Marytė Marcinkevičiūtė | 2018 m. sausio 27 d. 15:33 |
![]() ![]() |
Pagrindinė diskusijų tema – pinigai
LTOK Generalinės Asamblėjos sesijoje kalbėję sporto šakų federacijų vadovai išsakė ir pagyras, ir kritiką, ir pasiūlymus.
![]() |
Penktadienį Vilniuje vykusioje LTOK Generalinės asamblėjos eilinėje sesijoje buvo patvirtinta LTOK revizijos komisijos ataskaita, Vykdomojo komiteto 2017 m. veiklos ataskaita, LTOK 2017 m. biudžeto įvykdymo apyskaita bei 2018 m. veiklos planas bei biudžetas.
Apie Generalinę asamblėją skaitykite čia>>>
Prieš šių spendimų priėmimą vyko diskusija, kurioje aktyviai dalyvavo šalies sporto šakų federacijų vadovai. Jie išsakė savo nuomonę dėl Lietuvos sporto reformos, pateikė kelis pasiūlymą Tautiniam olimpiniam komitetui.
Apie Generalinę asamblėją skaitykite čia>>>
Prieš šių spendimų priėmimą vyko diskusija, kurioje aktyviai dalyvavo šalies sporto šakų federacijų vadovai. Jie išsakė savo nuomonę dėl Lietuvos sporto reformos, pateikė kelis pasiūlymą Tautiniam olimpiniam komitetui.
VILTIS. LTOK žiemos olimpinių sporto šakų komisijos pirmininkė Lilija Vanagienė apgailestavo, kad per paskutinį Pasaulio taurės varžybų etapą Seule traumą gavo čiuožėja trumpuoju taku Agnė Sereikaitė ir neiškovojo kelialapio į Pjongčango olimpines žaidynes.
„Dėl to mūsų sportinė delegacija nepadidėjo, liko 9 sportininkai. O dailusis čiuožimas vis dar laukia, mūsų pora laukimo sąraše yra pirmoji. Mūsų jaunieji sportininkai nusiteikę optimistiškai ir nekantriai laukia pranešimų. Gal kažkur kažkas atsitiks. Iki sausio 29 d. 18 val. vis dar tikimės, jog įšoksime į važiuojantįjį traukinį", - teigė Lietuvos čiuožimo federacijai vadovaujanti L.Vanagienė.
VIRSMAS. Lietuvos nacionalinės slidinėjimo asociacijos prezidentas Algirdas Raslanas savo pasisakyme apžvelgė išorinę ir vidinę aplinkas.
„Išorinė aplinka stipriai keičiasi. Dalyvaudami tarptautinių federacijų veikloje, olimpinėse sporto šakose sąlygas diktuoja Tarptautinio olimpinio komiteto Vykdomasis komitetas. Tai nauja tendencija, kuri bus labai ryški 2020 m. rudenį, kai bus peržiūrima 2024 m. olimpinių žaidynių programa. Šiandien pradeda dominuoti didžiosios federacijos ir tarptautiniame sporte vyksta pinigų persiskirstymas tarp įvairiausių lygų, olimpinių komitetų, tarptautinių federacijų, spaudos atstovų, bendrovių. Čia vysksta didžiulė kova“, - kalbėjo A. Raslanas.
Apžvelgdamas vidinę situaciją, LNSA prezidentas akcentavo, kad Lietuvoje keičiant kūno kultūros ir sporto strategiją, įvyko esminis lūžis ir virsmas.
„Panašiai buvo 1991-aisiais. Mes be reikalo vertiname tą naują finansavimo tvarką tik kaip tvarkos pakeitimą ar naujų kriterijų sudėliojimą. Įvyko virsmas, kurio kol kas, turbūt, nelabai suvokiame. Keičiama visa sistema, valstybė atsisako remti didelio meistriškumo sportininkus ir viską permeta federacijoms. Federacijų laukia naujas etapas, naujas iššūkis.
Kitas iššūkis: naujasis Kūno kultūros ir sporto įstatymas, kurį iš KKSD perėmus Švietimo ir mokslo ministerijos kancleriui Tomui Daukantui, situacija pradėjo virsti į gerąją pusę, įstatymas pildosi sporto naudai. Nėra abejonės, fizinio aktyvumo programa lieka ministerijoje. Manyčiau, kad parolimpinio judėjimo ar neįgaliųjų dalis irgi turėtų ten likti“, - svarstė A. Raslanas.
Tačiau, pasak LNSA vadovoo, didžiausias abejone kelia antroji dalis, kuri numatyta įstatyme – didelio meistriškumo sportas.
„Pažiūrėkime, kaip skirstomos sporto šakos: strateginės, olimpinės, kitos sporto šakos. Mes nevykdome Tarptautinio olimpinio komiteto bendrosios struktūrinės nuostatos. Ten labai aiškiai išdėliota: vasaros ir žiemos sporto šakos. Vadinasi, šios dvi sritys turi skambėti visose programose. Neolimpinės sporto šakos ir parolimpinis sportas taip pat turėtų būti įvardijami. Iškyla klausimas: kaip toliau mums reikia elgtis? Todėl siūlau labai konkrečius dalykus: reikėtų panaikinti Kūno kultūros ir sporto departamentą, kurio funkcijos susitraukė ir atkrito“, - sakė A. Raslanas.
Kitas jo pasiūlymas – įstatymo numatyta tvarka suteikti savivaldą nevyriausybinėms organizacijoms, t. y. sporto šakų federacijoms.
Tam, kad būtų susitarimas ir valdymas, profesorius siūlė įsteigti Lietuvos sporto tarybą, kuri prisidėtų prie sportininkų rengimo.
LNSA prezidentas taip pat siūlė iš reorganizuoto Lietuvos olimpinio sporto centro išbraukti žodį olimpinis ir vadinti Sporto bazių centru.
Pasak A. Raslano, gilinantis į didelio meistriškumo finansavimo prioritetus, iki nukritimo galima ginčytis dėl kriterijų, nes kiekviena sporto šaka turės savų argumentų. Bet olimpinėse vasaros žaidynėse Lietuva dalyvauja 14-16 sporto šakų varžybose ir dviejų, šiuo metu, – žiemos.
„Bet iš biudžeto ar iš programų mes remiame visas sporto šakas. Vadinasi, diferenciacija jau galėtų būti kita. Nes jei pažiūrėsime statistiką nuo 1994 metų, aiškiai matome tendenciją. Absoliutus lyderis yra krepšinis. Nėra abejonės, antrasis kriterijus – medaliai, kurie turi turėti didžiausią svorį ir lemti didžiausią paramą toms sporto šakoms. Šita kriterijų funkcija turėtų būti ne KKSD rankose, o savivaldos – sporto šakų federacijų ar Sporto tarybos rankose“, - kalbėjo A. Raslanas.
Jis siūlė bet kokia kaina išlaikyti LTOK pinigus, kuris yra federacijų nepriklausomybės garantas. Nes, pasak A.Raslano, KKSD, turėdamas biudžeto pinigus, jau pradėjo klausti, kiek pinigų nacionalinės federacijos gauname iš savo tarptautinių federacijų, rėmėjų, kitų šaltinių.
„Kodėl valstybinė institucija kišasi į savivaldą? LTOK lėšos yra nepriklausomybės dalis, todėl mums ypač svarbu juos išlaikyti.
Siūlau išlaikyti programinį principą. Nes KKSD atsisakė olimpinių programų ir mes dabar nežinome, kaip tarpusavyje sudėlioti tuos principus. Vadinasi, federacijų programos, olimpinės programos yra esminės, kurias mes galime parengti patys“, - teigė A. Raslanas.
MAŽIEJI. Lietuvos triatlono federacijos prezidentas Dainius Kopūstas dėkojo LTOK, kad tik jo dėka gali egzistuoti mažos federacijos.
„Valstybės lėšos, kurios yra skirtos mūsų federacijai – juokingos, iš jų galėtume sumokėti tik metinius mokesčius tarptautinei federacijai. Gaudami LTOK finansavimą, galime surengti penkis Lietuvos čempionatus. Mūsų sportininkai nuolat dalyvauja pasaulio ir Europos čempionatuose, o federacijos atstovai – tarptautiniuose kongresuose. Ir tai praktiškai - LTOK dėka. Nedalyvaudami ir neorganizuodami varžybų, nedalyvaudami tarptautinėje veikloje, negalėtume kreiptis į rėmėjus ir gauti papildomų lėšų“, - sakė D. Kopūstas, kuris norėtų, jog mažos federacijos iš LTOK gautų dar daugiau lėšų.
KRITERIJAI. Lietuvos tinklinio federacijos prezidentas Darius Čerka kalbėjo apie kriterijus, kurie, anot jo, niekuo nesikeitė nuo ankstesnių metų, bet tik šiemet buvo labai sureikšminti, nes, kaip ir visos federacijos, tinklininkai ne vienerius metus KKSD pildydavo kriterijų lenteles, rašė duomenis.
„Ta lentelė iki šiol buvo tokia pat, tačiau šiemet tų duomenų svarba labai padidėjo. Anksiau ne kartą kreipėmės į KKSD ir klausėme, kokie kriterijai lemia mūsų sporto šakos finansavimą. Jokio konkretaus atsakymo negavome. Gi LTOK žaidimų sporto šakų finansavimo situacija gerokai aiškesnė. Sistema, kurią yra parengęs LTOK Vykdomojo komiteto narys Leonardas Čaikauskas, veikia jau 4-5 metus ir praėjusiais metais buvo peržiūrėta. Šioje finansavimo dalyje mums buvo viskas aišku.
Kai kam kyla klausimų dėl tų kriterijų, pavyzdžiui, krepšiniui. Bet jis buvo finansuojamas atskira eilute, dėl to nebuvo susidūręs su tais kriterijais. Dabar pirmi metai, kai ir jie vertinami pagal bendrus kriterijus. Tačiau šie kriterijai yra.
Kitas klausimas: kodėl tokiomis proporcijomis yra dalinami pinigai? Čia irgi reikėtų nustatyti kažkokius kriterijus. Nes matau analogiją su KKSD. Nes ir čia norisi klausto: kodėl strateginės sporto šakos gauna 62 proc., o kitos olimpinės sporto šakos – 22 proc. lėšų? LTOK ir KKSD turėtų pagalvoti, kad turint kriterijus, jie turi veikti. Reikia išvengti tų reikšmių, kurias galima pakreipti sau naudinga linkme“, - svarstė D. Čerka.
NEAIŠKUMAI. Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Špokas pasidžiaugė ataskaita, kurią pristatė LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė. Jis atkreipė dėmesį, kad krepšininkai nuolat girdi priekaištus, jog susižeria didžiąją dalį sportui skiriamų pinigų, nors praėjusiais metais tarp LTOK finansuojamų sporto šakų federacijų buvo tik ketvirtoje vietoje.
„Pamačiau, kad įmanoma padaryti lentelę, kurioje kiekviena sporto šaka turi savo krepšelį, biudžetą. Taip, kaip padarė KKSD. Tokią pačią lentelę mačiau ir D. Gudzinevičiūtės ataskaitoje. Krepšinis praėjusiais metais, pagal tą lentelę, gavo 390 tūkst. eurų. Tai yra ketvirtoji vieta tarp visų sporto šakų. O pirmoje vietoje – irklavimas", - teigė M.Špokas.
Pasidžiaugęs sėkminga loterijų bendrovės „Olifėjos“ veikla. „Tai yra vienintelis nepriklausomas sporto šakų finansavimo šaltinis, kurį mes turėtume dalintis. Čia jaučiamas progresas. Dėka valstybės suteiktos lengvatos mes gauname 8,3 mln. eurų. Vadinasi, čia turime atsirasti su kriterijais, kur kiekviena sporto šaka užima savo eilutę. Bet komandinių sporto šakų situacija yra paradoksali: 10 komandinių olimpinių sporto šakų gauna 10 proc. viso biudžeto.
KKSD 6,3 mln. eurų išdalino ir visi tuos pinigus matome, deja, LTOK eilutėje tie pinigai perpus mažesni. Kur tie pinigai nueina? Tad, kalbant apie kriterijus, norėtųsi, kad visi susėdę pasitvirtintintume tuos kriterijus ir jais vadovautumėmės, o ne sakytume, kad atėjo krepšinis ir suvalgė visus pinigus“, - kalbėjo M. Špokas.

PROGRAMOS. Lietuvos biatlono federacijos prezidentas Arūnas Daugirdas kalbėjo apie tai, kad jau daug metų stebi, kaip patvirtinamas LTOK Vykomojo komiteto pateikiamas metų biudžetas.

PROGRAMOS. Lietuvos biatlono federacijos prezidentas Arūnas Daugirdas kalbėjo apie tai, kad jau daug metų stebi, kaip patvirtinamas LTOK Vykomojo komiteto pateikiamas metų biudžetas.
„Mes pastati prieš faktą, o kad biudžetas yra būtent toks. Iš vienos pusės tai labai gražu, rodo sklandų LTOK darbą. Tačiau iš kitos pusės, ar tikrai viskas taip gražu, ar logiškai ir korektiškai sudėliotos eilutės? Didžiausia biudžeto dalis, be abejo, yra olimpinio sporto finansavimas. Yra dvi reikšmingiausios ir pagrindinės programos: žiemos ir vasaros olimpinės žaidynės. Kitos šioje dalyje esančios programos - tik papildančios pagrindines. Mano įsitikinimu, taip, kaip sudedamosios dalys išsamiai išvardytos vasaros programoje, turėtų būti sudėliotos ir žiemos programoje.
Mums irgi reikia trenerių, specialistų, transporto, inventoriaus, aptarnaujančiojo personalo, aklimatizacijos ir kitų dalykų. Tačiau lėšos, skiriamos žiemos programai, akivaizdžiai yra per mažos. Su tokiu požiūriu ir finansavimu mums sudėtinga siekti gerų rezultatų ir konkuruoti su vasaros sporto šakomis, turinčioms ir geresnę infrastruktūrą. Juk parengti olimpietį kainuoja panašiai, aišku, atsižvelgiant į sporto šakos specifiką“, - sakė A. Daugirdas.
Jis siūlė lėšas vasaros ir žiemos sporto šakoms skirstyti pagal dalyvių skaičių olimpinėse žaidynėse: „Tai turėtų būti pagrindinis rodiklis. Vasaros ir žiemos programų viduje lėšos sporto šakoms turėtų būti paskirstytos pagal numatytus kriterijus. Tai būtų labai logiškas ir teisingas lėšų paskirstymo principas. Kitaip, su dabartiniu požiūriu į žiemos sporto šakas, kalbėti apie rezultatus sudėtinga."
KRITIKA. Lietuvos plaukimo federacijos prezidentas Emilis Vaitkaitis irgi gyrė D. Gudzinevičiūtės ataskaitą, puikios lenteles, tačiau jas siūlė šiek tiek patobulinti.
Lentelėse pateikta, kiek federacijos gauna lėšų, todėl siūlė papildyti, kiek sporto šaka apskritai gauna – tarkime, ir jų mini centrai.
„Mini centrų finansavimas nėra federacijos, bet sporto šakos finansavimas. Nes situacija yra tokia. LOSC dabar pasilieka funkciją valdyti sporto bazes. Matome eilutę, kur LTOK irgi dotuoja kai kurių sporto šakų mini centrus. Kaip patekti į tą LOSC ar LTOK eilutę, kad ir mūsų kokia nors plaukimo bazė būtų išlaikyta vienos ar kitos organizacijos?
Aš asmeniškai balsuosiu prieš olimpinio komiteto biudžetą, nes kai kuriuose mini centruose vyksta sisteminė dopingo vartojimo veikla. Kažką reikėtų daryti ir galvoti, ar tikrai finansavimą skirti tiems, kurie diskredituoja olimpinį sportą. Galbūt, ir mes vieną gražią dieną prieisime prie tos situacijos kaip Rusija, kuri pašalinta iš olimpinių žaidynių ir negali dalyvauti su savo vėliava“, - sakė E. Vaitkaitis, taip įgeldamas Klaipėdoje esančiam sunkiosios atletikos mini centrui, vadovaujam Bronislovo Vyšniausko, kur treniruojasi jau antrą kartą dopingo vartojimu įtariamas Aurimas Didžbalis, o anksčiau basumės už dopingo vartojimą sulaukė dar pora sportininkų.
FUNKCIJA. LTOK Vykdomojo komiteto narys, Lietuvos žolės riedulio federacijos prezidentas Leonardas Čaikauskas atsakė į klausimą, kaip jis atsidūrė LTOK vadinamoje kriterijų komisijos darbo grupėje.
„Buvau deleguotas nuo visų sporto žaidimų, pasirašė devyni sporto žaidimų federacijų prezidentai. Mes, žaidimų atstovai, su kriterijais dirbame nuo 2012-ųjų. Atlikau savo funkciją ir susaukiau gerų įvertinimų. Susumavus mūsų žaidimų krepšelio ir Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo pinigus, gavome 59 800 eurų daugiau“, - džiaugėsi L. Čaikauskas.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.