Ingvaras Butautas 2014 m. lapkričio 3 d. 11:05 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sezoną paženklino medaliai ir rekordai

Žiemos parolimpinėse žaidynėse lietuviai nedalyvavo, bet neįgaliųjų sportininkų sezonas be aukščiausio lygio varžybų medalių neapsiėjo

Lietuvos lengvaatlečių rinktinės lyderis M.Bilius.
Lietuvos lengvaatlečių rinktinės lyderis M.Bilius.
   
Šių metų neįgaliųjų sporto sezonas buvo ganėtinai permainingas. Sočio žiemos parolimpinėse žaidynėse nedalyvavo nė vienas Lietuvos sportininkas. Kaip jau ir tapo įprasta, 20 metų mūsų šalyje nėra neįgaliųjų atletų, rimčiau užsiimančių žiemos sportu. Tiesa, Lietuvos parolimpinio komiteto (LPOK) prezidentas Vytautas Kvietkauskas tai žada keisti ir tikisi, kad 2018-ųjų žiemos parolimpinėse žaidynėse Pietų Korėjoje mūsų šalies rinktinė jau dalyvaus.
 
Neįgaliesiems Lietuvoje žadama pasiūlyti bent dvi sporto šakas – akmenslydį ir kalnų slidinėjimą.

Visai kitaip buvo vasaros neįgaliųjų varžybose. Jose lietuviai iškovojo nemažai įvairių medalių.

Europos čempionais tapo lengvaatlečiai Mindaugas Bilius (rutulys) ir Jonas Spudis (ietis). Be to, M. Bilius laimėjo ir sidabrą disko metimo rungtyje. Bronzos medalius iškovojo Regina Adomaitienė ir Simonas Kurutis.

Iš kurčiųjų Europos čempionato bronzą parsivežė Lietuvos badmintono rinktinė, iš pasaulio pirmenybių – krepšininkės.

Daug įvairių medalių atsivežė specialiosios olimpiados dalyviai iš Lietuvos: lengvaatlečiai, bočios žaidėjai, stalo tenisininkai, plaukikai, futbolininkai, krepšininkai.

Rugsėjį neįgalieji sportininkai buvo pagerbti ir apdovanoti Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamente, Europos ir pasaulio pirmenybių prizininkus sveikino Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Jau rengiasi naujam sezonui

„Sezoną vertinu neblogai. Svarbiausia – pavyko išvengti traumų. Ir rezultatai buvo neblogi. Na, iš tiesų planavau laimėti abu aukso medalius, bet sportas yra sportas – su disku nepasisekė. Lauksiu kitų metų spalį vyksiančio pasaulio čempionato“, – optimistiškai nusiteikęs 2014-ųjų Europos čempionas M. Bilius.
 
Prieš penkerius metus tada dar sveikas lengvaatletis M. Bilius pateko į avariją. Jos padariniai – cerebrinis kairės kūno pusės paralyžius.

„Aš tos pusės nejaučiu. Bet per penkerius metus po avarijos prisitaikiau. Ir, kiek įmanoma, stengiuosi judėti, gyventi normalų gyvenimą“, – kalba sportininkas, kurį pamačius einantį vargu ar galima įtarti neįgalumą.

Be sporto, M. Bilius dirba regioninės plėtros vadybininku bendrovėje „AgroMT“. Lengvaatletis sako, kad rutulio stūmimas jam labiau prie širdies nei disko metimas. Jam priklauso Europos rutulio stūmimo rekordas – 15 m 50 cm. Šį rezultatą jis pasiekė vasarį Jungtinių Arabų Emyratų sostinėje Dubajuje vykusiose varžybose. 

„Po Europos čempionato turėjome mėnesį poilsio. Dabar pradėjome ruoštis naujam sezonui. Šešias septynias savaites dirbsime fiziškai. Dainų slėnyje laiptais lipsime į kalną, sporto salėje kilnosime svarmenis. Žiemą eisime į maniežą – ten rutulys, mėtymas į tinklą. O pavasarį išlįsime į lauką“, – apie savo artimiausius planus pasakoja M. Bilius.

Kartų kaita – sunki 

„Suprantama, kad Europos lengvosios atletikos čempionato rezultatais esame patenkinti. Palyginti su sveikųjų Europos čempionatu, kuris vyko tuo pačiu metu, neįgaliųjų rezultatai – neregėtos aukštumos“, – vertina neįgaliųjų lengvaatlečių laimėjimus LPOK prezidentas V. Kvietkauskas.

Anot jo, šiemet visi sportininkai pasirodė geriau nei prieš dvejus metus, kai vyko parolimpinės žaidynės Londone.

Po Londono, beje, prasidėjo naujų atletų paieška, orientuojantis į 2016-ųjų Rio de Žaneiro parolimpiadą.

„Londone mes nelaimėjome nė vieno medalio. Todėl ieškome naujų jaunų sportininkų. Kai kam šis Europos čempionatas buvo paskutinis akordas. Mes daugiau orientuojamės į jaunus sportininkus, į tuos, kurie galės siekti rezultatų Rio de Žaneire“, – kalba LPOK prezidentas.

Ši kartų kaita vyksta sunkiai. „Mes nesame krepšininkai, kur už durų į vieną vietą rinktinėje laukia dešimt maždaug panašios vertės sportininkų. Neįgalieji sportininkai sportuoja daug metų. Ir jie taip įsigyvena į tai, kad po to labai sunku su tokiu gyvenimo būdu išsiskirti. Juk važiuodavai į varžybas, matydavai pasaulį, gaudavai stipendiją, premiją. Bet ateina laikas, kai karjerą tenka baigti“, – sako V. Kvietkauskas.


Vis dėlto LPOK vadovas tuojau pat prisiminė ir išimtį. „Yra tokių išskirtinių žmonių, kaip Irena Perminienė. Ji sportavo daug metų: stūmė rutulį, mėtė diską iš vežimėlio. Išsiskyrimas su sportu jai buvo labai skausmingas. Tad ji persikvalifikavo. Dabar sumanė šaudyti pistoletu. Ir jau pasiekia visai neblogų rezultatų. Tad gal parolimpinėse žaidynėse turėsime ir šaulių“, – pasakoja V. Kvietkauskas.

Trūksta aklųjų ir silpnaregių sportininkų. Iš jų V. Kvietkauskas pamini tik vieną nuo gimimo neregintį plaukiką ir golbolo komandą. 

„O kurtieji turi savo specialias mokyklas. Jose treneriai renkasi sportuojančius vaikus ir juos treniruoja. Žmonės su judėjimo negalia šiais laikais skatinami mokytis bendrojo lavinimo mokyklose. Kad net ir turėdami negalią būtų integruojami į visuomenę. Ir iš čia kyla problema, kad mes negalime gauti apie juos informacijos. Egzistuoja asmens duomenų apsaugos įstatymas ir niekas tau nepasakys, kiek ir kokioje mokykloje yra vaikų su negalia“, – sportininkų paieškos problemas dėstė LPOK vadovas.

Nuolat save pristato
Neįgaliųjų sportininkų treneriai vis tiek važinėja po mokyklas, supažindina jas su savo veikla ir skleidžia informaciją, kur galima sportuoti. Taip ir atsiranda naujų sportininkų. Arba po nelaimingų atsitikimų. Kai sportavęs žmogus dėl kokių nors traumų praranda įgalumą. 
 
„Pasaulyje yra tokia tendencija, kad geriausių rezultatų pasiekia buvę sveiki sportininkai. Mes tokių turime bent du“, – pasakoja LPOK vadovas.

Jie – tai M. Bilius ir R. Adomaitienė. Lengvosios atletikos čempionai tarp sveikųjų jie nebuvo, o tapę neįgalūs pasiekė labai gerų rezultatų.

„Turiu būti pusiau gydytojas“

Šiaulietis treneris Deimantas Jusys sako, kad jis pats neieško naujų sportininkų mokyklose. Jo neįgaliųjų sporto klubas „Šiaulietis“ yra neblogai ir taip žinomas.

„Rašome projektus, gauname finansavimą, tada skleidžiame informaciją apie save. Ir žmonės susiranda mane patys. Būna ir toks metas, kai neturi laiko eiti į specialiąsias mokyklas ir ieškoti žmonių. Šį rugsėjį sulaukiau dviejų naujokų. Vienas jų sėdi vežimėlyje, kitas serga cerebriniu paralyžiumi. Abu jie yra iki 30-ies metų amžiaus“, – pasakoja su neįgaliaisiais sportininkais dirbantis treneris.

Kūno kultūros ir sporto pedagogikos bakalauro, sporto pedagogikos magistro D. Jusio specializacija – lengvoji atletika. Studijuojant jam reikėjo išmanyti ir mediciną: žinoti net apie vaistus.

„Aš turiu būti pusiau gydytojas – turiu matyti apytiksliai, kokiai klasei žmogus gali atstovauti, pavyzdžiui, lengvosios atletikos srityje. Tada apsižiūrime su žmogumi, kas jam pačiam mieliau. Bėgti? Šokti? O jei jam labai sunku judėti, mes iš karto linkstame prie metimų. Kai pabando vieną, kitą įrankį, matosi, ar žmogus yra lankstesnis, ar stipresnis. Jei stipresnis – siūlau rutulio stūmimą. Jei lankstesnis, rankos ilgos – ieties, disko metimą“, – kalba treneris.

Žmonės į jo klubą ateina nebūtinai siekti meistriškumo, dažnai – tiesiog sustiprėti, pajudėti, gauti informacijos, patarimų. Nors D. Jusys tikina nesiekiąs treniruoti daug žmonių.
 
„Mes turime baseinus, treniruoklių sales, lengvosios atletikos maniežą, stadioną. Bet esame nusprendę: jei ateini į klubą, turi sudalyvauti bent viename Lietuvos čempionate. Nesvarbu, ar lengvosios atletikos, ar stalo teniso, ar plaukimo“, – apie veiklos principus pasakoja D. Jusys.

Beje, net Europos čempionatuose medalius skinantys jo lengvaatlečiai auklėtiniai klube užsiima ir kitomis sporto šakomis.

„Aišku, lengvoji atletika yra pagrindas. Bet metai po metų ji jiems pabosta. Ir tada metikai, stūmikai eina pabėgioti į parką, žaidžia stalo tenisą, plaukioja baseine. O kai taip nuo savo pagrindinio sporto pailsi, jau pradeda norėti metimų“, – kalba treneris.
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas