Birutė Pakėnaitė 2019 m. gegužės 29 d. 17:00 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Baseine – neįkainojamos pamokos

„Impuls“ plaukimo treneriai norintiems išmokti plaukti padeda atsikratyti vandens baimės.

L. Kontrimavičius teigia, kad itin svarbu mokėti plaukti taisyklingai.
Sauliaus Čirbos nuotr.
L. Kontrimavičius teigia, kad itin svarbu mokėti plaukti taisyklingai.
Orams vis labiau šylant, sparčiai artėja laikas, kai paežeres, paupius ir pajūrį nuguls vandens malonumų mėgėjai. Vanduo ne tik atgaivina kaitrią dieną. Jį mėgsta ir aktyvaus laisvalaikio mėgėjai, ir besirūpinantieji kūno apimtimis. Specialistai sako, kad plaukimas yra viena saugiausių sporto šakų, mat plaukdamas nejauti savo svorio, o sąnariai nepatiria apkrovos. 
 
Tačiau ir atviruose vandens telkiniuose, ir baseinuose apstu žmonių, kurie plaukia niekada nekišdami galvos į vandenį. O toks plaukimas jau yra žalingas, mat varginamas stuburas. 

„Taip plaukia arba senyvo amžiaus žmonės, arba tie, kurie neturi supratimo, kas yra plaukimas. Taisyklingai plaukiant, galva visada yra vandenyje. Tik plaukiant nugara į vandenį panyra ne visa galva, o jos dalis“, – tvirtina „Impuls“ plaukimo akademijos baseino treneris 26 metų Lukas Kontrimavičius.

Buvęs penkiakovininkas, 2012 m. Europos jaunimo penkiakovės čempionas, 2010 m. Europos ir pasaulio jaunių mišriųjų estafečių penkiakovės čempionas, jaunimo olimpinių žaidynių mišriųjų estafečių trečiosios vietos laimėtojas, 2012 m. Lietuvos fechtavimo čempionas, 2013 m. Europos šiuolaikinės penkiakovės jaunimo mišriosios estafetės trečiosios vietos laimėtojas dabar sveikatingumo klube „Impuls“ moko plaukti.
 
„Impuls“ plaukimo akademijoje jis dirba ir su pradedančiaisiais, ir su jau pažengusiais plaukikais, o akademijos auklėtiniai raško vis daugiau apdovanojimų įvairių amžiaus grupių Lietuvos čempionatuose, kitose šalies Plaukimo federacijos rengiamose varžybose. 

„Tapome viena iš penkių geriausių plaukimo mokyklų Lietuvoje ir jau esame visaverčiai varžovai didesnėms plaukimo mokykloms“, – įsitikinęs L. Kontrimavičius. 

Akademijoje mokoma visko, kas susiję su plaukimu: susipažįstama su vandeniu ir saugiu elgesiu jame, išmokstama taisyklingai plaukti visais stiliais – nugara, laisvuoju, krūtine ir peteliške. 

„Impuls“ plaukimo akademijos baseino instruktorius pasakoja, į ką vertėtų atkreipti dėmesį, mokantis plaukti, kokių klaidų reikėtų vengti ir kaip elgtis vandenyje, jei staiga pradedama skęsti. 


Vandens baimė. Yra žmonių, turinčių nevaldomą aukščio baimę, kai priartėjus prie skardžio linksta kojos ir svaigsta galva. Yra tokių, kurie dėl nepaaiškinamų priežasčių bijo vandens. 

„Vienas mūsų akademijos tikslų – padėti atsikratyti vandens baimės, – tvirtina L. Kontrimavičius. – Susipažinimas su vandeniu daugiausia ir būdas įveikti tokią baimę.“

Anot trenerio, žmonės, nejaučiantys vandens baimės, dažniausiai greičiau progresuoja, išmoksta ne šiaip plaukti, bet plaukti gerai. Bijantieji vandens, tai daryti mokosi kur kas lėčiau.

Pradžiamokslis. Mokytis plaukti – niekada nevėlu ir net ne per anksti. Kineziterapeutai ir pediatrai mankštą vandenyje rekomenduoja net kūdikiams. Tačiau išmokyti plaukti trimetį sunkiau nei šešiametį.
„Mažesniesiems reikia didesnio dėmesio, didesnės priežiūros, tad dažniausiai jiems rekomenduojame individualias treniruotes, kai treneris dirba tik su vienu vaiku. Taip vaikas greičiau pripranta prie vandens ir sparčiau mokosi“, – akcentuoja L. Kontrimavičius. 

Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad dvimečiai ar trimečiai retai bijo vandens. Į daug ką jie dar žiūri kaip į žaidimą, todėl drąsiai lenda į baseiną ir bando plaukti, nors nemoka. „Žaidžiant su tokio amžiaus vaikais, galima jiems įdiegti plaukimo pagrindus: kaip atsigulti ant vandens, kaip panerti, kaip dirbti kojomis“, – teigia instruktorius. 

Anot jo, gera idėja atvesti į baseiną net labai mažus vaikus. Mat kuo anksčiau pradėsi mokytis, tuo greičiau pramoksi ir progresuosi. 

Vis dėlto L. Kontrimavičius tvirtina, kad geriausiai plaukimo pamokose jaučiasi 6–7 metų vaikai. Su jais dirbama grupėmis, be to, tokio amžiaus vaikai jau supranta nurodymus, ką jiems reikia atlikti, ir nori nebe žaisti, o tikslingai treniruojasi. 

Plaukimo pamokos prasideda nuo kvėpavimo pratimų, kai galva panyra į vandenį. Instruktoriai aiškina, kada įkvėpti ir kada iškvėpti, kaip apskritai taisyklingai kvėpuoti plaukiant. Vėliau mokomasi laikytis ant vandens gulint ant nugaros ir pilvo, atsipalaiduoti.

Paskui su pagalbinėmis priemonėmis mokomasi plaukiant dirbti kojomis, dar vėliau – ir rankomis, kol pagaliau išmokstama plaukti be pagalbos. 

Įgūdžiai. Plaukti, kaip ir važiuoti dviračiu, neįmanoma pamiršti. Tad išmokusieji tai daryti taisyklingai net ir po ilgos pertraukos žinos, kaip viską atlikti. Tačiau silpnesni ar pradedantys plaukikai rengtis sezonui turėtų pradėti iš anksto, nes reikia laiko įgūdžiams įtvirtinti. 

L. Kontrimavičius taisyklingu vadina tokį plaukimą, kai žmogus jaučiasi patogiai, gali plaukti ilgą nuotolį, neeikvodamas daug jėgų.

Vaikai mokytis plaukti dažniausiai pradeda nuo nugaros, nes šiuo stiliumi tai daryti lengviausia ir netenka itin sunkiai fiziškai dirbti. Po to dažniausiai pereinama prie laisvojo stiliaus pamokų, nes tai taip pat nėra itin fiziškai ar techniškai sudėtingas plaukimas. Plaukti krūtine techniškai sudėtinga, o peteliškei reikia ir itin daug fizinių jėgų. 

Tačiau kad ir kuriuo stiliumi plaukiama, galva visada panyra į vandenį. Tik plaukiant nugara, panyra dalis galvos ir galima laisvai kvėpuoti. Plaukiant laisvuoju stiliumi, kvėpuojama galvą pasukus į šoną, plaukiant krūtine arba peteliške – galvą iškėlus į viršų. Po vandeniu oras iškvepiamas, virš vandens – įkvepiamas.

„Tai – plaukimo pradžiamokslis, kurio mokome mažuosius. Bet neretam suaugusiajam irgi būna naujiena, kad reikia galvą kišti į vandenį. Dažnas sako, kad ir iškėlęs galvą greitai, ilgai ir nepavargdamas plaukia. Tačiau toks plaukimas – didelė apkrova stuburui, jis daugiau žaloja nei yra naudingas“, – tvirtina L. Kontrimavičius. 

Ir sportas, ir pramoga. Ne tik plaukimas yra sportas. Yra daugiau sporto šakų, kuriomis galima užsiimti vandenyje. Vyresni ar daugiau sveriantys žmonės sporto klubuose „Impuls“ itin vertina vandens aerobiką. 

Tokiems žmonėms sportuoti treniruoklių salėje sudėtingiau, nes didelė apkrova tenka sąnariams, o vandenyje kūno svorio nebejaučiama ir galima atlikti net sunkiausius pratimus. 

„Itin smagi vandens sporto šaka – vandensvydis, kai į dvi komandas pasidaliję plaukikai stengiasi pataikyti kamuolį į vartus. „Impuls“ plaukimo akademijos treneriai plaukimo treniruotes per šventes paįvairina ir šia sporto šaka, nes taip ne tik susipažįstama su vandensvydžiu, bet ir lavinami plaukimo įgūdžiai. 

Svarbu. Net ir geriausi plaukikai gali staiga pradėti skęsti, nes vanduo – ypač atvirame telkinyje – yra neprognozuojamas: neįmanoma atspėti, kur ir kokia srovė teka ar kur yra sūkurys. Be to, koją ar ranką netikėtai gali sutraukti mėšlungis.

L. Kontrimavičius sako, kad būtent dėl to labai svarbu būti bent jau susipažinusiam su plaukimo pagrindais.

Pradėjus skęsti, svarbiausia nepulti į paniką. Reikėtų atsipalaiduoti ir įvertinti situaciją. 

„Tai sunku, kai kas nors nutinka. Tačiau baimė vandenyje yra didžiausias priešas. Svarbu neprarasti šalto proto ir įvertinti situaciją: ar įmanoma pasiekti dugną, ar šalia yra pagalbinių priemonių, ar įmanoma prisikviesti pagalbos“, – pasakoja L. Kontrimavičius. 

Mokydamas ir suaugusiuosius, ir vaikus plaukimo specialistas jiems sako, kad lengviausias būdas vandenyje atsipalaiduoti ir išlikti stabiliems – atsigulti ant nugaros ir žiūrėti į viršų. Juolab kad tada galima laisvai kvėpuoti. Tad gebėjimas atsigulti ant nugaros, pradėjus skęsti, būtų viena veiksmingiausių gelbėjimosi priemonių.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas