Marytė Marcinkevičiūtė 2012 m. kovo 28 d. 10:11 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lietuvos sporto lygai - 90

LTOK surengė konferenciją „Lietuvos sporto lygai – 90 metų“, kurios dalyviai prisiminė pirmosios šalyje olimpinės organizacijos istoriją

Mokslinė konferencija „Lietuvos sporto lygai 90 metų".
Alfredo Pliadžio (LTOK) nuotrauka
Mokslinė konferencija „Lietuvos sporto lygai 90 metų".
   
Tiems, kas domisi Lietuvos sporto praeitimi, mūsų tautos paveldu, konferencija buvo labai įdomi.  Netgi Vilniaus edukologijos universiteto rektorius, akademikas profesorius Algirdas Gaižutis nuo pradžios iki pabaigos išbuvo visą konferenciją, klausėsi įdomių pranešimų ir neslėpė susižavėjimo, kokie vis dėl to buvo prasmingi mūsų sportinio sąjūdžio pirmieji žingsniai.

Skaidrėse – nematyti dokumentai

Jau 1919 m. buvo įkurta pirmoji nepriklausomos Lietuvos sporto organizacija – Lietuvos sporto sąjunga, o 1922 m. kovo 22 d. - Lietuvos sporto lyga, kuri buvo aukščiausia kūno kultūros ir sporto institucija, atstovavusi Lietuvai ir tvarkiusi reikalus tarptautinėse organizacijose.

Pažymint LSL 90 metų jubiliejų, Lietuvos sporto muziejuje šiomis dienomis surengta paroda, kurioje galima pamatyti įdomių eksponatų, dokumentų, kuriant Lietuvos sporto lygą, pirmųjų Lietuvos olimpiečių nuotraukų, akreditacijų, kitų istorinių dokumentų, Lietuvos sporto lygos diplomus.  

Visa tai skaidrėse pademonstravo Lietuvos sporto muziejaus darbuotojas Eugenijus Rūkas. Jos sukėlė didelį konferencijos delegatų susidomėjimą, kadangi dauguma tuos dokumentus matė pirmą kartą. Visiems buvo įdomu išgirsti, kad Stepas Garbačiauskas buvo pirmasis Lietuvos lengvosios atletikos treneris, kad Paryžiaus olimpinių žaidynių dalyvis dviratininkas I. Anolikas buvo sušaudytas IX forte ir kt.    

LSL organizavo kelionę į Paryžiaus olimpines žaidynes

Sveikinimo žodį konferencijoje tarė ir pranešimą „Lietuvos olimpinio sąjūdžio etapai: praeitis, dabartis, ateitis" skaitė Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentas LTOK prezidentas, dr. Artūras Poviliūnas. Laiko limitas neleido plačiau apsistoti ties atskirais istoriniais Lietuvos olimpinio sąjūdžio etapais, todėl LTOK vadovas pakvietė ilgiau stabtelėti prie praeities.

Matyt, ne veltui Vinco Kudirkos tautinėje giesmėje skamba žodžiai, kad „Iš praeitiews tavo sūnūs te stiprybę semia“. A. Poviliūnas sugrįžo į praeitį ir prisiminė pirmuosius Lietuvos sporto lygos žingsnius.

„Steigiamajame Lietuvos sporto lygos suvažiavime CK pirmininku buvo išrinktas bankininkas komersantas Jonas Šodė, o pirmajame suvažiavime 1923 metais – generolas Nagius Nagevičius. Pasitraukus iš šių pareigų generolui, iš tikrųjų Lietuvos sporto sąjungai vadovavo CK pirmininko pavaduotojas Stepas Garbačiauskas.

Kai 1923 metais gruodžio 2 d. buvo sušauktas nepaprastasis LSL suvažiavimas, kuriame dalyvavo 51 delegatas iš 11 organizacijų, jame buvo papildytas organizacijos statusas. Tai buvo pirmasis teisinis žingsnis į būsimąjį Lietuvos olimpinio sąjūdžio pripažinimą“, - kalbėjo A. Poviliūnas.

Nepaprastasis LSL suvažiavimas Lygos CK pirmininku išrinko generolą Joną Jurgį Bulotą. Būtent jam ir teko pagrindinis krūvis, organizuojant Lietuvos olimpinės delegacijos išvyką į 1924 m. Paryžiaus olimpines žaidynes.



„Taigi šiandien, kai Tarptautinis olimpinis komitetas 1992 m. vasarį per 98-ąją sesiją Albervilyje oficialiai įteisino Lietuvos tautinį olimpinį komitetą nuo 1924 metų, visos aistros, virusios prieš suvažiavimą, atrodo kiek perdėtos. Bet tai jau istorija. Galima teigti, jog Lietuvos pirmoji olimpinė organizacija buvo Lietuvos sporto lyga, 1924 m. atvedusi šalį olimpines žaidynes Paryžiuje“, - kalbėjo A. Poviliūnas.

Veikė 11 komitetų

Daug įdomių faktų apie LSL egzistavimo laikotarpį pateikė Lietuvos sporto muziejaus direktorius Pranas Majauskas. Kai buvo įregistruotas LSL statutas, kurį pasirašė generolas Jonas Jurgis Bulota, jo sūnus Jurgis, Elena Kubiliūnaitė-Garbačiauskienė, Steponas Garbačiausks ir Arija Karanauskaitė-Ingilevičienė,  pradėjo veikti 11 įvairių sporto šakų komitetų (vandens sporto šakų, gimnastikos, dviračių sporto, teniso ir kt.).

Iš viso LSL turėjo 7 pirmininkus, organizacija gyvavo iki 1940 metų. Lietuvos sporto muziejaus darbuotojai  turėjo puikią progą susipažinti su  istoriniais dokumentais, Stepo Garbačiausko rašytais laiškais.

Vienu metu – net septyni rekordai

Įdomus buvo Lietuvos olimpinės akademijos prezidento Povilo Karoblio pranešimas „Lietuvos lengvosios sportininkų rezultatų raidos analizė Lietuvos sporto lygoje“.

„Jau 1922 m. balandžio 2 d. Kaune buvo surengtos kroso varžybos, kuriose dalyvavo penki sportininkai. Rugpjūčio viduryje Kaune jau vyko Lietuvos lengvosios atletikos pirmenybės, kuriose I. Teišerskis pagerino net septynis rekordus metimų rungtyse. Tų metų sezoną galima pavadinti galutinio lengvosios atletikos susiformavimo ir įtvirtinimo Lietuvoje metais. Moterų grupėje varžybų programa pasipildė net 10 naujų rungčių, o vyrų – devyniomis“, - kalbėjo Povilas Karoblis.

Kordoboje – pirmosios žaidynės


Lietuvos studentų sporto asociacijos prezidentas, dr. Česlovas Garbaliauskas, skaitęs pranešimą „Akademinių sporto klubų raida Lietuvos aukštosiose mokyklose“ akcentavo, kad šiemet Lietuvos studentų sporto sąjūdis mini 90 metų jubiliejų. Jis pagarsino žinią, kad šių metų liepos 13 d. viename žymiausių Ispanijos miestų Kordoboje prasidės pirmosios Europos universitetinio sporto žaidynės, kuriose dalyvaus ir Lietuvos aukštosios mokyklos, kurioms Lietuvos švietimo ir mokslo ministerija padėjo  sumokėti startinį varžybų mokestį.

Per konferenciją pranešimus dar skaitė pr. habil. dr. Henrikas Šadžius ir Jonas Jankauskas, docentai Steponas Gečas, Lietuvos gimnastikos federacijos prezidentas Algimantas Gudiškis, „Trakų“ futbolo klubo atstovas Vytautas Jančiauskas.
 


Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas