DELFI.lt 2010 m. vasario 7 d. 09:58 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Žirgų lenktynėse triumfavo Velnio nuotaka

Šaltukas ir sniego pusnys tradicinėms ristūnų žirgų lenktynėms Dusetose grąžino senąsias tradicijas, tačiau šįmet iššūkiu tapo bandymas į jas patekti

Sartai 2010.
Alfredo Pliadžio nuotr.
Sartai 2010.
   

 
Zarasų rajono valdžiai 10-30 Lt apmokestinus įvažiavimą į Sartų regioninio parko teritoriją, nusidriekė kilometrinės automobilių eilės, o netekusieji kantrybės pasuko namo. Didžiausia spūstis susidarė važiuojant nuo Utenos pusės – iki 10 km. Kaip pranešė Lietuvos radijas, vėliau automobilių spūstis prie įvažiavimo į Dusetas sumažino nutraukta rinkliava. Dalis įstrigusių spūstyje pasuko kitais keliais ir į šventę kulniavo Sartų ežeru.
 

Vis dėlto pasiekusieji Dusetas šventėje linksminosi iš peties – vieni trypė grojant liaudies kapeloms, kiti apsipirkinėjo mugėje, mėgavosi alumi ir kitais gėrimais, čiuožinėjo pačiūžomis ant Sartų ežero ar išbandė šunų kinkinius. Daugiausia dėmesio, žinoma, sulaukė ristūnai. Apie 70 žirgų iš Lietuvos ir užsienio ant hipodromo ledo rungtyniavo 11-oje važiavimų. Čia nepralenkiamas buvo ir Didįjį žiemos prizą – 3500 Lt – laimėjo daugiametis varžybų nugalėtojas Kazys Trota, vadeliojęs Velnio nuotaką. K. Trota pagrindinį prizą į Ukmergę išsivežė ir 1997 m., 2002 m., 2004 m., 2005 m. bei 2006 m.

Be atskirų važiavimų nugalėtojų, apdovanoti ir jauniausia bei vyriausias dalyviai. 
 

 

Dėl ligos varžybose nedalyvavusio aistringo ristūnų sporto mylėtojo prezidento Algirdo Brazausko dovana – 2000 Lt – įteikta vyriausiam vadeliotojui Jonui Zakšauskui. Pagerbta ir jauniausia dalyvė Vaiva Gurskaitė. Apdovanojami žirgai drebėjo išgąsdinti muzikos, rišamų juostų ir fotografų blyksčių. Viena šventės rengėjų pasipainiojo žirgo kelyje – laimė, ji spėjo staigiai pasitraukti ir atsipirko išgąsčiu bei nedideliais sumušimais.
 

Daliai ristūnų varžybos baigdavosi vos startavus – šuoliavę ar bėgę neteisinga risčia būdavo iškart diskvalifikuojami. Kai kuriuose važiavimuose prizininkus išaiškino tik fotofinišas. Dalis žirgų po varžybų pakviesti dopingo kontrolei.

 

Varžybas stebėjo ir nugalėtojus apdovanojo šventę organizavusios Žemės ūkio ministerijos vadovas Kazys Starkevičius. Ministras DELFI džiaugėsi susirinkusių žmonių skaičiumi, o dėl spūsčių juokavo, kad kitąmet teks tiesti aplinkkelį. Ministrui žirgai nesvetimi – juos laikė tėvelis, padėti prižiūrėti arklius tekdavo ir K. Starkevičiui. Tačiau jų prižiūrėti žirgai nebuvo sportiniai. „Teks pasitreniruoti su sportiniais ir kitąmet gal staigmeną pateiksiu“, - klausiamas, ar varžybose nevažnyčios pats, kaip tai yra daręs A. Brazauskas, juokavo K. Starkevičius.
 

Šventėje plušo ne tik žirgai ir jų vadeliotojai, bet ir vagys. Renginio vedėjai vis pranešdavo apie apvogtus šventės dalyvius ir ragino saugotis ilgapirščių. Organizatorių skaičiavimais, šventėje dalyvavo iki 40 tūkst. žiūrovų. Šįmet respublikinės ristūnų žirgų lenktynės surengtos 104-ąjį kartą. Pagal tradicijas, varžybos rengiamos pirmąjį vasario šeštadienį.
 
Ristūnų žirgų sportas Lietuvoje pradėtas plėtoti XIX amžiuje. Ristūnų veislės žirgai tuomet atvežti į Lietuvą ir naudoti vietinių arklių veislei gerinti bei lenktynėms, kurios nuo neatmenamų laikų vykdavo daugiausia žiemą miesteliuose ir ant ežerų ledo turgų ar kitų susibūrimų dienomis. Daugiausia mėgėjų palenktyniauti susirinkdavo Svėdasuose, Obeliuose, Užpaliuose, Zarasuose ir Dusetose. Nuo 1905 metų Sartų žirgų lenktynės tapo tradicinėmis, o nuo 1955 metų – respublikinėmis.

 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas