Marius Grinbergas 2014 m. rugpjučio 1 d. 09:55 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Svarbiausia rasti bendrą kalbą

Naujasis Kūno kultūros ir sporto departamento vadovas Edis Urbanavičius: „Atėjau ne politikuoti“

E.Urbanavičius savo darbo kabinete.
pliadisfoto.com nuotr.
E.Urbanavičius savo darbo kabinete.
Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) generalinis direktorius Edis Urbanavičius savo kabinete Žemaitės g. esančioje KKSD būstinėje sėdi toje pačioje kėdėje, kaip ir jo pirmtakas Klemensas Rimšelis. Šypteli, paklaustas, ar kėdė patogi. „Taip. Nesu išrankus“, – prisipažįsta 43 metų vilnietis.
 
Šalies sporto vairas E. Urbanavičiaus rankose nuo liepos 16 dienos. Į KKSD vadovo pareigas ketverių metų kadencijai jį paskyrė Vyriausybė.

Sporto pasaulyje departamento generalinis direktorius – ne naujokas. Jis daug metų pats žaidė rankinį, buvo šios sporto šakos treneris, vadovavo Lietuvos rankinio lygai ir Lietuvos rankinio federacijai (LRF). Tuo pat metu E. Urbanavičius dirbo Ryšių reguliavimo tarnybos Inspektavimo skyriaus vedėju.

Naujasis KKSD vadovas turi kūno kultūros mokytojo ir rankinio trenerio diplomą. Be to, yra pradėjęs Europos Sąjungos politikos ir administravimo magistro studijas Mykolo Romerio universitete (MRU).

Departamento generalinis direktorius – dviejų dukterų tėvas. Vyresnioji – 19-metė Eglė – taip pat MRU studentė ir gyvena Vilniuje. O jaunesnioji, 9 metų Saulė, kartu su savo mama gyvena Ispanijoje, bet kasmet parvažiuoja į gimtinę.

Su gyvenimo drauge E. Urbanavičius, turėdamas laiko, aplanko savo tėvus, įsikūrusius Alytuje: „Mano naujomis pareigomis ypač džiaugėsi tėvukas, nes jis – sporto žmogus.“

Ar buvo sunku iš darbo Ryšių reguliavimo tarnyboje persiorientuoti į KKSD vadovo veiklą? – paklausėme E. Urbanavičiaus.
Persiorientuoti nebuvo sunku, nes nebuvau pasitraukęs iš sporto. Išėjęs iš LRF grįžau į Vilniaus klubą VHC „Šviesa“, buvau jo valdybos pirmininkas. Pastarasis sezonas mums buvo sėkmingiausias – pirmą kartą iškovojome Lietuvos lygos sidabrą.

Žinoma, pareigos KKSD yra kas kita. Čia įgyvendinama ir nemaža dalim formuojama šalies sporto politika.

Yra dar daug dalykų, kuriuos reikės perprasti. Bet daug kas buvo aišku ir žinoma iš anksto. Pagrindinė užduotis pradžiai – susipažinti su kolektyvu iš arčiau. Pasikalbame, apsikeičiame nuomonėmis. Mane priėmė tikrai gražiai. Tikiu, kad su visais rasime bendrą kalbą.

Tai, kad buvote LRF prezidentas, naujame darbe padeda geriau suprasti federacijų poreikius?
Ši patirtis labai svarbi. Galiu objektyviai įvertinti abi puses – pirmoji yra reikalavimų ir siekių, dabartinė – argumentų ir motyvų, kaip objektyviai turi būti skirstomos valstybės lėšos ir keliamos užduotys federacijoms. Abi pusės labai skiriasi. Kita vertus, nesunku identifikuoti, kaip kas veikia, kaip dirba. Nes žinai, ką pats darei.
 
Tikriausiai bus sunku daug kartų sakyti „ne“, nes tikrai teks tai daryti.
Nelengva. Žinoma, jei yra galimybių, norėtųsi nesakyti to „ne“ ir padėti visiems. Bet čia netgi ne galimybių, o kriterijų ir principų klausimas. Jei kriterijai efektyvūs ir teisingi, jų tikrai nekeisime. Bet jei pamatysime, kad reikia kažką keisti, svarstysime. 
 
Mano antrasis tikslas po susipažinimo su KKSD kolektyvu – susitikimai su visomis sporto šakų federacijomis, Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu, Lietuvos sporto federacijų sąjunga, kitomis sporto organizacijomis. Tikiuosi iš jų išgirsti daug svarbių dalykų. Mano nuostata – maksimaliai atsižvelgti į nuomones, kiek tai neprieštarauja galiojantiems teisės aktams, įstatymams. 

Gal apie KKSD vadovo darbą kalbėjotės su savo pirmtaku K. Rimšeliu?
Dar ne. Bet labai norėčiau susitikti. Gal ir gerai, kad ne iš karto. Nes noriu pats susidaryti nuomonę apie kolektyvą be išankstinio nusistatymo, o po to išgirsti buvusio vadovo nuomonę ir komentarus.
 
Man labai gerai talkina pavaduotojas Vytautas Vainys, jis daug dalykų puikiai išmano, žino ir dalyvavo juos kuriant, taip pat kiti padėjėjai.

Tai apie komandos keitimą nesvarstote?
Nesvarstau ir tai pabrėžiu susitikdamas su darbuotojais. Niekas neturėtų jausti laikinumo, įtampos.


 
Pabrėžiama, kad į KKSD vadovo postą atėjo sporto žmogus. Kada juo tapote?
Sporto žmogumi tapau trečioje klasėje. Kai tėvukas mane pradėjo kartu imti į pramankštas. O ketvirtoje klasėje pradėjau lankyti krepšinio treniruotes. Lankiau dvejus metus, neblogai sekėsi. Gal būčiau ko nors ir pasiekęs, bet sporto mokykloje kuriam laikui neliko krepšinio trenerio. Mano kūno kultūros mokytojas Vladas Zokas buvo ir rankinio treneris, tad viliojo į šią sporto šaką. Sportuoti ragino ir tėvas Sigitas Urbanavičius, buvęs lengvaatletis, vidutinių nuotolių bėgikas. Tėvas – tremtinys, bet buvo patekęs net į CSKA rinktinę. Tremtiniui tai didelis laimėjimas.
 
Aš labiau linkau į žaidimus. Tad šeštoje klasėje perėjau į rankinį. Ir žaidžiau jį iki 32 metų. 

Nuo 1988 m. ne tik žaidžiau Vilniaus „Šviesos“ komandoje, bet ir nuo 1994-ųjų buvau jos žaidžiantysis treneris. 2002 m. baigiau žaidėjo karjerą. Tais metais įkūrėme Vilniaus rankinio centrą (VHC). Mano treniruojama VHC „Šviesa“ dukart laimėjo šalies čempionato bronzą. Tai buvo pirmieji Vilniaus vyrų rankinio komandos iškovoti Lietuvos pirmenybių medaliai po maždaug 30 metų pertraukos.

2005 m. su bendraminčiais iš kitų klubų įkūrėme Lietuvos rankinio lygą. 2006 m. teko palikti trenerio darbą, nes tapau lygos vadovu ir šiame poste išbuvau ketverius metus. Tuo metu buvo jaučiamas pakilimas, lygos rungtynės reguliariai buvo transliuojamos per televiziją. Dar didesnius planus sujaukė krizė. 

Kaip lygos vadovas buvau pakviestas į LRF vykdomąjį komitetą. Kai 2008 m. tuometis federacijos prezidentas Vytenis Andriukaitis tapo Seimo nariu, man buvo pasiūlyta užimti jo postą. Svarsčiau beveik metus. Problemų buvo labai daug ir vertinau, ar esu pajėgus jas išspręsti. Viena mano sąlygų buvo, kad mane palaikytų su mano komanda. Bet ją rinkti sekėsi sunkiai. Esu dėkingas tiems žmonėms, kurie sutiko dirbti kartu. Mes sugebėjome nuveikti nemažai darbų. 

Daug kas kalba apie nelabai sumažėjusias federacijos skolas. Bet aš tada aiškiai sakiau – mano pagrindinis tikslas – rankinio sporto plėtra, o ne federacijos skolų valdymas. Mums pavyko atnaujinti federacijos žinomumą – tai ne kartą sakė verslininkai, potencialūs rėmėjai. Atsirado daugiau tvarkos, aiškumo, supratimo. Vėl buvo suburtos šešios rinktinės, ne tik vyrų, moterų, bet ir jaunimo. Žinoma, liko tikrai daug darbų, nes visko įgyvendinti neleido galimybės. Buvo rimtas iššūkis. Manau, su juo susidorojome.
 
Buvo siūlymų likti ir toliau dirbti. Pagrindinis dalykas, dėl kurio nesutikau kandidatuoti antrai kadencijai, – man nepavyko įtikinti daugumos federacijos narių, kad jie taptų aktyviais savo sporto šakos kūrėjais, įsitrauktų į veiklas, kurios tiesiogiai susijusios su jų vykdomomis kasdienėmis funkcijomis. 

Tad turiu nemažai su sportu susijusios patirties. Svarbu, kad perėjau visas pakopas – nuo žaidėjo iki lygos ir federacijos vadovo. 

Kas jus pakvietė į KKSD generalinio direktoriaus pareigas?
2013-ųjų pradžioje su kelių kitų sporto šakų federacijų vadovais buvome pakviesti pas tuometį Seimo pirmininką Vydą Gedvilą pasikalbėti dėl naujai kuriamo Sporto įstatymo. Ten buvo ir Virgilijus Alekna. Išsivystė diskusija dėl kandidato į KKSD generalinio direktoriaus postą. Seimo pirmininkas paklausė, ar iš mūsų būrio niekas nenorėtų. V. Alekna ir dar keli asmenys pasiūlė mane. O pirmininkas manęs visai nepažinojo, pasidomėjo, kas aš toks. Prisistačiau, pakalbėjome apie mano specialybę, darbus, kiek vėliau susitikę aptarėme smulkiau, buvau pristatytas premjerui. 
 
Ar esate kurios nors partijos narys?
Ne. V. Gedvilas, to paties susitikimo metu pasakė: „Jei norite dirbti ir įgyvendinti savo užsibrėžtus tikslus, nesiūlyčiau būti politiku.“ Kai jis taip pasakė, man net nereikėjo didelių argumentų aiškinant, kad ateinu ne politikuoti. Šiame poste politiko nereikia. Čia turi būti žmogus, geriausiai išmanantis du dalykus: sportą ir viešąjį administravimą. Žinoma, ir turintis politinį palaikymą. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas