sportas.info 2016 m. rugpjučio 10 d. 20:41 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Kaip sportininkui bendrauti su žiniasklaida

IOC pataria sportininkams: „Nesvarbu, ar tai iš anksto suplanuotas pokalbis, ar žurnalistai jus užklupo netikėtai, visada tam būkite pasiruošę."

R.Meilutytė po nesėkmingo pasirodymo Rio.
Alfredo Pliadžio nuotr.
R.Meilutytė po nesėkmingo pasirodymo Rio.
Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) dar pernai parengė patarimų rinkinį sportininkams, kaip kalbėti su žiniasklaidos atstovais, pasiruošti pokalbiui, susikurti pozityvų įvaizdį ir išsisukti iš nepatogios padėties.
 
Pasinaudokite kitais šaltiniais ir parama

• Pabendraukite su olimpinio komiteto, mokslo institucijos atstovais arba sportininkų komisija ir pasiteiraukite, ar jie nepažįsta žiniasklaidos eksperto, kuris galėtų padėti.

• Pasidomėkite, ar mokslo įstaigoje nedėstomas trumpalaikis komunikacijos kursas, o galbūt vyksta seminarų šia tema.

• Susiraskite įrašų, kuriuose jūsų mėgstami sportininkai tiesiogiai duoda interviu, ir įsiklausykite, kaip jie tą daro.
 
Kaip pasiruošti pokalbiui

Svarbiausia – pasiruošti. Nesvarbu, ar tai iš anksto suplanuotas pokalbis, ar žurnalistai jus užklupo netikėtai, visada tam būkite pasiruošę. Norint tai padaryti reikia turėti atsakymus į šiuos klausimus:
 
• Su kuo kalbėsitės, kokios srities žiniasklaidos atstovai nori su jumis susitikti ir kodėl jiems esate įdomus. 

• Kaip šis pokalbis bus transliuojamas – per televiziją, radiją, išeis spaudoje ar kitur.

• Kokia tikėtina auditorija (klausytojai, žiūrovai).

• Ar ši auditorija ką nors žino apie jus ir jūsų sporto šaką. 

• Kokių klausimų, tikėtina, sulauksite: galbūt įvyko kas nors įdomaus, gal atstovaujama komanda ar gimtoji šalis susiduria su tam tikrais pasauliniais įvykiais.

• Kokią svarbiausią žinią norėtumėte pranešti.
 
Kad ir koks lauktų pokalbis, būtina turėti svarbiausią žinią – kažką tokio, kas reikšminga jums, kaip sportininkui, ir įdomu bei svarbu jus supančiai aplinkai. Be abejonės, pokalbis – tai ne vien sklandus atsakinėjimas į pateikiamus klausimus, bet ir pasidalijimas mintimis apie jus patį, sporto šaką, šalį ar kalbėjimas bet kuria kita jums opia tema. 
 
Kai jau būsite pasiruošę ir susigalvosite svarbiausią žinią, įsidėmėkite šiuos žingsnius, kurie padės užtikrinti pokalbio sėkmę:
 
1. Pirmiausia atsakykite į klausimą, o tada pereikite prie svarbiausios žinios.

2. Atsakymai privalo būti trumpi ir aiškūs.

3. Pateikite įrodymų, kurie patvirtintų jūsų žodžius. Pavyzdžiui, užuot tiesiog pareiškę, kad prieš artėjančias varžybas esate geriausios formos, galėtumėte atsakyti taip: „Esu gerai pasirengęs šioms varžyboms, nes ne tik treniravausi pagal naują metodiką, bet ir dirbau su mitybos specialistu.“

Praktiniai pratimai:

• Susikurkite savo pokalbio scenarijų.

• Peržiūrėkite jį drauge su treneriu, treniruočių partneriu ar geru draugu ir išklausykite jų komentarų.

• Pagal galimybes pokalbį planuokite iš karto po treniruotės, tada jūsų atsakymai į klausimus geriausia atspindės tikrąją padėtį.

Kaip padedant žiniasklaidai kurti pozityvų įvaizdį

Visi mes to norime, nes nuo žiniasklaidos sukurto portreto daugiausia priklauso mūsų viešas įvaizdis. Pasinaudokite išvardytais patarimais, padėsiančiais suvokti, kad jūs neprarandate kontrolės kurdami savo įvaizdį: 
 
• Sekite savo kūno kalbą, atvirą laikyseną, dėmesį nukreipkite į žurnalistą ir šypsokitės.

• Neslėpkite emocijų: susijaudinimas ar džiaugsmas užkrės aplinkinius ir suteiks jums patrauklumo. Jei pasijusite nuliūdę ar net nusivylę, ir šių jausmų galima neslėpti, jeigu jie nepereina į pyktį.

• Visada išlikite pozityvūs kalbėdami apie savo varžovus, varžybas ar komandos draugus.

• Jeigu būtumėte išprovokuotas pasisakyti apie incidentą, kilusį per varžybas, kalbėkite miglotai, pavyzdžiui: „Nesu įsitikinęs, kas ten įvyko, bet manau, kad jei buvo neleistinų dalykų, mes visi apie tai sužinosime.“ 

• Visada išlikite ramūs ir mandagūs, net jei žurnalistas imasi provokacijų.

• Jeigu įmanoma, venkite tokių atsakymų, kaip „be komentarų“ arba „neįrašinėkite“.

• Neatsakinėkite vienu žodžiu, net jei klausimas reikalauja labai tikslaus atsakymo – pateikite detalių ir išplėskite mintį, nes vieno žodžio atsakymas nesuteikia žurnalistui peno ir atrodo itin santūrus.

• Pastebėję žurnalisto klausime klaidinamą teiginį, atsakymo pradžioje tučtuojau jį ištaisykite. Pavyzdžiui, klausimas: „Nepaisant to, kad pasiruošimas buvo sutrikdytas, jūs sugebėjote lengvai pasiekti pergalę.“ Jūsų atsakymas: „Mano pasirengimas nebuvo idealus, bet su manimi dirba fantastiška komanda, kuri man labai padeda. Mano nuomone, šios varžybos buvo aukšto lygio.“

• Nesistenkite žūtbūt pertraukti stojusios tylos minutės. Venkite kalbėti bet ką ir tik todėl, kad išvengtumėte tylos. Nereikėtų šnekėti daugiau, negu planavote.
 
Kaip elgtis išgirdus nepatogų klausimą

Dažniausiai susitikimai su žiniasklaida (interviu, spaudos konferencijos ar kt.) būna profesionalūs ir mandagūs, bet kartais patenkama ir į nepatogią padėtį. Jeigu taip nutiko, įtampą gali sumažinti tam tikra strategija, po kurios pokalbis gali pasisukti pozityvia kryptimi. Tokiais momentais svarbiausia išlaikyti rimtį, mandagumą ir profesionalumą. Jei sugebėsite tai padaryti, įtampa sumažės, bus nustatytos aiškios ribos ir pokalbis pakryps į geresnę pusę. Kartu atgausite patikimumą (o tai labai svarbu) ir pradėsite kurti profesionalaus, spaudimui nepasiduodančio sportininko įvaizdį. 
 
Išlikite ramūs. Pajutę, kad klausimas jus žeidžia, ramiai susikaupkite ir nereaguokite pernelyg jautriai. Jeigu jums nepavyks, žurnalistas sugebės tuo pasinaudoti.
 
Atsakyti „nežinau“ – visiškai priimtina 

Niekada nekomentuokite tokių temų, apie kurias neturite informacijos. Nejauskite pareigos atsakyti į klausimą vien dėl to, kad kiekvienam klausimui reikia atsakymo. Mandagiai paprašykite suteikti daugiau faktinės medžiagos. Jeigu jaučiate, kad jums nepakanka faktų, arba suprantate, jog klausinėtojas stengiasi jus sukompromituoti, turėtumėte mandagiai ir ramiai atsakyti, jog neturite pakankamai žinių išsamiam komentarui pateikti. Atsisakykite komentuoti savo komandos draugų poelgių, o jei esate kamantinėjamas apie asmeninį gyvenimą, tokių klausimų irgi galite nepaisyti.

 
Pasitikėkite intuicija

Pasitelkite intuiciją, kuri padės suvokti, kad jums pateikiami klausimai peržengia jūsų privataus gyvenimo ribas – kaip viešas asmuo jūs turite teisę kalbėti tik apie savo karjerą, todėl kartu nustatykite protingas ribas, kurias žiniasklaidos atstovai privalo gerbti.

Kaip pasirengti bendrauti su žiniasklaida
 
Žiniasklaidos atstovams nesunku jus sučiupti nepasirengusius. Ar tai būtų visiškai netikėtas skambutis, ar pasijustumėte taip, lyg pakliuvęs į nepageidaujamų klausimų labirintą, – labai svarbu visada jaustis pasiruošusiems. Juk garsiai ištarti neapgalvoti žodžiai ateityje gali turėti daugiau įtakos negu planuotas detalus pokalbis. Kaip vis dėlto reikia pasirengti efektyviam pokalbiui? Kaip rodo patirtis, svarbiausia pasiruošti, mokytis iš aplinkinių ir puikiai pasirodyti.

Būkite pasiruošę 
 
Sportininkas visada turi būti pasiruošęs bendrauti su žiniasklaida. Pats faktas, kad žurnalistai nori su jumis kalbėtis, yra gera naujiena. Nesvarbu, kokia proga norima į jus kreiptis, jūs neturėtumėte ieškoti žodžių kišenėje, nes būti pasiruošusiam reiškia, kad visada turite ką pasakyti. 
 
Būkite pasirengę perduoti pagrindinę žinią – tai gali būti jūsų nuomonė aktualiu klausimu arba kažkas asmeniško, kitokio, unikalaus, ką norėtumėte, kad visi žinotų. Ši žinia turėtų būti kruopščiai apgalvota ir jai pasiruošta iš anksto. Būtų dar geriau, jei turėtumėte pora tokių naujienų, kurios jums visada praverstų. Jei būsite suformulavę aiškią esminę savo žinią, jokie klausimai nepasirodys netikėti.
 
Būtinai apgalvokite ir sąrašą tikėtinų klausimų, kurie jums galėtų būti pateikti bet kuriuo metu ir bet kurioje vietoje, paruoškite ir aiškius atsakymus į tuos klausimus. Be abejonės, jūsų atsakymai privalo būti susiję su pagrindine žinia, kuri turėtų tapti jūsų gyvenimo leitmotyvu. Tai ir būtų tas saugumo garantas, kuris padėtų niekada nepasijusti pagautiems iš netyčių.
 
Naudokitės socialiniais tinklais (feisbuku, tviteriu, tinklaraščiu ir pan.), kuriuose taip pat galima skelbti pagrindinę savo žinią, ir jums nereikės bendrauti su žiniasklaida. Tik atminkite, kad interneto naujienos sunkiau kontroliuojamos, todėl pasisaugokite ir nepakenkite patys sau.
 
Jeigu jaučiate, kad reikia patarimo, apie ką kalbėti, arba norite išsiaiškinti tam tikras nuostatas, reikėtų kreiptis į vadovaujamas sporto struktūras, pavyzdžiui, į olimpinį komitetą, kuris jums padėtų suprasti sporto funkcionierių požiūrį jums rūpimais klausimais (esant reikalui ir TOK poziciją).
 
Būkite sąžiningi

Geriausias būdas užsitarnauti žiniasklaidos ir visuomenės pagarbą – aiškiai papasakoti tai, ką žinote, ir nekalbėti apie tai, ko nežinote, kitaip tariant, prisipažinti, kad ir jūs kažko nežinote. Bet privalote turėti visą informaciją apie savo sporto šaką ir apskritai apie svarbiausius sporto pasaulio įvykius ir savo kalboje nepamiršti pridurti „mano turimomis žiniomis“. Tam, kad žiniasklaidininkai nedarytų apibendrinimų, visada pabrėžkite, kad tai jūsų asmeninė nuomonė, jūsų požiūris, jūsų idėja.

Mokykitės iš aplinkinių

Geriausia mokytis stebint aplinkinius žmones, kaip jie bendrauja su žiniasklaida. Stebėkite savo priešininkus po varžybų: kaip jie reaguoja patekę į žurnalistų akiratį, kuris iš jų yra gerai pasiruošęs, o kuris ne. Mokykitės iš jums padariusių įspūdį pasisakymų. Stebėkite kitų sporto šakų atstovų viešus pareiškimus, analizuokite ir darykite išvadas.
 
Be to, ieškokite galimybių pasitobulinti šioje srityje, teiraukitės savo nacionalinės ar tarptautinės federacijos, olimpinio komiteto ar rėmėjų apie galimybę dalyvauti trumpalaikiuose mokymuose. Kuo tobuliau bendrausite su žiniasklaida, tuo didesnė nauda bus sportui. Tie sportininkai, kurie patys rūpinasi savo įgūdžių tobulinimu, sulaukia palankaus suinteresuotų šalių vertinimo.

Sudarykite gerą įspūdį
 
Jei būsite pasiruošęs, sąžiningas ir mokysitės iš kitų, jums nebus sunku atremti žiniasklaidos atakas ir nepriklausomai nuo aplinkybių sudarysite gerą ir neišdildomą įspūdį. Jūs tapsite centrine figūra, nustebinsite žurnalistus ir užkariausite jų dėmesį, o tai gera žinia ir jums, ir sportui.

Tarptautinio olimpinio komiteto parengtą medžiagą iš anglų kalbos išvertė LOA darbuotoja Ijolė Domarkienė. 



 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas