo mojuojamos žaliai baltos vėliavos. Sparčiai kito choreografijų kokybė. Dabar bandoma pasiekti kuo didesnį efektą. Idėjų buvo ir yra tiek daug, jog atrodo jų neišsemsi – vieną darbą ruošdami, “boysai“ ateities choreografijas jau braižo ir planuoja ant popieriaus lapo. Paskutinė choreografija – du gigantiški piešiniai, dengiantys visą E tribūną (neoficialiais duomenimis – Lietuvos rekordas fanų pasaulyje). Iki šiol buvo surengta per 15 choreografijų. „Žalgiriui“ atsidavusių jaunuolių valandos ir dienos, praleistos sandėliuose, net ir esant minusinei temperatūrai, sugadinti džinsai nenuėjo perniek. Įgyvendinant pasirodymus tribūnoje, žiūrovai šaukia ir klykia iš nuostabos, kai kurie ploja atsistoję, o žaidėjai atsidėkoja žodžiais bei gestais.
 

Šiuo metu situacija E tribūnoje stabilizavosi. Nesutarimų pavyksta išvengti, imta geranoriškai bendradarbiauti ir siekti bendro tikslo. Kovo mėnesį „Žalgirio“ fanams vieningai pavyko surengti masinę išvyką į Marijampolę (nuvyko virš 110 žmonių). Dalis senbuvių pakeitė požiūrį ir pritarė naujovėms. Dabar E tribūnoje egzistuoja trys grupuotės: „Green White Boys“, „Green Death“ ir „Žalgirio“ fanų iš sostinės grupelė „Green Death Vilnius“. Žaliai baltai tribūnai gresia dar vieni permainų metai - "Žalgirio" fanai su nerimu laukia naujos arenos Nemuno saloje atidarymo. 14 tūkst. žmonių talpinančioje erdvėje bus itin sunku sukurti gerą palaikymą, todėl dabar svarbiausia – pritraukti naujus žmones ir tobulėti palaikymo srityje. Tam reikia laiko. Jis ir parodys, kaip susiklostys palaikymo reikalai, tačiau aišku yra viena – permainos E tribūnoje buvo reikalingos ir atnešė daug naudos.
 

Komandos palaikymo skirtumai
 

Yra dviejų rūšių žmonės, lankantys sporto varžybas: vieniems svarbu stebėti varžybas, gilintis į žaidimą, o kitiems rūpi komandos palaikymas. Visame pasaulyje aktyvus palaikymas propaguojamas jau daugelį dešimtmečių. Tai kartais įvardijama net kaip atskira kultūra. Aukščiausią palaikymo lygį sukuria ultros. Svetur ultrizmas ir tarptautinis terminas "ultras" yra suprantamas ir populiarus reiškinys, tačiau Lietuvoje kol kas – tamsus miškas. Žiniasklaida apie ultras sukūrė neigiamą požiūrį – neva tai chuliganai, kuriems rūpi tik ką nors sudeginti ar primušti. Toks požiūris yra visiškai klaidingas. Tikros ultros niekada be reikalo nepanaudos jėgos ar kitų brutalių veiksmų. Kol neįžeidei ultrų spalvų ar garbės, t.y. nepažeidei žaidimo taisyklių, gali būti ramus.
 

Dauguma Lietuvos sporto gerbėjų mano, jog trumpos skanduotės yra geriausias palaikymas. Neretai jie „apsiginkluoja“ dūdomis ir pučia jas be perstojo, manydami, jog sukuria gerą palaikymą. Priešingai, iš šono toks „sirgalius“ atrodo mažų mažiausiai juokingai. Dainos, kurias atlieka minia žmonių, skamba žymiai išdidžiau ir įspūdingiau, negu 1-2 žodžių skanduotės, bet ne visi tai supranta – naujovės jiems svetimos. Komandos palaikymas yra organizuotas darbas, kuomet grupė tuo suinteresuotų žmonių be perstojo dainuoja dainas, rūpinasi vaizdiniu palaikymu ir t.t. Kokybiškas visa to atlikimas užveda komandą kovai.
 

Neretai eiliniai žiūrovai nurodinėja aktyviems sirgaliams, kaip reikia palaikyti komandą. Bet ar tribūnoje šokinėjantys, dainuojantys, visą save atiduodantys fanai nurodinėja eiliniams žiūrovams, kaip sedėti, kaip gerti alų ir valgyti užkandžius? Toli gražu – ne. Būna, jog tarp žiūrovų atsiranda tokių, kuriems atrodo, jog aktyvūs fanai egocentriški. Tai yra, siekia ne palaikyti komandą, o parodyti save. Tai vienas iš keisčiausių pastebėjimų. Pagrindinis organizuotų fanų tikslas yra padėti komandai iškovoti pergalę, atstovauti miestui, ginti viso to garbę. Jiems nereikėtų nurodinėti kaip elgtis tribūnoje, jie tą patys puikiai žino.

 

 

Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas