Marytė Marcinkevičiūtė 2011 m. spalio 2 d. 08:00 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sėkmės paslaptis – tvirti pamatai

Laikraštis "Sportas": Lietuvos studentų sporto asociacijos vadovas Česlovas Garbaliauskas neabejoja, kad sėkmę universiadoje lėmė kryptingas darbas

Lietuvos delegacija universiadoje.
Lietuvos delegacija universiadoje.
Per šiemetę universiadą Kinijoje Lietuvos studentai pelnė penkis aukso, penkis sidabro ir tris bronzos medalius. Kas lėmė tokią sėkmę? – paklausėme Česlovo Garbaliausko.
Keliolikos metų kruopštus ir kryptingas darbas. Pavyko įtikinti daugumą federacijų, kad universiada – rimtas renginys, kuriam reikia rengtis ne vienus metus. Šiemet pirmą kartą universiados programoje buvo dviračių sporto, sunkiosios atletikos, badmintono varžybos. Tai – mums dėkingos sporto šakos.

Mūsų studentai Šenžene dalyvavo dešimties sporto šakų varžybose. Po universiados Bankoke, kur pelnėme penkis medalius (du aukso ir trys bronzos, 22-oji komandinė vieta), sakėme, kad kažin, ar mūsų sportininkams pavyks kada nors pagerinti tokį laimėjimą. Tačiau mes tai padarėme šiemet: iškovojome 13 medalių, komandinėje įskaitoje buvome trylikti, o Europoje – šešti.

Medalių galėjo būti ir keturiolika, tačiau dviratininkė Tatjana Kaliakina per kalnų dviračių varžybas tvirtai žengusi trečia, neišlaikė įgytos persvaros (nukrito nuo skardžio, vėliau prakiuro padanga) ir buvo priversta tenkintis ketvirtąja vieta.

Šenžene medalius laimėjusius savo sportininkus gražiai pagerbėme kaimelyje, kur gyvenome, dėkojome jiems ir jų treneriams. Studentams tai kėlė nuotaiką, visi kartu džiaugėmės gražiomis pergalėmis. Vilma Rimšaitė su savo tėčiu ir treneriu Albertu Rimša netgi prasitarė, kad jie niekur taip gražiai nebuvo pagerbti.

Niekada neužmiršiu tos akimirkos, kai per vieną dieną mūsų sportininkai pelnė net penkis medalius. Sakiau, kad pats Dievas mus pradėjo mylėti ir globoti, nes sekasi kaip niekada. Šenžene medalių iškovojome daugiau nei per visą nepriklausomybės laikotarpį, kai tik mūsų sportininkai pradėjo dalyvauti universiadose.

Tikriausiai nė sapnuoti nesapnavote, kad pradės lyti medaliais?
Kažkur pasąmonėje virpėjo mintis, kad medalių gali būti daugiau nei Bankoke. Daug dirbome su atskirų sporto šakų federacijomis, jos žiūrėjo, analizavo, kaip sportininkai gali pasirodyti. Viename laikraščių buvo parašyta, kad Lietuvos studentai rengiasi Kinijos šturmui. Pasirodo, neapsiriko.

Pamatėme, kad ir tarp studentų yra ryškių asmenybių – dviratininkė Vilija Sereikaitė, triskart gerinusi universiados rekordą, lengvaatletė Airinė Palšytė, pakartojusi Lietuvos šuolių į aukštį rekordą. Jos ne tik puikios sportininkės, bet ir puikūs žmonės. Stadione buvo 60 tūkst. žiūrovų, o sektoriuje liko tik dvi sportininkės – lietuvaitė ir amerikietė. Žiūrovai kone atsistoję plojo – sėdi tribūnoje ir didžiuojiesi, kad esi lietuvis. Kai Airinę vakare pasveikinome, iškovojusią sidabro medalį, sportininkei palinkėjau, kad jos nepersekiotų traumos ir kad neišpuiktų.



Pirmą sykį universiadų istorijoje buvo tokia gausi Lietuvos studentų sportinė delegacija. Kaip pavyko tiek daug žmonių išsiųsti į Kiniją?
Lietuvos sportinėje delegacijoje buvo 127 žmonės. Tai – sportininkai, treneriai, gydytojai, mokslininkai, masažuotojai, vadovai. Kovas stebėjo ir sportiškasis Lietuvos rektorių konferencijos prezidentas Romualdas Ginevičius. Šiemet didesnę dalį lėšų skyrė Švietimo ir mokslo ministerija, šiek tiek mažiau Kūno kultūros ir sporto departamentas.

Visoms šalims buvo sumažintas dalyvavimo universiadoje mokestis – nuo 60 eurų iki 30 dolerių kiekvienam sportininkui vienai parai. Mūsų laukė dar vienas netikėtumas. Atvykus į varžybas, Kinijos įmonė „361 degrees“ pasisiūlė aprengti kelių šalių komandas, iš jų ir mūsų sportinę delegaciją.
 
Studentams buvo įteikta visa sportinė apranga – treniruočių kostiumai, paradiniai drabužiai, sportbačiai, sportinės kuprinės ir rankšluosčiai. Tai mums visiškai nieko nekainavo.

Tačiau buvo likusi baimė, ar ta apranga tiks mūsų sportininkams. Ačiū Dievui, tiko. Treniruočių ir varžybų drabužiais bendrovė „PEAK“ aprengė ir Lietuvos studentų krepšinio rinktinę. Lietuvos krepšinio federacija atsisakė padėti mūsų studentų rinktinei – negavome sportinės aprangos, nebuvo surengta nė viena treniruočių stovykla. Laimė, iš sunkios padėties išgelbėjo kinai.

Lengvosios atletikos treneris Aleksas Stanislovaitis jums dėkojo už tai, kad sudarėte galimybę sportininkams anksčiau išvykti į Šenženą ir ten aklimatizuotis.
Sportininkai į universiadą vyko skirtingu laiku, tačiau stengėmės, kad į varžybas atvyktų, iki pirmojo starto likus ne mažiau kaip savaitei. Mes taip darėme ir per universiadą Bankoke. Reikia priprasti prie neįprastų sąlygų: Kinijoje svilino 35 laipsnių karštis, tvyrojo 80–85 proc. drėgmė. Ypač sunku buvo dviratininkams, tačiau visa mūsų sportinė delegacija juos nuoširdžiai palaikė.

Tai buvo jau dešimtoji mūsų vasaros universiada, turime sukaupę nemažą patirtį. Mūsų vienas iš tikslų – sportininkams per varžybas sudaryti kuo ramesnes sąlygas, kad jie nekibirkščiuotų jokia įtampa, nebūtų nervingi. Esant ramiai aplinkai, galima pasiekti daug geresnių rezultatų.

Kita universiada vyks Kazanėje (Rusija), ar ji nenublanks prieš Bankoke ar Šenžene vykusius pasaulio studentų sportinius forumus?
Apie pasirengimą kitai universiadai kalbėti dar labai anksti. Gaila, kad Kazanėje į varžybų programą neįtrauktas dviračių sportas. Dviratininkai Šenžene mums padovanojo net keturis medalius (tris aukso ir vieną bronzos), tačiau bus irklavimas, sambo, gal dar kas nors. Birželį Kazanėje dalyvavau Tarptautinės universitetų sporto federacijos (FISU) seminare ir mačiau, kad rusai jau tada buvo pasirengę surengti po dvejų metų vyksiančią universiadą.

Kaimelyje, kuriame gyvens sportininkai, jau dabar gyvena studentai. Kambariuose sportininkai gyvens po vieną, po du, daugiausia – po tris. Sportininkų paslaugoms – atskiros virtuvės, mikrobangų krosnelės, skalbimo mašinos.

Pastatytos puikios sporto bazės, kitų metų rudenį bus baigtas 50 tūkst. vietų stadionas, kuriame po to vyks ir pasaulio čempionato pogrupio varžybos. Tas, kas nėra buvęs Kazanėje, galvoja, kad ji – Rusijos užkampis, tačiau tai – didelis naftininkų miestas. Čia numatyta surengti ir pasaulio plaukimo čempionatą.

Prie jų sporto bazių pastatyta daug įvairiausių salyčių, skirtų treniruotėms, masažams, relaksacijai ir t. t. Kazanė tikrai nenusileis Šenženui, be to, rusai nuo 26 iki 29 padidins ir sporto šakų skaičių.

Buvote puikiose sporto bazėse, o ką galite pasakyti apie savąją Lietuvoje?
Atsiliekame – ne tas žodis, labai graudu. Dabar Lietuvoje vyksta aukštųjų mokyklų optimizavimas, vienintelė Karo akademija gali būti nejudinama. Sportininkas gali mokytis ir Vilniaus universitete, ir Mykolo Romerio universitete, ir Klaipėdoje, ir Šiauliuose. Sportininkus ugdo treneriai, o juos parengia speciali aukštoji mokykla.

Tačiau treneriai sensta, o sąlygos dirbti nėra lengvos. Kai pamatai, kokį didžiulį dėmesį sportui skiria visos didžiosios pasaulio valstybės, tai pagalvoji, kaip dar mes pasiekiame tokių svarių pergalių. Tarkime, Bankoke net 80 proc. varžybų vyko ir sportininkai gyveno vieno universiteto (ne sporto) bazėje.
Jų studentams skirtas 20 tūkst. žiūrovų talpinantis stadionas, trys sporto halės po 7–8 tūkst. vietų, olimpinis plaukimo baseinas. O ką mes turime? Namie darome reformas tam, kad jas darytumėm. Net nepasiklausiam nuomonės žmonių, kurie toje aukštojoje mokykloje yra išdirbę ne vieną dešimtmetį.

Pradėjote naujuosius mokslo metus. Kas Lietuvos studentų sportininkų dar laukia šiemet?
Prasidėjo darbas, nauji rūpesčiai. Kiti metai mums bus labai svarbūs. Tai bus Lietuvos studentų sporto žaidynių metai, Suomijoje vyks SELL studentų žaidynės. Kordoboje (Ispanija) bus surengta pirmoji Europos universiada, kurioje dalyvaus ne nacionalinės studentų rinktinės, o universitetai.

Turime gerų pavyzdžių: mūsų Vytauto Didžiojo universiteto krepšininkai yra penkis kartus tapę Europos universitetų čempionais. Gal ir iš kitų sporto šakų atsiras jų pasekėjų? Ispanijoje vyks dešimties sporto šakų varžybos, tikiuosi, kad ten bus ir nemažas Lietuvos aukštųjų mokyklų sportininkų desantas.

Lietuvos studentų sportas kitąmet švęs 90 metų jubiliejų. Galvojame apie universitetinio sporto reitingus. Kalbame apie studentus olimpiečius, o visiškai nekalbame apie universitetinį ir studentų sportą. Tarkime, universiados čempione tapo Vilija Sereikaitė, visur pažymėta, kad ji – iš Lietuvos, tačiau kokiai aukštajai mokyklai atstovauja – niekur neparašyta.

Mes esame tos idėjos iniciatoriai, tačiau kiekvienai naujai idėjai reikia laiko, kad ji subręstų ir būtų pradėta įgyvendinti.

Faktai ir skaičiai
* Lietuvos studentų sportinio judėjimo pradžia laikoma 1922 metai. Tačiau dar ilgai nebuvo studentus vienijančios organizacijos.
* 1990 m., Lietuvai atgavus nepriklausomybę, labai pasikeitė studentų sportinis gyvenimas. Tais metais aukštųjų mokyklų studentus subūrė Lietuvos studentų sporto asociacija (LSSA).
* Lietuvos studentų sportiniame gyvenime be universiadų ir SELL studentų žaidynių labai populiarios ir Lietuvos studentų krepšinio bei futbolo lygos.
* 2010 m. Lietuvos aukštosiose mokyklose sportavo 22 574 studentai. Iš jų kūno kultūros pratybas lankė 15 857, o aktyviai treniravosi 4 703 studentai.
* 1949 m., 1951 m., 1954 m. ir 1957 m. vyko pasaulio jaunimo ir studentų festivaliai, o nuo 1959 m. FISU pradėjo rengti pasaulio universiadas.
* Lietuvos studentai iš viso 1949–2011 m. per pasaulio jaunimo ir studentų festivalius bei universiadas pelnė 57 medalius (24 aukso, 21 sidabro ir 12 bronzos).
* Medalių nebuvo iškovota tik Meksike (1979), Fukuokoje (1995), Maljorkos Palmoje (1999), Pekine (2001) ir Tegu (2003).
* 2011 m. Šenžene universiados čempionais tapo: plaukikas Giedrius Titenis (2 medaliai), dviratininkės Vilija Sereikaitė (trekas), Vilma Rimšaitė (BMX) bei 30 km lenktynių plente trijulė Eglė Zablockytė, Aušrinė Triabaitė ir Aleksandra Sošenko.


Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas