Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. gruodžio 23 d. 10:26 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Nuo trenerio iki sporto vadovo

„Vieną dieną eidavau į sunkiosios atletikos treniruotę, kitą – į šokių repeticiją“, - prisimena 60-metį švenčiantis Alytaus sporto vadovas A.Andrušaitis.

A.Andrušaitis.
pliadisfoto.com nuotr.
A.Andrušaitis.
Alytaus sporto vadovo Adomo Andrušaičio, gruodžio 23 d. švenčiančio 60-metį, gyvenime sunkioji atletika atsirado ne iš karto. Lankydamas Pagėgių vidurinę mokyklą, jis žavėjosi lengvąja atletika ir bėgiojo trumpus nuotolius bei per barjerus. 

Su lengvąja atletika A.Andrušaitis siejo nemažas viltis, todėl, baigęs aštuonias klases, nutarė toliau mokytis Panevėžio internatinėje sporto mokykloje. Įstojo į ją, tačiau per vasarą jaunasis sportininkas persigalvojo ir į Internatinę sporto mokyklą nebegrįžo. 

Netrukus Pagėgiuose jis susipažino su dar viena sporto šaka – sunkiąją atletika. Didelį įspūdį Adomui padarė viena klase aukščiau besimokantis ir gerų rezultatų pasiekiantis Liudas Čičirka, kuris kone kiekvieną dieną po 40 km važinėdavo treniruotis į Šilutę. 

„Kartą mokyklos sunkiaatlečiai mane pakalbino pasakę, kad vyks rajono sunkiosios atletikos pirmenybės ir jų komandai trūksta vieno žmogaus, gal galėčiau jiems padėti. Į varžybas, kurios buvo surengtos Šilutėje, vykome su visa mokyklos komanda, kurioje buvo ir Liudas Čičirka, kuriuo visą laiką žavėjausi.  Šilutėje pirmą sykį pamačiau garsųjį sportininką ir trenerį Bronių Mačernį. Kai tapau  prizininku, jis man pasiūlė lankyti sunkiosios atletikos pratybas. Buvau devintame danguje. Treneris man liepė atsivežti nuotrauką, kad galėtų man išduoti mokinio pažymėjimą. Taip nemokamai galėjau važinėti treniruotis iš Pagėgių į Šilutę. 1974-aisiais Šilutės sporto mokykloje pradėjau lankyti sunkiosios atletikos pratybas. Tai, kad tapau sportininku, didelė tėvo, kuris išgyveno 100 metų ir mirė 2011-aisiais, įtaka. Kai sportuodavau, jis kaime visą laiką užsiprenumeruodavo ir skaitydavo „Sportą“. Laikraštis patekdavo ir į mano rankas“, - prisiminė A. Andrušaitis. 
 
Po mokyklos tavo likimas buvo nuspręstas: Kūno kultūros institutas, būsimojo sunkiosios atletikos trenerio specializacija?
Ne visai taip. Be sporto, 10 metų dar šokau tautinių šokių kolektyve, dalyvavau  respublikinėje Dainų ir šokių šventėje. Viską pavykdavo suderinti: vieną dieną eidavau į sunkiosios atletikos treniruotę, kitą – į šokių repeticiją. Tačiau mokydamasis vienuoliktoje klasėje galutinai apsisprendžiau, jog mano pašaukimas – sunkioji atletika.  
 
Gerai mokiausi, mokyklą baigiau penketais ir tik su dviem ketvertais. Mama, 45 metus dirbusi ligoninėje, labai norėjo, jog būčiau gydytojas. 

Stoti į Kauno medicinos institutą, manau, žinių būtų pakakę. Tačiau, veždamas dokumentus į Medicinos institutą, išlipau Kūno kultūros instituto stotelėje. 

Savo mamai, kuri dabar jau šviesaus atminimo, parašiau, jog sėkmingai įstojau. Kai po egzaminų parvažiavau į namus, ji nežinojo, kad dokumentus nuvežiau ne į Medicinos institutą. Sukau galvą, kaip jai pasakyti visą teisybę. O mama man ir sako :“Tu tik nemeluok, sakyk teisybę, viską jaučiau. Kur tu matei tokį asilą, kuris iki ausų įsimylėjęs sportą, jį iškeistų į baltą chalatą“. 
 
Studijuodamas antrame kurse, tapau „Atleto“ sporto klubo visuomeniniu pirmininko padėjėju-patarėju, organizuodavau studentų varžybas, užsiimdavau kitu organizaciniu darbu.  

1977-aisiais, būdamas antrakursis, jau pradėjau dirbti treneriu „Žalgirio“ sporto mokykloje. 

Dar ir pats aktyviai sportavau, tais pat metais įvykdžiau sporto meistro normą ir įgyvendinau savo svajonę. 

Tačiau nepavyko tapti nei Lietuvos čempionu, nei medalininku. Turiu tik Lietuvos jaunių, jaunimo grupių čempionatų apdovanojimų. 


Kaip atsidūrei Alytuje?
Kai 1979-aisiais vyko studentų skirstymas, komisijos nariams reikėjo pasakyti, kur noriu dirbti. Buvau užtikrintas, jog liksiu dirbti Kaune. Tačiau prieš skirstymą katedros vedėjas man pasakė, jog dėl šeimyninių aplinkybių darbo vietos reikia ieškoti ten, kur manęs niekas nepažįsta. Buvo pasiūlytas Alytus, kuriame tada nė karto nebuvau buvęs. 1980-aisiais su paskyrimu atvažiavau dirbti į Alytų, buvau pirmasis oficialus miesto sunkiosios atletikos treneris. Ieškojau žmonių, kurie man nepažįstamame mieste man galėtų padėti. Nuėjau į ligoninę ir susipažinau su chirurgu Blažiejumi Jucevičiumi. Jis buvo laikomas vienu iš Alytaus sunkiosios atletikos pradininkų, sporto meistras. Iš jo gavau daug naudingų patarimų, kurie man labai pravertė.  

Kiek metų dirbai treneriu?
Iki 1985-ųjų. Buvau Lietuvos moksleivių sunkiosios atletikos rinktinės vyriausiasis treneris, vadovavau komandai per SSRS moksleivių spartakiadą Taškente, taip pat buvau Lietuvos jaunių rinktinės vyr. treneris. 
 
Buvo labai smagu, kai į rinktinės treniruočių stovyklas atvažiuodavo mano buvusio trenerio Broniaus Mačernio auklėtinis Laimutis Ličinchajus. 

Pavyko išugdyti nemažai gerų sunkiaatlečių, kurie per Lietuvos čempionatus laimėdavo medalių. Kai dirbau treneriu, tapau tarptautinės kategorijos teisėju. 

Pasitobulinęs, dar ir šiandien galėčiau teisėjauti varžybose. Dar dirbant treneriu, gavau pasiūlymą vadovauti Alytaus rajono kūno kultūros ir sporto komitetui. 

Tada man buvo 27-eri, buvau vienas jauniausių sporto vadovų Lietuvoje. Su treneriu darbu atsisveikinau. 

Paskelbus Lietuvos nepriklausomybę, 1990-aisiais buvo panaikintas rajono sporto komitetas ir pervedimo tvarka 1991-aisiais pradėjau dirbti Pupasodžio devynmetės mokyklos direktoriumi bei kūno kultūros mokytoju. 

1992-aisias man buvo pasiūlyta dirbti Alytaus sporto rūmų direktoriumi, kuriuo buvau šešerius metus. 

1998-aisiais vėl tapau sunkiosios atletikos treneriu. Pavyko išugdyti daug Lietuvos čempionų, rekordininkų. 

2007-aisiais tapai Alytaus sporto ir rekreacijos skyriaus vedėju, kuriuo dirbi iki šiol. Ar sunkioji atletika dar ir šiandien tavo širdyje?
Taip – širdyje, nors gerai žinau, kad, jeigu pradedi dirbti organizacinį darbą, meilių negali būti. 

Ne iš vieno girdžiu, jog per daug rūpinuosi savo mėgstama sporto šaka. Tačiau stengiuosi būti objektyvus ir vienodai rūpinuosi visomis sporto šakomis. 

Gaila, bet turiu pripažinti, jog šiandien esu nusivylęs miesto sunkiąją atletika, per 10 metų treneriai nepateisina mano lūkesčių. 

Rodos, neseniai buvau jauniausias Lietuvos sporto vadovas, o dabar jau – jau vienas vyriausių. Kaip jautiesi, sulaukęs 60 metų? 
Gyvenime mane lydi skaičius 7. 1977-aisiais įvykdžiau sporto meistro normą ir pradėjau dirbti sunkiosios atletikos treneriu Kaune, 1997-aisiai politiškai buvau išmestas iš Sporto rūmų direktoriaus pareigų, 2007-aisiais pradėjau dirbti Sporto ir rekreacijos skyriaus vedėju, 2017-aisiais man sukako 60. Kažkada pagalvodavau, kad, jeigu tose pačiose pareigose padirbėsiu 6-7 metus, tai ganėtinai subręsiu. O dabar sakau: jeigu tektų padirbėti dar tiek metų - būsiu jau per senas.  
  
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas