Ingvaras Butautas 2015 m. gruodžio 8 d. 09:20 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Iš padangių – į jūros gelmes

Lietuvos parašiutų sporto legenda Ona Marija Horodničiūtė dirba gide, o vietoj dangaus aukštumų renkasi nardymą jūroje.

O. M. Horodničiūtė užsienyje stengiasi ir pasižvalgyti, ir panardyti.
Asmeninio albumo nuotr.
O. M. Horodničiūtė užsienyje stengiasi ir pasižvalgyti, ir panardyti.
Daugybę apdovanojimų parašiutų sporto varžybose iškovojusi Ona Marija Horodničiūtė didžiausiu savo laimėjimu laiko ne sporto rezultatus, o teisėjavimą. „Į tarptautinę areną patekau pirma iš lietuvių. Teisėjavau penkiuose pasaulio čempionatuose ir 6 CISM (kariškių) pasaulio čempionatuose. Daugelis tada iš manęs išgirdo, kas yra Lietuva“, – teigia vilnietė. Gruodžio 8 d. jai sukanka 75-eri. Bet aktyvi moteris pasportuoja iki šiol.
 
O. M. Horodničiūtė susilaukė dviejų vaikų. Duktė Ieva aplenkė motiną šuolių skaičiumi. Ona Marija per savo gyvenimą atliko daugiau nei 1 000 šuolių, Ieva – apie 2 500. Apie 250 šuolių yra atlikęs ir sūnus Andrius. Nepavyko parašiutų sportu užkrėsti tik anūkės Agnės. Ji yra fotomenininkė. Nekrypsta į tą pusę ir Ugnė su Mantu.

Pradėjo nuo irklavimo

O. M. Horodničiūtė gimė ir augo Vilniuje. Pirmoji jos sporto šaka buvo irklavimas. Vilnietė net yra iškovojusi Lietuvos jaunių čempionės titulą.

Krytį su parašiutu pirmą kartą mergina išbandė mokydamasi Kauno politechnikos institute. „Viena su šimtu bernų, studijuojančių Mechanikos fakulteto mašinų gamybos technologijos specialybę. Bet studijuodama parodžiau, kad aš už juos ne blogesnė“, – tvirtina žymi parašiutininkė.

Vienas vaikinas O. M. Horodničiūtei ir pasiūlė iššokti su parašiutu. Ir nuo pirmo šuolio į parašiutų sportą mergina pasinėrė visa galva. „Kuo man tas šuolis patiko? Laisvės pojūčiu. Galbūt romantika. Juk visos moterys yra romantikės. O aš visada bandau lįsti ten, kur moteriai gal ir nederėtų“, – šyptelėja daug kartų Lietuvos ir kartą Pabaltijo (1962 m.) čempione tapusi sportininkė.

Dirbo federacijos prezidente

O. M. Horodničiūtei bene sunkiausiu laikotarpiu, šaliai vaduojantis iš sovietinio jungo, teko stovėti prie Lietuvos parašiutų sporto federacijos vairo – nuo 1989 iki 1998 metų. Didžiausia bėda tuomet buvo lėšų stygius. „Kai 5 dol. mums buvo įspūdingi pinigai, starto mokestis pasaulio čempionate būdavo 600 dolerių. Kas galėjo duoti tiek pinigų?“ – kraipo galvą O. M. Horodničiūtė. 
 
Lietuviams padėjo kaimynai lenkai. „Per vienas draugiškas varžybas susibičiuliavome su lenkų kariškiais (galbūt turėjo įtakos gera mano lenkų kalba) ir porą metų į Lenkijos kariuomenės čempionatą kviesdavo Lietuvos kariškių rinktinę, ji beveik sutapo su šalies rinktine. Tada dar turėjome stiprią komandą, bet neturėjome pinigų, kad galėtume ją visą išvežti į pasaulio čempionatą. O Lenkijos kariuomenės čempionatuose mus ir apgyvendindavo kareivinėse, ir maitindavo“, – prisimena tuometė LPSF vadovė.
 
Akyla ir objektyvi

Teisėjauti O. M. Horodničiūtė pradėjo tuo pačiu ankstyvuoju posovietiniu metu. Lietuvė garsėjo akylu žvilgsniu ir objektyvumu. Jai, kaip sakoma parašiutininkų žargonu, sekėsi gaudyti peles. 

„Gaudyti peles – turėti žaibišką reakciją ir gerai matyti. Kai laisvai krintant atliekamas šešių figūrų kompleksas, per 6–7 sek. (taip dirbo lyderiai, o juos teisingai įvertinti buvo svarbiausia) turi pamatyti 6 figūras. Kiekvienoje jų gali padaryti 2–5 klaidas, jos dar vertinamos pagal nukrypimo dydį. Vieną kartą vaizdo įrašas rodomas normaliu greičiu, kitą kartą pakartojama sulėtintai. Šuolį vertina penki teisėjai. Jie turi pamatyti ir įvertinti viską. Kai kurie teisėjauja per kietai, kai kurie per minkštai. Man tai sekėsi tikrai neblogai“, – neslepia žymiausia to laiko Lietuvos parašiutų sporto teisėja.

Aišku, kaip ir visur, teisėjas turi būti ir objektyvus. „Manęs grįžusios klausia: „O kodėl tu taip įvertinai Audrių Miečių?“ Atsakau: „Aš nenoriu žinoti, kad ten Miečius. Aš matau sportininką.“ Nors iš tikrųjų tuos lyderius visada atpažindavau. Bet kad vieno klaidas matyčiau, kito nematyčiau, to būti negalėjo. Visiems teisėjaudavau vienodai. O rusai dažnai nematydavo rusų klaidų, vokiečiai – vokiečių. Aš tos nuodėmės nedariau“, – teigia moteris.


Į JAE – su nuoskauda
 
Sovietmečiu O. M. Horodničiūtė dirbo konstruktore. O 1989-aisiais metė darbą „Plastoje“ ir tapo renkama Lietuvos aeroklubo prezidento pavaduotoja. Bet čia išdirbo tik porą metų.
 
„Sovietmečiu visa technika buvo sovietinės SDAALR (Savanoriška draugija armijai, aviacijai ir laivynui remti), o tos organizacijos centro komiteto pirmininko pavaduotojas Vilius Kavaliauskas atvyko iš Rusijos. Kai tik Lietuva pasiskelbė esanti nepriklausoma, iškilo pavojus, kad visi lėktuvai ir kita aviacinė technika bus atimti ir išvaryti į Rusiją. Visų akys nukrypo į V. Kavaliauską – gal jam pavyks išgelbėti. Tada mane greitai perrinko, išrinko V. Kavaliauską, davė jam asmeninę mašiną, daug teisių, o aš likau be darbo. Trejus metus. Į „Plastą“, kur išdirbau 25 metus, kelio atgal nebuvo, ten vykstant privatizacijai viskas byrėjo. Tuomet išvykau į Jungtinius Arabų Emyratus“, – pasakoja O. M. Horodničiūtė.

Tolimojoje arabų pusiasalio šalyje ji išgyveno 14 metų. JAE moteris tapo gide. Tai buvo darbas, kurį ji iki šiol vadina malonumu, už kurį dar ir pinigus moka. Šia veikla ji užsiima ir grįžusi į Vilnių. „Dabar vedu penkias ekskursijas: „Vilniaus apžvalginė“, „Vilniaus kiemeliai“, „Vilniaus legendos“, „Vilniaus meilės istorijos“, „Užupis“. Galiu dirbti lietuvių, rusų, lenkų ir anglų kalbomis“, – sako vilnietė.

Pomėgių – ne vienas

O. M. Horodničiūtė turi ir kitų užsiėmimų: „Mėgstu rišti sodus iš šiaudelių. Tam reikia labai daug kantrybės. Turiu tą erdvinį konstravimo pojūtį, o dėl meninio lygio – kaip Dievas duos. Darau juos sau, draugams. Kas mane pažįsta, niekaip negali patikėti, kad galiu tai daryti.“
 
Gyvendama Jungtiniuose Arabų Emyratuose moteris atrado dar vieną aistrą – nardymą su akvalangu. „Pamenu, Sabilis, parašiutų sporto teisėjas iš Jungtinių Arabų Emyratų, man sako: „O aš dar ir nardau.“ Galvoju: „Kvailys, kam dar nardyti, kai gali šokinėti parašiutu.“ Bet kartą panėriau pati ir supratau: aš kvaila, o jis gudrus. Nusiskynė du skaniausius obuolius nuo obels. Leistis parašiutu ir nardyti yra du gražiausi dalykai. Tik nerdamas kojų nenusimuši. Ne aš viena iš Lietuvos parašiutininkų tai perpratau.“

Nardo buvusi parašiutininkė ir dabar. Yra nardžiusi Tailande, kiekvieną laisvą dieną tai darė JAE arba Omane. 

„Įsivaizduokite, kaip kalbėjo su draugėmis mano anūkė: „Babytė svarstė, ką pirkti, – kompiuterį ar akvalangą. Ir nutarė pirkti akvalangą. Turbūt akvalangą perka ne kiekviena babytė...“ – šypsosi moteris.

O parašiutai? Sportiniame aerodrome nesilankau. Nes pamenu tuos laikus, kai teisėjaudavau. Ateina garbingi veteranai, visko klausinėja, trukdo dirbti, bet tu negali jiems pasakyti: „Nėra laiko.“ Turi šypsotis ir aiškinti. Tada pasakiau sau: kai baigsiu šokinėti ir teisėjauti, mano kojos aerodrome nebus. Baigiau ir laikausi žodžio. Nors kartais ir skaudu, ir ilgu. Dar nenustojau sapnuoti to gyvenimo ir turbūt sapnuosiu iki galo…“ – atvirai kalba O. M. Horodničiūtė.

Parašiutų sportą jai primena ne tik sapnai. „Jau jaučiu to tūkstančio šuolių pasekmes. Šiais laikais žmonės, atlikę 10 tūkst. šuolių, normaliai vaikšto, o mano sąnariai jau taip išdaužyti, kad niekas jų neatkurs. Dabartiniai parašiutai kitokie. Dabar parašiutininkas kaip varna: nutūpė, ir tiek. Nors ir varnos kartais apsidaužo…“ – teigia buvusi Lietuvos čempionė.

„Įsivaizduokite, kaip kalbėjo su draugėmis mano anūkė: „Babytė svarstė, ką pirkti, – kompiuterį ar akvalangą. Ir nutarė pirkti akvalangą. Turbūt akvalangą perka ne kiekviena babytė...“
O. M. Horodničiūtė užsienyje stengiasi ne tik pasižvalgyti, bet ir panardyti.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas