Ingvaras Butautas 2012 m. lapkričio 15 d. 11:23 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Vizitinė kortelė – sąžiningumas

Laikraštis "Sportas": V. Milvydas daugiausia laimėjimų pasiekė žaisdamas korespondencinius šachmatus. Bet jo pavardė dažniausiai siejama su žirgų sportu

Didžiausios V. Milvydo gyvenimo aistros – šachmatai ir žirgų  sportas
Didžiausios V. Milvydo gyvenimo aistros – šachmatai ir žirgų sportas
   
„Patekau į žirgų sportą neatsitiktinai. Nuo vaikystės labai mėgau žirgus. Man nebuvo įdomios atostogos pajūryje. Geriau – kaime, arčiau arklių, su jais ir leisdavau laiką“, – kalbėjo pats niekada jojiku nebuvęs garbaus 80-ies metų jubiliejaus sulaukęs garsus Lietuvos žirginio sporto teisėjas, ilgametis Lietuvos žirginio sporto sąjungos (LŽSS) sekretorius Viktoras Milvydas.

VAIKYSTĖ. Gimęs 1932-ųjų spalio 1 d. Kaune V. Milvydas vaikystėje neteko tėvo. Jis – husarų pulko karininkas – mirė 1936 metais.

Mama, baigusi Vytauto Didžiojo universitetą  buvo nepriklausomos Lietuvos teismo teisėja.

„1940 m. ją iš teisėjų išmetė. Tiesiog pasisekė, kad niekur neišvežė. Senelę iš tėvo pusės, jo brolį išvežė. Abu mirė iš karto – 1941–1942 m. žiemą“, – prisiminė V. Milvydas.

SPORTININKAS. Sportuoti V. Milvydas pradėjo Vilniuje. Į šį miestą jo šeima persikraustė pasibaigus karui – 1946-aisiais.

Bene daugiausia jis pasiekė žaisdamas šachmatus. Bet pradėjo ne nuo jų. Pirma jo sporto šaka buvo fechtavimas.

„Būdamas gimnazistas mėginau fechtuotis. Labai daug klasės draugų fechtavosi. Bet greitai šią sporto šaką mečiau. Mat aš – kairiarankis. O treneris norėjo treniruoti visą grupę ir liepė imti špagą į dešinę ranką. Tai man greitai pakyrėjo ir baigiau fechtuotis“, – pasakojo senjoras.

Netapo V. Milvydas ir futbolininku. Nors šiai sporto šakai jautė ir tebejaučia didelę aistrą: „Mėgstu futbolą. Kaip sirgalius, mėgėjas. Pats rimtai futbolo žaisti negalėjau, nes nebuvau labai greitas – mano šimto metrų bėgimo rezultatas labai blankus. O su draugais pažaisti aukštojoje mokykloje būdavo malonu. Šiek tiek bandžiau teisėjauti.

Greitai V. Milvydas pamėgo šachmatus.

„Mano mama buvo šachmatų mėgėja ir aš pamėgau šį žaidimą. Manau, tai yra pats įdomiausias iš visų stalo žaidimų. Jo įtampa, nusiteikimas yra labai artima sportui. Nors daug kas to nepripažįsta. Nemažai metų žaidžiau šachmatais. Bet dažnai neturėjau laiko vykti į varžybas. Žaidžiau keliose Lietuvos pirmenybėse. Ir ne taip jau prastai. Po to supratau, kad nieko žaisdamas tradicinius šachmatus nepasieksiu dėl savo užimtumo. Ir pradėjau žaisti laiškais korespondencinius šachmatus. Čia su Lietuvos komanda esu laimėjęs ir medalių. Esu senjorų korespondencinių šachmatų tarptautinis meistras“, – kalbėjo jubiliatas.

ŽIRGAI. V. Milvydas mokėjo joti, sutarti su žirgais, tačiau susipažino su raiteliais per vėlai, kad taptų garsiu sportininku. Nuo jaunystės jis daugiau tenkindavosi žirgų sporto žiūrovo vaidmeniu.

„Kai daugiau sužinojau apie žirgų sportą, jau buvau neperspektyvaus amžiaus“, – pripažino ilgametis LŽSS generalinis sekretorius.

1970-aisiais, kai V. Milvydui buvo 38-eri, jis pirmą kartą susidūrė su LŽSS. „Atėjo į mūsų projektavimo institutą prašyti prizo žmogus tarptautinėms jojimo varžyboms Vingio parke. Profsąjungos pirmininkas pasakė, kad nėra čia ko švaistyti pinigų. Direktorius buvo mano draugas, tad aš tą prizą suorganizavau. Juk nuo vaikystės mėgau jodinėti. Pasakiau, kad tai puikus dalykas ir, jeigu turėčiau galimybių, mielai jodinėčiau.“

Netrukus, kaip rėmėjų atstovas, V. Milvydas galėjo išbandyti galimybę pajodinėti sportiniu žirgu.

„Pasodino mane ant žirgo ir pamatė, kad aš taisyklingai sėdžiu ir nė kiek nebijau, nes esu jojęs. Netrukus leido vienam joti į laukus – tai didelis pasitikėjimas, kai vieną paleidžia, pripažinimas, kad aš – jojikas“, – prisiminė 80-metis.

Taip prasidėjo V. Milvydo bendradarbiavimas su LŽSS.

„Kad nebūtų viskas veltui, turėjau duoti jiems grąžos. Tad sutikau padėti kaip visuomenininkas. Pradėjau teisėjauti kaip pagalbinis teisėjas. Turėjau visokių knygų. Per trumpą laiką tapau pagal teoriją labiausiai kompetentingu Lietuvoje“, – pasakojo ilgametis žirginio sporto teisėjas ir organizatorius.



Teoretikas greitai tapo praktiku. „Daug metų ir Lietuvos čempionatuose, ir įvairiuose turnyruose buvau vyriausiasis teisėjas. Ir kliūtinio jojimo, ir išjodinėjimo, ir trikovės varžybose. Užsienyje vienas ar su Mečislovu Preišegalavičiumi atstovaudavau Lietuvai įvairiose tarptautinės federacijos rengiamuose Rytų Europos šalių federacijų vadovų suvažiavimuose. Iš tiesų žirginio sporto reikalus ir teoriškai, ir praktiškai gerai išmaniau. Nebuvau balta varna ir visi treneriai su sportininkais mane gerbė.“

V. Milvydas didžiuojasi tuo, kad buvo laikomas objektyviu teisėju.

„Mane, kaip teisėją, visos sportininkės ir trenerės ypač vertino ir mėgo. Pirmiausia dėl to, kad man buvo nusipjauti į Vilniaus ir Kauno konkurenciją. Man atrodo, kad dėl kažkokių smulkių miestų interesų neverta pradėti sukti, palaikyti tik savo miesto sportininkus. Kauno mergaitės ir jų trenerės žinojo – jeigu jos gerai pasirodys man teisėjaujant, tikrai galės aplenkti vilnietes. Ir visai nesvarbu, kad aš pats esu vilnietis. Nei pažintys, nei veidai, nei miestai man neturėjo jokios reikšmės. Gali būti, kad padarydavau klaidų. Tačiau taip nutikdavo tik dėl to, kad man pritrūkdavo koncentracijos, bet tikrai ne dėl to, kad norėčiau palaikyti kuriuos nors sportininkus. Mano moralė to neleido.

Esu iš Artūro Poviliūno gavęs dovanų knygą, kurioje jis užrašė: „Viktorui Milvydui – teisingam žmogui.“ Aš tuo labai didžiuojuosi“, – kalbėjo senjoras.

DARBAS. Ir žirgų sporto teisėjo, ir atsakingojo LŽSS sekretoriaus pareigos V. Milvydui buvo visuomeninė veikla. Jis dirbo konstruktoriumi ir pats pripažįsta, kad sekėsi jam puikiai: „Aš – rimtas konstruktorius. Baigiau Kauno politechnikos institutą. Mokiausi su a. a. Lietuvos prezidentu Algirdu Brazausku. Nors mano politinės pažiūros kitokios, jį vertinu kaip gerą draugą. Keletą metų dirbau Vilniuje statyboje, po to perėjau į miestų statybos projektavimo institutą. Visą gyvenimą čia ir praleidau. Dirbau labai svarbių objektų konstruktoriumi. Esu suprojektavęs „Lietuvos“ viešbutį, netiesiogiai tunelį prie Seimo, daugybę kitų objektų. Prašydavau Dievo, kad galėčiau suprojektuoti kokią nors bažnyčią. Ir pavyko: suprojektavau Palaimintojo Jurgio Matulaičio, Šventosios ir Ignalinos bažnyčias. Kartu su savo žentu, kitu kolega.“

Sovietų laikais valdžia V. Milvydui nesuteikė  nusipelniusio inžinieriaus vardo, nes jis nebuvo komunistų partijos narys, apsiribojo garbės raštu.

„Negalėjau būti komunistų partijos narys ne vien dėl politinių pažiūrų. Aš visą gyvenimą buvau tikintis katalikas. Katalikui būti komunistų partijos nariu nėra priimtinas dalykas. Karjeros aukštumos buvo užtvertos“, – pasakojo 80-metis.

ŠEIMA. V. Milvydas vedė 25-erių. Ir iki šiol gyvena kartu su žmona Genovaite.

„Mano žmona Genovaitė – mano vaikystės draugo sesuo. Su juo aš viename gimnazijos suole sėdėjau ir mokydamasis Politechnikos institute gyvenau viename kambaryje. Ji už mane pora metų jaunesnė. Baigusi chemiją Vilniaus universitete vėliau visą gyvenimą jame dirbo. Buvo docentė. Ji labai stipraus charakterio, kantri. Man pasisekė. Tikrai nebuvo taip, kad po kurio laiko vienas kitam atsibostume. Mes kartu – jau beveik 55 metus. Niekada nė vienas mūsų negrasino skyrybomis, apie tai negalėjo būti nė kalbos“, – pasakojo V. Milvydas.

Viktoras ir Genovaitė Milvydai susilaukė dviejų  dukterų. Deja, 1997 m. jiems teko patirti didžiulę tragediją – palaidoti jaunėlę Viktoriją, sulaukusią vos 36-erių.

„Tai – labai liūdnas dalykas, jai tebuvo 36 metai, o galvoje – piktybinis auglys. Darė jai operacijas, bet jų negalima daryti be galo... Buvo nuostabi mergaitė, dirbo Radijo komitete...“ – su liūdesiu kalbėjo V. Milvydas.

Vyresnė Milvydų duktė Genovaitė yra anglų kalbos specialistė. Dabar dėsto Vilniaus Gedimino technikos universitete.

„Aš norėjau, kad vyresnė duktė būtų Genovaitė, tai žmona atsilygino ir jaunėlę teko pavadinti Viktorija“, – kalbėjo V. Milvydas.

Trečioji Genovaitė – V. Milvydo vaikaitė.

„Vaikaičių turiu tris. Visi – Genovaitės vaikai. Iš pradžių jai gimė dvynukės, vėliau – sūnus. Dvynės – krypusios į meną. Berniukas – istorikas fanatikas, mokosi trečiame Vilniaus universiteto kurse.

Provaikaičiai – du. Vienam – 12 metų, kitam – greitai septyneri“, – pasakojo V. Milvydas apie savo giminės medį.

DRAUGAI.
„Aš galiu pasakyti, ką man davė darbas su žirginiu sportu. Jis man suteikė ne tik daug malonių akimirkų, bet ir gerų draugų. Ypač dėkingas esu garsiajam Lietuvos raiteliui ir treneriui Antanui Vaitkevičiui. Jis – mano geras draugas. Esame labai susidraugavę su buvusiu LŽSS direktoriumi M. Preišegalavičiumi, jis – šaunus vyras. Esu daug draugavęs su Vincu Civinsku. Buvo labai įdomu bendrauti su tais žmonėmis, kaip ir su a. a. Liudviku Navicku“, – reziumavo V. Milvydas savo ilgametę veiklą LŽSS.

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) garbės nariui V. Milvydui už jo veiklą įteikti KKSD medaliai „Už nuopelnus Lietuvos sportui“ (1992 m., 1998 m., aukso 2002 m.), LTOK atkūrimo dešimtmečio (1998), 15 metų (2003) medaliai, Olimpinė žvaigždė (2002), Olimpiniai žiedai (2012).



Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas