sportas.info 2016 m. balandžio 14 d. 21:52 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sportas – viso gyvenimo palydovas

„Jau tenka rašyti apie mano jaunystės herojų vaikus ir net vaikaičius”, - pastebėjo jubiliejų švenčianti sporto žurnalistė Marytė Marcinkevičiūtė.

M.Marcinkevičiūtė švenčia jubiliejų.
M.Marcinkevičiūtė švenčia jubiliejų.
Sportas – viso Marytės Marcinkevičiūtės gyvenimo palydovas. Jaunystėje, prabėgusioje Alytuje, žaidė tinklinį ir lankė lengvosios atletikos pratybas. Jos titulų kolekcijoje – visų spalvų Lietuvos čempionato medaliai, kuriuos alytiškė iškovojo bėgdama 80 m su barjerais, 100 m, estafetes 4x100 m ir 4x200 m.

Ir dabar kai tik randa laisvo laiko, Marytė Marcinkevičiūtė skuba į baseiną paplaukioti, o grįžusi į gimtąjį Alytų, dažnai mina dviračio pedalus.

Bet dažniausiai M.Marcikevičiūtę galima sutikti varžybose, iš kurių ji jau beveik 50 metų parsiveža ne apdovanojimus, o reportažus, apybraižas, interviu su sportininkais, treneriais, teisėjais, vadovais, sirgaliais. 1946 m. balandžio 15 d. Butrimiškiuose netoli Alytaus gimusi būsimoje sporto žurnalistė nuo 1967 m. yra laikraščio „Sportas“ korespondentė.

M.Marcinkevičiūtė yra tapusi Auksinės plunksnos konkurso (1980, 1988-1989, 1990-1991, 1993), Aleksandro Krukausko (2008) ir Vytauto Gedgaudo (2012) premijų laureate. Ji viena arba su bendraautoriais yra parašiusi net 11 knygų.

Maryte, kas yra tas variklis, padedantis nesustoti ir išlikti viena produktyviausių Lietuvos sporto žurnalisčių?

Gal didelis draugų, dirbančių įvairiose sporto organizacijose, federacijose, klubuose,  ratas. Iš jų gaunu labai daug pakvietimų lankytis įvairiuose renginiuose ir nemoku atsisakyti. Žmonėms norisi padėti, aprašyti jų gerus darbus.

Kai 1967-aisiais pradėjau dirbti “Sporto” redakcijoje, buvo tokia tvarka: kiekvienas buvome atsakingas už atskiras sporto šakas ir jį jas gilinomės, bendravome su  treneriais, sportininkais.

Man pirmaisiais metais buvo patikėta rašyti apie dviračių sportą, slidinėjimą, biatloną, fechtavimą, tinklinį, kiek vėliau – ir apie lengvąją atletiką, baidarių ir kanojų irklavimą, tenisą,  stalo tenisą, irklavimą.

Su šiomis sporto šakomis suaugau, su jomis nesiskiriu ir dabar. Viena karta keičia kitą. Jau tenka rašyti apie mano jaunystės herojų vaikus ir net vaikaičius.

Kodėl pasirinkote būtent sporto žurnalistiką?
Žurnaliste apsisprendžiau būti, lankydama paskutinę, tais laikais vienuoliktą klasę. Mokiausi Alytuje, buvau lengvaatletė, taip pat žaidžiau tinklinį. O mokykloje geriausiai sekėsi lietuvių kalba.

Per Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės treniruočių stovyklas Adleryje, Gagruose, Picundoje, Sočyje apie žurnalisto darbą dažnai kalbėdavausi su tuo metu „Sporto” redakcijoje dirbusiu Lietuvos šuolių į tolį rekordininku, Tokijo olimpinių žaidynių dalyviu Antanu Vaupšu.

Jis mane ir paskatino tapti sporto žurnaliste. O pirmam išbandymui davė ir užduotį – parengti intreviu su tuo pat metu Sočyje besitreniruojančiomis SSRS legendomis – šuolininku į tolį Igoriu Ter-Ovanesianu ir šuolininku į aukštį Valerijumi Brumeliu.

Jaudulio buvo nemažai, bet su šiais lengvosios atletikos grandais nuo pirmųjų minučių viskas klostėsi labai sėkmingai. Per tas porą valandų  kalbėjomės ne tik apie sportą  ir tai man padarė didelį įspūdį.  
Vėlesniais metais Igorį Ter-Ovanesianą, kai jis tapo SSRS rinktinės vyriausiuoju treneriu, tekdavo sutikti ir kalbinti per pasaulio bei Europos lengvosios atletikos čempionatus.Jokios baimės jau nebuvo. 

Kai pradėjau dirbti “Sporto” redakcijoje, dar pati aktyviai sportavau, bet redaktorius Algimantas Litvaitis buvo griežtas: arba dirbi, arba sportuoji.

Pasirinkau darbą, 1974-aisiais neakivaizdiniu būdu baigiau Vilniaus universitetą ir gavau žurnalistės diplomą.     

Ar be darbo dar lieka laiko kokiai nors kitai veiklai? Kokių turite pomėgių?
Pomėgį turiu vieną ir nepakartojamą: grybavimą. Dar mėgstu plaukioti baseiine, minti dviračio pedalus.

Plaukiodama baseine, kartais sutinku Laurą Asadauskaitę. Sykį juokaudama jai pasakiau, kad rengiuosi olimpinėms žaidynėms, ar ji manęs nebijanti kaip varžovės. „Ne, -atsakė. - Sudegsite su žirgais, nes  juos reikia mokėti prisikalbinti”. Teko pritarti.

Kitos veiklos? Jeigu būtų galima priskirti prie veiklos – tai knygų rašymas. Jų esu parašiusi jau vienuolika.    


     
Kaip neišsenka temos, kurių iš kiekvienų varžybų parsivežate po kelias. Kaip jas sugalvojate?

Reikia kuo dažniau lankytis varžybose, bendrauti su sportininkais, jų treneriais, ir tada tų temų – galybės. 

Esate ištikima vienam laikraščiui – “Sportas”. Ar nesinorėjo pakeisti darbo vietą?
Anksčiau buvau kalbinama dirbti „Dienoje”, kai mano bendraamžiai sporto žurnalistai buvo kviečiami dirbti į buriamą “Lietuvos rytą”, buvo galimybė patekti ten. 1988 m., kai pirmą kartą viešėjau Australijoje, man labai rimtai siūlė tapti laikraščio „Mūsų pastogė“ sporto žurnaliste, tačiau būtų reikėję ten likti, tad pasiūlymo net nesvarsčiau.

„Sporto” redakcijoje užaugau, tai buvo mano kone pirmoji darbovietė (pusę metų dar dirbau Alytaus vyno gamykloje), ir laikraščio redaktoriai Algimantas Litvaitis, Aleksandras Krukauskas mane prikalbindavo niekur neiti.   

Ar yra žmonių, pokalbių, kurių nepamiršite niekada arba varžybų, įstrigusių visam gyvenimui?
Niekada neužmiršiu susitikimų, pokalbių  su Prezidentu Valdu Adamkumi. Nuo pirmosios pažinties su juo pajutau dideles simpatijas ir didžiulę pagarbą šiam žmogui. Jį vertinu kaip patį geriausią visų laikų Lietuvos prezidentą. 

Esu labai laiminga, kad man pavyko gerbiamą Prezidentą prikalbinti apie jį, sporto žmogų, rašyti knygą. Tai buvo nepakartojamos akimirkos, kai galėdavau su juo ilgiau bendrauti ir klausytis Prezidento pasakojimo.   

Iš varžybų didžiausią įspūdį paliko Kalgario olimpinės žiemos žaidynės, kuriose aukso medalį pelnė Vida Vencienė.

Kalgaryje buvau akredituota vienintelė sporto žurnalistė iš Lietuvos. Kai Vida  finišavo, abi stovėjome apsikalbinusios Kenmoro stadione, kur vyko slidinėjimo varžybos, ir laukėme paskutiniųjų dviejų finišuojančių sportininkių.

„Tu, jau čempionė!, - iš džiaugsmo sušukau. „Negali būti“, - atsakė Vida, vis dar netikinti, kad aukso medalis jau buvo jos kišenėje.

Visam gyvenimui išliko dviratininkių Dianos Žiliūtės, Editos Pučinskaitės auksiniai finišai, disko metiko Virgilijaus Aleknos pergalingi metimai per pasaulio ir Europos čempionatus.

Visada įsimena pokalbiai su Daina Gudzinevičiūte, Simona Krupeckaite, Laura Asadauskaite, Vilhelmina Bardauskiene, Jūrate ir Česlovu Norvaišomis, Birute Kalėdiene, Romu Ubartu, Jevgenijumi Šuklinu, Vladu Česiūnu, Antanu Bagdonavičiumi. Per tuos 50 mano kūrybinio darbo metus visų ir nesuminėsi. Labai patikdavo kartu keliauti su legendine Klaipėdos „Žuvėdra“ ir matyti ne tik jų nuostabius pasirodymus, bet ir šokėjų „virtuvę“ , kai jie iš vakaro iki paryčių ruošdavosi varžyboms.      

Kone kasmet išleidžiate po knygą. Ar ir šiemet planuojate tą padaryti?

Knygų kepti nemoku. Man prireikia dvejų-pustrečių metų. Šiemet pradėjau rinkti medžiagą apie Lietuvos baidarių ir kanojų irkluotojus, šios sporto šakos istoriją. 

Mano planuose – ir knygos apie Premjerą Algirdą Butkevičių, dukart olimpinį čempioną Virgilijų Alekną, Lietuvos metikus.

Nors man jau ir septynios dešimtys, bet darbų nemažėja. Matyt, reikės keltis ne penktą ryto, o ketvirtą.
 


 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas