Ingvaras Butautas 2016 m. rugpjučio 10 d. 07:43 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sportas – kiekviename žingsnyje

Biomedicinos mokslų daktaras Eduardas Rudas išbandė ir gimnastiką, ir alpinizmą, bet svarbiausios sporto šakos jo gyvenime – sambo ir futbolas.

E. Rudas su žymiausiu savo auklėtiniu S. Grečicho.
Nuotr. iš asmeninio albumo
E. Rudas su žymiausiu savo auklėtiniu S. Grečicho.
   
„Vaikystėje teko daug sportuoti, gyvenimo tempas buvo labai sportiškas. Tėvas buvo itin sportiškas žmogus: vasarą – įvairūs žaidimai, žiemą – slidės, pačiūžos. Daugiausia dėmesio teko futbolui. Vaikystėje nebuvo dienos, kad nežaisčiau su kamuoliu“, – pasakoja Eduardas Rudas.

Vargu ar jis yra gerai pažįstamas daugumai Lietuvos futbolo bendruomenės narių. Tai žmogus, atsidavęs kitai sporto šakai – sambo: buvęs sambo imtynininkas, tarptautinės klasės sporto meistras, šios sporto šakos nusipelnęs treneris, tarptautinės kategorijos teisėjas, Lietuvos sambo federacijos prezidentas, išugdęs dukart Europos ir triskart pasaulio sambo čempioną Sergejų Grečicho, pasaulio vicečempioną Vytautą Gušauską ir daug kitų tituluotų kovotojų.

E. Rudo gyvenime ne paskutinę vietą užima ir futbolas. Rugpjūčio 10 d. jam sukako 60 metų. Bet pažaisti su draugais futbolo jubiliatas neatsisako iki šiol.

Pradžia – gimnastikos salėje

 
Tačiau pirmosios būsimo SSSR sambo čempiono treniruotės vyko ne futbolo aikštėje ir ne sambo salėje.
 
„Penktoje klasėje į mokyklą atėjo treneriai. Pasiūlė lankyti lengvąją atletiką ir gimnastiką. Aš norėjau lankyti tik futbolą. Pasakiau tėvui. Jis nukreipė mane į gimnastiką. Šeštoje klasėje susilaužiau ranką, pagijęs grįžau į gimnastiką. Bet mačiau, kad perspektyvos šioje srityje, praleidus daug laiko, man mažos, o ir šiaip, tiesą sakant, nelabai ją ir norėjau lankyti. Bandžiau pakliūti į futbolą, bet treneris nepriėmė dėl per mažo ūgio. Suolo draugas tuo metu lankė sambo treniruotes ir aš pagalvojau: gal ir man vertėtų pabandyti?“ – prisimena E. Rudas.
 
Bet pirmojoje treniruotėje jis pasigedo... trenerio. „Tada sambo trenerių nebuvo daug. Tuo metu, kai mane draugas atvedė į sambo, trenerio nebuvo. Treniravo padėjėjas sporto meistras gruzinas Tomazas Suranašvilis, nes pagrindinis treneris Eduardas Techovas buvo varžybose. Salėje sportavo labai daug žmonių ir aš, pirmą kartą atėjęs, nelabai supratau, kur kas vyksta. Draugas mane pirmiausia išmokė kristi, savisaugos elementų, nors man tai nelabai patiko, nes nepavykdavo nukristi ant šono, net pagalvojau, kad daugiau čia nebegrįšiu. Tačiau man patiko labai didelis sambo veiksmų spektras: ir kojomis, ir rankomis, galimybė pasitelkti fantaziją. Tiesiog buvo susakyta, kas draudžiama, o visa kita galima. Man sekėsi – nugalėjau vieną, antrą, trečią. Vis stato sunkesnius priešininkus, o aš juos įveikiu. Galbūt dėl to, kad išsiskyriau didesne koordinacija, greičiu, vikrumu. Nors iš pradžių maniau, kad ilgai sambo nelankysiu, bet kai įveikiau penkis varžovus iš eilės, supratau, kad ši sporto šaka yra būtent man“, – apie pirmuosius žingsniu sambo kalba dabartinis šios sporto šakos federacijos prezidentas.
 
Jau po metų E. Rudas įvykdė sporto meistro normą, laimėjo SSRS „Dinamo“ draugijos čempionatą, aplenkęs net savo trenerį, užėmusį antrą vietą. O po ketverių – 1976 m. – tapo Sovietų Sąjungos čempionu ir tarptautinės klasės sporto meistru.
 
Tačiau pasaulio čempionate sudalyvauti jam taip ir nepavyko. „Tada Sąjungos čempionas važiuodavo į pasaulio čempionatą, o vicečempionas – į Europos. Tad Europos čempionatą praleidau ir laukiau, kada kitais metais vyks pasaulio čempionatas, jis buvo planuojamas Venesueloje. Bet neįvyko... O man kitais metais norint iškovoti teisę vykti į pasaulio čempionatą vėl reikėjo tapti SSRS čempionu ir numesti 8 kg, tai yra labai daug sveriant 56 kilogramus. Vėliau perėjau į didesnę svorio kategoriją (iki 57 kg). Čia SSRS taurės varžybose 1986 m. užėmiau antrą, o 1988 m. trečią vietas. Pasaulio čempionu vis tiek tapau, ir net tris kartus – tarp meistrų 2000, 2002, 2003 metais“, – prisiminimais dalijasi E. Rudas.
 
E. Rudas du kartus iškovojo ir Europos čempionato bronzą (1992 ir 1993 m.), o 1993 m. tapo neolimpinių sporto šakų žaidynių prizininku.



Globali sporto šaka

Lietuvos sambo federacijos vadovas neigia, kad sambo – vien tik nacionalinė SSRS sporto šaka. Nors sukurta būtent Sovietų Sąjungoje. Tai labai globali sporto šaka. Jos veiksmai surinkti ne vien tik iš SSRS – iš visų pasaulio dvikovinių sporto šakų. Vienas iš šios įdomios sporto šakos pradininkų – Vasilijus Oščepkovas, ilgus metus dirbęs ambasadoriumi Japonijoje, Korėjoje, Kinijoje. Jis tuos veiksmus rinko,
keliaudamas po visą pasaulį, lankėsi dziudo, karatė, džiudžitsu, aikido mokyklose. Susisteminęs veiksmus, sukūrė šią sporto šaką. Vėliau kaip „tautos priešas“ buvo įkalintas ir mirė lageriuose.
 
Sambo (rus. samozaščita bez oružija – savigyna be ginklo) buvo kuriamas ir naudojamas to laikmečio milicijoje ir armijoje kaip kovos būdas, apsigynimo priemonė be ginklo.
 
Šiuo metu vykdomos dviejų rungčių – sportinio ir kovinio – sambo varžybos. Policijoje ir kariuomenėje dar mokoma ir apsigynimo nuo šaunamojo ir šaltojo ginklo veiksmų“, – aiškina E. Rudas. Jis pats išmano visas sambo kovos subtilybes, ilgus metus mokė Lietuvos policininkus jų darbe svarbių veiksmų.
 
Nuo 1978 m. dar aktyviai sportuodamas, o nuo 1995 m. dirbdamas policijoje E. Rudas treniravo ir sportininkų grupę. Su ja dirba iki šiol, kviečia į sambo vaikus, moko juos sambo abėcėlės.

Išaugino du vaikus
 
E. Rudas su dabar jau buvusia žmona išaugino du vaikus. 
 
„Dukra Viktorija Vilniuje dirba DNB banke, augina mano anūką, kuriam šiais metais sukaks devyneri. Ir sūnų turiu – Adą. Jis Anglijoje baigė Hatfildo universitetą ir dabar dirba Londone. Taip pat yra lankęs sambo, tik jo lygmuo buvo labai mėgėjiškas. Tačiau man svarbu, kad jis moka už save pakovoti, apsiginti. Yra tapęs ir jaunių, ir jaunimo, Lietuvos čempionu“, – sako E. Rudas.
 
Apgynė daktaro disertaciją
 
E. Rudas 1978 m. baigė Lietuvos kūno kultūros institutą. 2010 m. apsigynė biomedicinos mokslų disertaciją. „Visą gyvenimą mokiausi ir mokiau kitus“, – tęsia vyras. Ir dabar jis gali daug patarti sportininkams ne tik kaip treneris, bet ir kaip fiziologas. 
 
Šiuo metu biomedicinos mokslų daktaras nedalyvauja nei sambo, nei dziudo (E. Rudas turi ir šios sporto šakos sporto meistro vardą) kovose. Mėgsta teatrą. Bet futbolo kamuolio nepamiršo. Ir ne tik futbolo.
 
„Tiesą pasakius, dabar sportuoju nedaug. Futbolo žaisti daugiau nei du kartus per savaitę negaliu, nes sąnariai neatsigauna. Susirenkame imtynininkai veteranai. Į korpusą žaidžiame kietai, užtat į kojas nemušame ir marškinėlių neplėšome, ne taip, kaip tikri futbolininkai... Su anūku Dovetu-Danieliumi žaidžiame šachmatais. Mėgstu nardyti. 2015 m. išlaikiau povandeninio sporto egzaminus. Kiekvienais metais vykstu į Egiptą. Nardymas – puikus užsiėmimas. Bandžiau kopti į kalnus, bet supratau, kad tai ne man. O štai irklentė ir burlentė patiko“, – atvirai kalba 60-metis. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas