Bronius Čekanauskas ("Olimpinė panorama") | 2017 m. gegužės 6 d. 10:36 |
![]() ![]() |
Penkios skrybėlės olimpinių ženkliukų
Atėnų parolimpiados bronzos laimėtojas A.Tatulis yra azartiškas žmogus. Bet jo aistra – ne lošimas, o olimpinių ir parolimpinių suvenyrų medžioklė.
Į parolimpinį sportą žmonės dažniausia ateina patyrę gyvenimo negandų. Taip nutiko ir buvusiam Daugų žemės ūkio technikumo auklėtiniui, dziudo imtynininkui, svarsčių kilnotojui, tais laikais pogrindiniam atletinės gimnastikos mėgėjui ir netgi sprinteriui, 100 m bėgusiam per 11,4 sek., Algirdui Tatuliui. 1978-aisiais po nelaimingo atsitikimo darbe jam buvo amputuota kairė koja. Nuplaukė svajonės stoti į Kūno kultūros institutą, siekti sportininko ir trenerio karjeros. Žaizdos gijo ilgai ir sunkiai. Tik po poros metų koja pradėjo gyti. Tada jau buvo galima ir protezą pritaikyti. O su juo teko iš naujo mokytis vaikščioti.
Sportas neleido dvasiškai palūžti. Atletinės gimnastikos klube A.Tatulis pirmą kartą išgirdo apie rengiamas neįgaliųjų varžybas. Jau buvo 38-erių. Apie jo ketinimus dalyvauti neįgaliųjų varžybose sužinojo treneris Anatolijus Šumovičius.
Tvirtas vyras pabandė mesti diską. Pirmas startas buvo sėkmingas – tapo Pabaltijo čempionu. Vėliau įvairiose varžybose A.Tatulis mėtė diską, ietį, stūmė rutulį. Vis dėlto pagrindine rungtimi tapo diskas. Dalyvavo ketveriose olimpinėse žaidynėse – Atlantoje (1996 m., 4 vieta), Sidnėjuje (2000 m., 5 vieta), Atėnuose (2004 m., 3 vieta), Pekine (2008 m., 12 vieta – visus tris kartus diskas krito už sektoriaus ribų). Jis Europos čempionas, pasaulio čempionatų prizininkas, įvairių tarptautinių varžybų nugalėtojas. A.Tatulis – ilgametis Alytaus neįgaliųjų sportinio sveikatingumo klubo „Viltis“ pirmininkas, padedantis įvairių negalių kamuojamiems žmonėms nepalūžti, rasti vietą gyvenime. Sukaupęs didelę patirtį šioje srityje jis ruošia socialinės integracijos per kūno kultūrą ir sportą projektus, juos įgyvendina. Turi daug apdovanojimų, o pats mieliausias – po Atėnų parolimpinių žaidynių iš prezidento Valdo Adamkaus rankų gautas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ karininko kryžius.
O kaip tapote kolekcininku? – paklausiau Lietuvos olimpinės kolekcininkų asociacijos nario A.Tatulio, surengusio Alytaus savivaldybėje savo parolimpinių bei olimpinių suvenyrų parodą.
Draugavau su daugiške Milda Rakauskaite. Ji rinko ir į drobinį rankšluostį segė Dauguose, Alytuje ir kitose Lietuvos vietose pasirodančius miestų, rajonų ar kokiai nors progai pagamintus ženkliukus, vienas kitas atkeliaudavo iš kaimyninės Latvijos ir jau visai ypatingas būdavo lenkiškas. Aš kur nutvėręs kokį ženkliuką irgi nešdavau Mildai. Ji jau daug metų mano žmona ir dabar dėl gausybės namuose esančių ženkliukų, kitų suvenyrų kartais papriekaištauja. Nors būtent ji pirmoji kažkada paakino rinkti ženkliukus.
Kai nuvykau į pirmąsias varžybas už Lietuvos ribų, pamačiau, kad sportininkai keičiasi ženkliukais. Pabandžiau ir aš. Iš Atlantos parolimpinių žaidynių parsivežiau apie 500 ženkliukų! Ir užsivedžiau...
Bet 1996-aisiais ir 500 lietuviškų ženkliukų mainams nebuvo lengva gauti. Ypač sportinių.
Gelbėjo PDG. Pamenate, tarybiniais laikais moksleiviams ir jaunimui reikėdavo laikyti tokius sportinius normatyvus, kurie vadinosi „Pasiruošęs darbui ir TSRS gynybai“. Sutrumpintai visi vadino PDG. Išlaikiusieji gaudavo ženkliuką. Aš iš vieno pažįstamo, nesugebėjusio laiku išdalyti, nupirkau kelis tūkstančius tokių ženkliukų. Jų vežiausi į Atlantą, Sidnėjų. Mainikauti sekėsi puikiai. Daug pasaulio parolimpiečių mano dėka yra „išlaikę“ PDG normas...

Ar skaičiavote, kiek iš viso ženkliukų yra jūsų kolekcijoje?
Įvairiausių esu priskaičiavęs apie 14 tūkstančių. Parolimpiniais ir olimpiniais buvau apsegiojęs penkias dideles skrybėles nuo viršaus iki plačių brylių apačios ir net olimpinius žiedus iš jų sudėliojau. Mačiusiems tas vaizdelis patiko.
Kolekcionuojate ne tik ženkliukus?
Renku įvairius olimpinius bei parolimpinius suvenyrus ir viską, kas susiję su disko mėtymu. Štai ir šioje parodoje matėte diskininkų skulptūrėlių, monetų su disko metikais. Kolekcionuoju šalies sporto federacijų, draugijų ženkliukus, apdovanojimus. Dukra Evelina, gyvenanti JAV, nupirko ir atsiuntė visų Amerikos NBA – krepšinio, NHL – ledo ritulio ir NFL – amerikietiškojo futbolo klubų ženkliukus.
Tai gal dukra taps jūsų kolekcijų tęsėja?
Ne. Nei ji, nei sūnus, net ir žmona, kažkada mane patį sudominusi ženkliukais, kolekcionavimu nesižavi. Anksčiau anyta mėgdavo apžiūrinėti apdovanojimus, įdėmiai klausydavo mano pasakojimų, kas, kam ir už ką skiriamas.
Dalyvaujate kolekcininkų parodose?
Nuolatinė mano parengta ekspozicija yra Kauno protezavimo kombinate, kuriam vadovauja Algimantas Astrauskas. Alytaus savivaldybėje surengiau atsitiktinę parodą: eidamas koridoriumi pamačiau laikinai tuščius stendus ir įsiprašiau kelioms savaitėms su savo turtais. Esu kai ką rodęs Kaune sporto muziejuje.
Esate azartiškas žmogus?
O, taip. Pastaruoju metu nekantriai laukiu savaitgalių, kai galiu važiuoti į Vilnių, Kauną, net Rygą ar Lenkiją: į kolekcininkų susibūrimus, muges, parodas. Vykstu keistis, „medžioti“. Bet į kazino nevaikštau, kortomis nelošiu. Esu stalo tenisą iš vištos žaidęs, bet tik tam, kad galėčiau nepasiturinčiam žmogui pietus parūpinti.
Ką galėtumėte atiduoti už retą ženkliuką ar labai jūsų kolekcijai reikalingą eksponatą?
Dažniausia tenka norimą daikčiuką pirkti. Bet nesu turtuolis, todėl viską turiu daryti proto ribose. Kartais pavyksta sėkmingi mainai.
Imtumėte retą ženkliuką ar brangaus vyno butelį?
Vyno negeriu. Tai aišku, ką imčiau.
Ką patartumėte pradedantiems kolekcininkams?
Visų pirma pasitarti su patyrusiais kolekcininkais. Negriebti visko iš eilės, kas tik po ranka pasitaiko. Visko neapžiosi. Derėtų pasirinkti konkrečią sritį. Mano nuomone, Lietuvos jaunimas apskritai mažai domisi kolekcionavimu. Gal todėl, kad tai nepigus malonumas, o gal susiranda įdomesnių pramogų pinigams leisti. Į kolekcininkų renginius dažniausia renkasi solidesnio amžiaus vyrai. Taip, vyrai, nes ir moterų, sporto atributikos kolekcininkių, nedaug.
O ką patartumėte nelengvas traumas patyrusiems žmonėms?
Nepalūžti. Aišku, tam reikia labai stiprios valios. Daug gali padėti sportas ir sporto aplinką kuriantys, su neįgaliaisiais dirbantys žmonės. Sau kažkada sakiau: jeigu sportuosiu, tvirtai atsistosiu ant kojų, būsiu pirmas varžybose. Su neįgaliaisiais, deja, ne visur dirba tikrai norintys jiems padėti žmonės. Pavyzdžiui, šiandien patekau į sunkią padėtį. Noriu treniruoti vieną gabų vaikiną, bet nėra nei inventoriaus, nei pinigų. Kreipiausi į Lietuvos neįgaliųjų sporto federaciją. O ten man atsakė: jis ne rinktinės narys, jo negalime finansuoti... Jei paremtų, manau, jis ateityje būtų ir rinktinės narys.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.