Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2019 m. gegužės 9 d. 10:39 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Varžovams nenori atskleisti kortų

Olimpinis vicečempionas Mindaugas Griškonis: apie naujas pareigas irklavimo federacijoje, naujo sezono ypatumus, šeimą, trenerio naudą, amžių, studijas.

M.Griškonis šiemet irkluos vienvietę
Virgaudo Leknicko nuotr.
M.Griškonis šiemet irkluos vienvietę
Vilnietis Mindaugas Griškonis – vienas tituluočiausių Lietuvos irkluotojų: Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių porinių dviviečių vicečempionas, triskart Europos vienviečių čempionas (2009, 2011 ir 2012 m.), triskart vicečempionas (2007, 2016 ir 2018 m.), 2014 m. bronzos medalio laimėtojas, 2015 ir 2018 m. – pasaulio čempionato bronzinis prizininkas, dukart pasaulio jaunimo iki 23 m. vicečempionas (2007 ir 2009 m.). 

Dabar jis rengiasi savo ketvirtosioms olimpinėms žaidynėms: Pekine ir Londone irkluodamas vienvietę M.Griškonis liko aštuntas, o Rio de Žaneire porinių dviviečių valčių varžybose tapo vicečempionu. 
Mindaugas paniro ir į visuomeninį darbą: šiemet kovo 29 d. per Lietuvos irklavimo federacijos ataskaitos konferenciją buvo išrinktas į Vykdomąjį komitetą ir yra atsakingas už irklavimo plėtrą bei populiarinimą šalyje. 

„Man ypač malonios šios pareigos. Noriu padėti mėgstamai sporto šakai, mano žinios ir patirtis, įgyta per 20 metų, turėtų būti naudinga Lietuvos irklavimui. Spręstinų problemų mūsų šeimoje gana daug“, – sako M.Griškonis. 

Prasideda naujas irklavimo sezonas. Kaip esi jam pasirengęs? – paklausiau garsaus irkluotojo, kuris tuo metu treniravosi Italijoje.
Sezonui pradėjau rengtis sausio mėnesį, slidinėjimo treniruočių stovykloje Bulgarijos aukštikalnėse stiprinau funkcines savybes. Vasario mėnesį praleidau Graikijoje, o kovą ir balandį treniravausi Italijoje. Per tą laiką dalyvavau Pjediluko (Italija) regatoje. Prieš Velykas grįžau į Lietuvą ir šventes sutikau su šeima. 

Dar labai sunku sakyti, kaip esu pasirengęs naujam sezonui, nes mūsų pagrindinės varžybos – pasaulio čempionatas Austrijoje – vyks tik rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjo pradžioje. Būtent per čempionatą reikės pasiekti pačią geriausią sportinę formą, nes kartu vyks ir atranka į Tokijo olimpines žaidynes. 

Prieš tai gegužės pabaigoje Šveicarijoje dar vyks Europos čempionatas, bet jam itin įtemptai ir kruopščiai nesirengiame. Kaip iš eigos pavyks, taip ir bus, nes jame kelialapiai į olimpines žaidynes nebus dalijami. 

Vienviečių valčių varžybose kelialapius į Tokiją pelnys tie sportininkai, kurie per pasaulio čempionatą užims pirmą–devintą vietas. Kurie tokių vietų neužims, jiems bus paskutinė viltis 2020-aisiais: iki olimpinių žaidynių likus trims mėnesiams bus surengta dar viena kvalifikacinė regata, kurioje vienviečių varžybose reikės užimti pirmą arba antrą vietą, o gal tik pirmą, nes kol kas nėra tiksliai paskelbta. 
Europiečiams į olimpines žaidynes patekti gerokai sunkiau nei kitų žemynų irkluotojams. 

Ar šiemet dalyvausi Pasaulio taurės varžybose?
Paprastai būna trys Pasaulio taurės varžybų etapai, tačiau šiemet mūsų rinktinės treneriai su konsultantu italu Giovanni Postiglione yra nutarę, kad iki Europos čempionato nesirodysime jokiose varžybose. Gegužės pabaigoje dalyvausime Europos čempionate ir toliau rengsimės pasaulio pirmenybėms. 
 
Dalyvausime „Gintarinių irklų“ regatoje Trakuose, Lietuvos čempionate, bet tarptautinėse varžybose užsienyje nestartuosime, varžovams nenorime atskleisti visų kortų. Tokia bus mūsų taktika šį sezoną.   

Žiemą, kai visa Lietuvos irklavimo rinktinė vyksta slidinėti į Italiją, tu renkiesi Bulgariją. Kodėl? 
Anksčiau mūsų rinktinė irgi vykdavo slidinėti į Bulgariją, bet sportininkams ten nelabai patiko, ir dabar žiemą jie treniruočių stovyklai renkasi Italiją. O man žiemą Italija, kurioje vienais metais treniravausi su rinktine, nepatiko. Italijoje mažai vietų, kur lygumų slidėmis galima treniruotis daugiau nei 2 km aukštyje virš jūros lygio. O Bulgarijoje, Belmekene, yra puiki sporto bazė, į kurią suvažiuoja treniruotis daug įvairių sporto šakų atstovų iš viso pasaulio. Belmekeno sporto bazę labai seniai pastatė vokiečiai, vėliau ją perėmė bulgarai ir ši bazė tapo valstybine. Į Bulgariją treniruotis žiemą vykstu jau gal septintus metus ir man ten patinka.    

Esi itin patyręs irkluotojas. Ar tau reikalinga rinktinės konsultanto G.Postiglione‘ės pagalba, ar treniruojiesi pagal savo planus?
Trenerio pagalba visą laiką reikalinga, treniruojuosi pagal šio italo planus. Pačiam kartais atrodo, kad viskas gerai, bet trenerio akis įžvalgesnė. Su juo gali pasitarti, kažkas pafilmuoja, kartu analizuojame. Turint daug patirties treneris nebūtinas kiekvienose pratybose kaip pradedantiesiems, bet man reikalingas pagalbininkas ir patarėjas. 
 
Ar tave, tituluotą sportininką, rinktinės konsultantas vis dar ketina mėtyti iš vienos valties į kitą? O gal pagaliau suprato, kad tavo pašaukimas – vienvietė?
Kai praėjusiais metais per pasaulio čempionatą laimėjau medalį, taip jau nėra. Kol kas suplanuota, kad šiemet irkluosiu vienvietę, nes iš Lietuvos sportininkų esu realiausias kandidatas irkluoti šią valtį. Kaip bus kitąmet, nežinau, gal būsiu įsodintas į kokią įgulą.  
 
Šiemet numatyta, kad Saulius Ritteris su Dovydu Nemeravičiumi irkluos porinę dvivietę, o visi kiti – porinę keturvietę. Viliamės, jog visos šios valtys pateks į olimpines žaidynes. Olimpiniais metais žiūrėsime, kurios įgulos ir poros realiai gali pelnyti medalius. Tokie yra planai, o kaip bus – paaiškės tik kitąmet.  

Šiemet Lietuvos irklavimo rinktinės pagrindinis tikslas – ne parvežti kuo daugiau medalių, o iškovoti kuo daugiau kelialapių į Tokiją. Ši olimpinė atranka ypač sudėtinga, sudėtingesnė, nei buvo į Rio de Žaneirą. Dabar sulygintos moterų ir vyrų kvotos. 

Lietuvos rinktinėje nepastebimai tapai vyriausias, šių metų sausio 17-ąją tau sukako 33-eji. Ar džiaugiesi sulaukęs irkluotojų brandos, ar nejaukiai pasijunti išgirdęs, kaip į tave kreipiasi „jūs“?
Nepajuntu, kad į mane kreiptųsi „jūs“. Mūsų rinktinė nėra tokia, kad visi jauni, o aš vyresnis. Martynui Džiaugiui rudenį irgi bus 33-eji, S.Ritteriui – 31-eri, o kitiems – 25–27 metai. Jaunas nesijaučiu, o senas nesu. 
 
Ko gero, nė nepajutai, kad šiemet sukanka 20 metų, kai pirmą kartą atėjai į irklavimo bazę?
Tos pirmosios dienos gal ir neatsimenu, bet pirmosios savaitės tikrai įstrigusios mano atmintyje. Į bazę atėjau rudenį ir labai norėjau irkluoti, tačiau trenerė Inga Domarkaitė manęs į valtį nesodino, nes buvo šalta ir ji bijojo, kad neapsiversčiau. Turėjau laukti pavasario, kol atšilo, tik tada galėjau sėsti į valtį. 
 
Tada mokiausi Žirmūnų 7-ojoje vidurinėje mokykloje ir su bendraklasiais ėjau į „Žalgirio“ irklavimo bazę pažaisti krepšinio. Tačiau užkabino ne krepšinis, o irklavimas. Irklavo ir mano tėvai, nuo mažens mane tėvas vesdavosi į senąją „Žalgirio“ irklavimo bazę – teko pavairuoti ir aštuonvietę, ir keturvietę su vairininku. 


Kiekvienas dešimtmetis turi savų sporto didvyrių. Kuriuos tu aukštinai?
Man labai daug padėjo šešerių olimpinių žaidynių dalyvis, Atėnų ir Pekino olimpinis vicečempionas estas Juris Jaansonas. Dar kai irklavau jaunimo grupėje, jis mane kviesdavo kartu treniruotis. Tada ypač pagerėjo mano rezultatai. Už tai, ką esu dabar pasiekęs, esu dėkingas ir ilgamečiam savo treneriui, jau šviesaus atminimo Alfonsui Mikšiui, kuris mane atvedė į profesionalųjį irklavimą.  

Su kuria sportininkų šeima artimai bendrauji? 
Stovyklos, varžybos, darbas – nėra laiko vaikščioti į svečius. Mano draugų rate – daugiausia irkluotojai. Dideles simpatijas jaučiu buvusiems garsiems Lietuvos irklo meistrams, su jais gerai sutariu, kartais tenka kartu ir šventes švęsti. 
 
Kokį įsivaizduoji idealų vienvietininką ir ko tau iki jo trūksta?
Nėra standartų: greitai irkluoja ir žemi, ir aukšti, stambūs ir laibi. Idealaus sportininko nėra. Irklavimas – techninis sportas. Visi mano, kad irkluotojai turi būti raumeningi lyg arkliai. Nieko panašaus. Reikia ypač jausti vandenį. Jeigu jo nejauti, gali būti stipriausias, bet nieko nepasieksi. Mano ūgis – 1 m 90 cm, norėtųsi būti keliais centimetrais aukštesniam. Tačiau dažnai nugali ir mažesni. 
 
Per karjerą irklavimo takeliuose buvo visko: ir fantastiškų pergalių, ir skaudžių pralaimėjimų. Ką išskirtum?
Pirmiausia sidabrinį finišą Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse. Tai man buvo ypač netikėta, nes į porinę valtį su S.Ritteriu susėdome likus vos trims savaitėms iki žaidynių. Olimpiadoje rengiausi irkluoti vienvietę, tačiau porinėje dvivietėje teko pakeisti traumuotą Rolandą Maščinską.
 
Esu patyręs ir skaudžių pralaimėjimų, pats nemaloniausias – likti ketvirtam. 2012-aisiais ketvirtas buvau per Europos čempionatą Ispanijoje, o 2014 ir 2017 m. – per pasaulio čempionatą Olandijoje ir JAV.

Jau geriau užimti penktą ar šeštą vietą, bet tik ne ketvirtą.   

2000 m distancijoje paprastai užtrunki apie 7 min. Kokios mintys apninka trasoje?
Dažniausia vyrauja automatizmas. Per tiek daug metų, praleistų sporte, tų minčių mažai ir kyla. Distancijoje automatiškai net nemąstydamas dirbi iš visų jėgų. Kartais burnoje pasidaro taip rūgštu ir kartu, kad iki distancijos pabaigos likus 500 metrų net neatsimeni, kaip reikia finišuoti.
 
Kuo mažiau minčių trasoje, tuo lengviau pasiekti gerą rezultatą. Jeigu irkluosi dairydamasis į šonus, analizuosi, kaip sekasi varžovams, ir pradėsi irkluoti ne savo, o varžovo ritmu, – pats sau pakenksi. Geriausia per varžybas kuo mažiau galvoti ir žiūrėti į kitus.      

Dalyvavai trejose olimpinėse žaidynėse, o ką tau žada Tokijas? 
Nežinau, ką žada, tiksliau galėsiu pasakyti, kai rankose turėsiu kelialapį. Maža kas gali atsitikti olimpinį sezoną. Manau, net 18 Europos vienvietininkų per pasaulio čempionatą pretenduos laimėti tuos devynis kelialapius. Per olimpines žaidynes paprastai vienvietininkų būna daugiausia, Rio de Žaneire jų rungtyniavo 36.  
 
Ar tavo gyvenimo draugė Diana Lobačevskė jau išsigydė kojos traumą ir pradėjo treniruotis? Kokie jos planai?
Diana ilgai mynė dviračio pedalus, kiekvieną dieną mankštinosi, o dabar jau kelios savaitės bėgioja ir tikisi maratono trasoje įvykdyti olimpinį normatyvą. 
 
Dukrytei Atėnei greit sukaks penkeri. Kuri sporto šaka jai labiausiai patinka?
Penkeri metukai jai sukaks birželio 7-ąją. Atėnė ypač aktyvi: ją buvau ir į valtį įsisodinęs, kartais ji pabėgioja, važinėja dviračiu, mėgsta ir daug šoka. Dukrytė principinga ir užsispyrusi, gal netgi per daug. Nežinau, gal visų vaikų toks charakteris.  
 
Ar vis dar esi Mykolo Romerio universiteto studentas?
Studijų dar nebaigiau, studijuoju viešąjį administravimą. Esu užsikapstęs darbais, dar aktyviai profesionaliai dirbu, esu vienos transporto įmonės vadovas. Viską sunku derinti. 
 
Vienas tavo pomėgių – knygos. Ar bent vieną pasiimi į treniruočių stovyklą?
Knygas skaityti turiu daugiau laiko per treniruočių stovyklas, labiausiai patinka detektyvai. Tačiau dabar per tuos darbus jų skaitau gerokai mažiau. Kai parbėgu per pietus, man dar reikia perskaityti visus gautus laiškus, daug kam paskambinti, bendrauti. Labai daug dirbu, kartais vakarais būnu toks pavargęs, kad nieko nenoriu. 

Prezidentas Valdas Adamkus yra pasakęs, kad nėra stipresnės jėgos už viltį. O kokia tavo didžiausia viltis?
Jeigu pasakysiu savo svajonę, ji gali neišsipildyti. Niekada nemėgstu kažko prižadėti. Dauguma žurnalistų klausia, kaip esu pasirengęs varžyboms, ar laimėsiu medalį ir pan. Pastebėjau, kad dauguma sportininkų, kurie iš anksto kabina sau medalius ir daug ko prisisvajoja, dažniausiai nieko nelaimi. Aš geriau tyliai vienas svajosiu. Kai ta svajonė išsipildys, džiaugsis visi, taip pat ir aš.  
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas