Marytė Marcinkevičiūtė | 2018 m. kovo 28 d. 16:05 |
![]() ![]() |
Trenerės vaikams – jokių privilegijų
Šalies rinktinės vyriausioji trenerė Kazimiera Strolienė nenorėjo, kad jos sūnūs taptų slidininkais, bet dabar jais labai didžiuojasi.
Lietuvos slidinėjimo rinktinės vyriausioji trenerė ignalinietė Kazimiera Strolienė – Lietuvos žiemos sporto šakų rekordininkė: net 29 kartus tapo šalies slidinėjimo čempione ir du kartus – biatlono, kaip biatlonininkė dalyvavo 1992 m. Albervilio ir 1994 m. Lilehamerio, kaip slidininkė – 1998 m. Nagano olimpinėse žaidynėse.
„Viso to nesureikšminu. Dariau tai, kas man patiko. Treniravausi negailėdama savęs. Ne iš vieno girdėdavau klausimą, kam man to reikia, ko vargstu. Tačiau turėjau ambicijų, tikslą. Skaudžiausia buvo, kad tuo metu nebuvo tokių sąlygų, kokias dabar turime. Net ir neskaičiuoju metų, kiek jų atidaviau slidinėjimui ir biatlonui. Dabar, kai dirbu trenere, turiu triskart daugiau dirbti ir įrodinėti, kad esu ne prastesnė specialistė už trenerį vyrą“, – sako K. Strolienė.
Kazimiera, po Nagano olimpinių žaidynių buvote išrinkta Lietuvos slidinėjimo rinktinės vyriausiąja trenere. Kaip apsipratote su nauju vaidmeniu?
Žinojau, kad teks dirbti dar daugiau nei tuometėje Ignalinos sporto mokykloje. Buvau subūrusi daug mergaičių, jos patekdavo į Lietuvos moksleivių, jaunių rinktines. Turėjau daug ambicijų. Daug kas rinktinės trenerį įsivaizduoja taip: jis rašo treniruočių planus ir su rinktine važinėja po užsienį.
Į Vankuverio žiemos žaidynes vykau jau kaip Lietuvos slidinėjimo olimpinės rinktinės trenerė ir gerai žinojau, kad bus ne ką lengviau nei sportininkei. Laukė gerokai didesnė atsakomybė. Kitų šalių treneriai galėjo bendrauti tarpusavyje, o man nebuvo laiko, teko dirbti išsijuosus su slidėmis.
Ankstų rytą atsikeldavau ir žiūrėdavau į dangų, koks bus oras. Vankuverio žaidynėse debiutavo ir mano sūnus Mantas. Jis komandinio sprinto varžybose su Modestu Vaičiuliu užėmė 18-ąją vietą.
Ko gero, esate viena iš nedaugelio pasaulio slidinėjimo rinktinės trenerių moterų, kuriai tenka toks didelis krūvis: pati sėdate prie vairo ir vežate slidininkus į varžybas, jiems tepate slides ir vadovaujate treniruočių procesui. Nepagalvojate, o kam viso to jums, moteriai, reikia?
Aš dar geriau moku pagaminti skaniai valgyti, kas vyrams ypač svarbu. Slidžių tepimas niekam neįdomus, nes niekas to nemato ir neįvertina pastangų.


Nepatingiu atsikelti šeštą valandą ryto ir imtis darbų. Kai darbas patinka, savęs negailiu, todėl puikiai sutariu su vyrais, tačiau tik protingais, ir jų draugijoje jaučiuosi gerai. Labai džiaugiausi, kad per Pjongčango olimpines žaidynes turėjome profesionalų slidžių tepėją iš Latvijos. Su juo puikiai sutariau, vienas kitą supratome iš pusės lūpų.
Tai gal aukojatės dėl savo vaikų Manto ir Tautvydo, kad jie taptų gero lygio slidininkais?
Tikrai ne. Vienais metais sūnums net sakiau, kad jie nesportuotų, rinktųsi kitą darbą, man tada būtų lengviau. Nesinorėjo girdėti priekaištų, kad Strolienė pagrindinį dėmesį skiria savo vaikams, o ne kitiems sportininkams. To tikrai nėra. Treniruoju visą komandą ir niekas neturi išskirtinių privilegijų.
Džiaugiuosi, kad rinktinės slidininkai turi viską, ko aš neturėjau. Sūnūs neklausė manęs ir darė tai, kas jiems labiausiai patiko. Dabar, kai jie tapo vienais stipriausių Lietuvoje, nacionalinės rinktinės nariais, per šalies čempionatus pelno medalių. Aš jais didžiuojuosi.
Jūsų buvęs vyras Vytautas Strolia – buvęs puikus Lietuvos biatlonininkas, šalies čempionas ir prizininkas. Ar tai jūsų didžiausia įtaka, kad Mantas su Tautvydu tapo slidininkais?
Vaikai mus kiekvieną dieną matydavo ant slidžių, todėl viskas savaime susiklostė. Tačiau 2000 m. išsiskyriau su savo vyru, vaikus auginti teko vienai, minimaliai padedant Vytautui. Stengiausi vaikus užauginti taip, kad jie baigtų mokslus, taptų gerais žmonėmis.
Su buvusiu vyru iki šiol puikiai sutariu, jis yra mano vaikų tėvas. Jį mylėjau, gerbiau, džiaugiausi jo karjera. Kai Mantas studijavo Vilniuje, jis gyveno pas tėvą, o dabar Tautvydas, Lietuvos edukologijos universiteto ketvirtakursis, taip pat apsistojęs tėvo bute. Abu vaikai gerai sutaria, Mantas nutarė padėti Tautvydui rengtis Pjongčango olimpinėms žaidynėms ir iš Anglijos grįžo į Lietuvą.
Ar jums buvo netikėta, kad kelialapį iškovojo Mantas, o ne Tautvydas, turėjęs didesnių galimybių tai padaryti?
Buvo žiauriai sudėtinga situacija ir sunku, kai dėl kelialapio kovojo abu vaikai. Jie abu norėjo patekti į olimpines žaidynes. Tačiau sportas yra negailestingas, į jį reikia įdėti daug darbo. Siekdamas kelialapio į olimpines žaidynes, Mantas įdėjo gerokai daugiau pastangų negu Tautvydas.
Tautvydas treniravosi su Lietuvos rinktine, jam buvo lengviau, o Mantas vienus metus gyveno Anglijoje ir keldavosi ketvirtą valandą ryto, kad galėtų pasportuoti. Viską nulėmė didesnis noras siekti savojo tikslo, užsispyrimas ir tvirtas charakteris.
Mantas vis dar neapsisprendžia, ką toliau veiks. Ar norėtumėte, kad jis liktų Lietuvoje ir dirbtų treneriu?
Jis tikrai galėtų dirbti treneriu, padėti Lietuvos slidinėjimui, nes mėgsta šią sporto šaką ir jai yra atsidavęs. Be abejo, norėčiau, kad Mantas treniruotų Lietuvos nacionalinę rinktinę. Nematau problemos sūnui užleisti savo vietos, jam rengčiau pamainą.
Mantas moka užsienio kalbų, viskuo domisi, tačiau gal jis nenorėtų tiek daug važinėti kaip aš. Kai gyvenu viena, man tas pat – ar būti treniruočių stovyklose užsienyje, ar namie. Tačiau Lietuvoje daug pavydo. Žmonės mato tik tai, ką padarei, bet nemato, kiek įdedi darbo. Kažin, kaip į visa tai reaguotų Mantas, todėl sunku spręsti, kokį galutinį sprendimą jis priims.
Visą laiką buvote reikli sau, ar tokia esate ir savo sūnums?
Jiems esu gal net per reikli. Kartais užmirštu, kad esu jų mama, ir sūnums keliu didelius reikalavimus. Vaikams visą laiką sakau, kad gyvenimas yra žiaurus, dėl visko reikia patiems kovoti.
Mantas jau dalyvavo dvejose olimpinėse žaidynėse, Tautvydas dar siekia šio tikslo. Kaip manote, ar savo tikslą jis pasieks?
Jeigu Tautvydas sieks tapti olimpiečiu, turėtų gauti bent kokį minimalų išlaikymą. Dabar situacija nėra lengva. Sūnaus tikrai neversiu žūtbūt siekti kelialapio, bet, jeigu jis norės, savo tikslą gali pasiekti.
Daugiau naujienų iš kategorijos Žiemos sportas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.