Marytė Marcinkevičiūtė 2016 m. rugsėjo 27 d. 10:08 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Didžiausias gyvenimo iššūkis – „Žuvėdra“

Medicinos mokyklos diplomą turinti Klaipėdos universiteto profesorė Skaistutė Idzelevičienė savo gyvenimą paskyrė sportiniams šokiams.

S. Idzelevičienė gyvenimą paskyrė šokiams.
pliadisfoto.com nuotr.
S. Idzelevičienė gyvenimą paskyrė šokiams.
Rugsėjo 24 d. Klaipėdos universiteto profesorei, legendinio sportinių šokių ansamblio „Žuvėdra“ vadovei Skaistutei Idzelevičienei sukako 75 metai.
 
„Būdavo laikai, kai nežinodavau savo metų, jų neskaičiuodavau, bet dabar žinau, kiek man jų“, – šyptelėja tarptautinės klasės šokėja (1974 m.), tarptautinės kategorijos teisėja (1995 m.), Lietuvos nusipelniusi trenerė (1996 m.), nusipelniusi kultūros ir švietimo darbuotoja (1985 m.), nusipelniusi artistė (1990 m.). 

Klaipėdos medicinos mokyklą ir Lietuvos valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetą baigusi S. Idzelevičienė savo gyvenimo neįsivaizduoja be šokių. 1956–1960 m. ji šoko Plungės tautinių šokių kolektyve „Suvartukas“, 1965–1982 m. – Klaipėdos statybos tresto Kultūros rūmų sportinių šokių ansamblyje „Žuvėdra“, buvo Lietuvos 10 šokių vicečempionė (1975–1981 m.), Lotynų Amerikos šokių Lietuvos čempionė (1976 m.), 1975–1982 m. – SSRS rinktinės narė, socialistinių šalių čempionato Maskvoje (1979 m.), SSRS čempionato Gorkyje (1979 m.) prizininkė, Maskvos olimpinių žaidynių kultūros programos dalyvė ir konkurso prizininkė. 

Skaistute, kaip pasitikote jubiliejų?
Per darbus nėra kada galvoti apie jubiliejų. 
 
Gyvenu ramiai, be didesnių stresų. Netoli Klaipėdos prie savo namuko turime nedidelį šiltnamį, yra kelis vaismedžiai, pasiauginame daržovių, žydi gėlės. Aplinką reikia prižiūrėti, kad būtų visur tvarka. Vyras Romaldas kruopščiai nupjauna žolę. 

Džiaugiuosi, kad ir toliau dirbu Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Šokio katedroje. Man patinka darbas, studentams atiduodu visas savo jėgas ir sugebėjimus. Esu tarptautinės kategorijos teisėja, tačiau varžybose jau atsisakiau teisėjauti, nes bijau viena važinėti. Nedalyvauju tarptautiniuose seminaruose, neklausau lekcijų, negaunu pliusų, o tai ir stabdo galimybę teisėjauti. 
 
Noriu būti laisva, nepriklausoma ir nematoma. Man nepatinka išskirtinis dėmesys, jis mane varžo. Noriu būti sveika, kad nieko neskaudėtų. 
 
Visus savo jubiliejus paminiu ir su šokėjais. Noriu pabūti su žmonėmis, kurie man artimi, kurie palaikė ansamblį. Su šeima švenčiu atskirai. 

Buvote gero lygio tarptautinės klasės šokėja, Lietuvos čempionė ir prizininkė. Tapote ir puikia sportinių šokių kolektyvo vadove, nors turite akušerio diplomą ir baleto pedagogo kvalifikaciją. Kaip tai atsitiko?
Viskas prasidėjo nuo tautinių šokių, kuriuos 1956–1960 m. šokau Plungės „Suvartuko“ kolektyve. Dirbau ir su „Plungės audinių“ fabriko tautinių šokių kolektyvu. Kiekvieną vasarą tekdavo važiuoti į seminarus: iš pradžių – į Kretingą, po to – į Palangą. Pamačiau pramoginius šokius, jie man labai patiko, pradėjau domėtis. 
 
Taip, turiu akušerio diplomą. 1966 m. baigiau Klaipėdos medicinos mokyklą, dirbau Klaipėdos tuberkuliozės dispanseryje akušere. Man labai patiko asistuoti operacijoms, tačiau jau buvau įsivėlusi į šokius. Mieste buvo žinomas mūsų „Žuvėdros“ kolektyvas, akušerio darbą su šokiais buvo vis sunkiau derinti ir pasirinkau šokius. 

Kaip kilo mintis suburti Klaipėdos „Žuvėdros“ ansamblį?
Didžiausios įtakos turėjo tuometė Lietuvos mokslinio metodinio centro darbuotoja Ligija Tautkuvienė, kuravusi sportinius šokius. Kai Maskvoje buvo surengtas sportinių šokių festivalis, Lietuvai atstovavo „Vijūnas“ ir „Sūkurys“, tapę laureatais. Tada L. Tautkuvienė ir sugalvojo, kad tokį pat festivalį reikėtų surengti ir Lietuvoje. 
 
Kai reikėjo šokti ir atstovauti Lietuvai, neatsirado norinčiųjų. Buvau pakalbinta, kad parengčiau kelių šokių programą, pristatyčiau kompoziciją. Su moldavais tapome laureatais. 1989 m. buvome pakviesti į Štutgartą atstovauti Sovietų Sąjungai pasaulio čempionate.

Mūsų nuotaika buvo pakili, jau prasidėjo lietuviško tautinio atgimimo banga. Nusivežėme lietuvišką trispalvę. Nelabai daug žinodami, studijavome įvairius įrašėlius, žinoma, ne tokius, kaip dabar. Užėmėme septintą vietą, buvome per plauką nuo finalo, o mūsų draugai moldavai buvo aštunti. 



Prisimenu, vokiečiai mus dar pristatė kaip Mėmelio komandą. Nuo to viskas ir prasidėjo. Klaipėdos universitete atsirado sportinių šokių specializacija, plūstelėjo studentų. Gaila, bet dabar to nėra. Esant ypač dideliems studijų mokesčiams, praėjusiais metais studijuoti šokius panoro vos viena mergina, o šiemet jų iš viso neatsirado.

Dėl to man labai skauda širdį. Neseniai išsitraukiau daug laikraščių, kuriuose nuo 1989 m. buvo rašoma apie mano vadovaujamą „Žuvėdrą“, ir viską dar kartą su ašaromis skaitau. Viskas atgyja mano atmintyje ir akyse. 

Turite įvairiausių apdovanojimų. Esate garbingiausia Klaipėdos miesto pilietė, „Metų klaipėdietė“, Klaipėdos ir Telšių garbės pilietė, tačiau jums tikriausiai patys svariausi – „Žuvėdros“ ansamblio titulai.
Man mieli visi. Apdovanojimus gavau už puikius „Žuvėdros“ laimėjimus, buvau gražiai pagerbta. Esu labai dėkinga Klaipėdos universitetui, kuris mums ypač daug padėdavo, sudarydavo galimybę išvykti į čempionatus. 

Su šiuo ansambliu susijęs visas jūsų gyvenimas, labai skaudžiai išgyvenote jo netektį, o ar nekyla noras vėl jį suburti?
Iš ko jį suburti? Tie, kurie kažkada šoko, sukūrė šeimas ir išvažinėjo: vieni turi savo klubus, puoselėja savo verslą, kiti dirba užsienyje. O jaunesni, šokantys individualius šokius, nenori šokti ansamblyje, nes tai visai kitas žanras. 

Nuo 1990 m. dirbate Klaipėdos universitete, 1999 m. tapote menų profesore. Gyvenime, atrodo, viską pasiekėte, ar dar ko nors neįgyvendinote?
Viską pasiekiau per savo darbą. Dėl ansamblio man buvo suteikti moksliniai vardai ir titulai, garbingi apdovanojimai. Tai – didelė gyvenimo dovana, o „Žuvėdra“ man buvo didžiausias gyvenimo išbandymas. 

Kaip kultūros programos dalyvė buvote Maskvos olimpinėse žaidynėse. Kaip manote, ar kada nors sportiniai šokiai bus olimpinių žaidynių programoje?
Nežinau, nebent tada, kai manęs jau nebebus. Dabar keičiami, stiprinami vadovėliai, pakeistas teisėjavimas, kaip ir šuolių į vandenį, nauja sistema ateina ir į mūsų sportinius šokius. Perrašomos knygos, jos sudėtingesnės. Pagal naujas knygas ir aš universitete stengiuosi dėstyti, nenoriu atsilikti nuo naujovių, nuo to, kas dabar vyksta.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas