Ginas Pinigis 2010 m. sausio 11 d. 10:18 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Prezidentas svajones pasiryžęs paversti kūnu

Naujasis Lietuvos rankinio federacijos prezidentas Edis Urbanavičius, žvelgdamas į ateitį, regi mūsų rankininkus olimpinėse žaidynėse

Edis Urbonavičius tiki, kad ateityje mūsų rankininkai atstovaus šaliai olimpinėse žaidynėse
Gino Pinigio nuotrauka
Edis Urbonavičius tiki, kad ateityje mūsų rankininkai atstovaus šaliai olimpinėse žaidynėse

  
Dar ne taip seniai skambiomis pergalėmis garsėjęs Lietuvos rankinis, diktavęs madas ne tik buvusioje SSRS, bet ir senutėje Europoje, dabar jau labai toli nuo buvusių aukštumų. Kodėl taip atsitiko? Kodėl ilgai visais atžvilgiais mūsų šalyje pirmavusi sporto šaka taip smarkiai apleido savo pozicijas? Kaip pasiekti, kad rankinis atsigautų, atgimtų? Apie tai „Sportas“ kalbasi su naujuoju Lietuvos rankinio federacijos (LRF) prezidentu Edžiu Urbanavičiumi.
 

Beveik metus Lietuvos rankinis buvo be valdžios. Nuo tada, kai buvusį LRF prezidentą Vytenį Andriukaitį pernai išrinko į Seimą, tik 2009 m. spalį įvykusi LRF rinkimų konferencija buvo vaisinga. Kodėl viskas taip ilgai užtruko?
Iki „vaisingumo“ rinkomės net tris kartus. Pirmąsyk, dar šių metų pradžioje, nebuvo kvorumo. Susirinkus antrąkart, jo jau nebereikėjo, tačiau susirinkimas tebuvo parengiamasis. Norinčiųjų vadovauti mūsų šalies rankinio bendrijai nebuvo. Visai nekeista, nes federacijos finansinė būklė buvo ir tebėra sudėtinga. Bendra LRF skola šiuo metu siekia 560 tūkst. litų, iš jų 192 tūkst. litų – LRF paimta banko paskola, 60 tūkst. litų – neišmokėti atlyginimai darbuotojams ir treneriams. Man, kaip pretendavusiam į LRF prezidentus, antrajame susirinkime, lyg ir suteikiant tam tikrą mandatą, buvo pavesta surinkti patikimą komandą – naująjį LRF vykdomąjį komitetą. Gavęs įgaliojimus ieškoti komandos narių, beveik metus tai ir dariau. Buvo tikri kančių keliai. Kalbėjausi su daugeliu įvairių žmonių, galinčių padėti rankiniui. Nors situacija sudėtinga, galų gale pavyko surinkti vykdomąjį komitetą. Spalį įvykusi LRF konferencija jį patvirtino, o mane išrinko federacijos prezidentu. Mūsų surinktas naujasis vykdomasis komitetas susilaukė didžiulio pasitikėjimo. Buvau labai nustebintas, kad mane išrinko vienbalsiai – gavau 26 balsus. Pasitikėjimas – geras ir svarbus dalykas. Manau, kad Lietuvos rankinio būklė verčia pagaliau visus atsibusti ir baigti manyti, kad visos problemos išsispręs savaime. Tik mes patys galime išspręsti savo problemas.
 

Jums, kaip niekam kitam, gerai pažįstamas Lietuvos rankinis ir jo dabartinė būklė. Pabandykite įvardyti pačias svarbiausias mūsų šalies rankinio problemas.
Rankinio padėtis nėra beviltiška ar visai be išeities, antraip nebūčiau sutikęs užimti šių svarbių, sunkių ir labai atsakingų LRF prezidento pareigų. Rankiniui labai trūksta ne tik pinigų – labiausiai stinga dėmesio ir dalykiškos visos šalies sporto įstaigų paramos, konstruktyvaus susidomėjimo. Manau, kad pati svarbiausia priežastis, kodėl dabar tokia rankinio padėtis – nepakankamas mūsų pačių, visos rankinio visuomenės, aktyvumas ir veiklumas. Kartais net atrodo, kad visa mūsų energija ne vienus metus buvo nukreipta į tarpusavio rietenas, kurios, kaip matome, prie gero neprivedė. Apsileidome ir patys nedarėme nieko, sunkiai suvokdami, kad buvę Lietuvos rankinio klestėjimo metai jau niekada nebegrįš. Federacija turėjo ir visą laiką turi atlikti pagrindinį vaidmenį – formuoti rankinio plėtros strategiją ir prižiūrėti, kaip ji įgyvendinama.
 

Įvardykite pagrindines strategijos kryptis.
Jos viso labo trys. Viena su kita glaudžiai susijusios, viena be kitos neįmanomos ir visos trys puikiai visiems žinomos. Pirma kryptis – darbas su rankinio atžalynu, vaikų, jaunių, jaunimo rankiniu. Jei neturėsime, jei neužsiauginsime patikimos pamainos, jei į stipriausius mūsų šalies klubus ir rinktines neateis pajėgūs rankininkai ir rankininkės iš Druskininkų, Pasvalio, Skaudvilės, Eišiškių, Utenos, Alytaus, Radviliškio, Klaipėdos, Šiaulių, Tauragės, Panevėžio, tada tikrai, kaip sakė Vincas Kudirka, nei sėsim, nei pjausim. Labai reikia jaunų, entuziastingų ir patriotiškai nusiteikusių trenerių. Kur jie? Jų yra. Ir daug gerų. Bet už langų jau nebe pokario metai, o XXI amžius. Treneriams reikia gerų ir jiems keliamus reikalavimus atitinkančių darbo sąlygų. Reikia dėmesio. Ir paties elementariausio žmogiškojo, ir konkretaus materialiojo. O kur visa tai? Taigi, antra kryptis – normalūs atlyginimai, tinkamos bazės. Bazių labai stinga. Jų trūkumas tiesiogiai veikia rankinio lygį ir trenerių stygių. Nesunku suskaičiuoti, kiek galėjo visoje Lietuvoje atsirasti sporto bazių, jei šimtai milijonų litų nebūtų buvę sukišta ir dar tebekišama į arenų monstrų statybas. Tokių arenų, kaip nacionalinio stadiono, statybos nori nenori primena pasakėčią apie jautį ir varlę, apie pastarosios besaikį pūtimąsi. Visiems žmonėms prieinamų sporto bazių statyboje beviltiškai atsilikome nuo latvių ir estų. Trečias aspektas – mūsų pačių vadyba, LRF sekretoriato darbas. Tai sporto šakos valdymas, požiūrio į ją formavimas, tvarka. Manau, kad šioje srityje naujam vykdomajam komitetui tai tiesiog nearti dirvonai, plėšiniai. Visų trijų krypčių galutinis rezultatas – nacionalinės rinktinės. Taip buvo, taip ir turės būti.

  
Ar teisingas pasirinkimas nebesiųsti į Europos ir pasaulio čempionatus jaunimo rinktinių?
Nėra už ką, trūksta lėšų. Privalome taupyti. Bet jaunimo rinktinių neišardysime. Vienus metus nedalyvausime Europos ar pasaulio čempionatų atrankos varžybose. Mūsų jaunimui bus rengiamos treniruočių stovyklos, draugiškos tarptautinės varžybos. Po metų spręsime, ką daryti toliau.
 

Kokia jūsų nuomonė apie Lietuvos moterų ir vyrų lygas?
Labai gerai, kad lygos yra. Visa problema, kad mūsų šalies klubai nesugeba jomis pasinaudoti. Suprantama, kad dabar sunku, kad klubai, kaip ir pati LRF bei rankinio lygų vadovai, vaikšto tais pačiais „kančių keliais“, ieškodami būdų, kaip išgyventi. Bet vis dėlto klubai turėtų būti lygų varomoji jėga, jų politikos formuotojai, o lygos turėtų įgyvendinti jų tikslus. Dabar dažnai būna atvirkščiai.
  
Mąstydamas apie rankinio ateitį, pasakykite ką nors optimistiško. Pasvajokite.
Tikiu, kad mūsų naujai komandai – LRF vykdomajam komitetui – pavyks suformuoti naują progresyvų visuomenės ir valdžios požiūrį į rankinį kaip į visokeriopai reikalingą, prieinamą, populiarią, tinkamai Lietuvą reprezentuojančią sporto šaką ir pasiekti, kad mūsų rankininkai pagaliau atstovautų šaliai olimpinėse žaidynėse. Pasitikėjimas – geras ir svarbus dalykas. Manau, kad Lietuvos rankinio būklė verčia pagaliau visus atsibusti ir baigti manyti, kad visos problemos išsispręs savaime. Tik mes patys galime išspręsti savo problemas. Tikiu, kad mūsų naujai komandai – LRF vykdomajam komitetui – pavyks suformuoti naują progresyvų visuomenės ir valdžios požiūrį į rankinį kaip į visokeriopai reikalingą, prieinamą, populiarią, tinkamai Lietuvą reprezentuojančią sporto šaką.

Daugiau naujienų iš kategorijos Rankinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas