Marytė Marcinkevičiūtė | 2015 m. gegužės 27 d. 10:52 |
![]() ![]() |
Maršrutus braižo vandensvydis
Lietuvos čempionas Janas Bakulo sėkmingai žaidžia Lenkijos pirmenybėse, bet tikisi papildyti ir vokiškų titulų kolekciją
![]() |
Gegužės pradžioje Janas Bakulo su Vilniaus „Baltic Amadeus“ komanda nesunkiai išsaugojo Lietuvos čempionų sostą. Daug atkakliau vilniečiui tenka kovoti Lenkijoje, kur su Varšuvos „Legia“ komanda jis siekia šios šalies vandensvydžio pirmenybių apdovanojimų.
24 m. J. Bakulo yra vienas rezultatyviausių Lenkijos čempionato žaidėjų.
Kiek metų atstovauji „Legia“ komandai? – paklausiau J. Bakulo.
Vienerius. Prieš tai trejus metus žaidžiau Vokietijoje, o dar anksčiau – taip pat Lenkijoje. Kitąmet tikriausiai grįšiu į Vokietiją, nes turiu pasiūlymų žaisti geroje komandoje. Tačiau lenkai nenori manęs išleisti, todėl reikės tartis.
Su komandos draugais sieki Lenkijos čempionato apdovanojimo, o kaip sekėsi žaisti Vokietijoje?
Ten žaidžiau dar tada, kai man tebuvo vos 16 metų. Esu vaikų, gimusių 1991 m. ir jaunesnių, čempionas, turiu aukso medalį. Man tai – gana svarbus titulas. Esu ir Vokietijos vaikų, gimusių 1990 m., vicečempionas. Pastarųjų varžybų finalas man susiklostė nesėkmingai: praskėlė antakį, ir teisėjai neleido žaisti.
Vokietijos suaugusiųjų čempionate su komanda užėmėme penktą vietą. Iš pradžių žaidėme antrojoje lygoje, paskui iškart patekome į Bundeslygą. Kad antrosios lygos komanda iš karto patektų į aukščiausiąją, Vokietijoje nėra padariusi nė viena komanda.
Po to čempionato norėjosi pailsėti, pakeisti aplinką, todėl, gavęs lenkų pasiūlymą, atvažiavau žaisti į Lenkiją.
Ar save laikai vandensvydžio profesionalu?
Gyvenu iš vandensvydžio, tačiau Lenkijoje daug neuždirbu. Jaučiu savo kainą, klubams diktuoju sąlygas. Profesionaliai treniravausi Vokietijoje, pratybos vykdavo dukart per dieną, be to, dar triskart dirbdavome štangų salėje ir stiprėdavome fiziškai.
Trylika treniruočių per savaitę – nemažas krūvis. Kiekvieną savaitgalį – rungtynės. Lenkijoje treniruojamės penkis kartus per savaitę ir tris kartus praleidžiame štangų salėje. Kone kiekvieną savaitgalį rungtyniaujame.
Kelerių metų pradėjai žaisti vandensvydį?
Gerai ir neatsimenu, rodos, nuo aštuonerių ar devynerių. Gyvenau Rūkainiuose, žaisti vandensvydį pakvietė mokykloje kūno kultūros mokytoju dirbantis treneris Liudas Putrimas. Jis surado daug vaikų, norinčių žaisti vandensvydį. Netrukus mano treneriu tapo Nerijus Papaurėlis.
Jo vadovaujama komanda, kurioje pradėjau treniruotis, buvo gana pajėgi. Iškovojau savo pirmąsias pergales. Tačiau ilgainiui vandensvydis man atsibodo ir porą mėnesių nelankiau pratybų. Į vandensvydį vėl sugrąžino treneris.
Tapau Vilniaus čempionu. Kaip vaikui tai buvo ypač svarbi pergalė, be galo džiaugiausi medaliu, taure. Dabar jau nesuskaičiuoju, kiek turiu apdovanojimų.
Kada pajutai, kad vandensvydis – tavo pašaukimas?
Kai pradėjome laimėti visas įmanomas Lietuvos vandensvydžio varžybas, kai gaudavau įvairių geriausio žaidėjo prizų ir manimi pradėjo domėtis užsienio klubai. Tada ir supratau, kad vandensvydis – tikrai mano pašaukimas.
Ypač gerai plauki, gal lankei ir plaukimo pratybas?
Plaukimui itin didelis dėmesys buvo skiriamas Vokietijoje. Kiekvieną dieną nuplaukdavome kone po 10 kilometrų. Buvome vienintelė Bundeslygos komanda, kurios vandensvydininkai tiek daug plaukia. Per kai kurias treniruotes gal netgi mažiau dirbdavome su kamuoliais, nei plaukiodavome.
Vandesvydininkams gerai plaukti ypač svarbu, greitis daug ką lemia. Taip pat reikia gerai pasirengti kiekvienoms rungtynėms. Gali būti negreitas, tačiau privalai gerai pasirengti, nes gali palūžti jau po pirmojo kėlinio.
Per finalinį Lietuvos čempionato turnyrą Elektrėnuose buvai ryškiausias žaidėjas, vandenyje darei viską, ką tik norėjai. Ar įdomu žaisti tokio lygio čempionate?
Ten nebuvo sunku žaisti, nesistengiau 100 procentų atiduoti visų jėgų. Čempionato lygis ne tas. Įvarčių galėjau pataikyti daug daugiau.
Ar specialiai atvažiavai į abu Lietuvos čempionato turus?
Treneris paprašė atvykti į pirmojo turo varžybas, o paskui – antrojo. Esu labai užsiėmęs, šiemet turėjau vos penkis laisvus savaitgalius. Žaidžiu Lenkijoje, padedu „Baltic Amadeus“ komandai, važiuoju žaisti su Lietuvos rinktine. Grafikas itin perkrautas.


Kažin ar kada nors Lietuvos vandensvydžio rinktinė pateks į olimpines žaidynes?
Praktiškai nėra galimybių patekti ir į pasaulio čempionatą. Jeigu Lietuvoje vandensvydis būtų populiari sporto šaka ir jai būtų skiriama daugiau dėmesio, po keliasdešimties metų gal ir būtų galima tikėtis kokių nors pragiedrulių.
Ko reikia, kad Lietuvos vandensvydis būtų kitoks: turime gerus baseinus Alytuje ir Elektrėnuose, gerą rinktinės trenerį Nerijų Papaurėlį?
Būtent šis treneris mane daug ko išmokė, jis tikrai puikus. Trūksta daugiau dėmesio vandensvydžiui, kitokio finansavimo. Vilniuje galime treniruotis tik vėlai vakare. Vandensvydis Lietuvoje nėra masiškas, iš 10 žmonių nesubursi geros komandos. Iš 100 sportininkų būtų galima keletą atrinkti.
Kiek metų dar ketini žaisti vandensvydį?
Manau, kad iki 40-ies. Tačiau profesionalųjį sportą tikrai baigsiu anksčiau – visada juk nebūsi geriausias. Dar porą metų aktyviai žaisiu, o paskui žiūrėsiu. Vėliau dalyvausiu įvairiuose mėgėjų turnyruose.
Ar norėtum, baigęs aktyvųjį sportą, dirbti treneriu?
Varšuvoje baigiau sporto universitetą. Vienerius metus vaikščiojau į paskaitas, o paskui perėjau prie nuotolinių studijų. Pasikeitė finansavimas, reikėjo daugiau mokėti. Studijas baigiau žaisdamas Vokietijoje. Jeigu reikėdavo, atskrisdavau porai dienų į Varšuvos universitetą.
Nenoriu sieti savo gyvenimo su trenerio darbu arba kūno kultūra. Nepatiktų mokyti vaikus, nebent galėčiau padėti treneriui ir būti jo asistentu. Žinau, kad galiu daryti ką nors kita, turiu daug įvairiausių planų, susijusių su verslu. Tačiau pirmiausia tam reikia pasitaupyti pinigų.
Ar tolesnį gyvenimą sieji su Lenkija?
Su kita šalimi savo gyvenimo nesieju. Nevyksiu dirbti nei į Angliją, nei į Vokietiją, neliksiu ir Lenkijoje. Tai tik laiko klausimas, kada grįšiu į Lietuvą.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.