Ingvaras Butautas 2012 m. birželio 27 d. 10:31 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Pirmieji žingsniai – žvyro aikštelėje

Laikraštis "Sportas": geriausiai visų laikų Lietuvos krepšininkei A. Rupšienei didžiausią įspūdį paliko pirmoji kelionė į pasaulio čempionatą Brazilijoje

Alfredo Pliadžio nuotr.
   
Birželio 27 d. 60-metį švenčia legendinė Vilniaus „Kibirkšties“ krepšininkė, du kartus olimpinė čempionė Angelė Rupšienė.

Viena garsiausių Lietuvos krepšininkių pirmuosius žingsnius krepšinio aikštelėje žengė Vilniaus krepšinio mokykloje. Tiesa, nebuvo taip, kad į krepšinį Angelė pateko iš karto. Prieš tai dar buvo išbandytos ir kitos sporto šakos.

PRADŽIA. „Buvo ir gimnastika, ir lengvoji atletika, ir čiuožimas. Bet vėliau mes persikėlėme gyventi prie buvusio „Jaunimo“ stadiono. Po mūsų langais buvo krepšiai, ten jaunimas rinkdavosi žaisti. Taip ir prasidėjo mano krepšinis. Pradėjau lankyti Vilniaus krepšinio mokyklą. Bet vis vien turėjau labai daug laisvo laiko. Tai čiupdavau kamuolį ir eidavau į tą žvyro aikštelę po langais“, – pasakojo apie savo pažintį su krepšiniu Monrealio ir Maskvos olimpinė čempionė.

„Jaunimo“ stadiono krepšinio aikštelėje Angelei teko varžytis su berniukais.

„Mergaitė aš buvau viena. Visi kiti – mūsų kiemo berniukai“, – prisipažino legendinė krepšininkė.

Krepšinį A. Rupšienė žaidė kur kas ilgiau, negu skyrė laiko kitoms sporto šakom, – visą gyvenimą.

„Krepšinį man žaisti sekėsi labiausiai, aš, matyt, jam sutverta. Kokia gi iš manęs gimnastė turint tokį ūgį? Nesu labai aukšta – 168 cm, bet gimnastės turi būti mažos – 150 cm, o gal net ir dar žemesnės. Pagal jų standartus aš visai netikau. O ir dėmesio mažiau man ten skyrė, nes tuo metu į gimnastiką atėjo daug panelių. O čiuožimas? Kiek ten pas mus ta žiema tesitęsia... O ir trenerių mažai buvo. Tiesiog viską išbandžiau ir pasirinkau krepšinį.“

Pirmoji A. Jankūnaitės-Rupšienės komanda buvo 23-iosios vidurinės mokyklos rinktinė. Vėliau ji pateko į Lietuvos jaunučių, jaunių rinktines. Dar vėliau merginą pakvietė reprezentacinė Vilniaus krepšinio ekipa „Kibirkštis“, žaidusi SSRS pirmenybėse.

RINKTINĖ. Lietuvaitė į SSRS rinktinių trenerių akiratį pateko dar būdama jaunė. 1971 m. ji tapo Europos jaunių čempione.

Tais pačiais metais A. Jankūnaitė buvo pakviesta į SSRS suaugusiųjų rinktinę. Ir ne šiaip sau pakviesta, bet vyko su ja į pasaulio čempionatą Brazilijoje. Be to, tapo pasaulio čempione. Tos pirmenybės, anot A. Rupšienės, jai įsiminė ryškiau nei vėlesnės pergalės olimpinėse žaidynėse.

„Tai buvo mano startas SSRS rinktinėje. Nebuvo man pirma kelionė. Prieš tai kelis kartus keliavau su „Kibirkštimi“ į Vokietiją, Lenkiją. O čia juk – pasaulio čempionatas. Aš rinktinėje buvau pati jauniausia, gal dėl to jis man padarė labai didelį įspūdį. Patekus į tokią šalį, o iki tol nieko nemačius, įspūdis buvo stulbinamas. Įspūdinga buvo, kai mūsų žiūrėti ateidavo po 20 tūkst. žmonių milžiniškose salėse. Mes turėjome pasaulinio krepšinio legendą Uljaną Semionovą. Ją visi norėjo pamatyti, todėl į mūsų rungtynes nusidriekdavo didžiulės eilės. O už salės stebino neįsivaizduojami mastai – didybė, automobilių srautai. Mes SSRS tokių nebuvome mačiusios“, – pasakojo legendinė krepšininkė.

Po ketverių metų SSRS rinktinės ir A. Rupšienės laukė dar vienas pergalingas žygis Pietų Amerikoje – pasaulio čempionių titulai pirmenybėse Kolumbijoje.

„Tada moterų krepšinis dar nebuvo įtrauktas į olimpiadų programą. 1976-aisiais patvirtino, kad moterys gali dalyvauti olimpinėse žaidynėse“, – kalbėjo A. Rupšienė.

SSRS rinktinė tapo pirmąja moterų krepšinio olimpine čempione. Tai įvyko Kanados mieste Monrealyje.
„Vis dėlto olimpinės žaidynės bet kuriam sportininkui – aukščiausia viršūnė. Jos taip pat paliko neišdildomą įspūdį. Juo labiau kad Monrealis taip pat buvo įdomus, sutvarkytas miestas. Įdomios arenos, neįprasta tvarka, noras laimėti. Pirmasis mano pasaulio čempionatas ir pirmosios olimpinės žaidynės buvo įdomiausios karjeros dalys. Kitos olimpinės žaidynės jau buvo Maskvoje. Todėl, suprantama, įspūdžiai buvo mažesni“, – pasakojo moterų krepšinio legenda.

Nors ir šių olimpinių žaidynių ji nenuvertino: „Vis vien tai tas renginys, kurio mes laukėme, ketverius metus ruošėmės, svajojome dalyvauti. Ketveri metai – daug. Mums, krepšininkėms, ir olimpinės žaidynės, ir pasaulio čempionatai – juk kas ketveri metai vyksta. Kiti sportininkai, kad ir baidarininkai, pasaulio čempionatų gal taip ir nevertina, nes jie vyksta nuolat. O mums nesidžiaugti olimpiadomis ir pasaulio čempionatais neišeina.“
Kitaip A. Rupšienė žvelgia į Europos pirmenybes, kurias lietuvė krepšininkė laimėjo tris kartus.

„Europos čempionatų negalima lyginti nei su pasaulio čempionatu, nei su olimpiada“, – sakė legendinė krepšininkė.

Po Maskvos olimpiados A. Rupšienė atsisveikino su SSRS rinktine.

„Sugyvenome visos gerai. Buvome darbininkės – visoms reikėjo stengtis, bėgti. Kai gyveni kartu stovyklose po tris mėnesius, tai negali su žmonėmis pyktis. Daugiausia nervų kainuodavo svarstymas, ar pakliūsi į tą išsvajotąjį geriausiųjų dvyliktuką, o ne kokie nors pykčiai su merginomis. Nors mes buvome iš visų kraštų: iš Vilniaus, Almatos, Jekaterinburgo, Kijevo...“ – pasakojo A. Rupšienė apie SSRS rinktinės krepšininkių tarpusavio santykius.
MAMA. „Negalima lyginti to, kas yra dabar ir kas buvo prieš 30 metų. Dabar sportininkams viskas leidžiama: pas juos į stovyklas atvažiuoja žmonos, moterims leidžiama atsivežti vaikus. O mano laikais – vaiką pas močiutę, o pati – į stovyklą ir daugiau apie nieką negalvoji, per treniruotes nusikamuoji ir krenti į lovą. Kavalierių tikrai neieškojom...“ – pasakojo A. Rupšienė apie savo kartos krepšininkių stovyklų kasdienybę.

Kaip ir kiekvienai gimdyvei, jai teko nutraukti karjerą. Pasak dukart olimpine čempione tapusios sportininkės, tai jai nebuvo labai skausminga: „Nebuvo man sunku grįžti į sportą. Mano mama tam pastūmėjo. Nors maniau, kad pagimdžiusi papilnėsiu, bet, atvirkščiai, – sulysau. Dėl to labai greitai formą atgavau. Pirmu turu gimus vaikui Vidurinėje Azijoje net gavau geriausios puolėjos prizą.“

Sunkiau būdavo išsiskirti su dukrele stovyklų, karantinų metu.

„Kai pirmą kartą nuvažiavau su „Kibirkštimi“ į stovyklą Druskininkuose, dukrai buvo trys mėnesiai. O vėliau ji priprato prie močiutės ir tos Angelės jai visai nereikėjo... Labiau dukters mama pasiilgdavo. Kadangi iš komandos pagimdžiau anksčiausiai, tai vapėdavau apie savo vaiką visoms. Gal kitoms buvo ir neįdomu, bet nieko bloga man nesakė...“ – prisiminė legendinė krepšininkė.



TRENERĖ. Nuo 1991-ųjų A. Rupšienė 20 metų Lietuvos olimpiniame sporto centre dirbo trenere.

„Darbas sekėsi gerai, tik buvo sunkumų surenkant grupę. Reikėjo važinėti po rajonus. Bet kokios juk neimsi, vis tiek norėdavai perspektyvesnės. O vietos treneriai nelabai tokių norėdavo duoti. Važiuodavom, prašydavom. Po to tos, kurios atvažiavo, nė vienam nesiskundė. Kai reikėdavo išvažiuoti, būdavo ašarų pakalnės... Iš tų mergaičių dabar žaidžia Giedrė Paugaitė, Gintarė Petronytė, Sandra Linkevičienė, Aušra Bimbaitė.“

GYVENIMAS SAU. Baigusi treniruoti A. Rupšienė nutarė skirti daugiau dėmesio sau – pagyventi taip, kaip negalėjo jaunystėje, tada, kai didžiąją gyvenimo dalį sudarė alinančios treniruotės, stovyklos, rezultatų siekimas.

„Gyvenu gerai. Esu apysveikė, finansai labai nekamuoja, viskas gerai. Laiko turiu – ką noriu, tą darau: noriu skaitau, noriu per naktį žiūriu televizorių, o noriu – išsimiegu. Savęs nevaržau. Buvo laikas, kai gyvenau visai kitaip. O dabar atėjo toks, kad reikia pasidžiaugti gyvenimu“, – įsitikinusi legendinė krepšininkė.

LINKĖJIMAI. „Tik nepamirškit „Sporto“ skaitytojams linkėjimų nuo Angelės Rupšienės perduoti“, – baigdama pokalbį prašė du kartus olimpinė čempionė. Tą ir darome. O ją pačią sveikiname su jubiliejumi.

Angelė Rupšienė

Gimė 1952 m. birželio 27 d.

1976 ir 1980 m. – olimpinė čempionė

1971 ir 1975 m. – pasaulio čempionė

1972, 1976, 1978 m. – Europos čempionė

1971 m. – Europos jaunių čempionė

1968, 1981, 1982 m. – Lietuvos čempionė

1977 m. – pasaulio universiados žaidynių laimėtoja

1976 m. – Lietuvos metų sportininkė

1992 m. pripažinta geriausia visų laikų Lietuvos krepšininke

1999 m. – įteiktas IOC diplomas „Moteris ir sportas“

1998 m. – įteiktas LTOK Garbės ženklas

2002 m. – įteikta Olimpinė žvaigždė

2002 m. – įteiktas KKSD antrojo laipsnio ordinas „Už nuopelnus Lietuvos sportui“

2005 m. – įteiktas Padėkos medalis

2007 m. – įteiktas Sporto garbės kryžius

1976 m. – SSRS nusipelniusi sporto meistrė

1997 m. – Lietuvos nusipelniusi trenerė

1982 m. baigė VVPI ir įgijo fizinio lavinimo dėstytojos specialybę

Nuo 1991 m. dirbo LOSC trenere



Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas