Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. sausio 29 d. 18:59 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Iš menininkų šeimos – į sporto pasaulį

Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos kūno kultūros mokytojo Egidijaus Karaliaus puoselėjamos Vilniaus gimnazistų žaidynės vyks jau 10-tą kartą.

Be E.Karaliaus gimnazijų žaidynės neįsivaizduojamos.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
Be E.Karaliaus gimnazijų žaidynės neįsivaizduojamos.
   
Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos kūno kultūros mokytojas-metodininkas, 55-erių Egidijus Karalius pats yra baigęs šią mokyklą – 1980-aisiais.
 
Šio mokytojo ir sporto organizatoriaus vadovaujamas sporto klubas „Žaidynės tęsiasi“ rengia Vilniaus gimnazistų sporto žaidynes, kurios šiemet vyks dešimtą kartą. 
 
„Dabar jau pats nebegaliu sustoti, esu įnikęs į šias žaidynes, be jų nesivaizduoju savo gyvenimo. Einu miegoti ir keliuosi, apie jas galvodamas. Esu žaidynių ir pagrindinis organizatorius, ir teisėjas, ir lėšų ieškotojas.  Žinoma, vienas to nepadaryčiau, turiu puikią  komandą“, - sako E. Karalius. 

Kada įsitraukėte į savanorišką sporto organizavimo veiklą?
Dar dirbdamas „Žemynos“ gimnazijoje, kai 1999-aisiais pradėjome rengti Kovo 11-osios krepšinio taurės turnyrą. Kasmet jis populiarėjo, 2001-aisiais jame dalyvavo 24 komandos iš 12-14 Vilniaus bendrojo lavinimo mokyklų ir gimnazijų. 
 
Turnyro uždarymo metu kilo mintis, kad reikėtų  į varžybas įtraukti ir daugiau sporto šakų. 

2002-aisiais be merginų ir vaikinų krepšinio turnyro jau vyko ir komandinės lengvosios atletikos atskirų rungčių varžybos. 

Šių varžybų pagrindinis iniciatorius buvo „Žemynos“ gimnazijos kūno kultūros mokytojas-ekspertas Edmundas Liekis bei jo kolegos, tarp kurių buvau ir aš. Įsitraukiau į organizacinę veiklą: buvau atskirų sporto šakų vyr. teisėjas,  sekretorius.  

Kaip atsidūrėte savo buvusioje S. Nėries mokykloje, kuri dabar jau yra gimnazija, ir čia pradėjote dirbti kūno kultūros mokytoju?
Į S. Nėries gimnaziją 2005-aisiais vasarą mane pakvietė dirbti jos kūno kultūros mokytojas-ekspertas Kazimieras Kuprys.
 
„Žemynos“ gimnazijos direktorė Rūta Krasauskienė išleido tik su sąlyga, kad rugsėjo 1-ąją vietoj savęs surasčiau kitą kūno kultūros mokytoją. Jį pavyko surasti – tai buvo Algis Petras Šukys iš „Gabijos“ gimnazijos, kuris sutiko pakeisti mane.

S. Nėries gimnazijoje dirbu jau 12 metų. 

Kaip galite apibūdinti savo profesiją?
Pirmiausiai – tai aktyvus gyvenimo būdas. Kūno kultūros mokytojas turi suvokti, kad jo darbas nesibaigia nuskambėjus skambučiui. Viena kūno kultūros pamoka, vykstanti 45 minutes, visų klausimų neišsprendžia. Dar yra plati po pamokinė veikla, kur mokinys gali rinktis: ar žaisti kompiuterių, žiūrėti televizorių, ar stiprinti savo fizines galias, sveikatą, grūdinti širdį. 

Nesigailiu, kad dirbu kūno kultūros mokytoju, ši profesija mane žavi. Mokytojo darbas yra ypač prasmingas.

Dabar daug diskutuojama, ar mokiniams užtenka dviejų kūno kultūros pamokų per savaitę. Kokia jūsų nuomonė? 
Manau, kad kūno kultūros pamoka po truputį sąmoningai išstumiama iš mokinio sąmonės. 
 
Ką aš pastebiu? Kai ateina mokiniai, ypač į devintą klasę, jie nuo pirmos iki paskutinės pamokos žaidžia mobiliuoju telefonu. 

Kūno kultūros pamokos jų nedomina.  Krūvis gimnazijoje yra didelis ir dviejų kūno kultūros pamokų jiems tikrai yra daug. 

Daug gimnazistų eina į sporto klubus, moka pinigus. Vaikinai ryškina savo dar gležnus raumenėlius, o merginos – figūras, bet neįsivaizduoja, kas yra olimpinis judėjimas, olimpinės vertybės. Klubuose nėra jokio varžybų elemento, komandinės dvasios, rezultatų, iššūkių, pagarbos savo varžovui. 


Kaip jums kilo mintis įsteigti sporto klubą „Žaidynės tęsiasi‘?
Gimnazistams vien tarpklasinių varžybų neužtenka, jiems reikia ir tarpmokyklinių, draugiškų varžybų. 

Mes, patys aktyviausi gimnazijų kūno kultūros mokytojai, nutarėme surengti  Vilniaus gimnazijų sporto žaidynes. 
 
Suradome kalbą su savivaldybe ir 2002-ųjų pavasarį jos prasidėjo. Mūsų kūno kultūros mokytojos, buvusios Vilniaus „Kibirkšties“ žaidėjos, o dabar gimnazijos merginų krepšinio komandos trenerės Inos Andrejevos-Revinskienės pakalbintas, 2006-aisiais lapkričio 18-ąją įregistravau sporto klubą „Žaidynės tęsiasi“, kurio adresas - Vilniaus S. Nėries gimnazija. 
 
2007-aisiais, miesto savivaldybei atsisakius rengti gimnazistų žaidynes, kurios turėjo būti septintosios, jas toliau nutarė globoti klubas „Žaidynės tęsiasi“.

Žaidynės tikrai tęsiasi, šiemet jūsų vadovaujamas klubas jas rengs jau dešimtą kartą.
Dabar jau pats nebegaliu sustoti, į jas esu įnikęs, be žaidynių nesivaizduoju savo gyvenimo. 
 
Einu miegoti ir keliuosi, apie jas galvodamas. Esu žaidynių ir pagrindinis organizatorius, ir teisėjas, ir lėšų ieškotojas. 

Žinoma, vienas to nepadaryčiau, turiu puikią komandą: ir gimnazijų direktorius (Žirmūnų gimnazijos vadovą Edmundą Grigaliūną, „Žemynos“ gimnazijos direktorę Rūtą Krasauskienę, Jono Pauliaus gimnazijos direktorių Adamą Blaškevičių), ir kūno kultūros mokytojų.

Jie palaiko mano idėją ir jos įgyvendinimą, motyvuoja sakydami, kad, tai, ką darau, yra reikalinga ir prasminga. 

Nevaikštau kepurę ištiesęs. Vilniaus savivaldybei kasmet rašau projektus gauti lėšas žaidynėms rengti. Porą kartų esu gavęs po 1,5 tūkst. eurų.  Jų, žinoma, mažai, tenka ieškoti daugiau lėšų, kadangi žaidynių programoje – penkių sporto šakų varžybos ir išsiskaido į merginų bei vaikinų grupes. 
 
Dabar vyksta žaidynių krepšinio turnyras, kurį planuojame baigti vasario 16-ją, kai bus minimas valstybės atkūrimo šimtmetis, ir jis bus įprasmintas mūsų taurėje, medaliuose ir diplomuose. 

Retas kūno kultūros mokytojas taip domisi Lietuvos istorija, partizanų veikla, žino tiek daug eilėraščių, kaip jūs. Iš kur tokie pomėgiai?
Scenos jausmą paveldėjau iš savo jau šviesaus atminimo mamos Valerijos Marcinkevičiūtės-Karalienės, kuri buvo žinoma Kauno „Jaunojo žiūrovo“, o vėliau – ir Vilniaus jaunimo teatro aktorė, vadovavo Profsąjungų kultūros rūmų moksleivių liaudies teatrui.    
 
Mama „Aušros“ gimnazijoje mokėsi vienoje klasėje kartu su Valdu Adamkumi ir Gabrieliumi Žemkalniu-Landsbergiu. 

Užaugau teatralės šeimoje, mūsų namuose viešėdavo daug žinomų Lietuvos aktorių: Antanas Šurna, Elvyra Žebertavičiūtė, Eugenija Pleškytė.
 
Mano sesuo Eglė Storpirštienė baigė chrvedybą M.K. Čiurlionio meno mokykloje ir dabar su vyru Gediminu Storpirščiu vadovauja Profsąjungų kultūros rūmų teatro studijai „Elementorius“. 

Dukra Gabija Dailės akademijoje studijuoja vitražą. Menui neabejinga ir mano žmona Žaneta.  Ji iki dešimtos klasės M. K. Čiurlionio menų mokykloje lankė baletą, bet po apendicito operacijos jį užleido. 
 
Dabar žmona - Vilniaus oro uosto muitinės inspektorė, užauginome penkis vaikus, tačiau nė vienas nepasekė mano pėdomis ir netapo sportininku. 

Auga du anūkai. Ketvirtą klasę lankantis Simonas nori būti šauliu, jo pilietiškumą tikrai skatinsiu. Anūkė Viltė eis į vakarinę Dailės mokyklą.   

Tikrai nesu abejingas poezijai, eilėraščių moku daugybę. Ypač patinka Justino Marcinkevičiaus, Maironio, išeivijoje gyvenančio Jono Meko ir kitų poezija.

Tikrai labai domiuosi Lietuvos istorija, partizanų veikla, man tai puikus būdas apsisaugoti nuo paviršutiniškumo.        

Tai gal ir jums reikėjo rinktis ne kūno kultūros mokytojo specialybę?
Kažkada mano mama pasakė: „Egidijau, tu nežinai, kas yra teatras ir teatralo profesija - visi žmonės, kaip žmonės, o kuo aš užsiimu?“ Jei mam to būtų nesakiusii, gal mano gyvenimas šiandien būtų susiklostęs kitaip.     
 
Esate sportiškas vyras, jus galima sutikti daugelyje sporto renginių, o pats ar sportavote?
Buvau lengvaatletis, vidutiniųjų nuotolių bėgikas. Mano treneris buvo šviesaus atminimo Antanas Baužys.
 
Šeimoje buvau vienintelis sportininkas. Mano tėvas buvo inžinierius, baigė tuometę Kauno politechnikos institutą 

Dabar, kai dirbu kūno kultūros mokytoju, su vaikais mėgstu pažaisti tinklinį. Pamėtyti į krepšį privengiu dėl abiejų kelių problemų. 

Kaip reaguojate, kai į jus kreipiasi ne vardu, o pavarde?
Prie to pripratau, nei pikta, nei kyla klausimų. Kartais pajuokauju, kad galėtų prie Karaliaus pridurti ir žodelį Jūsų Didenybe (šypsosi ... ).          

*  *  *

Egidijaus Karaliaus gyvenimo etapai

Gimė Kaune 1963 m. sausio 1-ąją. Tėvai, baigę aukštuosius mokslus, kėlėsi gyventi į Vilnių, o kartu su jais ir Egidijus.
 
1980 m. baigė Vilniaus S. Nėries mokyklą, 1985-aisiais - Kūno kultūros institutą ir  ketverius metus dirbo Vilniaus „Žalgirio“ mokykloje lengvosios atletikos treneriu. 

1989 m. rudenį pradėjo dirbti kūno kultūros mokytoju tuometėje Vilniaus 59-ojoje vid. mokykloje, kuri palaipsniui tapo „Žemynos“ gimnazija. 

2002-2005 m. dirbo joje, o nuo 2005 m. iki šių dienų - S. Nėries gimnazijoje.  
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas