Neringa Jonavičienė | 2018 m. balandžio 6 d. 08:53 |
![]() ![]() |
Į pergales – darbu grįstu keliu
Seserį geriausios Lietuvos fechtuotojos soste pakeitusi Viktė Ažukaitė ne tik pati siekia aukštumų, bet ir treniruoja kitus.
Suomijos mieste Turku vykusiose Europos fechtavimo taurės „Sattelite“ varžybose ir Šiaurės šalių suaugusiųjų čempionate iškovojusi du bronzos medalius Viktė Ažukaitė atskleidė, kad jos kelias buvo grįstas siekiu įrodyti sau ir kitiems, jog ne prigimtis, o sunkus darbas veda į pergales.
Gimusi fechtuotojų šeimoje, V. Ažukaitė vaikystėje svajojo būti šokėja, tačiau mama, žinoma jaunimo, jaunučių ir suaugusiųjų fechtavimo rinktinės trenerė, jaunėlę dukterį pradėjo vestis į savo treniruotes.
„Neturėjau fechtuotojams reikalingų duomenų, todėl mane daug kas nurašinėdavo kaip neperspektyvią ir vilčių neteikiančią, – prisimena mergina. – Vaikystėje buvau mažytė, nesportiškas ir nenorintis sportuoti vaikas. O fechtuojantis, kaip ir užsiimant bet kuria kita sporto šaka, dalį sėkmės lemia tinkami duomenys.“ Pasak jos, perspektyviais fechtuotojais laikomi aukšti sportininkai, taip pat kairiarankiai – tokių yra gerokai mažiau nei dešiniarankių. Ne mažiau svarbi greita reakcija, vikrumas.
Sesuo – irgi fechtuotoja
Aštuoneriais metais vyresnė V. Ažukaitės sesuo Agnė Ažukaitė-Švelnienė – aukšto lygio tarptautinių varžybų prizininkė – buvo sektinas pavyzdys jaunėlei, tačiau seserys augo mokomos, kad svarbiausia vertybė yra šeima, todėl niekada tarpusavyje nekonkuravo, palaikė viena kitą. Kitaip nei mama ir sesuo, A. Ažukaitė-Švelnienė pasirinko darbą banke ir tapti fechtavimo trenere neketina, tačiau visuomet buvo viena geriausių treniruočių partnerių V. Ažukaitei.
Šiuo metu vyresnioji sesuo laukiasi antrosios atžalos, todėl laikinai nesportuoja, tačiau ateityje ketina vėl tęsti karjerą. „Savo laiku sesė buvo pirma Lietuvoje, dabar pirma esu aš. Svajojame kada nors kartu atstovauti Lietuvai olimpiadoje“, – stipriu ryšiu džiaugiasi V. Ažukaitė.
Įkvėpė pirmosios pergalės
Tai, kad pradėjusi sportuoti sulaukdavo skeptiško savo galimybių vertinimo, V. Ažukaitę paskatino visiems įrodyti, kad ji gali pasiekti daug, tapti pirma ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.
Treniruotes pradėjusios lankyti aštuonerių metų mergaitės pirmaisiais metais fechtavimas neužkabino, ji treniravosi tik mamos liepiama iki 11–12 metų. „Pradžia buvo labai sunki, nes įgimto talento neturėjau. Būdama lėtesnė, iš pradžių dažniausiai patirdavau pralaimėjimus ir mamai sakydavau, kad nebūsiu fechtuotoja, noriu būti šokėja, – dabar juokiasi V. Ažukaitė. – Kai pradėjo sektis, prasidėjo išvykos, pergalės, man pačiai ėmė patikti fechtuotis ir mamai spausti nebereikėjo – į treniruotę ateidavau pirma ir išeidavau paskutinė.“
Akcentuodama, kad aukštą meistriškumo lygį pasiekė tik sunkiu ir atkakliu darbu, mergina pasakoja, kad jai labiausiai įstrigo prisiminimas, kai būdama 14-os dalyvavo Šiaurės šalių kadetų čempionate. Tuomet iš V. Ažukaitės dar niekas nesitikėjo nei titulų, nei pergalių, tačiau pirmą kartą tokio lygio varžybose dalyvavusi kaunietė nugalėjo jau spėjusias išsiskirti kovotojas ir užėmė antrąją vietą. Po tų varžybų mergina patikėjo pati, kad gali daug pasiekti, ir tai įrodė aplinkiniams.

Vietoje vakarėlių – pratybos
Kol paauglystės draugai eidavo į vakarėlius ir stebėdavosi, kad vietoje jų V. Ažukaitė renkasi treniruotes, ji atkakliai plušo siekdama savo tikslo – svarbių pergalių, tapusių atkirčiu jos kritikams. Kasdienėje merginos dienotvarkėje vietos vakarėliams tiesiog nelikdavo, jos treniruočių sistema buvo kruopščiai sudėliota, kiekviena diena buvo skirta aiškioms užduotims. Pirmadieniais vykdavo bendro fizinio pasirengimo treniruotės, kurių metu lavinama ištvermė. „Ištvermė labai svarbi. Kai buvau jaunesnė, būtent dėl ištvermės pasiekiau pirmas pergales, nes, nors nebuvau labai greita, bet varžoves įveikdavau šia savo savybe“, – atskleidžia V. Ažukaitė.
Merginos antradieniai ir ketvirtadieniai buvo skiriami technikai tobulinti, trečiadieniai ir penktadieniai – kovoms. Jai suaugus treniruočių laikas šiek tiek pasikeitė, tačiau pobūdis išliko toks pat. Sportininkės gyvenimo būdas lėmė tai, kad didžioji jos draugų dalis taip pat yra iš sporto pasaulio, sutikti varžybose ar stovyklose. Per metus užsienyje apie 10–12 varžybų sudalyvaujanti mergina jau nebesuskaičiuoja, kiek aplankė šalių – nebuvo tik Afrikoje ir Amerikoje. „Mokykloje būdavo, kad kuri nors draugė supyksta, jog nedalyvavau jos gimtadienyje, nes išvykau į čempionatą, – nesusipratimus ir natūralią draugų atranką prisimena fechtuotoja. – Tačiau mano prioritetai buvo kiti, todėl dažnai bendraamžių pasilinksminimai atrodė liūdnai, nebesutapo interesai.“
Treniruoja vaikus
Prieš porą metų pati ėmusis trenerės darbo ir pradėjusi savo žinias bei patirtį skleisti 7–11 metų mažiesiems fechtuotojams, savo treniruotes V. Ažukaitė derina su nauja veikla, kurią vadina dar viena motyvacija tobulėti. „Kai buvau maža, manęs klausdavo, kuo būsiu užaugusi, tada atsakydavau, kad fechtavimo trenere. Tačiau baigusi mokyklą nestojau studijuoti treniravimo. Sporto universitete studijuoju sportinę rekreaciją ir turizmą“, – pasakoja ji.
Vis dėlto likimas lėmė, kad, mamai pasiūlius, mergina pradėjo treniruoti vaikus ir dabar savo ateitį sieja su fechtavimu ir trenerės darbu. V. Ažukaitė akcentuoja – nors jos ugdytiniai jau dalyvauja varžybose, svarbiausia, kad, kol jie maži, gautų pagrindus ir jiems patiktų šis sportas. „Šiuo metu treniruoju po aštuonis berniukus ir mergaites, nors tarp suaugusiųjų yra daugiau fechtuotojų vyrų. Mano mergaitės yra tikros kovotojos, joms netrukdo pritrintos kojos, jos labai nori viską padaryti gerai, o berniukai kol kas daugiau išdykauja, jiems reikia daugiau laiko paaugti“, – džiaugiasi auklėtiniais V. Ažukaitė.
Dūriai nepavojingi
Nors iš šalies stebint fechtavimas gali atrodyti pavojingas sportas, V. Ažukaitė užtikrina, kad taip nėra. Fechtuotojai dėvi ne tik specialias apsaugas, veido kaukę, bet ir jų drabužiai yra iš neperšaunamos medžiagos, todėl susižaloti beveik neįmanoma.
Rezultatais ir veiklų gausa besidžiaugianti V. Ažukaitė sako esanti patenkinta savo karjera ir tuo, kad tapo ne šokėja, o fechtuotoja: „Iš šio sporto galima labai daug pasiimti – pamatyti pasaulio, išmokti pagarbos, savarankiškumo, nepasiduoti. Mane, kaip asmenybę, šis sportas subrandino.“
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.