Marytė Marcinkevičiūtė 2010 m. kovo 27 d. 21:01 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lietuvos slidinėjimo perspektyvos: jų nėra?

Lietuvos nacionalinės slidinėjimo asociacijos generalinis sekretorius Jakovas Gimbickis teigia, jog rinktinei pirmiausia trūksta profesionalių trenerių.

Jakovas Gimbickis
Sportas.info nuotr.
Jakovas Gimbickis
Vankuverio olimpinės žiemos žaidynės vis labiau tolsta, tačiau jos dar ilgai bus analizuojamos, kadangi jau galvojama apie Sočio olimpines žaidynes.

Kaip Vanuverio olimpines žaidynes vertina Lietuvos nacionalinės slidinėjimo asociacijos generalinis sekretorius, kelerius metus dirbęs su geriausiais Lenkijos slidininkais, praeityje neblogo lygio slidininkas Jakovas Gimbickis?

"Labai didelių perspektyvų nematau. Niekas nieko nežino, kokio meistriškumo slidininku gali tapti Modestas Vaičiulis – sportininkas tiktai dabar pasiekė aukštesnį lygį,  pradėjo dalyvauti tarptautinėje arenoje ir sunku pasakyti, koks jo meistriškumas bus po poros metų. Šiai dienai žingsnis po žingsnio ignalinietis eina pirmyn, tačiau kas gali garantuoti, kad Modestas ir toliau tobulės. Su jaunesniais sportininkais būna taip: kai kurie jų tobulėja iki 18-19 metų, o po to ima ir sustoja. Ryškus pavyzdys – visaginietė Irina Terentjeva, kuri ankstesniais metais buvo laikoma perspektyvia slidininke, džiugino rezultatais, o nuo 20 metų ji buvo tame pačiame lygyje arba rezultatai pradėjo blogėti“, – sako J. Gimbickis.

Ką reikėtų daryti, kad šis gabus sportininkas toliau tobulėtų, kad jo neištiktų I. Terentjevos likimas?

Reikėtų jam parinkti idealią, tiktai jam būdingų treniruočių metodiką ir palinkėti kokybiško darbo bei gerų sąlygų. Daug priklausys ir nuo trenerės. Dabar Modestą rinktinėje treniruoja Kazimiera Strolienė, kuri irgi mokosi ir jos negalima vadinti aukščiausios kvalifikacijos trenere.

Tačiau džiugina tai, kad ši slidinėjimo specialistė siekia žinių, yra imli, viską ką mato, logiškai supranta ir analizuoja. Tikiuosi ji iš to darys išvadas ir, kaip trenerė, tobulės. Tačiau Kazimiera yra perdaug emocinga ir tai – jos nemažas trūkumas, reikėtų būti ramesnei. Bet vėl gi – net ir tada, kai jinai taps gero lygio profesionalia trenere, K. Strolienė viena nieko nepadarys.

Viena dirbdama, ji gali pasiekti, kad sportininkas per aukšto lygio varžybas pateks į 30-uką, o toliau žengti – jau reikalinga komanda. Privalo būti ir gydytojas, ir masažuotojas, tepėjai, padėjėjai. Būtų geriausia, kad pats treneris teptų slides. Per ne itin aukšto lygio tarptautines varžybas nereikalaujama idealaus patepimo, nes slidininkų konkurencija yra žemesnė. Tačiau per olimpines žaidynes ar pasaulio čempionatus jau kitokie reikalavimai, ir K. Strolienė tinkamai slidžių tikrai nepateps.Lietuvos slidinėjimo rinktinė neturi savo vyriausiojo trenerio, Vankuverio olimpinės žaidynės parodė, kad jis vis dėl to labai reikalingas. Kaip bus ateityje?

Pats pavadinimas nieko nereiškia. Iki Vankuverio olimpinių žiemos žaidynių nebuvo galimybių rinktinės vyr. treneriu paskirti nei Igorio Terentjevo, nei K. Strolienės. Praeitis rodė, jog jie tarpusavyje dar labiau nesutars. Kai ignalinietė buvo rinktinės vyr. trenere, o I. Terentjevas dirbo antruoju – nebuvo bendro darbo.

Vankuveryje jie abu buvo olimpinės rinktinės treneriai, bet nė vienas jų nebuvo paskirtas vyriausiauoju. Abu buvo atsakingi už savo auklėtinius. Iki pačių žaidynių tarp jų nebuvo jokio konflikto, ginčų, nesusipratimų. Kaip jie padėjo vienas kitam – nežinau, bet kitokio kelio nebuvo. Kokia situacija dabar? Nežinau, kaip mes susitarsime su pačiais treneriais ir asociacijos valdybos nariais, kada bus formuojama komanda naujam olimpiniam ciklui ir kas jai vadovaus. Bendrauju su visais ir prašau būti aktyviais šito svarstymo dalyviais, siūlyti ir aptarinėti rinktinės vyr. trenerio kandidatūras. Kada bendrausime, tikiuosi, priimsime gerą sprendimą. 

LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas dideles viltis sieja su tavimi...

Dabar aš esu LNSA generalinis sekretorius, o iki tol dirbau treneriu 25-erius metus. Iš Lenkijos į Lietuvą sugrįžau todėl, kad panorau išbandyti save vadovaujančiame darbe. Žinojau, kad po Vilmanto Gineito mirties nėra kam atlikti šitą darbą. Šiandieną galiu teigti, kad nesu labai prisirišęs prie šitos kėdės, padirbėjęs supratau, koks tai nedėkingas darbas.

Visi laukia, kad sprendimai būtų tiktai jų naudai, visi galvoja, kad tiktai jie yra svarbiausi. Jeigu kažkam geriau sekasi, ne visi būna laimingi ir patenkinti. Už tą darbą, kurį darau,  kad gaunu simbolinį atlyginimą ir esu patenkintas. Ne dėl pinigų čia atėjau, paprasčiausiai norėjau save išbandyti. Jeigu susidarytų tokia situacija, kad sportininkai norėtų, jog dirbčiau su jais, ir asociacijos valdyba to norėtų, – nežinau, gal ir rizikuočiau vėl grįžti dirbti treneriu.

Tačiau kas tada ateis į asociacijos sekretoriaus vietą? Man suderinti du darbus praktiškai būtų neįmanoma. Asociacijoje yra pakankamai daug organizacinių klausimų, vidiniai reikalai psichologiškai išvargina, nenori galvoti apie nieką. Jeigu žmogus sėdi kabinete, tai nereiškia, kad jis nieko nedirba. Visą laiką turi analizuoti, svarstyti. Lietuvos nacionalinėje slidinėjimo asociacijoje esu vienintelis apmokamas darbuotojas, todėl privalau daryti viską.

Pavyzdžiui, kiek būna vargo dėl nemokamaų treniruočių stovyklų, kurias apmoka Tarptautinė slidinėjimo federacija. Reikia dešimtis kartų skambinti ar rašyi laiškus, siekiant viską suderinti, jog nuvykę sportininkai neturėtų jokių problemų.

Pats buvai prasitaręs, kad po Vankuverio olimpinių žiemos žaidynių, atsižvelgiant į rezultatus, slidinėjimo sporte gali įvykti permainų. Pasiekimai per olimpines žaidynes nei geri, nei blogi. Tad ar bus tų permainų?

Taip, permainų noriu, bet vienas nieko nepadarysiu, nesu tas, kuris visiems būtų  didelis autoritetas. Aš tiktai patarinėju, o nuomones noriu išgirsti iš visų, kurias aptarinėsime. Daugumos nuomonė –  mūsų pagrindinis tikslas.

Kaip vertini "šeimyninę rangą“: Igoris Terentjevas treniruoja Iriną Terentjevą, Kazimiera Strolienė – Mantą Strolią?.. 

Nei blogai, nei gerai, viskas priklauso nuo jų santykių. Yra pavyzdžių, kad toks darbas duoda teigiamų rezultatų. Štai Anatolijus Šmigunas nuo pačios vaikystės iki dabar treniruoja savo dukrą, dukart olimpinę čempionę ir prizininkę Kristiną Šmigun. Su triskart olimpine čempione Julija Čepalova irgi dirba jos tėtis. Yra ir daugiau pavyzdžių.

Ta šeimyninė ranga gali būti, tačiau reikia žiūrėti, koks bus galutinis rezultatas. Jeigu šiandien I. Terentjevos darbas su tėčiu nėra geras, tai apie ką galima kalbėti. Teko daug pabendrauti su Mantu Strolia,  kuris pasakė, jog pasitiki savo mama, žino, kaip reika siekti auštų rezultatų ir toliau nori dirbti su ja. 

Mūsų slidininkų pasirodymu per Vankuverio olimpines žaidynes tikriausiai nesi nusivylęs?

Iki sportininkų išvykimo į žaidynes iš jų nieko ir nesitikėjau, bet galvojau, kad kartais būna, jog sportininkas ima ir „iššauna“. Jeigu, tarkime, M. Strolia būtų patekęs į 30-uką, sakyčiau – labai gerai. O dabar jo pasirodymą  vertinu nei gerai, nei blogai.  Jokių pretenzijų neturiu M. Vaičiuliui. Bandžiau įtikinti Jurijų Novoselskį, jog jam reikia keisti treniruočių metodiką, skirti daugiau dėmesio kitoms fizinėms savybėms lavinti.

Sportininkas tai suprato ir ta linkme pradėjo dirbti, tačiau per vienerius metus nieko nepadarysi. Organizmas, raumenynas, fizinės galios formuojasi per kelerius metus. Tą visaginiečiui reikėjo daryti jau anksčiau, gal būt šiandien jis būtų kito lygio sportininkas. 

Per  žaidynes gerai pasirodė lenkė Justina Kovalzcyk, su kuria ir tau teko truputį padirbėti...

To buvo galima tikėtis. Jos Vankuveryje pelnyti aukso, sidabro ir bronzos medaliai nieko nenustebino. Jau anksčiau sakiau, kad per Lenkijos 90 metų slidinėjimo sporto istoriją, tai pirma tokia talentinga moterų slidininkė, kuri realizavo savo sugebėjimus. Jai Lenkijoje sudarytos išskirtinės sąlygos. O štai pats didžiausias Lietuvos talentas Vida Vencienė iki galo savęs taip ir nerealizavo, nors ir turėjo didelių potencinių galimybių. 

Ji sublizgėjo tiktai per Kalgario olimpines žaidynes, o po to niekas jai nepadėjo, jog dar kartą būtų pakartotas tas rezultatas. Tokie talentai, jeigu jie neserga, nėra traumuoti, privalo vienokiu ar kitokiu atveju pakartoti save.                  
 


Daugiau naujienų iš kategorijos Žiemos sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas