Marius Grinbergas | 2018 m. balandžio 12 d. 08:51 |
![]() ![]() |
Permainingi sporto reformų vėjai
KKSD vadovas E.Urbanavičius mano, kad finansavimo naujovės pasiteisino, bet nerimauja dėl stringančių planų kurti Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją.
![]() |
Kartu su žiema baigėsi ir Lietuvos sporto pinigų dalybos. Vėliausiai buvo paskirstytos Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo (KKSRF) lėšos – 3,9 mln. eurų. O dar sausį buvo paskirstyti didelio sporto meistriškumo programai skirti valstybės pinigai – 6,33 mln. eurų.
Pagal naujas finansavimo taisykles, visos lėšos išskirstytos trims sporto šakų grupėms: 60,8 proc. atiteko strateginėms olimpinėms sporto šakoms, 22,5 proc. – kitoms olimpinėms sporto šakoms, 16,6 proc. – likusioms sporto šakoms. Dalybos vyko pagal devynių narių darbo grupės suformuotus kriterijus. Darbo grupę sudarė: Leonardas Čaikauskas (nacionalinių komandinių žaidimų sporto šakų federacijos), Gintaras Kalinauskas (nacionalinių techninių sporto šakų federacijos), Rimantas Mikaitis (nacionalinių individualių sporto šakų federacijos), Einius Petkus (Lietuvos tautinis olimpinis komitetas), Agnė Vanagienė (Lietuvos sporto federacijų sąjunga), Romas Vitkauskas (nacionalinės neolimpinės sporto šakos), Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) atstovai Vytautas Vainys, Sigitas Stasiulis bei Gintarė Papartė.
„Atkreiptinas dėmesys, kad, skirstant programines lėšas, nebuvo formuojamas rezervas, visos lėšos išdalytos federacijoms. Tai eliminuoja atvejus, kai sudaroma galimybė piktnaudžiauti jau po lėšų dalybų vieniems skiriant papildomą sumą, o kitiems ne“, – paaiškino KKSD generalinis direktorius Edis Urbanavičius.
Keturiolikai strateginių sporto šakų teko 3,56 mln. eurų. Į olimpinių žaidynių programą įtrauktų sporto šakų grupei teko 1,27 mln. Kitoms sporto šakoms – apie 965 tūkst., o neįgaliųjų sportui – apie 0,5 mln.
Nuo 2009 m., kai dėl krizės federacijų rėmimas buvo iš esmės perkeltas ant KKSRF pečių, šiemet pirmą kartą didelio meistriškumo lėšos buvo atskirtos nuo fondo. Be to, anksčiau dalis sporto šakų dar gaudavo finansavimą per Lietuvos olimpinį sporto centrą (LOSC), KKSD ir kitas programas.
Bene daugiausia nepasitenkinimo sukėlė LOSC reforma, nes šiame centre buvo įdarbinti treneriai, masažuotojai bei medikai. Per LOSC buvo apmokamos sportininkų treniruočių stovyklos, išvykos į dalį varžybų, mokami maistpinigiai. Šiemet šie pinigai įlieti į didelio meistriškumo strateginių sporto šakų finansavimo programą, o LOSC palikta rūpintis tik valstybei priklausančiomis sporto bazėmis.
„Jau galime džiaugtis šios reformos rezultatais. Pavyzdžiui, Rūtai Meilutytei pavyko susirasti pigesnį trenerį, nei turėjo anksčiau. Todėl departamentas pataria federacijoms pereiti prie sutarčių pasirašymo, norint sumažinti išlaidas. Siekdami federacijoms suteikti daugiau informacijos ir palengvinti perėjimą prie naujų atsiskaitymo formų, pakvietėme Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovus. Jie federacijų nariams paaiškino, kaip veikia kontraktas, kaip nepadaryti klaidų jį sudarant. Bet vis tiek kažkodėl kalbama, kad turėjo būti perkelti visi pinigai. Tiesa, iš LOSC į didelio meistriškumo programą iš esmės visos lėšos ir buvo perkeltos. Sumažėjo tik fondo dalis, tačiau buvo imtas jos vidurkis, o ne praėjusiais metais skirta suma“, – aiškino KKSD vadovas E. Urbanavičius.
Kuo šių metų valstybės pinigų sportui dalybos buvo ypatingos?, – paklausėme E. Urbanavičiaus.
Pirmą kartą aiškiai matėme visas lėšas, valstybės skiriamas dideliam sportiniam meistriškumui. Anksčiau to tikrai niekada nebuvo. Buvo LOSC pinigai, atskiros programos, KKSD biudžeto lėšos. Dabar sudėjome jas į vieną vietą ir paskirstėme pagal kriterijus, kokių irgi anksčiau niekada nebuvo.
Tiesa, buvo ir nepatenkintų kriterijais. Neva masiškumas be reikalo pinamas su meistriškumu. Bet juk visos šalys, turinčios biudžeto skirstymo kriterijus, atsižvelgia į masiškumą. Nes jis geriausiai parodo, ar sporto šaka turi potencialo, ar mes finansuojame vieną sportininką, pasiekusį gerą rezultatą, tačiau neturintį galimos pamainos, ar matome, kad toje sporto šakoje atsiras jaunų, gabių atletų, potencialių olimpiečių.
Dar vienas kriterijus – geras valdymas. Jis irgi turi tiesioginį ryšį su rezultatais. Juk vis dažniau federacijose kyla konfliktų, pasiekiančių net teismus. Labai trūksta viešumo, sprendimų priėmimo skaidrumo, ne visąlaik laikomasi įstatų, vyksta skaldymasis į grupes. Visa tai galima sutvarkyti gero valdymo principais. Gero valdymo konvencija jau bręsta ir Europos Taryboje. Todėl šie kriterijai ir yra įtraukti į mūsų koncepciją, nes jie motyvuoja užtikrinti skaidrumą. Nuo kitų metų federacijų įstatuose turės būti numatytas vadovų kadencijų skaičius. Visi privalės pasikeisti įstatus, kitaip negaus dalies finansavimo.
Sumos, kurias lemia varžybų sistemos dydis, taipogi nėra didelės, bet šis kriterijus svarbus, jei tuo metu sporto šaka neturi svarių rezultatų. Jei tarp kriterijų liktų tik rezultatai, galėtume finansuoti tik tas sporto šakas, kurios jų turi. Tokių būtų vos keliolika.
Todėl kriterijai suteikia galimybę gauti finansavimą per kurią nors sritį, jei kitose ir esi silpnas.
Kita vertus, trejus metus kasmet prašėme Vyriausybės, Finansų ministerijos, Seimo, kad padidintų sportui finansavimą 3,5 mln. eurų, nes tiek jis buvo sumažintas 2009 metais. Niekas neatsiliepė. Ir šįkart buvo tas pat. Dabar parodyta, kiek pinigų sportas iš tikrųjų turi. Jų tikrai turėtų būti daugiau. Visi tai suprantame. Tad ir vėl bandysime kreiptis į Vyriausybę, kad būtų padidinti sportui skiriami pinigai. Gal ne visi 3,5 mln., bet bent jau dalis. Būtų sąžininga tai padaryti.
Buvo girdėti kalbų, kad kriterijai netinkami, nes neapsimoka būti strategine sporto šaka. Tai neteisybė. Strategine sporto šaka tikrai verta būti. Žinau, ką norima pasakyti – Kkliūna per maža strateginių sporto šakų grupės balo vertė. Tačiau net ir dabar, jei strategines sporto šakas įkeltume į olimpinių sporto šakų grupę ir pritaikytume joms patvirtintą skaičiavimo modelį, olimpinės, bet ne strateginės šakos gautų mažesnį finansavimą. Strateginėms sporto šakoms skirta trigubai daugiau lėšų. Ir pinigai kompensuoja balo vertę. Federacijos juk pačios nusprendė, kad dalysimės į strategines, olimpines ir kitas. Jei olimpines būtume sudėję į vieną dalį ir įdėję indeksavimą strateginėms, viskas būtų gerai.
Kitais metais balo vertė bus pakoreguota ir strateginių sporto šakų finansavimas dar labiau padidės.

Be to, kriterijų, didelio meistriškumo programos atsiradimas, pinigų į vieną biudžetą koncentravimas yra teigiami dar ir tuo, kad mes suteikėme daugiau galimybių KKSRF. Čia atsirado galimybė finansuoti daugiau projektų.
Tačiau jau sulaukiame skundų dėl fondo sprendimų. Kai kurie jų gali virsti skundais teismams arba teisėsaugos institucijoms. Fondo taryba privalo įvertinti kiekvieną paraišką balais ir pagrįsti kiekvieną priimtą sprendimą. O šito nebuvo padaryta vertinant nemažą dalį paraiškų.
Per fondą, kai padidėjo jo galimybės, tikrai galime sustiprinti fizinį aktyvumą Lietuvoje. Tik reikia, kad sprendimai būtų skaidrūs ir teisingi.
Bet buvo ir nemažai skundų, kad pagal didelio meistriškumo programą federacijos gavo mažiau nei anksčiau, todėl bus priverstos smarkiai susiveržti diržus.
Finansavimas vieniems mažėjo, kitiems augo. Labiausiai nukentėjo tos federacijos, kurios pastaraisiais metais nepasiekė rezultatų. Štai daug kas kaip pavyzdį pateikia smarkiai sumažėjusį Šiuolaikinės penkiakovės federacijos finansavimą. Bet kur jos rezultatai? Imtis buvo ketveri metai. Lauros Asadauskaitės olimpinis auksas iškovotas 2012 metais. Jis nepatenka į šią imtį, todėl ir pinigų negali būti tiek, kaip esant olimpiniam auksui. Manau, kad ir su dabartiniu finansavimu ši federacija puikiai išgyvens, nes atletų galimybės didelės, o pinigų kiekis santykinai su sportininkų skaičiumi yra pakankamas.
Tas pat su dviračių sportu. Juk rezultatas – Simonos Krupeckaitės pasaulio čempionato bronza – atkeliavo po ilgos pertraukos. Aukščiausio lygio treko dviratininkų pasirengimo kaina labai didelė. Jei federacijai tai per brangu, gal gali keisti kryptį ir investuoti į plentą? Gali ir atvirkščiai. Čia jų apsisprendimo reikalas. Tad nereikėtų niekam skųstis, kad treneriui kažkas nesumoka atlyginimo. Ne kažkas, o federacija turi mokėti. Kas gali sumokėti sportininkės, kuri pelno federacijai daugiausia pinigų, treneriui, jei ne federacija?
Dažnai pradedamos diskusijos išorėje, nediskutuojant viduje, savo sporto bendruomenėje. Su departamentu, su LTOK, su Federacijų sąjunga, tarp federacijų, neįgaliųjų organizacijų. Lietuvoje tapo įprasta išeiti į viešumą ir ką nors sušukti. Dalis tų šūkių yra neteisingi. Dalis niekuo nepagrįsti. Taip sporto bendruomenė diskredituoja save visuomenės akyse. Žmonės, kurie nieko bendra su sportu neturi, pradeda manyti, kad čia daug blogybių. Sporto bendruomenė turėtų būti komanda. Juk sporto srityje kitaip nelaimėsime, jei nebūsime vieningi.
Neabejoju, kad dauguma federacijų šiais metais supras finansavimo reformos naudą, kai pradės skaičiuoti darbo vaisius. Sieks eiti dar labiau į priekį, stiprinti vadybines galimybes, kurti savo sportininkų rengimo sistemą, jei neatsiras centralizuotų, kuriamų bendradarbiaujant su LSFS ir LTOK.
Mūsų tikslas – dar labiau stiprinti klubus. Sukurti klubinės sistemos finansavimo modelį. Tai jau pasiūlėme Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijai, jie įsitraukė į darbotvarkę. Jei šiam klausimui bus pritarta, yra galimybė visiškai užbaigti Lietuvos sporto reformą.
KKSD nuo šių metų iš Vidaus reikalų ministerijos perėjo į Švietimo ir mokslo ministerijos valdymo sritį. Girdėti kalbų, kad sporto pinigai gali prapulti, įsilieję į Švietimo ir mokslo ministerijos bendrą biudžetą.
Šiuo metu, Vyriausybės nutarimu, yra tik pakeista sporto valdymo sritis. Esminio pokyčio nėra – viena institucija pakeitė kitą. Bet tai buvo daroma su intencija, su politiniu pritarimu, kad, padarius pakeitimą ir grąžinus Vyriausybei tobulinti Sporto įstatymą, jis bus modeliuojamas sukuriant Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją. Tai vyko, darbo grupė kūrė tokį įstatymo modelį. Ir viskas kaip ir buvo sukurta, tik įstatyme iš ministerijos pavadinimo dingo žodis „sporto“.
Kai dabar užduodamas klausimas, ar nebus mažiau pinigų, galiu atsakyti – taip gali nutikti. Nes pagal dabartinį modelį į Švietimo ir mokslo ministeriją turėtų keliauti visi fondo pinigai. Bet, mano nuomone, jeigu nebūtų kuriama Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, tai fondo pinigai neturėtų keliauti į Švietimo ir mokslo ministerijos asignavimus. Žodis „sporto“ čia yra esmė, nes tik taip sportas turėtų savo ministrą. Aš palaikau šią idėją. Žiūrėsime, kaip toliau dėliosis visa ši sąranga, bet jei ji nesidėlios, kaip buvo sutarta, mes pasisakysime, kad tai yra nelogiška, nes kelia grėsmę ne tik pačiam KKSD, silpnina jo galias, bet ir visam sportui.
Vienas buvęs KKSD vadovas neseniai jau pareiškė, kad tokio departamento, koks yra dabar, visiškai nereikia. Keista girdėti iš daug metų KKSD vadovavusio žmogaus, kad, pakeitus federacijų finansavimo modelį, KKSD nebereikia. Tam niekada nepritarsiu. Juk kaip tik per šią reformą departamentas išgrynino atsakomybes ir pats tapo svarbus. Turi užtektinai atsakomybių egzistuoti kaip įstaiga, veikti ir būti svarbus – tai yra biudžeto formavimas, kriterijų tobulinimas ir finansavimo priežiūra.
Jei ministerijos pavadinime neatsiranda žodžio „sportas“, ir toliau KKSD turi likti pagrindine institucija, atsakinga už sporto biudžetą ir sporto politikos įgyvendinimą.
Didžiausios klaidos buvo padarytos, kai departamentas užsiėmė ne reguliavimu, o turto valdymu, jo administravimu ir sportininkų rengimu. Visi šie dalykai neturi būti departamento kompetencija. Galima būtų ir dar labiau optimizuoti departamentą. Mes jau atlikome vidinių pokyčių. Sumažinome bendrųjų funkcijų, viskas koncentruojasi konkrečiai į veiklas. Žmogus turi žinoti, už ką jis atsako, ką veikia. Diskutuoti galima ir apie etatų mažinimą. Optimizuotis įmanoma. Bet esmė, kad turi būti išgrynintos funkcijos: KKSD – tai Vyriausybės įstaiga, užsiimanti sporto srities reguliavimu, politikos įgyvendinimu, priežiūra. Ką ir veikia dauguma valstybės institucijų.
Labai svarbu ir santykiai su kitomis sporto organizacijomis. Visomis. Kas nors pasakys, kad dabar mūsų santykiai su LTOK blogi, o kažkada buvo geri. Jie nebuvo geri niekada, nes santykių tiesiog nebuvo. Dabar reikia santykius sukurti. Tai juk dvi skirtingos įstaigos. Viena – visuomeninė, kita – Vyriausybės. Jos turi turėti santykius. Tai negali būti vienas vienetas. Pripažįstu, nelengvai tie santykiai kuriami. Bet tikrai ateis laikas, kai visi veiks pagal savo kompetencijas bendradarbiaudami. To mes ir siekiame.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.