Ingvaras Butautas 2012 m. lapkričio 20 d. 22:12 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Apie praeitį, dabartį ir ateitį - ne tik gražiai

LTOK vykdomojo komiteto išplėstiniame posėdyje buvo apdovanoti olimpiados prizininkai, įvertintas olimpinis ciklas ir nubrėžtos naujojo ciklo gairės

LTOK vykdomojo komiteto išplėstinis posėdis.
pliadisfoto.lt nuotrauka
LTOK vykdomojo komiteto išplėstinis posėdis.
   

Vilniuje „Karolinos“ viešbučio konferencijų salėje auksiniais, sidabriniais ir bronziniais Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) ženklais apdovanoti Londono olimpinių žaidynių prizininkai.

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė įsegė juos Londono bronzos medalių laimėtojams imtynininkui Aleksandrui
Kazakevičiui ir boksininkui Evaldui Petrauskui bei sidabro medalio laimėtojui kanojininkui Jevgenijui Šuklinui.

Nė viena iš dviejų olimpinių čempionių į ceremoniją neatvyko. Laura Asadauskaitė susirgo, o Rūta Meilutytė mokosi Didžiojoje Britanijoje. Už ją ženklelį atsiėmė sportininkės treneris Jonathanas Ruddas.

Tokia buvo LTOK vykdomojo komiteto išplėstinio posėdžio pradžia.

Vėliau buvo aptarti Londono olimpinių žaidynių rezultatai, bei pasiūlymai pradedant rengtis naujam olimpiniam ciklui.

LTOK vykdomojo komiteto nariai Lietuvos olimpinės rinktinės pasirodymą Londone įvertino labai gerai.

Apžvalga ir pasiūlymai

Londono žaidynėse dalyvavo 62 olimpiečiai iš Lietuvos, startavę 14 sporto šakų varžybose. Oficialioje medelių lentelėje Lietuva (2 aukso, 1 sidabro ir 2 bronzos apdovanojimai) užėmė 34 vietą tarp 204 olimpiadoje dalyvavusių valstybių. 1-8 vietas Londone užėmė 17 lietuvių ir vyrų krepšinio rinktinė.
 

Olimpinės misijos Londone vadovas Algirdas Raslanas kalbėjo ilgiausiai. Jis perskaitė pagrindinę ataskaitą apie pasibaigusį olimpinį ciklą, išvardijo šias pagrindines sėkmės Londone sąlygas: programinį sportininkų rengimą (nors nei pati programa, nei jos išpildymas nebuvo idealūs), mokslininkų, vadybininkų, organizatorių sukauptą patirtį, visų organizacijų koordinaciją, centralizuotą individualių sporto šakų rengimo modelį per valstybinę struktūrą – Lietuvos olimpinį sporto centrą, labai daug diskusijų sulaukusi olimpinės rinktinės sportininkų atranką pagal kriterijus, gerą sporto šakų federacijų varžybų modelių sudarymą.

„Negalima atmesti ir miestų bei rajonų pagalbos. Tai yra mūsų šaknys, mūsų bazės, treneriai, sporto mokymo įstaigos, kiti dariniai ir tam tikra lėšų dalis. Nors savivaldybėms didelio meistriškumo sportininkų rengimas nėra prioritetas, o miestų sporto vadovų dėka mes turime nemažą ir kol kas efektyvią pagalbą. Labai svarbūs ir moralinio bei materialinio skatinimo būdai. Reikia paminėti, kad Kūno kultūros ir sporto departamento  premijos turėjo teigiamą poveikį, kaip ir Olimpinio komiteto medalininkų apdovanojimai automobiliais. Nors tai sukėlė daug diskusijų, bet tai yra iš tikrųjų yra veiksmingas būdas.“

A. Raslanas siūlė išlaikyti kitam etapui kolektyvinį sportininkų rengimo principą: sportininkas-medikas-kineziterapeutas-mokslininkas-vadybininkas.
Londono olimpinės misijos vadovas užsiminė, kad ateityje reikėtų „išvengti dopingo įtakos“.

A. Raslano manymu, ateityje reikėtų stiprinti kol kas oficialaus teisinio statuso neturinčius sporto šakų minicentrus, didinti sporto psichologų vaidmenį, labiau akcentuoti sportininkų poilsį, į kurį kol kas kreipiama per mažai dėmesio.
 

Dopingo tema savo kalbą pradėjo Lietuvos plaukimo federacijos generalinis sekretorius Gintautas Bartkus: „Gan simboliška, kad plaukikams olimpinės žaidynės baigėsi vakar. Gavome galutinį atsakymą iš Tarptautinės plaukimo federacijos: nėra kliūčių Rūtai Meilutytei oficialiai tapti Europos rekordininke – absoliučiai visi jos testai yra neigiami.“

Penkiakovininkas žėrė kaltinimus

Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos viceprezidentas Andrejus Zadneprovskis savo pasisakyme prisiminė nuskambėjusią Lauros Asadauskaitės apdovanojimo automobiliu istoriją.

Laimėjusiai olimpinį auksą A. Zadneprovskio žmonai L. Asadauskaitei LTOK padovanojo BMW 525xD modelio automobilį.

Rugsėjį tuometis LTOK generalinis sekretorius Vytautas Zubernis paviešino Londono olimpinės čempionės penkiakovininkės Lauros Asadauskaitės prašymą, kad jai būtų skirtas didesnis nei numatytas BMW automobilis (kaina 204 tūkst. Lt),  o brangesnis (kaina – 282 tūkst. Lt). 
 

Buvo pasiteirauta „Krasta Auto“ vadovų, ar įmanoma tą padaryti, sportininkei pačiai sumokėjus tą kainų skirtumą. Tačiau olimpinės čempionės tai netenkino. „Jeigu būčiau norėjusi pati primokėti, tai nebūčiau kreipusis į jus“, - citavo V. Zubernis olimpinės čempionės žodžius. LTOK Vykdomasis komitetas nutarė nieko nekeisti, nes tada ir kiti mūsų olimpinių žaidynių medalininkai reikš savo pageidavimus.

Netrukus olimpinė čempionė pareiškė, kad visa istorija yra susigalvota.

„Man patinka šis automobilis. Tai yra tokia dovana, apie kurią svajojau. Jau išbandžiau šį automobilį ir galiu pasakyti, kad tai geriausia dovana, kurią esu gavusi," – kalbėjo L. Asadauskaitė.

A. Zadneprovskis, prisiminęs šią istoriją kaltino buvusius LTOK vadovus.

„Laimėjome auksą, tačiau olimpinė čempionė Laura Asadauskaitė buvo apjuodinta šlykščia istorija su dovanotu automobiliu. Tik ką grįžau iš Tarptautinės šiuolaikinės penkiakovės federacijos posėdžio, susitikau su garbingais olimpinio judėjimo nariais,  jie perdavė buvusiam LTOK vadovui Artūrui Poviliūnui linkėjimus, gražiai apie jį kalbėjo... Deja, aš negalėjau iš savo pusės ką gero pasakyti apie buvusį prezidentą“, – kalbėjo vienas LŠPF vadovų. Jis bandė prikibti ir prie D. Gudzinevičiūtės: „Kreipiuosi ir į naująją LTOK vadovę Dainą Gudzinevičiūtę. Skaičiau, kad buvote Latvijoje, kur apžiūrėjote sporto bazes. Kol įspūdžiai dar šviežūs, kviečiu apsilankyti ir mūsų sporto bazėse, kad jas palyginumėte. Keista, nes mūsų vadovai net nežino, kas ten darosi.,

D. Gudzinevičiūtė atsakė, kad keletą bazių ji jau aplankė ir puikiai žino, kokia padėtis.

Nuomonių įvairovė

Lietuvos imtynių federacijos generalinis sekretorius Karolis Dobrovolskas pasiūlė LTOK nedovanoti auksą olimpinėse žaidynėse laimėjusiems sportininkams brangių automobilių, o tas lėšas panaudoti federacijų reikmėms: "Tokios mašinos neatitinka nei to žmogaus pajamų lygio, nei jo statuso. Siūlome dovanoti kuklesnius, ekonominės klasės automobilius, o federacijai įsteigti mikroautobusą, kuriuo būtų galima vežioti sportininkus ir vaikus į varžybas, kad treneriai nevežtų jų asmeniniais automobiliais.“
 

Lietuvos lengvosios atletikos federacijos generalinė sekretorė Nijolė Medvedeva pranešė, kad Sidnėjaus ir Atėnų olimpinis čempionas Virgilijus Alekna žada dalyvauti 2013-ųjų metų pasaulio čempionate ir planuoja užimti vietą šešetuke.
 

„Tai mus iš tikrųjų džiugina. Jis gali dar metus ar du sportuoti. Mes negalime mėtytis tokio lygio sportininkais, turime juos saugoti. Kiek jie turi jėgų tegu sportuoje, o mes juos tik palaikysime,“ – kalbėjo N. Medvedeva.
 

Žodį per LTOK VK išplėstinį posėdį tarė LOSC direktorius docentas Linas Tubelis, Lietuvos savivaldybių sporto padalinių vadovų asociacijos prezidentas Albinas Grabnickas, Lietuvos sporto universiteto sportininkų testavimo laboratorijos vedėjas profesorius Aleksas Stanislovaitis, Lietuvos edukologijos universiteto sportininkų testavimo laboratorijos vadovas profesorius Juozas Skernevičius, LTOK medicinos tarnybos vadovas Edmundas Švedas, Lietuvos olimpinės akademijos prezidentas Povilas Karoblis, Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiasis gydytojas Dalius Barkauskas, Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos generalinis sekretorius Virmantas Galdikas, Lietuvos olimpinės bokso rinktinės vyr. treneris Vladimiras Bajevas, Lietuvos buriuotojų sąjungos generalinis sekretorius Linas Tamkvaitis, Lietuvos irklavimo federacijos generalinė sekretorė Inga Okulevičienė, Lietuvos dviračių sporto federacijos generalinis sekretorius Vaclovas Šiugždinis, Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas, LTOK sportininkų komisijos narys Edvinas Krungolcas, Lietuvos trenerių profesinės sąjungos pirmininkas Kastytis Pavilionis.


Atsakė kritikams


Apibendrino diskusijas KSSD generalinis direktorius Klemensas Rimšelis, LTOK garbės prezidentas A. Povilūnas ir dabartinė LTOK vadovė D. Gudzinevičiūtė.


K. Rimšelis sureagavo į daugelio kalbėtojų kritiką dėl to, kad sportininkai, gaunantys olimpines stipendijas, nėra socialiai apdrausti.


„Jūs nemanykite, kad apie tai negalvojama, nekalbama, bet reikėtų žiūrėti situacijai tiesiai šviesiai – į akis. Aukštojo sportinio meistriškumo sportininkas iki 2006-ųjų metų buvo darbas. Ir buvo mokami mokesčiai. Tada įstatyminėje bazėje buvo surasta niša – kaip išmokėti pinigus sportininkui, kad nereikėtų mokėti mokesčių. Stipendija yra neapmokestinama. Tai nėra stipendija už gerą paslaugą, tai yra kontraktas su valstybe. Mes du kartus kėlėme klausimą apie socialines garantijas, bet atsimušdavome į tai, kad stipendija yra neapmokestinamas dydis. Ir sutartyse įrašyta, kas kiekvienas sportininkas pats savanoriškai draudžiasi sveikatą. Mokesčiai nemokami ir Sodra, Socialinės apsaugos ministerija iš karto atsistoja į kitą pusę. Ir dėl šių niuansų sporto departamentui pritrūksta argumentų apginti,“ – atsakė kritikams KKSD generalinis direktorius.


A. Poviliūnas siūlė ruošiantis ateinančioms olimpiadoms atkreipti dėmesį į gydytojų, masažuotojų, trenerių ir sporto mokslininkų papildomą finansavimą bei į tas technines problemas, kurių Lietuva turėjo Londono žaidynėse. Iš jų A. Poviliūnas paminėjo sutrumpinto Lietuvos himno istoriją.


Trumpiausiai kalbėjo D. Gudzinevičiūtė. Ji pasiūlė priimti Londono olimpinio ciklo įvertinimą ir pakvietė visus dalyvius pietų.


„Siūlyti įvertinti ciklą tik gerai, būtų įžūlumas...“  - linksmai replikavo LTOK viceprezidentas Bronislavas Vasiliauskas.


Be įvertinimo, LTOK vykdomasis komitetas priėmė ir keletą kitų aktualių sprendimų. Patvirtinta Lietuvos sportininkų pasirengimo ir dalyvavimo XXXI olimpiados žaidynėse programos "Rio-2016" rengimo darbo grupė. Jos vadovas - LTOK generalinis direktorius V.Paketūras, joje dirbs beveik 20 sporto specialistų. B

Buvo pristatyti 2013-2016 m. veiklos ir 2013 m. veiklos programos projektai, kurie bus teikiami tvirtinti sausio mėnesį vyksiančiai LTOK generalinei asamblėjai. Taip pat pristatyti ir aptarti Lietuvos olimpinio fondo I-III ketvirčių veiklos ataskaita ir biudžetas, aptarti artėjantys šventiniai  LTOK renginiai, svarstyti įvairūs federacijų kreipimaisi ir prašymai.

 Planuojama, kad kitas LTOK vykdomojo komiteto posėdis taip pat bus išplėstinis ir vyks gruodžio 13-14 d. Druskininkuose.
 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas