Marytė Marcinkevičiūtė | 2017 m. spalio 30 d. 09:33 |
![]() ![]() |
Legendinį trenerį užgrūdino jūra
70-metį švenčiantis B.Vyšniauskas – apie vaikystę ūkyje, muzikavimą, daugybę metų jūroje, sportą, sunkiaatlečių kalvę, nesibaigiančius mokslus, svajonę.
Spalio 30 d. Lietuvos sunkiosios atletikos federacijos prezidentui klaipėdiečiui Bronislovui Vyšniauskui sukanka 70 metų. Jis – net keturių šakų sporto meistras: 1966–1969 m., tarnaudamas kariniame jūrų laivyne, įvykdė sambo imtynių ir jūrinių valčių irklavimo, o 1975 m. – sunkiosios atletikos bei svarmenų kilnojimo sporto meistrų normatyvus.
Jis yra Lietuvos jėgos sporto pradininkas, vienas pirmųjų didžiųjų tarptautinių galiūnų konkursų organizatorių mūsų šalyje.
Dabar B. Vyšniauskas geriausiai žinomas kaip sunkiosios atletikos treneris. Klaipėdiečio vadovaujami Lietuvos sunkiaatlečiai dalyvavo penkeriose olimpinėse žaidynėse, o Rio de Žaneire Aurimas Didžbalis tapo bronziniu prizininku. Šis atletas – ir dukart Europos čempionas bei dukart pasaulio čempionatų prizininkas.
Ketveriose olimpinėse žaidynėse dalyvavo B. Vyšniausko sūnus Ramūnas Vyšniauskas, keturis kartus tapęs Europos vicečempionu ir prizininku, buvęs stūmimo veiksmo rungties pasaulio vicečempionas. Dukart Europos vicečempionu tapo Žygimantas Stanulis.
„Dabar turiu puikių pagalbininkų – jie su manimi dirba ir ieško naujų talentų. Tai Klaipėdos sporto centro „Viesulas“ treneriai Regimantas Norvilas, Mantas Žvirblis, Vincas Šlevinskis, šilutiškiai Liudas Čičirka, Laimonas Ličinchajus, marijampolietis Alvydas Kirkliauskas, anykštėnas Algimantas Ananka, telšiškiai Zigmontas Šimkus ir jo sūnus Modestas, kiti“, – sako jubiliatas.
Į B. Vyšniausko gyvenimo kelią pažvelgėme jo akimis.
Vaikystė
Vaikystės metai man iki šiol savotiškai brangūs. Šeimoje augome devyni vaikai, o šiandien gyvi septyni. Aš – vyriausias. Šieną grėbiau, kolūkio daržus ravėjau, net ir rugius eidavau kirsti, nes tėvams reikėdavo atidirbti už darbadienius, kad leistų ganykloje mūsų karvėms ganytis.
Kaip daugiavaikei šeimai, tėvams buvo leista laikyti porą karvių, nors jie niekada nebuvo kolūkiečiai. Tėvas – žinomas siuvėjas, kailinukus siūdavo net aktoriui Donatui Banioniui. Jis buvo ir garsus kaimo muzikantas bei piršlys. Daugelyje vestuvių bei gegužinėse ir man teko groti kartu su juo.
Buvome subūrę kapelą, kurioje grojau akordeonu ir koja būgną mušdavau. Tai buvo mūsų pirmasis versliukas. Domėjausi ir sportu. Patiko dviratis, sunkioji atletika, tačiau tai nereiškė, kad planavau būti sunkiaatletis. Kuris gi kaimo ar miesto vaikas nenorėjo būti stipresnis už kitą? Turėjome kaime pasidarę ir skersinį, daržinėje – gimnastikos žiedus. Mėtydavome ir kūjį. Ganydamas karves, kartą kūju pataikiau į vieno mėnesio veršiuką ir jį užmušiau. Tėvas labai barė, už veršiuką turėjo sumokėti. Bet šeimyna turėjo ką valgyti gal porą savaičių.
Jūreivis
1963 m. pradėjau lankyti bokso pratybas pas trenerį Henriką Petkevičių, vėliau pradėjau domėtis savigynos imtynėmis, įvykdžiau pirmo atskyrio normatyvą. Kariuomenėje patekau į mokomąjį būrį Kronštate, po pusmečio – į Severomorską, į sporto kuopą.
Buvome karinių dalinių jūreiviai ir tekdavo išplaukti į jūrą. Tapau Šiaurės laivyno sambo čempionu, o 1968 m. Kijeve – karinių pajėgų pirmenybių prizininku ir įvykdžiau SSRS sporto meistro normatyvą. Daug irkluodavome jūrines valtis ir tais pačiais metais Sevastopolyje per SSRS laivyno pirmenybes Šiaurės laivyno komanda užėmė antrąją vietą, įvykdėme sporto meistrų normatyvą.


Dirbdamas laivuose, ir pats treniravausi, ir kitus treniravau. Nebuvau garsus sunkiaatletis, Nepasakyčiau, kad tik štanga buvau susižavėjęs. Save daug kur išbandžiau, bėgau net šešis maratonus – Maskvoje (triskart), Amsterdame, Roterdame ir Klaipėdoje.
Jūra mane užaugino, maitino. Lietuvos jūrų laivininkystėje išdirbau 33 metus, teko išmaišyti jūras skersai ir išilgai nuo Gambijos ir Dramblio Kaulo Kranto iki Kubos.
Kai po tarnybos grįžau į Klaipėdą, 1969 m. pradėjau lankyti sunkiosios atletikos pratybas, mane tobulino Lietuvos nusipelnęs treneris, daugkartinis Lietuvos čempionas ir rekordininkas Algis Eidukas.
Nuo 1976 m. pradėjau dirbti sporto metodininku. Neužtektų ir knygos parašyti apie mano veiklą, sveikos gyvensenos propagavimą. 1991 m. išleidau knygą „Mokykimės gyventi be vaistų“, kuri tais laikais buvo kaip vadovėlis Palangos sveikatos mokyklai. Ryžausi imtis šio darbo, vedamas kilnaus tikslo – paakinti žmones sveikai gyventi. Nes tik sveikas žmogus gali būti laimingas.
Treneris
Nepriklausomoje Lietuvoje subūriau sunkiosios atletikos sekciją. Klaipėdoje ši buvo jau užgesusi. Treniravau ir rankų lenkikus, penkerius metus organizavau Lietuvos čempionatus. Nuo 1988 m. dešimt metų rengdavau tarptautinius galiūnų konkursus.
Manau, nėra jokių abejonių, kad Klaipėda tapo pagrindiniu Lietuvos sunkiosios atletikos centru. Neįsivaizduoju savo gyvenimo be šio sporto.
Seku ir studijuoju visas sunkiosios atletikos naujoves, nuolat bendrauju su pačiais pažangiausiais treneriais, sportininkais, gydytojais, masažuotojais. Patirties sėmiausi per sėkmes ir nesėkmes. Grįžus iš kiekvienų olimpinių žaidynių, pasaulio ir Europos čempionatų, vis atrodo, kad mokslui ir žinioms galo nėra. Vis mokausi ir mokausi. Važinėju ir dalyvauju įvairiuose seminaruose, mokslinėse konferencijose.
Teko ir pačiam ne kartą skaityti pranešimus, dalintis gerąja patirtimi. Kai Klaipėdoje įkūriau sunkiosios atletikos mini centrą, paskui mus pasekė latviai. Su savo mokiniais irgi mankštinuosi kiekvieną dieną, truputį padirbu su svarmenimis, bėgioju krosus, daug vaikštau ir bėgu treniruoklio bėgimo takeliu. Norėčiau dalyvauti veteranų varžybose, tačiau to daryti negaliu dėl peties traumos.
Mano didžiausia svajonė – specializuota sunkiosios atletikos sporto salė Klaipėdoje, kad ji būtų pati geriausia Baltijos šalyse. Tada dar labiau pagerėtų rezultatai per Europos ir pasaulio čempionatus bei olimpines žaidynes.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.