Marytė Marcinkevičiūtė 2015 m. gruodžio 15 d. 13:20 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Kūno kultūra - ir darbas, ir hobis

Vilniaus „Žemynos“ gimnazijos kūno kultūros mokytojo-eksperto Edmundo Liekio didžiausias svajonė – turėti gerą sporto bazę

E.Liekis su garsiausia gimnazijos sportininke -  A.Palšyte
Asmeninio albumo nuotr.
E.Liekis su garsiausia gimnazijos sportininke - A.Palšyte
   
Lapkričio 29 d. E.Liekis minėjo garbingą jubiliejų. Kitų metų rugsėjo 1-ąją jo laukia dar vienas jubiliejus - sukaks 25-eri, kai jis dirba „Žemynos“ gimnazijoje.

Jeigu pasirinkote kūno kultūros mokytojo profesiją, vadinasi, jaunystėje buvote prisilietęs prie sporto? - paklausiau E. Liekio
Taip. Gimiau Tauragės rajone, o belankant antrą klasę tėvai persikėlė gyventi į Švėkšną. Būdamas trečiokas, pradėjau lankyti lengvosios atletikos pratybas pas žinomą trenerį Medardą Urmulevičių. Šokinėjau į tolį, ketvirtoje klasėje laimėjau rajono moksleivių pirmenybes.

Prieš pratybas žaisdavome krepšinį, futbolą, tinklinį, tačiau įsivaizdavau, kad šios sporto šakos yra pagalbinės, reikalingos gerai apšilti. Šuolių į tolį sektoriuje niekaip nepavykdavo nušokti 5 metrų. Supykau ir vasarą per atostogas namuose įsirengiau šuoliaduobę - rudenį jau šokau toliau nei 6 metrus.

Baigdamas mokyklą (dabar – „Saulės“ gimnazija) įveikiau 6 m 65 cm žymą. Tai buvo antras rezultatas per visą mokyklos istoriją. Tada, prisimenu, įsibėgėdavome pačių įsirengtu iš molio ir šlako suplūktu taku.

Beje, man teko treniruotis kartu su Genute Kiūdyte-Dumbliauskiene, kuri vėliau tapo žinoma Lietuvos lengvaatletė, o dabar gyvena Prancūzijoje.

Kurioje aukštojoje mokykloje studijavote?
1975-aisiais stojau studijuoti į tuometį Kūno kultūros institutą, pasirinkau man artimą lengvosios atletikos specialybę. Buvo didelis konkursas, šeši į vieną vietą. Pritrūkau balų, buvau priimtas kandidatu. Vengdamas karinės tarnybos sovietų armijoje, atsiėmiau dokumentus ir į įstojau į tuometę Kauno 23-ią technikos mokyklą, kuri rengė ir kino mechanikus. Čia mokiausi vienerius metus, sportavau, priklausiau „Darbo rezervų“ draugijai.

Šypsodamasis visiems sakau, kad pavyko nušokti tiek pat, kiek Vilhelminai Bardauskienei – 7 m 9 cm. Po to įstojau ir į Kūno kultūros institutą, čia studijavau ketverius metus. Treniravausi pas Valentą Butkų, pavyko tapti Lietuvos jaunimo čempionu. Vienose iš varžybų nušokau 7 m 30 cm, bet dėl didelio vėjo rezultatas nebuvo įskaitytas.

1980-aisiais baigiau institutą ir gavau paskyrimą dirbti Vilniaus „Žalgirio“ sporto mokykloje. Buvau mokymo dalies vedėjas, dar treniravau lengvaatlečius. Sovietų laikais visos varžybos vykdavo šeštadieniais ir sekmadieniais, krūvis buvo didžiulis.

Užsidarius sporto mokyklai, dauguma darbuotojų išsilakstė po vidurines mokyklas. Tą padariau ir aš. Darbą susiradau 59-oje vidurinėje mokykloje, kuri ilgainiui tapo „Žemynos“ gimnazija.

Su šia gimnazija tarsi suaugote, dabar „Žemyna“ savo sportiniais rezultatais yra garsi visoje Lietuvoje...    
Kai atėjau dirbti, pirmiausiai pradėjau nuo lengvosios atletikos. Subūriau gabius vaikus, juos po pamokų treniruodavau du kartus per savaitę. Gabesnius lengvaatlečius, tarp jų ir šuolininkę į tolį Živilę Šikšnelytę (jai ir dabar priklauso gimnazijos rekordas – 6 m 20 cm) perdaviau treniruoti Valentinui Sabaliauskui.

Gerai diską mėtė Tautvydas Kieras, dabar gyvenantis Amerikoje. Lengvosios atletikos pratybas prikalbinau lankyti plaukikę Rasą Baliutavičiūtę, kurią vėliau perdaviau trenerei Laimai Juchnevičienei.

Vienu metu gimnazijoje mokėsi penki ar šeši sportininkai, kurie atstovavo Lietuvos jaunių ir jaunimo rinktinėms. Garsiausia gimnazijos sportininkė – šuolininkė į aukštį Airinė Palšytė. Ji niekada neatsisakydavo dalyvauti gimnazijų varžybose. Airinei priklauso gimnazijos rekordas (1 m 92 cm), kuris, manau, dar ilgai  gyvuos. Ši sportininkė gerai žaidė ir krepšinį.
 


Ar sunkus kūno kultūros mokytojo-eksperto darbas? 
Nors kitiems mokytojo darbas gal ir nelengvas, man jis nėra sunkus, nes tai – ir mano hobis.

Mano pedagoginis darbo stažas – 32 metai. Kai dirbau „Žalgirio“ sporto mokykloje, mokytojo darbo valandų gavau ir Vilniaus 11-oje vidurinėje mokykloje (dabar – Adomo Mickevičiaus gimnazija).

Dirbdamas Vilniaus „Žemynos“ gimnazijoje 1995 m., tapau kūno kultūros mokytoju-metodininku, o 2011-aisiais birželio 14 d. - mokytoju-ekspertu.

Kūno kultūros pamokų man neužtenka. Užsiimu su vaikais, dalyvaujame įvairiose varžybose, renginiuose, kurie mums tampa didelėmis ir gražiomis šventėmis. Vaikai pamato daug įdomių žmonių, su jais bendrauja, įsiamžina nuotraukose. Nepraleidžiame Sausio 13-osios pagarbos 9 km bėgimo - nedalyvavome tik pačiame pirmajame bėgime. Dažnai būname apdovanojami kaip gausiausiai dalyvaujanti komanda. Po varžybų su mokiniais užlipame į televizijos bokštą.

Mums labai svarbi Olimpinė diena. Už piniginius prizus, kuriuos gauname kaip masiškiausiai dalyvaujanti komanda nusiperkame sportinio inventoriaus. Per visus tuos metus esame gavę kone 20 tūkst. litų

Kai šiemet gimnazija gerai pasirodė Živilės Balčiūnaitės bėgime, gavome nemažai kamuolių. Gimnazija mums negali skirti daug lėšų, todė „užsidirbę“ jų patys nusiperkame sportinės aprangos. Mūsų kūno kultūros mokytojų, kurių yra penki, kabinete atsirado mikrobangų krosnelė, šaldytuvas.

Ar gimnazistams ne per mažai dviejų kūno kultūros pamokų per savaitę?
Žinoma, per mažai. Vaikams turėtų būti bent jau trys kūno kultūros pamokos per savaitę. Dar 1996 m. buvo priimtas Sporto įstatymas, jog reikėtų įvesti tris kūno kultūros pamokas. Tačiau Švietimo ir mokslo ministerija nesugebėjo sudaryti ugdymo planų, kad  tai taptų realybe. Mokykloms leido pasirinkti: kas norite, veskite tris kūno kultūros pamokas, kas nenorite – neveskite. Tačiau ne visos mokyklos turi gerą sporto bazę, kai kurioms jų būtų sunku sudaryti sąlygas mokiniams sportuoti tris kartus per savaitę. Kita vertus, puikiausiai galima išnaudoti lauko sąlygas.

„Žemynos“ gimnazijos teritorijoje įrengtas puikus žolės riedulio stadionas, kuriame vyksta ir svarbios varžybos. Ką dar turite be stadiono?

Vienintelę 400 kv. m sporto salę. Gimnazijoje mokosi apie 800 gimnazistų, nėra lengva joje išsitekti. Vienu metu salėje dirba keturi kūno kultūros mokytojai, sportuoja daugiau kaip 60 gimnazistų.  

Anksčiau rūsyje buvome pasistatę teniso stalus, vaikai žaisdavo, tačiau dabar čia įrengtos spintelės vaikų rūbams susidėti. Šiuo metu vyksta sporto salės renovacija, bus pakeista danga, apšvietimas. Mano viena iš didžiausių svajonių – turėti gerą sporto bazę.

Ar gimnazijoje negalvojate įsteigti sporto klasės?

Anksčiau apie tai galvojome, bet pabijojome, kad kitų akyse gimnazija neprarastų gero vardo, jog čia mokosi tik sportininkai. Tačiau ir sportininkai mokosi gerai. Puikūs pavyzdžiai - Airinė Palšytė, Rasa Batulevičiūtė, kurios gimnaziją baigė su pagyrimu, nors kiekvieną dieną sportuodavo. Bėgikė Ieva Černiauskaitė, aktyviai sportuodama, taip pat sugebėjo gimnaziją baigti su pagyrimu ir įstojo studijuoti į Lietuvos sveikatos mokslų universitetą.

Vis dėlto nors vieną sporto klasę gimnazijoje būtų galima įsteigti, juolab kad turime gerą žolės riedulio sporto bazę. Šiuo stadionu nuo ryto iki 15 val. naudojasi ir mūsų gimnazistai. Stadione patys įsirengėme šiuoliaduobę, tinklinio aikštelę, išsimatavome 60 m distanciją.

Aktyviai teisėjaujate įvairiose Lietuvos lengvosios atletikos varžybose, kada įsitraukėte į šią veiklą?

Nuo 1983-iųjų esu nacionalinės kategorijos teisėjas. Iš pradžių teisėjaudavau įvairiose Vilniaus lengvosios atletikos varžybose, po to man būdavo patikimos vyr. teisėjo pareigos per „Žalgirio“ „Nemuno“ draugijų įvairių amžiaus grupių varžybas.

Daugiau kaip 10 metų vadovavau teisėjų darbui Lietuvos studentų žiemos pirmenybėse Vilniuje. 1991 m. per IV Pasaulio lietuvių žaidynių lengvosios atletikos varžybas Vilniuje buvau vyr. tesisėjo pavaduotojas, Kaune teisėjavau per Europos iki 23 m. čempionatą. Teisėjauju iki šių dienų. 

Ar šeimoje esate vienintelis sporto žmogus?
Kai mokėsi vidurinėje mokykloje, lengvosios atletikos pratybas lankė ir 400 m nuotolį bėgiojo mano dukra. Sūnus žaidė krepšinį, taip pat  šokinėjo ir į aukštį, ir į tolį.

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas