Ingvaras Butautas | 2015 m. lapkričio 30 d. 12:33 |
![]() ![]() |
Gyvenimą pakeitė lemtingas laiškas
Vienas Lietuvos parolimpinio komiteto kūrėjų Vidas Stankevičius iki lemtingo laiško su neįgaliųjų sportu neturėjo nieko bendra.
![]() |
Vido Stankevičiaus gyvenimą pakeitė į tuometį Lietuvos kūno kultūros ir sporto komitetą atkeliavęs laiškas. Iki tol 12 metų dirbęs su sveikais sportininkais, nuo 1990-ųjų jis tapo neįgaliųjų sporto organizatoriumi. Vienas Lietuvos parolimpinio komiteto kūrėjų, vadovavęs net penkerių parolimpinių žaidynių Lietuvos delegacijoms, ir dabar neatitolęs nuo neįgalių atletų.
Lapkričio 25 d. 60 metų jubiliejų pažymėjęs KKSD vyresnysis specialistas rūpinasi ne tik devyniomis sporto šakomis, bet ir neįgaliųjų sportine veikla.
Laiškas nuo neįgaliųjų
„Atėjo į sporto komitetą toks laiškas. Kreipėsi neįgalieji, teigdami, kad kitose šalyse neįgaliesiems sukurtos sąlygos sportuoti, o Lietuvoje nieko panašaus nėra. Rašė žmonės, turintys judėjimo negalią. Ir jie buvo teisūs. Aklieji ir kurtieji tuomet turėjo savo draugijas, jos rengė sporto varžybas. Judėjimo negalios kankinami žmonės neturėjo nieko. Pagalvojau: sutvarkysiu šitą reikalą ir daugiau neturėsiu nieko bendra su neįgaliųjų sportu. Bet viskas pasisuko kitaip. Vis gilinausi į neįgaliųjų problemas, vis ieškojau kelių, kaip jas išspręsti, įtraukė ir su neįgaliųjų sportu esu susijęs iki šiol“, – pasakoja V. Stankevičius.
Laiškas paskatino įkurti Lietuvos parolimpinį komitetą (LPOK). V. Stankevičius tapo jo generaliniu sekretoriumi.
„Pradėjome veiklą, nutarėme užmegzti santykius su Tarptautiniu parolimpiniu komitetu. Bet kaip? Kur tais laikais buvo galima bent jau jo adresą gauti? Buvau skaitęs laikraštyje „Sovetskij sport“, kad Tarptautinio parolimpinio komiteto prezidentas yra kanadietis daktaras Robertas Steadwardas, gyvenantis Albertoje. Taip ir išsiunčiau laišką: „Kanada, Alberta, Tarptautinio parolimpinio komiteto prezidentui Robertui Steadwardui... O įdomiausia, kad sulaukiau jo atsakymo. Tiesa, jis nebuvo labai guodžiantis. Rašė, kad mūsų į komitetą priimti negali, nes priklausome Sovietų Sąjungai. Pripažinimas atėjo vėliau. Po 1991-ųjų rugpjūčio pučo žlugimo Rusijoje“, – prisimena V. Stankevičius.
Jau tų metų lapkritį LPOK tapo visateisiais Tarptautinio parolimpinio komiteto nariais, o 1992-aisiais Lietuvos komanda dalyvavo parolimpinėse žaidynėse. „Tada iškovojome septynis medalius. Tai kur kas geresnis laimėjimas negu dabar, kai 2008-aisiais laimėjome du medalius, 2012-aisiais – nė vieno“, – sako pirmasis LPOK generalinis sekretorius.
1992, 1994 (žiemos), 1996, 2000, 2004 m. jis buvo delegacijos vadovas parolimpinėse žaidynėse.
„Man patiko dirbti su neįgaliais sportininkais. Keliaujant su neįgaliųjų komandomis dažnai nutikdavo anekdotinių situacijų“, – tęsia V. Stankevičius.

Kartą, užėjęs pas sportininkus, jis pamatė vyrą, patamsyje besiskutantį barzdą. „Gal šviesą įsijunk“, – sakau automatiškai, nepagalvojęs. O neregių rinktinės atletas atsako: „Kam, jeigu aš vis tiek nieko nematau?“ – pasakoja jubiliatas.
Anksčiau neįgalūs sportininkai į keliones vykdavo autotransportu. „Važiuojame į varžybas Vokietijoje. O vieno sportininkų koja amputuota iki kelio. Mikroautobuse jis protezą nusiėmė ir pasidėjo. Atėjo pasienietis, apsižvalgė, suskaičiavo pasus, žmones ir klausia rodydamas į kyšantį protezą: „O kokį dar žmogų ten slepiate?“ – šypsosi V. Stankevičius.
Ne vien stebėjo sportininkus
1978-aisiais, vos baigęs Kūno kultūros institutą (dabartinį LSU), V. Stankevičius įsidarbino tuomečiame Kūno kultūros ir sporto komitete, įsikūrusiame Vilniuje, Žemaitės gatvėje. Ten dirba iki šiol, nors komitetas jau seniai tapo departamentu.
Per tuos ilgus metus vyras dirbo įvairius darbus. Vienos įdomiausių, anot jo paties, buvo SSRS lengvosios atletikos trenerio Lietuvai pareigos.
Tokie treneriai vietose dažniausiai ieškodavo talentų, kuriuos būtų galima siūlyti į suaugusiųjų ar įvairaus amžiaus jaunimo, jaunių Sovietų Sąjungos rinktines. „Dar reikėdavo rengti Lietuvos čempionatus, formuoti Lietuvos rinktinę, vežti ją į Sovietų Sąjungos čempionatus. Tai buvo daugiau organizacinis darbas. Kaip treneris, turėjau surinkti į varžybas žmones, bendrauti su varžybų vykdytojais, teisėjais, formuoti komandą, atrinkti atletus. Atrodo, visi labai geri, tinkami atstovauti Lietuvai, bet tu jų visų negali vežti į SSRS čempionatą. Kartu dirbo puikūs treneriai, galėjau iš jų pasimokyti, kaip reikia dirbti. Darbas buvo labai įdomus“, – pasakoja V. Stankevičius.
Teko tapti vartininku
Daug Lietuvai davęs kaip sporto organizatorius, V. Stankevičius nebuvo didis sportininkas. Jo sportinė karjera tęsėsi vos kelerius metus iki traumos, vėliau sportavo tik savo malonumui.
„Iš pradžių buvau futbolininkas. Žaisdavome Ukmergės rajone, visus įveikdavome. Bet po to pastebėjau, kad mano bėgimo rezultatai neblogi. Nutariau tapti lengvaatlečiu. Visa mano sportininko karjera tęsėsi apie 6–7 metus. Nutrūko su rimta trauma, atgauti pradinės formos taip ir nepavyko“, – prisimena V. Stankevičius.
Tačiau sporto mėgėju vyras buvo visada. Ir dabar kartą per savaitę pasirodo futbolo aikštėje. „Kadangi patyriau infarktą, dabar ne bėgioju aikštėje, o stoviu vartuose. Mūsų komandoje yra ir pora departamento darbuotojų, ir žmonių, dirbančių įvairių sporto šakų federacijose, ir draugų, bendraminčių. Tarp jų yra ir daktarų, ir teisininkų, ir pensininkų, ir krašto apsaugos ministras. Skirtingų žmonių kolektyvas. Ir labai gerai, nes apie sportą galiu išgirsti įvairių nuomonių. Pavyzdžiui, dažnai kalbamės, kodėl mūsų krepšinis ir futbolas, sovietmečio pabaigoje turėję panašias pozicijas, pasuko skirtingomis kryptimis ir dabar krepšinis tiek lenkia futbolą“, – atvirai pasakoja sporto organizatorius.
Po šventės – atsikvėpti
Atšventęs jubiliejų V. Stankevičius savaitėlei ketina vykti paatostogauti. „Kur? Kur nors, kur šilčiau negu čia“, – sako jubiliatas.
Jau 37 metus V. Stankevičius yra vedęs. Žmona – LEU dėstytoja. Užaugino sūnų ir dukterį. Pastaroji šiuo metu nedirba, augina neseniai gimusią anūkę. Iš viso V. Stankevičius turi keturias anūkes.
Sūnus taip pat dirba su neįgaliaisiais. Jis puikiai išmoko kurčiųjų gestų kalbą. „Kartais tenka jį pasikviesti, kad pavertėjautų man bendraujant su kurčiaisiais“, – teigia vyras.
V. Stankevičiaus veikla įvertinta KKSD medaliu „Už aukštus sporto pasiekimus“, Atminimo medaliu, aukso medaliu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“, Sporto garbės komandoro ženklu, medaliu „Už sporto pergales“, LTOK dešimtmečio atkūrimo medaliu ir Olimpine žvaigžde, Vilniaus miesto savivaldybės 3 laipsnio medaliu „Už nuopelnus Vilniaus sportui“, Lietuvos Respublikos Seimo medaliu, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.