Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2018 m. gegužės 5 d. 11:55 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Kodėl žlugdomas sporto mokslas?

Profesorius J.Skernevičius, nuo 1962-ųjų tiriantis didelio meistriškumo atletus, kritikuoja federacijas ir trenerius, kurie nevertina sporto mokslo.

J.Skernevičius (viduryje) su savo kolektyvu LEU.
Juozo Skomskio nuotr.
J.Skernevičius (viduryje) su savo kolektyvu LEU.
   
Lietuvos nusipelnęs treneris, biomedicinos mokslų daktaras, socialinių mokslų habilituotas daktaras, sportininkų tyrėjas prof. Juozas Skernevičius, 1955-aisiais baigęs Lietuvos valstybinį kūno kultūros institutą, dar aktyviai sportuodamas pradėjo dirbti plataus profilio treneriu. Treniravo Lietuvos slidinėjimo rinktinę, keletą lengvaatlečių ir baidarininkų. 

„Puikiai supratau, koks sudėtingas didelio meistriškumo sportininkų rengimas, kiek daug reikia turėti plataus profilio ir konkrečių atitinkamos sporto šakos žinių. Kuo daugiau skaičiau, tuo daugiau kilo klaustukų. Teko pasikliauti mokslo tyrimų pagalba. Iškilo dar daugiau problemų, kurioms išspręsti reikėjo specialios tyrimų metodikos, subjektų, objektų, materialinių išteklių ir žmogiškųjų resursų. Tik glaudus sporto gydytojų, tyrinėtojų, trenerių, sportininkų ir sporto organizacijų bendradarbiavimas gali vesti sportą pažangos kryptimi“, – LTOK žurnalui „Olimpinė panorama“ sakė profesorius. 

Ar Lietuvos sporto mokslas šiandien yra gyvas, nenuskurdintas?
– paklausiau J.Skernevičiaus. 
Visose žmogaus gyvenimo srityse mokslas yra vedlys į pažangą. Sporto mokslas – plati sąvoka, apimanti daug veiklos krypčių. Kartais remiamasi paprasta gyvenimo patirtimi, bet giliau reiškiniui pažinti būtini moksliniai tyrimai, medžiagos analizė, loginiu mąstymu pagrįstas apibendrinimas, išvados, rekomendacijos.
 
Dabartiniu metu pagrindinė mano sporto mokslo sritis – sportininkų rengimas, daugiausia dėmesio skiriu didelio meistriškumo sportininkų rengimui. Pasaulyje didžiausią autoritetą turbūt turi sporto fiziologija, biochemija, kur veikiant fiziniais pratimais vyksta sudėtingi žmogaus ląstelių reiškiniai. 

Trumpai prisiminkime istoriją. Iki 1980-ųjų sporto mokslas Lietuvoje buvo plėtojamas universitetuose. Kaip Vilniaus pedagoginio instituto dėstytojas, mokslininkas, tyrinėtojas, toje veikloje irgi aktyviai dalyvavau.

Šiek tiek vėliau tuometis Kūno kultūros ir sporto komitetas sporto mokslui valstybiniu lygiu skyrė didelį dėmesį. 

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę sporto mokslas kurį laiką buvo užmirštas. Sporto departamento vadovas Zigmantas Motiekaitis dar bandė sudaryti mokslininkų grupę sporto koncepcijai kurti. Kaip jos vadovui, teko važinėti į Daniją, Norvegiją ir gilintis, kaip ten organizuojamas sportas. 

Pasikeitus departamento vadovams sporto mokslas po truputį dar judėjo, bet centralizuotai nieko nebuvo daroma. Įsteigus Lietuvos olimpinį sporto centrą sporto mokslas vėl pamažu atsigavo. Buvo bandyta vėl atgaivinti sporto tyrimų laboratoriją Vilniaus pedagoginiame institute.  

Lietuvos olimpinis sporto centras su mumis sudarydavo sutartis, paremdavo Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, sporto mokslininkai gaudavo maistpinigių. Dabar sporto mokslui – liūdniausios dienos. Kas įvyko pertvarkant Lietuvos sportą, sunku sveiku protu suvokti. To nesupranta nei Lietuvos rinktinių treneriai, nei sportininkai. 

Visoje šitoje pertvarkoje sporto mokslas apskritai neminimas. Sportininkams rengti skirtos lėšos paskirstytos federacijoms ir suskaidytos į daugelį dalių. Ne visų federacijų vadovai supranta sporto mokslo reikšmę. Tarkime, per tris mėnesius į mus pagalbos kreipėsi tik Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacija. Anksčiau jų sportininkus tirdavome 10–12 kartų per metus, o dabar federacija užsakė, kad atliktume tik vieną išplėstinį, tris etapinius ir du operatyvinius tyrimus. 

Ar nenusimenate, kad sukaupta didžiulė patirtis mažai kam reikalinga?
Tikiu, kad kažkokio sąmoningumo vėl atsiras, sporto mokslas neturėtų būti podukros vietoje. Tik štai tų tyrėjų gali nebelikti. O jeigu ir liks, jų kvalifikacija jau bus kita. Juk tirdami sportininkus mes ne tik jiems padedame, bet ir patys augame. 
 
Rezultatų aptarimo klausosi ir sportininkai, ir treneriai. Mes visi esame svarių rezultatų siekiančių sportininkų pagalbininkai. Kai kuriose sporto šakose mes netgi esame arčiau sportininkų nei jų treneriai. 

Lietuvoje sporto tyrimų laboratorijos yra tik dvi: Lietuvos edukologijos universitete ir Lietuvos sporto universitete. Ar tiek užtenka?
Pavydžiu suomiams, nes jų šalyje yra 4–6 sporto mokslo institutai, kuriems kasmet skiriama beveik po milijoną eurų. Mūsų aukštųjų mokyklų dėstytojai, tarp jų ir kūno kultūros, privalo atlikti mokslinį darbą. Dalį atlyginimo jie gauna už paskaitas, pratybas, o kitą dalį – už mokslinį darbą. Sportininkų tiriamasis darbas daugiausia vyksta Lietuvos edukologijos universitete. 
 
Tačiau mūsų sporto tyrimų laboratorija, kuriai vadovauja profesorius Kazys Milašius, iš valstybės negauna jokio finansavimo, remia tik LTOK. Nesant rimto valstybinio požiūrio, sporto mokslo plėtotės, Lietuvos didelio meistriškumo sportininkų rengimo griūtis akivaizdi. LTOK stengiasi visokeriopai remti olimpiečių rengimą, bet būtinas ir valstybinių organizacijų tinkamas supratimas bei parama.

Kita didelė bėda – sporto mokslininkų rengimas. Dėl skurdaus atlyginimo su sporto mokslu neliko dirbti gabiausi mano auklėtiniai. Aš dar likau. Jeigu išeičiau, LEU nelabai būtų kam tuos tyrimus atlikti, nes rezultatus reikia analizuoti, apibendrinti, padaryti išvadas ir rekomenduoti, ką toliau daryti.   

Kurių sporto šakų atstovus teko tirti?
Baidarininkus ir kanojininkus, irkluotojus, dviratininkus, ėjikus ir kai kuriuos maratonininkus. Ilgai tyriau žiemos sporto atstovus, dabar su jais dirba K.Milašius.   
 
Nuo mūsų sporto tyrimų laboratorijos nutolo plaukikai. Turime Rūtos Meilutytės klasikinių duomenų, kai ji mūsų laboratorijoje tyrėsi būdama vienuolikos metų. Tie duomenys mums ypač brangūs. Turime sukaupę daug įdomių ir kitų sportininkų duomenų. Pas mus parengtos ir apgintos 34 daktaro disertacijos, kurioms vadovavau ar konsultavau. 

Ką reikėtų daryti, kad rengiant didelio meistriškumo sportininkus sporto mokslas Lietuvoje būtų pripažintas? 
Šitą klausimą, dalyvaujant valstybinėms organizacijoms, reikėtų aptarti išsamiai. Visi turėtų suprasti, kas yra sporto mokslas. Tai žmogaus gyvybinių procesų, jo vystymosi flagmanas. Atliekami maksimalūs krūviai, tiriamos žmogaus galimybės, nes iš išorės matome tik fizines žmogaus galias.  
 
Turi atsirasti supratimas apie sporto mokslą, nes dabar, viską perdavus į federacijų rankas, sporto mokslas net neminimas. Turi būti valstybinis požiūris, tyrėjams, kaip ir mokytojams ar dėstytojams, turi būti skiriamos reikiamos lėšos. Reikia supratimo, kad sporto mokslas yra didelio meistriškumo sportininkų rengimo dalis.  
 
Visa tai įvardyta monografijose, disertacijose, straipsniuose, sportininkų rengimo olimpinėms žaidynėms programose. Tačiau dėl įvairių priežasčių sportininkai į tyrimus siunčiami vangiai. Padėtį pagerinti nėra sudėtinga. Pirmiausia būtina, kad didelio meistriškumo sportininkų rengimo metiniuose planuose būtų aiškiai įvardyta ir tiksliai nurodyta, kada bus atliekami išplėstiniai, etapiniai tyrimai, ir tai būtų daroma. 


Rio de Žaneiro olimpietis baidarininkas Ričardas Nekriošius, besimokantis Lietuvos sporto universiteto doktorantūroje, prasitarė, kad atėjus naujai sporto mokslininkų kartai padėtis Lietuvoje pagerėtų. 
Matyt, Ričardas daug tikisi iš savęs (šypsosi). Jeigu nebus valstybinio požiūrio į sporto mokslą, tai kaip ta naujoji sporto mokslininkų karta ateis? Negaliu pasakyti, ar iš rimtai sportuojančių atletų dar kas nors mokosi doktorantūroje. 
 
Ričardas yra mūsų kolektyvo narys, antrus metus visą tiriamąjį darbą atliekame kartu. Bet sunku pasakyti, ar baigęs studijas ir apsigynęs disertaciją jis eis dirbti už menką atlygį. Aukštosios mokyklos nuskurdo todėl, kad patys gabiausi žmonės nestoja į doktorantūrą. O jeigu ir baigia studijas, tai išeina dirbti kitur. 

LEU išdirbau jau 60 metų. Garsiausi mano mokiniai, kurie galėjo tapti gerais sporto mokslininkais, dirba dosniau mokamą organizacinį darbą. Ir ten sėkmingai reiškiasi.

Ką galite pasakyti treneriams, kurie nepripažįsta sporto mokslo?
Man gaila, kad jie dirba treneriais. Dabar, kai tiriame sportininkus ir dalyvaujame rezultatų aptarime, daugiausiai klausimų sulaukiame ne iš trenerių, o iš sportininkų. Susidaro įspūdis, kad gal treneriai nesupranta, ką aš šneku, nežino, kaip krūviai veikia auklėtinių organizmą, kaip naikina atskiras ląsteles, sistemas ar organus. 
 
Malonu, kad visuose tyrimuose dalyvauja R.Nekriošiaus ir Andrejaus Olijniko treneris Sergejus Sorokinas, su kuriuo aptariame pratybų planus, treneris išreiškia savo nuomonę. Šioje grupėje yra vienas reikalavimas: reiškiamą nuomonę reikia pagrįsti. 

Didelio meistriškumo sportininkų rengimu ypač domisi dviračių treko treneris panevėžietis Antanas Jakimavičius, kuris daug diskutuoja, pats eksperimentuoja. Savo tvirtą nuomonę turi kitas dviračių treko specialistas Dmitrijus Leopoldas, sportininkų rengimu domisi baidarininkus ir kanojininkus rengiantys panevėžietis Vytautas Vaičikonis ir kaunietis Egidijus Gustas, sportinio ėjimo treneriai alytiškis Kastytis Pavilonis ir pabradietis Viktoras Meškauskas, irklavimo specialistas Vladislavas Sokolinskis ir kai kurie kiti treneriai.

Sportininkų rengimą, jų organizmo adaptaciją pažinti labai sudėtinga net ir turint šiuolaikinius tyrimų metodus. Tai ne viena mokslo sritis, ji jungia daugelį kitų mokslo šakų – anatomiją, fiziologiją, biochemiją, biomechaniką, psichologiją, sociologiją, pedagogiką. Jų indėlis į sporto mokslą yra didžiulis. Tik pasinaudojus šių mokslų laimėjimais, žiniomis galima konstruoti veiksmingą sportininkų rengimą. 

Garsusis vokiečių fizikas Albertas Einšteinas apie mokslo vaidmenį yra pasakęs, kad per ilgą gyvenimą jis suprato vieną dalyką, jog visas mokslas, palyginti su realybe, yra primityvus ir vaikiškas, bet vis dėlto tai vertingiausia, ką mes turime... 

Pasakyta šiek tiek pajuokaujant, juk negalima teigti, kad mokslas yra vaikiškas. Gal mokslas vaikiškas tuo požiūriu, kad jis visą laiką atsinaujina ir prasideda kažkoks kitas etapas. Sakykim, mes taikome vieną naują metodą, tiriame raumenyse vykstančius deguonies įsisavinimo procesus. Ant raumenų dedame daviklius, kurie atlieka įvairius krūvius, ir žiūrime, kiek panaudojama ir kiek lieka deguonies. Prieš kokius 30 metų daviklius tvirtindavome ant ausies ir stebėdavome, kaip organizme mažėja kraujo deguonies. Gal dabar toks metodas ir atrodo vaikiškai. O legendinio fiziko paskutiniai šio posakio žodžiai yra labai teisingi.

Lietuvoje leidžiamas žurnalas „Sporto mokslas“. Kaip jį vertinate?
Trūksta rašinių, nes beveik neliko sporto tyrimų. Jeigu vyktų išsamūs fiziologiniai tyrimai, žmonės stengtųsi tas žinias paskelbti. Žurnalas gali baigti gyvuoti, jeigu nebus maitinamas nauja moksline medžiaga, įdomiais straipsniais. Tačiau jis gali ir plėtotis, jeigu sporto mokslui bus skiriamas normalus valstybės dėmesys. 
 
*  *  *
 
J.Skernevičius gimė 1931 m. rugsėjo 15 d. Kašonyse, Jiezno valsčiuje, Alytaus apskr. Lengvaatletis, slidininkas, baidarininkas, slidinėjimo treneris, dėstytojas, sporto mokslininkas. SSRS sporto meistras: lengvosios atletikos (1955 m.), slidinėjimo (1957), baidarių irklavimo (1959 m.). Lietuvos 20 km sportinio ėjimo rekordininkas (1954 m.). Lietuvos čempionas: dešimt kartų slidinėjimo (1956–1963 m.), keturis kartus baidarių irklavimo (1959–1960 m.).

Lietuvos nusipelnęs treneris (1966 m.), Lietuvos nusipelnęs kūno kultūros ir sporto darbuotojas (1986 m.), habilituotas mokslų daktaras (1993 m.).

Baigęs Lietuvos valstybinį kūno kultūros institutą nuo 1955 m. dirba dabartiniame Lietuvos edukologijos universitete (buvusiame Vilniaus valstybiniame pedagoginiame institute): asistentas (1955–1971 m.), dėstytojas, docentas (nuo 1981 m.), profesorius (nuo 1986 m.), Sportinių žaidimų katedros vedėjas (1981–1991 m.). 1969 m. apgynė biologijos mokslų kandidato disertaciją, 1993 m. – habilituoto daktaro disertaciją. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas