Ingvaras Butautas 2017 m. rugsėjo 10 d. 11:47 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Mūru stojo už Lietuvos vardą

Lietuvos žydų sporto klubo „Makabi“ vadovas Semionas Finkelšteinas teigia, kad visur gyvenime jam padėdavo sportas.

Lietuvos atstovai 1989 m. makabiados atidaryme.
Asmeninio albumo nuotr.
Lietuvos atstovai 1989 m. makabiados atidaryme.
   
„Aš iki šiol sportuoju. Ir visur gyvenime man sportas padėdavo. Dėl jo aš galėdavau išlaikyti labai didelius krūvius“, – sako 70-ies metų jubiliejų rugpjūčio 17 d. paminėjęs Semionas Finkelšteinas. Buvęs lengvaatletis, dabar Lietuvos žydų sporto klubo „Makabi“ pirmininkas.

Pradžia – lengvoji atletika

S. Finkelšteinas gimė 1947 m. Vilniuje. Mokydamasis 23-ioje vidurinėje mokykloje pradėjo sportuoti. Vaikiną paviliojo lengvoji atletika, kurią jis lankė pas trenerį Janą Gadovičių kartu su vėliau Europos čempionais tapusiais Vilhelmina Bardauskiene, Kęstučiu Šapka, kitais būsimais garsiais sportininkais.
 
„Tai puikus treneris. Aš iš jo labai daug išmokau. Ir man vėliau gyvenime daug davė tai, kad sportavau. Labai mane užgrūdino. Krūviai buvo didžiuliai, kone beprotiški. Tai buvo itin rimtas treneris, mes ne tik treniravomės, mes rašėme dienoraščius, skaitėme tuometį žurnalą rusų kalba „Liogkaja Atletika“, buvo teorinės pratybos, bandėme įsigilinti į treniruočių metodikas. Aš šiek tiek į tolį šokinėjau, kartais 400 m bėgdavau, bet pagrindinė mano rungtis buvo sprintas, buvau „Dinamo“ draugijos ir Lietuvos jaunių rinktinių narys“, – pasakoja S. Finkelšteinas.

Aukšto meistriškumo siekti jis nustojo po gautos rimtos traumos. Bet paties sporto nemetė.

„Vadovavau bėgimo mėgėjų klubui „Sigma“, buvau jo pirmininkas. Devynerius metus jis buvo laikomas geriausiu Lietuvoje bėgimo klubu. Bėgiojome įvairiuose Lietuvos miesteliuose, dalyvaudavome buvusio lengvaatlečio ir „Žalgirio“ stadiono direktoriaus Jono Grigo inicijuotame Naujametiniame bėgime Vilniuje. Esu penkis kartus apibėgęs Elektrėnų marias“, – tvirtina pašnekovas.

Dabar S. Finkelšteinas bėgioja mažiau. Bet neretai renkasi dviratį arba slides.

Stovi prie „Makabi“ vairo

Lietuvos tautinio atgimimo, Sąjūdžio, kovos už Nepriklausomybės pripažinimą laikai – naujas S. Finkelšteino gyvenimo etapas. 1988 m. jis dalyvavo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) atkuriamajame suvažiavime, dar po kelių mėnesių – atkuriant Lietuvos žydų klubą „Makabi“, buvo išrinktas jo vadovu. Ir šias pareigas užima iki šiol.
 
„Tada dar buvo daug gyvų žmonių, pamenančių prieškarinį „Makabi“. Tokių, kaip sporto žurnalistas Saliamonas Vaintraubas. Daug jo idėjų mes išsaugojome. „Makabi“ atkuriamasis suvažiavimas vyko 1989 m. sausio 9 dieną. Tada buvo Atgimimo laikai, tautinis pakilimas. Apie 400 žmonių susirinko „Sigmos“ salėje. Kalbėjo Grigorijus Kanovičius, Emanuelis Zingeris. Daug „Makabi“ padėjo LTOK generalinis sekretorius Petras Statuta“, – prisimena S. Finkelšteinas.

Tais pačiais 1989 m. Lietuvos „Makabi“ sportininkų delegacija sugebėjo dalyvauti Izraelyje vykusioje viso pasaulio žydų sporto šventėje makabiadoje. Lietuvos delegacija buvo vienintelė iš visos tuometės SSRS ir pirmoji, atvykusi iš SSRS nuo dviejų šalių diplomatinių santykių nutraukimo 1967 metais.

Iš viso buvusio socialistinio bloko į Izraelį nuvykti, be Lietuvos sportininkų, sugebėjo tik makabiečiai iš Vengrijos.

Teko įveikti dideles kliūtis

Nors, valdant Michailui Gorbačiovui, SSRS ir Izraelio santykiai jau šiltėjo, Lietuvos žydų delegacijos pasirodymas makabiadoje sovietų valdžiai ir KGB labai netiko. Kai Vilniaus makabiečiai jau suderino visas detales ir, nusipirkę bilietus skrydžiui iš Maskvos į Tel Avivą, laukė išvykimo datos, atskriejo nedžiugi žinia iš SSRS skrydžių bendrovės „Aeroflot“.
 
„Likus iki skrydžio aštuonioms dienoms, aš gaunu žinią, kad mūsų bilietus anuliavo. Be jokių paaiškinimų. Aišku, jei tie, kas stengėsi, kad mes niekur neišvažiuotume, būtų padarę protingiau – bilietus anuliuotų paskutinę akimirką, niekur ir nebūtume išvykę. Bet mus šefavo Europos „Makabi“ pirmininkas Michaelis Grunas ir kanadietis Sydney’is Grinbergas. Kai tik jie sužinojo apie mūsų nelaimę, iškart susisiekė su pasauline organizacija „Makabi“ ir sugebėjo nupirkti mums bilietus iš Varšuvos. Teko tik nusisamdyti du autobusus į šį miestą, nes tais laikais Lietuvoje nebuvo tokių autobusų, kurių vienas galėtų vežti 59 keleivius. Vis dėlto bijojau, kad mus prie sienos vis tiek sustabdys. Nesustabdė. Matyt, tuo metu KGB turėjo didesnių galvos skausmų nei Lietuvos žydų sportininkų delegacija. Nors tada tuo, kad pavyko pervažiuoti sieną, tikrai stebėjausi. Pamenu, gerokai visus prigąsdinau, kad, neduok Dieve, neimtų kokios nors kontrabandos, neleidžiamų daiktų. Nes tokiu atveju autobusą nuo sienos grąžindavo“, – pasakoja S. Finkelšteinas.
Kartu su klubo „Makabi“ delegacija į Izraelį išskrido ir LTOK generalinis sekretorius P. Statuta. Anot S. Finkelšteino, jis labai daug patarė ir padėjo, sprendžiant Lietuvos delegacijos problemas vietoje. O jų būta. 

„Mes pareiškėme, kad per makabiados atidarymą norime eiti su trimis vėliavomis: Sovietų Sąjungos (nes be jos eiti niekas nebūtų leidęs), Lietuvos ir mūsų „Makabi“ draugijos. Ir su dviem vienodo dydžio užrašais ant pristatomosios lentelės: USSR ir Lithuania.

Tais laikais dar būdavo atidarymo generalinė repeticija. Per ją mums davė lentelę su didžiuliu užrašu USSR, o Lithuania vos matėsi. Diktorius pranešė, kad įžengė Sovietų Sąjungos delegacija ir paleido ar tai „Kazačiok“, ar tai „častuškų“ muziką. Stadione – nė vienos Lietuvos vėliavos, nors mes patys jas penkias atsivežėme.

Atidarymo dienos 8 val. ryto aš jau sėdžiu prie makabiados organizacinio komiteto pirmininko kabineto. Sakau jam – mes nedalyvausime atidaryme ir pakomentavau, kodėl. Bandžiau paaiškinti, kas yra Sąjūdis, kad Lietuva siekia nepriklausomybės. Tada manęs nelabai suprato. Tik tiek, kad mums čia atvykti padėjo Sąjūdis, ir turi būti Lietuvos vėliavos, kita muzika. Manęs paprašė šiek tiek palaukti. Iš tiesų jiems buvo labai svarbu, kad mes dalyvautume, bet taip pat labai svarbu nesugadinti santykių su rusais. Dabar galiu prisipažinti, kad nežinojau, ar aš būčiau paveikęs delegaciją. Taip, pagrindiniai žmonės buvome susitarę: arba taip, arba neiname, bet su visais žmonėmis dar nebuvom kalbėję. O žmonių ten buvo visokių.“

Viskas baigėsi tuo, kad delegacijos pristatymo lentelė buvo tokia, kokios pageidavo Lietuvos pasiuntiniai, vėliavos atsirado, pranešėjas pranešė, kad eina Lietuvos atstovai. Tik muzika buvo paleista rusiška. Visą įrašą paskutiniu momentu izraeliečiai karpyti atsisakė“, – prisimena S. Finkelšteinas.

Sporto visuomenininkas

Sporto organizacijose S. Finkelšteinas ėjo ir eina tik visuomenines pareigas. Pinigus jis uždirba iš verslo.

„Makabi“ vadovas 1970 m. baigė Vilniaus universitetą. Dirbo Valstybinio plano komiteto ekonomistu, Vilniaus skaičiavimo mašinų gamyklos „Sigma“ inžinieriumi, ekonomistu, skyriaus vadovu, prekybos namų „Inoveca“ generaliniu direktoriumi, Širdies chirurgijos centro rinkodaros direktoriumi. Šiuo metu yra šiuolaikinės ortopedijos centro „Idemus“ vadovas.

Už savo veiklą sporto srityje S. Finkelšteinas yra apdovanotas medaliais „Už nuopelnus Lietuvos sportui“, KKSD Sporto garbės komandoro ženklu, LTOK Olimpine žvaigžde.
 
 
Lietuvos atstovai 1989 m. makabiados atidaryme.
Asmeninio albumo nuotr.
„Makabi“ pirmininkas S. Finkelšteinas.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas