Marius Naruševičius | 2017 m. liepos 28 d. 13:11 |
![]() ![]() |
Su šautuvu – į lėkštelių medžioklę
Medžioklinio šaudymo į skriejančius taikinius sporto mėgėjai varžosi miškuose, kalnuose, dykumose ar pievose.
Gūdus miškas. Galbūt net pelkė. Išsirikiavę stovi šeši šauliai. Kažkas staiga krūmuose sušnara. Šūvis! Nieko baisaus, visi gyvi. Tiesiog taikliai paleisti šratai sudaužė taikinį – lėkštutę. Nes šie šauliai – ne medžiotojai. Jie – sportininkai, dalyvaujantys Europos ir pasaulio čempionatuose.
Šią sporto šaką lietuviškai galima apibūdinti kaip šaudymą į skriejančius taikinius iš medžioklinių ir sportinių šautuvų. Mūsų šalyje jos mėgėjus sieja Lietuvos medžioklinio šaudymo federacija (LMŠF), kurios prezidentas, o kartu ir vienas geriausių šalies šaulių yra Virgilijus Grybė. Jis taip pat yra ir Tarptautinės medžioklinio šaudymo federacijos (FITASC) techninės komisijos narys.
Nenuspėjami taikinių skrydžiai
Medžioklinis šaudymas – tai sporto šaka, susidedanti iš keliolikos įvairių rungčių, kai į specialiais aparatais paleistas lėkštutes, pagamintas iš trapios medžiagos, šaudoma lygiavamzdžiu šautuvu, užtaisytu smulkiais šratais. Taikiniai atkartoja įvairių paukščių ir gyvūnų judėjimo trajektorijas. Lietuvoje ir visame pasaulyje populiariausios rungtys – sportingas ir paprastesnė šio versija „compak“ sportingas. Jų varžybos vyksta įvairiose lauko vietovėse su skirtingu reljefu.
„Sportingo varžybose iš esmės viskas vyksta taip: šaulys užima poziciją ir turi pataikyti į skirtingomis kryptimis skriejančias lėkšteles. O jos skrieja pagal visą įmanomą kampų, greičių, aukščių, atstumų, trajektorijų įvairovę. Skirtingi ir patys taikiniai. Šiuo metu jie yra penkių skirtingų formų, skersmenų ir įvairių spalvų. Ir, nors atrodo, kad didelio skirtumo, kokios spalvos lėkštelė atskrenda, nėra, patikėkite, skirtumas didelis. Jei varžybos vyksta kalnų fone Kipre ar Dubajaus dykumoje ir atskrenda oranžinis taikinys, jį nušauti labai sunku, kaip ir žalią taikinį lietuviškų miškų fone“, – medžioklinio šaudymo subtilybes dėsto V. Grybė.
Ko gero, žinomiausias žmogus mūsų šalyje, susijęs su šaudymo sportu, yra Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė. Ji yra 2000 m. Sidnėjaus olimpinė čempionė šaudymo į skriejančius taikinius tranšėjinėje aikštelėje rungtyje. Pasak V. Grybės, ši rungtis ir medžioklinis šaudymas turi daug bendro, tačiau turi ir visiškai skirtingų dalykų.
„Olimpinės rungtys – šaudymas tranšėjinėje ir apvaliose aikštelėse – skiriasi nuo mūsų rungčių. Negaliu pasakyti, kad mūsų rungtys yra sunkesnės, bet jos tikrai sunkios. Tau atėjus į šaudymo vietą, pavyzdžiui, kalnuose, ežerų pakrantėse, miškuose, teisėjai vieną kartą parodo galimą skrydžio trajektoriją ir turi iškart šaudyti. Čia skiriasi lėkštučių skriejimo greičiai, skersmenys, atstumas iki taikinio, skirtingos pačios lėkštutės – jos gali būti ir žeme riedančios, ir skriejančios danguje, ir spalvų derinys gali būti skirtingas. Jos gali būti juodos, oranžinės, žalios, mėlynos, rožinės. Olimpiečiams viskas labiau nuspėjama“, – įsitikinęs V. Grybė.
Pateko tarp taikliausiųjų
Gegužės pradžioje Lenkijoje vykusiame Europos „Compak“ sportingo čempionate V. Grybė užėmė aštuntąją vietą, taikliais šūviais sudaužęs 194 iš 200 lėkštučių. Šiose varžybose kovojo beveik pusė tūkstančio dalyvių. Iki bronzos medalių lietuviui pritrūko viso labo dviejų taiklių šūvių.
Liepą Vengrijoje vykusiame pasaulio čempionate V. Grybė taip pat pakilo aukščiausiai iš šiose varžybose dalyvavusių 17 lietuvių – jis užėmė 86-ąją vietą tarp daugiau nei 1 000 šaulių iš viso pasaulio.

Didžiulis dėmesys saugumui
Jeigu pats svajojate sudaužyti krūvą lėkščių ne tik bardamasis su savo antrąja puse, bet ir šaudydamas, tam prireiks šiek tiek paišlaidauti. Medžioklinio šaudymo atstovai naudoja sportinius ir medžioklinius šautuvus. Turint leidimą ginklui, tokie šautuvai nėra sunkiai prieinami – pradedantieji šautuvą gali įsigyti ir už 700 eurų. Tiesa, profesionalams skirti, aukščiausio lygio meistrų šautuvai kainuoja ir per 15 tūkst. eurų.
Tačiau be šautuvo šauliai turi ir dar kelis svarbius atributus – akinius bei ausines. Akiniai saugo nuo sudaužytų lėkštučių atplaišų, o ausinės – nuo garsių šūvių. Daugiau nėra nuo ko saugotis.
„Mūsų sportas yra vienas saugiausių, čia beveik nepatiriama traumų. Saugumui skiriamas didžiulis dėmesys, nes jis labai svarbus. Nėra buvę tokio atvejo, kad per varžybas ar treniruotę kas nors būtų pašautas. Žmonės, kurie tuo užsiima, yra susipažinę su šiuo sportu, žino, kaip elgtis su ginklu, yra gavę leidimus ir išlaikę saugaus elgesio egzaminus. Visi supranta atsakomybę aikštelėje, todėl tas privalomas ypatingas atsargumas ir yra saugumo garantas“, – šauliams suprantamus dalykus aiškina V. Grybė.
Lietuviai išsiskiria taiklumu
Kaip ir dažnai Lietuvoje įprasta, šauliams trūksta sporto bazių. V. Grybė pokalbio metu bent kelis kartus dėkojo Lietuvos olimpiniam šaudymo sporto centrui, kuriame šauliai gali treniruotis ir rengti Lietuvos medžioklinio šaudymo varžybas. Vienintelė bazė, atitinkanti tarptautinius sportingo reikalavimus, yra Kėdainiuose. Lietuvos „Compak“ sportingo taurės etapai ir čempionatai gali vykti Vilniuje, Kaune, Kėdainiuose, Anykščiuose ir Klaipėdoje.
2014 m. Vilniuje vyko ir „Compak“ sportingo Pasaulio taurės etapas, kurį organizavo LMŠF. „Sulaukėme labai gero įvertinimo iš FITASC. Jie sakė, kad laisvai galėtume organizuoti Lietuvos čempionatą. Bėda ta, kad neturime kur“, – teigia V. Grybė.
Tarp kitko, V. Grybės teigimu, Lietuvos šauliai yra vieni geriausių Rytų Europoje. Jis pats yra tapęs ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos, Estijos, Rusijos, Ukrainos čempionu. Visose varžybose, kuriose šauliai atstovauja Lietuvai, dalyvauja už savo lėšas. „Kažkada, prieš keletą metų, buvome remiami valstybės ir miesto, bet dabar jau seniai to nebėra. Norėtųsi plėtoti šį sportą Lietuvoje ir į daugiau čempionatų nuvykti, į tolimesnes šalis, bet mes juk ir darbus čia, Lietuvoje, turime, negali visko taip mesti. Galų gale ir pačių pinigų ne visada užtenka. Nors prizų fondai kai kur siekia ir milijoną dolerių, bet, jei važiuosi su mintimi užsidirbti, tai tikrai nelaimėsi“, – įsitikinęs V. Grybė.
Gauti valstybės finansavimą, kaip kitoms olimpinėms ir neolimpinėms sporto šakoms, Lietuvos medžioklinio šaudymo federacijai sunkiau ir dėl vienos priežasties – FITASC nėra pasirašiusi tarptautinio antidopingo kodekso.
Tačiau tam taip pat yra viena priežastis – šis sportas aprėpia paties įvairiausio amžiaus sportininkus ir yra demokratiškas visiems. Pavyzdžiui, varžybose dalyvauja vos 15-os sulaukę ir 70-metį perkopę sportininkai. Vyriausieji vartoja įvairius vaistus nuo ligų, dėl kurių galėtų įkliūti ir dopingo kontrolieriams. Tačiau atsakyti į klausimą, kokį poveikį dopingas gali turėti šaudymui, V. Grybė negali. „Aš niekada tuo nesidomėjau, nes esu švaraus sporto šalininkas. Jeigu galva blogai dirba, joks dopingas nepagelbės šaudant“, – kalba mūsų pašnekovas.
Na ir pagaliau tai, kodėl šis sportas vadinamas būtent medžiokliniu šaudymu? „Tiesiog, verčiant iš tarptautinio prancūziško pavadinimo, žodis „medžioklinis“ čia atsirado. Jo čia būti neturėtų. Viskas, ką mes bendra turime su medžiokle, tai medžiokliniai ginklai ir lėkštučių skriejimo trajektorijos, galinčios atkartoti paukščių ir gyvūnų judėjimo trajektorijas. Na, ir kai kurie šauliai laisvalaikiu mėgsta medžioti“, – paaiškina taikliausias Lietuvoje lėkštelių medžiotojas.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.