Marytė Marcinkevičiūtė 2016 m. gruodžio 11 d. 16:54 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Vandensvydis vienija iki šių dienų

Į Lietuvos vandensvydžio 85-mečio jubiliejų rinkosi žinomi verslininkai, diplomatai, medikai, kitų sričių atstovai. Juos suvienijo viena sporto šaka.

Lietuvos vandensvydžio federacijos 85-metis.
Alfredo Pliadžio nuotr.
Lietuvos vandensvydžio federacijos 85-metis.
   
Lietuvos sporto muziejuje Kaune iškilmingai paminėtas Lietuvos vandensvydžio 85-erių jubiliejus, apdovanoti nusipelnę šiai sporto šakai žmonės
 
Lietuvoje pirmieji vandensvydį pradėjo žaisti Klaipėdos „Poseidono“ vyrai, kurie 1931 m. rugpjūčio 9 d. sužaidė pirmąsias rungtynes su dviem komandomis iš Mažosios Lietuvos. 

Nuo tada ir pradėtas rašyti šios sporto šakos metraštis. Ne vienas tų, kurie žaidė vandensvydį, tapo žinomais Lietuvos verslininkais, diplomatais, gydytojais, mokslininkais, istorikais, politikais ir šeštadienio vakarą buvo visi kartu. 

Visą istoriją knygon „Vandensvydis Lietuvoje“ sudėjo žurnalistas Vytautas Žeimantas.

PRISIMINIMAI. Jubiliejinis vakaras buvo dviejų dalių: Sporto muziejuje kalbėta apie jubiliejų, apdovanoti iškilūs vandensvydininkai, treneriai, rėmėjai, o antroji šventės dalis vyko „Bernelių užeigoje“. 
 
Jubiliejines iškilmes pradėjo jau 36-erius metus Lietuvos vandensvydžio federacijos generaliniu sekretoriumi dirbantis Rolandas Vizgirda.  Jis pirmiausia pasidžiaugė, kad taip gausiai susirinko vandensvydžio puoselėtojų: ir senjorų, šios sporto šakos pradininkų Lietuvoje, ir vidurinės kartos bei dabartinių vandensvydžio entuziastų. 
 
„Man teko prisiliesti ir prie šios sporto šakos pradininkų, su ne vienu jų žaidžiau, ir prie dabartinių vandensvydininkų.  Įspūdžiai yra kuo geriausi. Jauniems žaidėjams yra puikus pavyzdys mūsų veteranai, deja, ne visi ji gali būti šioje salėje ir džiaugtis kartu su mumis“, - kalbėjo R. Vizgirda. 
 
Tylos minute buvo pagerbti tie, kurie iškeliavo anapilin. 

Lietuvos vandensvydžio federacijos prezidentas, buvęs ilgametis bendrovės „Baltic Amadeus“ generalinis direktorius Viktoras Tonkichas stebėjosi, kad salėje mato tiek daug garbaus amžiau žmonių, kuriuos sieja vanduo ir graži sporto šaka – vandensvydis. 
 
APDOVANOJIMAI. Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) Kūno kultūros ir sporto strategijos skyriaus patarėjas Aivaras Salamakinas KKSD prizą įteikė jubiliejų švenčiančiai Lietuvos vandensvydžio federacijai (LVF), o padėkas – buvusiems LVF prezidentams Kalikstui Paulauskui (1953-1957 m.), Jonui Liubertui (1989-2001 m.) ir V. Tonkichui (nuo 2007 m. iki šiol).

KKSD padėkos taip pat buvo įteiktos dideliems šios sporto šakos puoselėtojams R.Vizgirdai, Jonui Čirūnui, Bronislovui Putrimui, Vitalijui Alekperliui, Nerijui Papaurėliui, Liudui Putrimui, Evaldui Skyriui, Artūrui ir Rimvydui Šimašiams, Artūrui ir Tomui Vainikoniams, Algirdui Statkevičiui,  Arūnui Radzevičiui, Tadeušui Pašukui ir kitiems.

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto viceprezidentė Lilija Vangienė federacijai įteikė LTOK prizą „Citius. Altius. Fortius“, o Lietuvos sporto muziejaus direktorius Pranas Majauskas - Lietuvos olimpinės akademijos medalį. 

LVF padėkos ir specialiai jubiliejui pagaminti medaliai buvo įteikti: Justui Paleckiui, Romai Batūrai, Algimantui Mudėnui, Aleksejui Tonkichui, Anatolijui Asajavičiui, Sergejui Kolokolenkovui, Manfredui Čerikui, Viktoriui Krimeliui, Algirdui Kaltanui,  Arvydui Ulevičiui, Vygintui Šuksteriui, Valerijui Cariovui, Kęstučiui Dūdai, Kęstui Vitkauskui.

LVF jubiliejaus proga sveikino sporto draugija „Žalgiris“.

BENDRAMINČIAI. Buvęs ilgametis LVF prezidentas ir garbės prezidentas (2002 m.),  bendrovės „Paroc“ generalinis direktorius J.Liubertas kalbėjo: „Sakoma, kad vandensvydis – labai negausi sporto šaka, bet, pasižiūrėjus į šitą salę, nepagalvojau, kad mūsų mažai.  Kita mintis kilo: ar gerai, ar blogai, kad tiek daug veteranų ir jaunimo. Šventėje dalyvauja ir mano sūnus Justas, žaidžiantis vandensvydį ir atstovaujantis Elektrėnams, tai tegul jis pasižiūri, kas jo laukia ir kokia jo perspektyva. Tikrai tikiu, kad mūsų jaunimo bus vis daugiau ir daugiau, kad mūsų mėgstama sporto šaka dar ilgai gyvuos. Visiems linkiu geros sveikatos“. 
 
J. Liubertas jubiliejiniame vakare susitiko daug savo bendraminčių, kadangi jis vandensvydį žaidė Vilnius „Delfino“, Kauno „Raudonojo spalio“, Kauno politechnikos ir „Švietimo“ komandose, keturiskart tapo Lietuvos čempionu. Jį treniravo legendiniai treneriai Bronislovas Putrimas ir J. Čirūnas. Porą metų (1975- 1976 m.) J. Liubertas atstovavo Lietuvos rinktinei. 

„Prisiminimai dar ir šiandien gyvi, prieš akis iškyla daugybė rungtynių. Kokios jos bebūtų – draugiškos ar oficialios – visur jaučiau didelę atsakomybę, visus kėlinius žaisdavau atidavęs visas jėgas“, - prisiminė J. Liubertas.

LEGENDOS. Iškilmėse dalyvavo ir du sportininkai – vilnietis Algimantas Mudėnas ir kaunietis Zigmas Ubaševičius, kurie vandensvydį žaidė daugiau kaip 50 metų. 

„Tai – mūsų legendos“, - apie juos sakė vienas geriausių visų laikų Lietuvos vandensvydininkų kaunietis Vitalijus Aleperlis, kuris su mėgstama sporto šaka nesiskiria ir dabar. 


Kokie liko prisiminimai iš aktyvaus sportavimo laikų?
– paklausiau Nacionalinio  vėžio instituto krūties ligų chirurgo Algimanto Mudėno. 
Sulaukus 50 metų dar dalyvavau Lietuvos reguliariajame Lietuvos čempionate. Tai buvo 2002-aisiais. 

Tada mūsų komandoje geriausi žaidėjai buvo Algirdas Kaltanas ir Arvydas Ulevičius. Kai atėjo naujoji karta – susibūrė „Baltic Amadeus“ kurį laiką buvau jos kapitonas.  

Treniravausi ir žaidžiau su Nerijumi Papaurėliu, Tadeušu Pašuku, Antolijumi Asajavičiumi. Buvau kairiarankis puolėjas.  

Ypač mėgdavau smūgiuoti iš „maišaties“, kada prie vartų būdavo spūstis ir reikėdavo būti labai akylam.  

Labai įsiminė 1967 m. Lietuvos čempionatas, kai tapome nugalėtojais. Tada buvo tokios taisyklės, kad komandoje su vyrais turėjo būti ir du jauni žaidėjai. Tada mes su Arvydu Ulevičiumi, du 18-mečiai, vienas su kitu gerai susižaidę, patekome į vyrų komandą. Mūsų vartus tada saugojo Justas Paleckis. Tais metas atstovavau Lietuvai ir SSRS tautų spartakiadoje.    

Vandensvydis – mūsų viena šeima, palaikome draugiškus ryšius ir dabar. Susiskambiname, pasimatome, vienas kitam padedame. 

Mano vienas komandos draugų Valdemaras Aukštuolis vandensvydį populiarina netgi Čikagoje. 

Nedaug mūsų žmonių jau liko. Bet tie, kurie gyvi, nuolat susitinkame, bet vis rečiau. 

Kas savaitę einame paplaukioti į Lazdynų baseiną, visi geru žodžiu prisimename savo pirmąjį trenerį Bronislovą Putrimą, kuris buvo ir komandos tėvas, ir motina, ir viršininkas. Jis visur suspėdavo, viską sutvarkydavo, tačiau labai gaila, kad šiandien jo sveikata nelabai gera ir trenerio nėra mūsų šventiniame vakare.

Ar atkaklūs būdavo senų varžovų Vilniaus ir Kauno vandensvydininkų susitikimai?
Kaudavomės karštai, iš paskutiniųjų, kartais netgi kraujo pasitaikydavo, spausdavome vienas kitą.  O dabar – geriausi draugai. Prieš porą metų vėl susitikome Lazdynų baseine – vyko draugiškos Vilniaus ir Kauno veteranų rungtynės. 
 
Mes veteranai dar jauni, senti nenorime. Principinis mačas baigėsi lygiosiomis, man pavyko pelnyti du įvarčius.  

Prisižaidėme iki soties, visi neapsakomai pavargome. Mačiau kaip vyresnis už mane istorikas Romas Batūra vos vos išlipo iš vandens. 

Ankstesniais metais mes darydavome įvairiausių kombinacijų, o dabar – greitai plauk ir galingai mesk.  

Ką jums davė vandensvydis?
Daug ką. Pirmiausiai atitraukė nuo blogų įpročių. Nerūkau, sportuoju, mėgstu daug keliauti. 
 
Šiemet su žmona pabuvojau Aliaskoje, pamatėme pasakiškų gamtos vaizdų.  Jau 43 metus darau operacijas. 

Septynerius metus mokiausi Vilniaus universitete, baigiau specializuotą chirurgiją, bet vandensvydžiui visada surasdavau laiko. Kaip ir dabar. 

Nors operacijos sudėtingos, bet, suradęs laisvo laiko, vis skubu į Lazdynų baseiną paplaukioti, kur gerai atsipalaiduoju.     
 
  
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas