Marytė Marcinkevičiūtė 2011 m. gruodžio 1 d. 10:26 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Prie apskrito stalo - atvirai apie sportą

Seimo pirmininkės Irenos Degutienės iniciatyva Seime surengta diskusija tema „Sporto politika: dabartis ir perspektyvos“

Diskusija „Sporto politika: dabartis ir perspektyvos“.
Olgos Posaškovos nuotrauka
Diskusija „Sporto politika: dabartis ir perspektyvos“.
   

Prie apskrito stalo susėdo tie, kuriems rūpi Lietuvos sporto dabartis ir ateitis – šalies sporto vadovai, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto, Sporto federacijų sąjungos vadovai, sporto federacijų generaliniai sekretoriai, sportininkai, sporto organizatoriai, treneriai. Diskusijoje  dalyvavo vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis, Seimo jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas Jonas Liesys, kiti Seimo nariai. 

Po pavienių ir grupinių apsilankymų pas ją Seimo pirmininkė teigė supratusi, jog reikia visiems kartu susėsti prie bendro stalo ir išsamiai apžvelgti šiandienos sportą bei jo ateitį, kad visi, nors ir dalinai, būtų patenkinti. Seimo vadovė  visus kvietė kalbėti atvirai, nes matė problemų, kurios šiandieną yra pakankamai aštrios. Ypač dėl profesionalaus ir neprofesionalaus sporto santykio. 
 

Pavasarį Seimas turi priimti valstybinę sporto plėtros strategiją, o dar daugiau imta kalbėti apie sveiką gyvenseną. „Ar mes šiandieną tikrai turime aiškius sporto politikos prioritetus? Mano  suvokimu, prioritetų daug negali būti. Trisdešimt ar keturiasdešimt. Turi būti trys penki. Susidaro įspūdis, kad profesionaliajame sporte pinigų gal ir pakaktų, tik ar teisingai sudėlioti prioritetai? Gal esu neteisi, tačiau visa tai girdžiu per įvairius susitikimus su sportininkais, olimpiečiais, treneriais“, - klabėjo I. Degutienė.
 

Seimo pirmininkei kilo klausimų dėl kontraktų mokesčių sistemos trūkumų. Ji gavo Vilniaus futbolo „Žalgiris“ klubo direktorės laišką, kuriame būtent išdėstyti šių mokesčių sistemos trūkumai ir konkrečiai keliamas klausimas, kodėl, mokėdami beveik tuos pačius mokesčius, kaip ir kiti darbo santykius turintys asmenys, jų sportininkai negali gauti nedarbingumo pašalpos, neturi jokių socialinių garantijų, kaip kiti dirbantieji.
 

I. Degutienė neslėpė, kad jai kartais susidaro įspūdis, jog didelio meistriškumo treneriai, ugdantys olimpiečius, pasaulio čempionato dalyvius, o ir patys sportininkai dirba dieną ir naktį, todėl ar nereikėtų keisti mūsų darbo kodekso.
 

Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Klemensas Rimšelis pripažino, kad sporte iš tikrųjų yra labai daug problemų. Jo pranešimo tema diskusijoje buvo „Kūno kultūros ir sporto departamento prie LR veikla, įgyvendinant kūno kultūros ir sporto politiką“. KKSD vadovas  teigė, kad Sporto departamento savotišku  šūkiu tapo tai, kad nereikia kurti problemų, o jas būtina spręsti.
 

Pasak K. Rimšelio, pagrindinis kitų metų KKSD veiklos prioritetas – dalyvavimas Londono olimpinėse ir parolimpinėse žaidynėse. Įgyvendinat šį veiklos prioritetą, planuojama, kad 1-8 vietas olimpinėse žaidynės užėmusių sportininkų arba komandų skaičius bus 14, o parolimpinėse žaidynėse 1-3 vietas užėmusių sportininkų ir komandų skaičius - bus du.
 

Mūsų sporto vadovas parengė išsamų pranešimą, viską pagrįsdamas ekrane parodyta pinigine išraiška ir skaičiais.

Pirmą kartą pateiktos konsoliduotos kūno kultūros ir sporto srities lėšos, jos 2010 metais sudarė apie 500 mln. litų.

Verslininkai (statistikos departamento duomenimis, 40,2 % paramos skiriama sportui) skyrė 130 mln.lt, valstybė per KKSD - daugiau nei 100 mln, per ministerijas (Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos ir darbo, Krašto apsaugos, Žemės ūkio) – daugiau nei 7 mln., aukštosios mokyklos (be investicijų) - daugiau nei 2 mln.

2010 metais iš savivaldybių biudžetų kūno kultūrai ir sportui atiteko 240 mln. 8 mln. sudarė lėšos iš loterijų, apie 15 mln. pridėjo gyventojai, parėmę sportą 2 proc. pajamų mokesčio.


Beje, bendrą statistiką neįtrauktos ES struktūrinių fondų lėšos, privačios ar savivaldybių investicijos į infrastruktūrą.

 Įgyvendinant 2012 m. veiklos prioritetus, 2010-2011 m. iš privatizavimo fondo rengtis būsimoms olimpinėms ir parolimpinėms žaidynėms buvo papildomai gauti 2,6 mln. Lt. Dvigubai buvo padidintos valstybės stipendijos sportininkams, kurių viena siekė 3 tūkst. 500 Lt.
 

Nebuvo nuskriausti ir parolimpinio sporto didelio meistriškumo atletai, rungtyniaujantys individualiose sporto šakose. KKSD vadovas teigė, kad suplanuotas didesnis finansavimas rengtis 2012 m. Londono olimpinėms ir parolimpinėms žaidynėms.


 

Antrasis KKSD veiklos prioritetas – didinti galimybę sportuoti visiems, pirmiausiai plėtojant sporto infrastruktūrą.

„Įgyvendinant šį prioritetą, planuojama, kad 2012 m. savivaldybės pastatytų ir rekonstruotų sporto sveikatingumo centrų, miestų ir rajonų stadionų, sporto maniežų, plaukimų baseinų, jų skaičius turėtų būti ne mažesnis kaip devyni. Bus išplėstas ir modernizuotas Lietuvos žiemos sporto centras Ignalinoje ir atnaujintas Vilniaus „Vingio“ stadionas. Savivaldybėse įrengtų universalių sporto aikštelių skaičius bus ne mažesnis nei dešimt“, - kalbėjo K. Rimšelis.
 

KKSD vadovas išvardijo sporto objektus, kurie buvo atiduoti eksploatuoti 2008-2010 metais, ir kuriais dabar naudojasi didelio meistriškumo sportininkai ir mėgėjai. Šiais metais buvo pakeistas požiūris į sporto objektus - kuo daugiau jų naujų pradedama statyti, tuo mažiau jų baigiama ir įlendama į amžiaus statybas.
 

Pasak K. Rimšelio, todėl kai kurie projektai buvo restrūktūrizuoti, jog jie galėtų veikti savarankiškai. Iš didelių išplėstinių kompleksų buvo svarbu, kad sportininkams būtų atiduotas naudotis bent vienas, o kitos to komplekso sudedamosios dalys (stadionas, aikštės, baseinas) – jau kitų sprendimų klausimas.
 

KKSD vadovas teigė, kad 2012 m. programų finansavimas, lyginant su 2011 m. Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo programa, sumažėjo 2 mln.184 tūkst. Lt..
 

Lietuvos trenerių profesinės sąjungos pirmininkas Kastytis Pavilonis kalbėjo apie tai, kodėl įsikūrė jų sąjunga. Todėl, kad treneriai yra labiausiai pažeidžiami, kad daug taisytino yra šioje srityje. Jis siūlė stiprinti Lietuvos olimpinį sporto centrą, kad čia būtų rengiami tiktai olimpiečiai, o gimnazijoje – jaunimas.
 

„Ne visi gali gauti rentas, daug nusipelniusių sportui žmonių jų negauna, jų pergalės kaip ir užmirštos. O to neturėtų būti“, - sakė K. Pavilonis, kuris siūlė iki Londono olimpinių žaidynių sporte nedaryti jokių reorganizacijų.


Pasigirdo kalbų, kad nereikalingas Lietuvos olimpinis sporto centras ir kad jis bus naikinamas. KKSD generalinis direktorius K. Rimšelis paneigė visus gandus ir teigė, kad ši KKSD įstaiga yra reikalinga ir jinai tikrai nebus naikinama. 
          
Diskusijoje dalyvavęs Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos generalinis sekretorius Virmantas Galdikas teigė, kad federacijai didelio meistriškumo sportininko olimpiečio arba pasaulio čempiono išlaikymas metams mažiausiai kainuoja 125 tūkst. Lt., todėl kompleksiškai reikėtų viską suskaičiuoti ir pasverti, kiek valstybė kitais metais sportui yra pajėgi skirti lėšų.
 

Lietuvos futbolo federacijos generaliniam sekretoriui Juliui Kvedarui ant širdies gulė tai, jog ne pilnų matmenų 43 futbolo aikštelėms įsirengti UEFA jiems skyrė 2,5 mln., o 10 pilnų matmenų aikštelėms (jos bus įrengtos šiemet ir kitais metais) – 7 mln., tačiau valstybei teko sumokėti net 1,7 mln. mokesčių.
 

Tai pat pasisakė Seimo nariai Vydas Gedvilas, Žilvinas Šilgalis, olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė.
 

 Sunkiosios atletikos treneris Bronius Vyšniauskas emocingai kalbėjo apie tai, kad Lietuvoje labai reikalingi tokie centrai, koks susibūrė Klaipėdoje. Čia suburti visi geriausieji Lietuvos sunkiaatlečiai. Praėjusiais metais jie iškovojo 9 medalius ir įrodė, kokia didelė šio centro galia.
 

„Sunkiaatlečiai čia sportuoja po kelis kartus per dieną, tuo pačiu ir mokosi. Tokie centrai Lietuvoje labai reikalingi, tiktai juose treniruojantis galima galvoti apie dideles meistriškumo aukštumas“, - įsitikinęs B. Vyšniauskas.
 

Kaip teigė, ši diskusija ateityje bus apibendrinta ir pateiktos išvados. „Tai – pirmas, bet ne paskutinis mūsų toks susitikimas. Sporte problemų netrūksta, todėl kartu reikia ieškoti sąlyčio taškų“, - sakė ji ir pasiūlė, kad kitas toks susitikimas įvyks 2012 m. pavasarį. 
   

  
 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas