Lina Daugėlaitė/"Olimpinė panorama" 2019 m. birželio 7 d. 08:11 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Pripažinimą pelnė ir užkulisinė kova

„Teisėjai jau pradėjo mus gerbti ir pripažinti. Tai labai daug“, - apie gimnastikos pasaulyje pralaužtus ledus sako rinktinės trenerė D.Kutkaitė.

Lietuvos suaugusiųjų ir jaunimo rinktinės.
LGF nuotr.
Lietuvos suaugusiųjų ir jaunimo rinktinės.
   
Iš Europos čempionato Lietuvos meninės gimnastikos komanda grįžo pakilios nuotaikos – su favoričių etiketes nešiojančiomis gimnastėmis mūsiškės varžėsi kaip lygios su lygiomis ir dukart prasibrovė į finalą. 

Dar prieš kelerius metus kaip autsaiderės linksniuotos lietuvės šiandien kabinasi į atlapus geriausioms ir nežada sustoti. Prisimindama Europos čempionatą, gegužės viduryje vykusį Azerbaidžano sostinėje Baku, Lietuvos rinktinės trenere šiandien dirbanti Dalia Kutkaitė, kuriai kadaise lenkėsi visa Europa, turi pagrindo šypsotis. 
 
„Padarėme daugiau, nei tikėjomės. Iškopti į du finalus buvo be galo sudėtinga esant tokiai konkurencijai, dalyvaujant tokioms valstybėms, kurios turi nepalyginamai geresnes sąlygas. Tai didžiulis laimėjimas – mes turime kuo didžiuotis, nes tik šešios komandos iš visos Europos pateko į du finalus, tarp jų ir Lietuva“, – jaunimo komandos pasirodymu Baku didžiuojasi trenerė. 

Dviejuose finaluose, be Lietuvos, taip pat varžėsi Rusijos, Baltarusijos, Italijos, Ukrainos ir Ispanijos komandos.

Pramušė ledus

Lietuvos komanda prasiskynė kelią į penkių kaspinų bei penkių lankų finalines rungtis ir jose atitinkamai užėmė septintą ir aštuntą vietą.

„Visą laiką jaunimo čempionatuose būdavo tik vienas pratimas, tik viena kompozicija, o šiemet pirmą kartą reikėjo atlikti dvi kompozicijas. Paruošti dvi kompozicijas daug sudėtingiau, kita vertus, daugiau galimybių varžytis – jei ne vieno, tai kito pratimo finale“, – LTOK žurnalui „Olimpinė panorama“ paaiškina D.Kutkaitė. 

Būtent grupiniai pratimai – Lietuvos komandos arkliukas. Prieš metus vykusiame Europos jaunimo čempionate Lietuvos rinktinė taip pat džiaugėsi finalu ir šešta vieta jame. 

„Mergaitės pernai buvo tarp aštuonių geriausių komandų, dabar vėl aštuntuke. Vadinasi, tai ne atsitiktinumas, tai jau Lietuvos komandos pripažinimas, įvertinimas“, – teigia D.Kutkaitė.

Sunku su tuo nesutikti, juolab kad šių metų komanda – visiškai nauja. Praėjusio čempionato dalyvės jau perėjo į suaugusiųjų amžiaus grupę, o šiemet Europos čempionate debiutavo trylikametės ir keturiolikmetės kaunietės Patricija Kilijonaitė, Eva Dovidonytė, Emilija Tarnauskaitė, klaipėdietė Paulina Jočytė bei vilnietė Gabija Cicėnaitė. 

„Teisėjai jau pradėjo mus gerbti ir pripažinti. Tai labai daug. Net neįsivaizduojate, koks didžiulis darbas pramušti ledus, kad į Lietuvos komandą būtų žiūrima kaip į konkurentę. Mūsų pasaulyje tai jau labai daug“, – meninės gimnastikos užkulisių šydą praskleidžia patyrusi specialistė. 

Kovotojos

Pripažinimą Lietuvos komandai pelnė ir pats pasirodymas, ir nepralaimėta užkulisinė kova. Pirmiausia, pasak D.Kutkaitės, tam, kad mūsų komanda būtų įvertinta, kompozicija turėjo būti ne dviem, o visomis trimis galvomis aukštesnė. 

„Aldutė Giriūnienė sugebėjo sukurti tokias išskirtines kompozicijas, apie kurias kalbėta visą čempionatą. Mūsų klausinėjo, kas sukūrė, kieno pagalbos prašėme. Niekieno. A.Giriūnienė – pirmoji mano trenerė, aš ja labai pasitikiu ir vertinu, mes daug metų kartu dirbome Ispanijoje ir ji sukūrė tas kompozicijas. Nemiegojo dienomis ir naktimis – tuo gyveno ir už tai buvo įvertinta“, – išskirtinių kompozicijų svarbą pabrėžia trenerė. 

O prie puikaus pasirodymo prisidėjo keli papildomi veiksniai – praėjusių metų šešta vieta finale, darbas užkulisiuose. Europos čempionate dirbusios teisėjos Valentina Bagrijeva ir Sigutė Mackonienė, pasak trenerės, savais būdais taip pat kovojo už Lietuvos komandą. 


„Jeigu žiūrėtume į čempionato pradžią, tai mūsų komanda, pagal teisėjų skaičiavimus, neturėjo patekti į finalus. Tačiau mes tuos planus išardėme ir visi laikraščiai rašė, kad didžiulis siurprizas – Lietuva finale. Visą šitą užkulisinę kovą reikia išgyventi, būti psichologiškai labai tvirtam. Juk vienas dalykas, kai atvažiuoji į čempionatą ir turi visų palaikymą bei pripažinimą, žinai, kad gerai pasirodęs būsi tame aštuntuke, o kitas dalykas, kad apie tave net nešneka, tau net nieko neplanuoja. Todėl reikia būti psichologiškai tvirtam, kovoti iki galo. Mums buvo daug sunkiau nei kitoms komandoms“, – apie kovas ant kilimo ir šalia jo pasakoja D.Kutkaitė. 

Lietuvos merginos atsilaikė. Ir tai visos komandos nuopelnas. Su jomis dirbo ir psichologas Andrius Liachovičius. Mergaitės į komandą suburtos įvertinus ne tik jų sugebėjimus, bet ir charakterį.
„Mergaitės labai nori pergalių, jos dirba, siekia tikslo. Vaikų, kurie nenori dirbti ar mano, kad viskas lengvai pasiekiama, komandoje nėra. Visas šitas „bukietas“ ir padėjo čempionate. Be to, man labai svarbu, kad vaikai būtų tokie, kuriems Lietuvos vardas kažką reikštų“, – detales vardija trenerė.  

Kišenės tuščios

Tai, kad šios trys kaunietės, klaipėdietė ir vilnietė turi charakterį, atskleidžia tokia detalė – kartu jos treniruojasi vos metus. 

„Mergaitės iš skirtingų miestų, jas reikia surinkti, kad jos galėtų treniruotis kartu. Šitas mergaites, kurios išvažiavo į Europos čempionatą, mes paruošėme per penkias stovyklas. Tai didvyriška. Nė vienos šalies atstovai, kuriems pasakau, kokiomis sąlygomis mes ruošiamės, netiki, mano, kad juokauju. Bet tai faktas“, – patikina D.Kutkaitė. 

Kitas iššūkis šiam penketui – pasaulio jaunių čempionatas Maskvoje, kuris vyks liepos 19–21 d. Tiesa, jaunimo komanda į jį vyks su viena sąlyga – jeigu bus finansų. 

„Besiruošdami Europos čempionatui išnaudojome visus finansus ir dabar esame minuse. Taigi su ištiesta ranka bandysime prašyti, kad mus kažkas išgirstų, įvertintų mūsų darbą, pastangas ir kažkiek padėtų, kad galėtume pasiruošti ir garbingai sudalyvauti pasaulio čempionate. Man atrodo, nei pasaulis, nei Europa nesupras, jeigu Lietuvos komanda, kuri dabar yra aštuntuke, neatvažiuotų į pasaulio čempionatą“, – apie euforiją sklaidančią realybę pasakoja trenerė. 

Konkurencija didėja

Azerbaidžano sostinėje tuo pat metu vyko ir suaugusiųjų amžiaus grupės meninės gimnastikos čempionatas, kuriame Lietuvai atstovavo trys sportininkės – Julija Ivanova, Beatričė Gerulytė ir Brigita Budginas. „Individualioje programoje dar reikia daug tobulėti, – pripažįsta rinktinės trenerė. – Čia sunkiau nei grupiniuose pratimuose, nes konkurencija milžiniška.“

Geriausiai tarp suaugusiųjų iš Lietuvos komandos pasirodė B.Budginas, kuri atlikdama pratimą su kaspinu užėmė 28 vietą, o pratimuose su kuokelėmis buvo 30-ta. „B.Budginas patempė Lietuvos komandą į viršų“, – nauja rinktinės nare džiaugiasi D.Kutkaitė.

JAV gyvenanti lietuvių kilmės Brigita prie Lietuvos komandos prisidėjo šiemet. Norą atstovauti Lietuvai pareiškė pati sportininkė. B.Budginas treniruojasi JAV, tačiau ne vieną kartą buvo atvykusi į Lietuvą, dalyvavo treniruočių stovykloje. 

„Manau, tai tik į gera. Tai yra konkurencija, kuri labai reikalinga. Ne visi tą supranta, pasipriešinimo buvo nemažai. Bet, manau, su laiku supras, kad kuo daugiau yra į ką lygiuotis, tuo geriau augti ir tobulėti mūsų vaikams“, – sako trenerė. 

Prancūziška svajonė

Šie metai – priešolimpiniai, kai įvairių sporto šakų atstovai pradeda skaičiuoti olimpinius kelialapius ir galimybes kitų metų Tokijo olimpinėse žaidynėse. Lietuvos meninės gimnastikos atstovai apie Tokiją nesvajoja. Jų viltys ir svajonės lekia į Paryžių, kuriame olimpinės žaidynės vyks dar po ketverių metų, 2024-aisiais. 

„Turime svajonę kitam olimpiniam ciklui suburti grupinių pratimų komandą, nes jau dvejus metus jaunimo čempionatuose mergaitės rodo puikius rezultatus. Tai ir buvo daroma tam, kad Lietuva pagaliau turėtų grupinių pratimų suaugusiųjų rinktinę, kuri bandytų kovoti dėl patekimo į olimpines žaidynes Paryžiuje“, – savo tikslus dėsto D.Kutkaitė.   
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas