Marytė Marcinkevičiūtė | 2018 m. rugsėjo 8 d. 17:49 |
![]() ![]() |
Kas svarbiau: kaliniai ar studentai?
LSSA prezidentas Česlovas Garbaliauskas: „Mūsų šalies studentai sportuoja apgailėtinomis sąlygomis, bet vis tiek sugeba parvežti medalių“.
Lietuvos studentai iš ketvirtųjų Europos universitetų sporto žaidynių Koimbroje (Portugalija) parvežė du aukso ir du bronzos medalius. Šiose žaidynėse dalyvavo 290-ies universitetų atletai iš 38 šalių.
Žaidynes stebėjo Lietuvos studentų sporto asociacijos (LSSA) prezidentas Česlovas Garbaliauskas, kurį Europos universitetų sporto asociacija paskyrė oficialiu atstovu irklavimo varžybose. Jam buvo patikėta apdovanoti geriausius irkluotojus, tarp jų – ir vienviečių čempionu tapusį Kauno technologijos universiteto (KTU) atstovą Žygimantą Gališanskį.
Auksą taip pat iškovojo trijulių turnyre dalyvavę Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) krepšininkai: Aurimas Urbonas, Lukas Grabauskas, Ignas Labutis ir Rokas Stankevičius. Bronzą laimėjo VDU vaikinų stalo teniso komanda ir dziudo imtynininkas Romas Petkus (KTU), kovojęs svorio kategorijoje iki 100 kilogramų.
„Žaidynės baigėsi, studentai rugsėjo 1-ąją grįš į savo Alma Mater ir sieks mokslo žinių, o mūsų akiratyje – kitąmet įvyksiančios pasaulio studentų sporto žaidynės, kuriose jau dalyvaus šalių nacionalinės studentų rinktinės. Žiemą sportininkai rungtyniaus Krasnojarske (Rusija), o vasarą – Neapolyje (Italija). Vienas esminių šių žaidynių skirtumų – kad jose galės dalyvauti sportininkai jau tik iki 25, o ne 28 metų“, – sako LSSA prezidentas Č. Garbaliauskas.
Kokios buvo žaidynės Portugalijoje?
Tai buvo didžiulė studentų šventė, kurioje jėgas bandė 4 027 sportininkai ir 505 komandos. Žaidynes atidarė Portugalijos prezidentas Marcelo Rebelo de Sousa.
Visose Europos universitetų studentų žaidynėse – 2012 m. Kordoboje (Ispanija), 2014 m. Roterdame (Olandija), 2016 m. Zagrebe ir Rijekoje (Kroatija) bei šiose – pagrindinį impulsą duoda šalių, kuriose vyksta renginys, universitetų rektoriai.
Vienas seniausių Europoje Koimbros universitetas teisę rengti žaidynes gavo tik iš trečio karto. Jų rektorius João Gabrielis Silva yra šiuolaikinių technologijų specialistas. Kaip ir Koimbros, taip ir kitiems Portugalijos universitetams būdingos aktyviai veikiančios studentų atstovybės, kurios rūpinasi viskuo, taip pat ir sportu.
Portugalai sėkmingai surengė žaidynes, rungtyniauta puikiose jų sporto bazėse. Koimbroje iškilo tik dalyvių apgyvendinimo problema, todėl žaidynės buvo padalytos į dvi dalis: iš pradžių vyko vienų sporto šakų varžybos, o po to, joms pasibaigus ir sportininkams išvykus į namus, – prasidėdavo kitų.
Per žaidynes pasitaikė puikus oras, tomis dienomis buvo 22–24 laipsniai šilumos. Ir tik pasibaigus žaidynėms, pliūptelėjo didžiulis, daugiau kaip 40 laipsnių, karštis, per kurį kažin ar būtų įmanoma varžytis.
Prieš žaidynes Koimbroje buvo surengta Europos universitetų rektorių konferencija sporto klausimais, kurioje teko dalyvauti ir man. Buvo kalbama apie dvejopą karjerą, kai sportininkai siekia aukštojo mokslo diplomo ir svarių sportinių rezultatų, diskutuojama, koks turėtų būti universitetų sporto modelis, finansavimas.
Žaidynėse mūsų sportininkai varžėsi aštuonių sporto šakų varžybose iš trylikos. Ar į Portugaliją išvyko stipriausieji mūsų studentai?
Tose sporto šakose, kuriose mūsų universitetai užsiregistravo dalyvauti, daugiausia dalyvavo stipriausieji. Tačiau likus kelioms dienoms iki žaidynių traumą patyrė M. Romerio universiteto studentas, dziudo meistras Žilvinas Lekavičius.
Šiek tiek kortas sumaišė kai kurios Lietuvos sporto universiteto rankininkės, neišvykusios į žaidynes. Ankstesniais metais rankininkės dalyvavo dvejose Europos universitetų žaidynėse ir abejose tapo vicečempionėmis. Dabar komanda liko be apdovanojimų.
Kas Lietuvos studentams padėjo išvykti į žaidynes?
Jau į ketvirtąsias žaidynes iš eilės 100 proc. visas dalyvavimo išlaidas padengė Lietuvos švietimo ir mokslo ministerija. Tiesa, šiemet pinigų gavome šiek tiek mažiau nei ankstesniais metais. Apmaudu, kad studentų sportas jau dešimt metų nerūpi Kūno kultūros ir sporto departamentui. Jis mums neskiria lėšų. Esame per daug maža valstybė. Kiekvienas sportininkas yra brangus ir vertingas. Reikia džiaugtis ne tik tuo, kas yra, bet ir žiūrėti, ką prarandame, neinvestuodami į studentų sportą.
Lietuvos studentai sportininkai per Europos universitetų ir pasaulio studentų žaidynes nenuvilia: į namus visą laiką parveža medalių. Gaila, kad šiemet nukentėjome, dar neprasidėjus žaidynėms. Paprastai rezervines lėšas gauname balandžio mėnesio viduryje, o starto mokestį reikia mokėti vasarį–kovą. Pirmosios trejos žaidynės dar nebuvo taip įsibėgėjusios, o dabar dvejų žaidynių laimėtojams, Vytauto Didžiojo universiteto krepšininkams, laiku nesumokėjus starto mokesčio, nebuvo leista dalyvauti. Jų norai buvo dideli – vėl laimėti medalius, bet teko nuryti karčią piliulę. VDU vadovybė dar ėmėsi gelbėti padėtį, bet nebuvo jokių galimybių ją pataisyti.
Tačiau šią nesėkmę kompensavo VDU vaikinų krepšinio 3x3 komanda, laimėjo aukso medalius ir Tarptautinės universitetinio sporto federacijos (FISU) prizą – šių metų lapkritį nemokamą kelionę į Kinijoje įvyksiantį pasaulio studentų 3x3 krepšinio čempionatą.
Lietuvos sportininkai žaidynėse iškovojo du aukso ir du bronzos medalius. Kaip vertinate jų pasirodymus?
Pelnėme mažiau medalių nei prieš dvejus metus, per trečiąsias Europos universitetų žaidynes Kroatijoje, kur laimikis buvo tikrai įspūdingas: 14 medalių (3 aukso, 4 sidabro ir 7 bronzos). Tačiau Kroatijoje į varžybų programą buvo įraukta ir daugiau sporto šakų.
Mūsų studentai Portugalijoje pasirodė pagal savo galimybes. Tačiau tikėjomės, kad dėl medalių kovos Vilniaus universiteto krepšininkės, Lietuvos sporto universiteto rankininkės, Vytauto Didžiojo universiteto krepšininkai.


Koks dabar Lietuvos studentų sportas?
Kaip pažiūrėsi. Jeigu kalbėtume apie medalius, pelnytus per pasaulio universiadas, tai per 28 metus, kai gyvuoja Lietuvos studentų sporto asociacija, medalių iškovota dukart daugiau nei sovietmečiu, kai mūsų sportininkai atstovavo TSRS studentų rinktinei. Nepriklausomybės laikotarpiu universiadose pelnyta daugiau nei 50 medalių, o sovietmečiu – tik 26.
Baltijos šalims vėl tapus nepriklausomoms, atsirado ypač populiarios SELL žaidynės, kurias taip pat remia Švietimo ir mokslo ministerija. Į Suomiją, Estiją ar Latviją išvažiuoja apie 350–400 Lietuvos studentų. Vyksta Europos universitetų ir pasaulio studentų žaidynės.
Tačiau, jeigu pažiūrėtume, kokiomis sąlygomis sportuoja mūsų studentai, tai jos apgailėtinos. Dauguma studentų sporto bazių pasenusios, o naujų nestatoma. Studentams sportininkams nesudaroma jokių įstojimo į aukštąsias mokyklas lengvatų, jiems neapmokamas gyvenimas, maitinimas.
Per televiziją girdžiu, kiek pinigų kainuoja kalinių išlaikymas kalėjimuose. Jeigu mes išlaikome kalinius, kurie yra šalies gėda ir nelaimė, tai kodėl nusisukame nuo studentų, kurie garsina Lietuvos sportą?
Lietuvos studentai sportininkai turėtų būtų dotuojami, jiems nemokamai skiriamas gyvenimas bendrabučiuose, maitinimas. Daug yra pavyzdžių, kai į aukštąsias mokyklas įstoja eiliniai sportininkai, kurie vėliau tampa ryškiomis žvaigždėmis. Tarkime, Aldona Česaitytė-Nenėnienė į tuometį Kūno kultūros institutą įstojo kaip trečio atskyrio ieties metikė, o savo karjerą baigė, būdama dukart olimpinė rankinio čempionė. Tokių talentų dabar mes prarandame gerokai daugiau nei anksčiau.
Jūsų vadovaujamai Lietuvos studentų sporto asociacijai po poros metų – jau 30. Kaip šią datą rengiatės paminėti?
Ši data mums labai reikšminga. Sunkiai stojomės ant kojų, viskas buvo išdraskyta. Požiūris į studentų sportą buvo negatyvus. Tačiau dabar jis jau gerokai pasikeitęs. Per 30 metų iš tikrųjų yra daug ką parodyti. Triskart į Kaune vykusias SELL žaidynes (2003, 2007 ir 2011) buvo atvykęs FISU prezidentas Georg’as E. Killianas, ne kartą viešėjo ir dabartinis prezidentas Olegas Mitičynas.
Šiemet sukako ir 25 metai, kai Lietuvos studentų sporto asociacija priimta į FISU ir tapo visateise jos nare. Daug metų FISU būstinė buvo Briuselyje, o prieš porą metų persikėlė arčiau Tarptautinio olimpinio komiteto – į Lozaną, kur buvo pastatytas jos biuras.
Žinoma, Europos universitetų žaidynes norėtųsi surengti ir Lietuvoje, tačiau pirmiausia turėtų atsirastų rektorių lyderių, būti rimtas valstybės požiūris, nes visuomeninės organizacijos tokio lygio renginio nesuorganizuos.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.