Marytė Marcinkevičiūtė 2020 m. kovo 3 d. 14:55 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Šaulių taikiklyje – olimpinis kelialapis

Alytaus šaudymo iš lanko puoselėtojai Inga ir Ugnius Timinskai, nuo nulio pradėję savo darbą Dzūkijoje, jau galvoja apie olimpines žaidynes.

Timinskai užkrėtė Alytų šaudymu iš lanko.
Asmeninio albumo ir Kipro Štreimikio nuotr.
Timinskai užkrėtė Alytų šaudymu iš lanko.
   
Lietuvos šaudymo iš lanko žemėlapyje Alytus ėmė ryškėti 2012-aisiais. Tai – Ingos ir Ugniaus Timinskų šeimos iniciatyva. Juos abu suartino šaudymo iš lanko pratybos, per kurias abu susipažino: Inga į sostinę buvo atvažiavusi iš Druskininkų ir mokėsi Kooperacijos kolegijoje, o Ugnius - vilnietis. 

Abu dažnai kartu treniruodavosi, o vėliau pradėjo važinėti po įvairias varžybas,  atstovavo Lietuvos rinktinei. 

Abu po truputį vis labiau įsitraukė į šios sporto šakos sūkurį. Vilniaus lankininkų klube jie pradėjo domėtis ne tik pačiu šaudymu, bet ir treniravimu, pramoginiais renginiais, klubo veikla. 

Ingos ir Ugniaus užsimezgusi artimesnė draugystė virto judviejų vestuvėmis.  „Kai dar nebuvome sukūrę šeimos, kilo mintis įkurti savo klubą. Patiko šaudymo iš lanko veikla, norėjome ją plėsti toliau.  Platesnei žmonių auditorijai norėjosi pristatyti šaudymą iš lanko kaip puikų užsiėmimą, tinkamą absoliučiai bet kam. Norėjome ir patys likti šiame sporte, taip pat jį populiarinti kituose Lietuvos miestuose. Turėjome keletą variantų, kur potencialiai galėtų gimti naujasis klubas, vietą rinkomės pagal esamų klubų geografiją. Alytus kaip tik buvo toje Lietuvos vietoje, kur šaudymo iš lanko klubų  trūko“, - pasakoja Timinskai. 
 
Jie abu – ir nacionalinės kategorijos teisėjai. Teisėjauja įvairiose Lietuvos varžybose. Žinias stengiasi nuolat atnaujinti, nori, kad Lietuvoje rengiamos varžybos atitiktų visus tarptautinius reikalavimus.  

Dirbate treneriais, o ar dar vis ir aktyviai sportuojate?
Inga: Iki šiol abu vis dar šaudome. Esame treneriai ir norisi rodyti pavyzdį naujiems lankininkams. 
 
Aktyvaus sportavimo dėka galime geriau perteikti patirtį  pradedantiesiems ar jau didesnį meistriškumą pasiekusiems lankininkams. 

Ugnius niekada nesiekė tapti didelio meistriškumo sportininku, jam šaudymas iš lanko visada teikė didelį malonumą. 

Nuo pat pradžių jį domino techninė šaudymo iš lanko pusė – visuomet bandė išsiaiškinti, kas ir kaip veikia, kokią įtaką turi vienokie ar kitokie įrangos pokyčiai. 

Ugnius žinias kaupia ir toliau, taip pat tobulina savo šaudymą, turi įvykdęs sporto meistro normą. 

Ugnius: Inga į šaudymą iš lanko atėjo iš kitų sportų, todėl nuo pat savo šaulės karjeros pradžios buvo ambicinga, praleisdavo daugybę valandų treniruotėse ir tas triūsas atsipirko.  Ji – daugkartinė Lietuvos čempionė ir rekordininkė, vienintelė moteris Lietuvoje tarptautinės klasės sporto meistrė dviejose skirtingose lankų kategorijose. 
 
Ingos svariausias pasiekimas – per Europos čempionatą užimta 9-oji vieta.  Dirbdama trenere, Inga ir pati aktyviai treniruojasi, atstovauja Lietuvos rinktinei aukščiausio rango varžybose, turi ambicijų siekti dar svaresnių rezultatų.  

Atvykus dirbti į Alytų, šaudymą iš lanko pradėjote nuo nulio, kokie buvo pirmieji žingsniai? 
Inga ir Ugnius: Dar prieš atvykdami, buvome išsiuntinėję laiškus kelioms savivaldybėms ir išdėstę savo ketinimus, idėjas kurti šaudymo iš lanko klubą. 
 
Greitai atsiliepė Alytus. Sulaukėme net keleto skambučių iš skirtingų asmenų, kurie mus kvietė atvykti į Dzūkijos sostinę.  

Pasiūlymo neatmetėme, atvykome, pabendravome, apsižiūrėjome. Savivaldybės sporto skyrius mums parodė, kokiose vietose galėtume įsikurti ir plėtoti savo veiklą.  

Daug kas mus vadino keistuoliais, kurie iš didmiesčio panoro keltis  į Alytų, kai dauguma jaunimo iš jo bėga. Sulaukėme nemažai politikų, vietos žiniasklaidos dėmesio. 

Kuriais metais įkūrėte klubą „Žaliasis lankas“, kuriam vadovauja Inga, kokias didžiausias problemas teko spręsti?
Inga ir Ugnius: 2012 –aisiais. Pradžia buvo gana lėta, nes abiem viskas buvo nauja: pats miestas, teisiniai su klubu susiję dalykai, finansiniai aspektai, veiklos pradžia naujoje vietoje. 
 
Baze tapo Jaunimo parko pieva, kur rudenį buvo surengtos pirmosios šaudymo iš lanko pratybos.

Kartu su klubu augome, mokėmės, tobulėjome. Visada stengėmės, kad „Žaliasis lankas“ būtų prieinamas visiems, todėl ilgai ieškojome tinkamų patalpų, aikštės, kur galėtume nevaržomai plėtoti savo veiklą.  

Nemažas iššūkis buvo ir visuomenės švietimas – neįprastas užsiėmimas per vieną dieną netampa visų pripažinta ir mėgstama veikla. 

Ar galite teigti, kad Alytuje prigijo šaudymas iš lanko? 
Inga ir Ugnius: Šaudymas iš lanko Alytuje tampa vis labiau matomas ir mėgstamas.  
 
Ne tik vyksta treniruotės. Žmones skatiname aktyviai leisti laisvalaikį, organizuojame pramoginius renginius, dalyvaujame įvairiose šventėse. 

Klube dabar aktyviai treniruojasi apie 30 žmonių. Alytuje šaudymo iš lanko pratybos jau vyksta ne tik mūsų klube – tapti lankininkais daug vaikų ir jaunimo mokyklose skatina mūsų pradėta ir plėtojama programa „Lankininkai mokyklose“. 

Šiuo metu dviejose mokyklose šia veikla užsiimantis mokytojas savo grupėse turi apie 40 vaikų. 

Šiais mokslo metais prie programos turėtų prisijungti dar dvi mokyklos, o kitais metais dar trys. 

Su kiekviena nauja mokykla lankininkų skaičius ir sporto šakos  žinomumas vis didės. 

Džiaugiamės, kad šaudymo iš lanko naudą mato ir pačios mokyklos – tai sportas, kuriame nebūtina būti aukštu, greitu ar stipriu. 

Fizinis aktyvumas ir sportavimo galimybės atveriamos daugybei moksleivių, manančių, kad sportas „ne jiems“. 


Gal „Žaliasis lankas“ jau turi ir savo tradicijų?
Inga ir Ugnius: Kasmet rengiame bent keletą varžybų, į kurias kviečiame Lietuvos ir kitų šalių lankininkus. 
 
Labiausiai didžiuojamės savo tarptautinėmis varžybomis „Best Indoor“, kurias pradėjome rengti 2013–aisiais ir kasmet stengėmės jas pakelti į vis aukštesnį lygį. 

Šiuo metu varžybos jau yra įtrauktos į Tarptautinės šaudymo iš lanko federacijos kalendorių, kasmet dalyvius džiuginame ne tik aukščiausio lygio varžybų organizavimu, bet ir unikaliais specialiai šioms varžyboms pagamintais prizais.

Antrus metus finalinės varžybos transliuojamos tiesiogiai. Džiaugiamės, kad rengti šias varžybas padeda ir Alytaus miestas, esame įtraukti į  miesto renginių sąrašą. 

Vasarą treniruojatės aerodromo teritorijoje, ar už tą vietą reikia mokėti?
Inga: Vasarą treniruojamės aerodromo teritorijoje, o žiemą persikeliame į Volungės progimnazijos rūsio salę. Kadangi nė  viena erdvė nėra mūsų nuosavybė, tai už jas tenka susimokėti.  
 
Šiuo metu vienas didžiausių mūsų rūpesčių – naujų patalpų klubo veikloms ieškojimas. 

Kadangi klubas auga, daugėja narių, todėl esamoje salėje jau sunkiai telpame, o norėtume čia ir varžybas rengti.  

Kokybiškai salei reikalingas apie 500 kv. m ir tinkamai išdėstytas plotas, o tokį rasti sunku ir, be abejo, nepigu. 

Nemažu rūpesčiu išlieka ir klubo viešinimas, naujų narių pritraukimas – žmones nuolat reikia kviesti, įkalbinėti, keisti jų neaktyvios gyvensenos įpročius. 

Kaip Alytaus šaudymo iš lanko entuziastams sekasi per įvairaus amžiaus grupių čempionatus, kiek šaulių atstovauja rinktinėms?
Inga: 2019-aisiais Lietuvos rinktinėms atstovavo 6 mūsų klubo sportininkai. 
 
Praėjusiais metais įvairiose varžybose „Žaliojo lanko“ sportininkai iškovojo beveik 100 medalių, dvylika lankininkų įvairiose amžiaus grupėse tapo Lietuvos čempionais. 

Klube treniruojasi ir neįgalieji, gal tikitės išugdyti paralimpietį?
Inga ir Ugnius: Šiuo metu mūsų klube aktyviai treniruojasi du neįgalūs sportininkai: Linas Vengelis 2019-aisiais debiutavo tarptautinėse neįgaliųjų varžybose, o Rolandas Baranauskas jau startavo keliose aukščiausio rango neįgaliųjų varžybose. 
 
Abu sportininkai šiais metais dar bandys suspėti iškovoti kelialapį į Tokiją. Paskutinysis atrankos turnyras vyks birželio mėnesį Čekijoje. 

Dabar Linas ir Rolandas aktyviai treniruojasi, rengiasi pavasario startams. Tikimės, kad jų rezultatai iki varžybų Čekijoje stabilizuosis, ir mūsų auklėtiniai sieks tapti pirmaisiais paralimpiečiais lankininkais. 

Gal svajojate ir apie Tokijo olimpietį?
Ugnius: Olimpinėse žaidynėse šaudoma tik olimpiniais lankais iš 70 metrų atstumo. Apie olimpiečius, be abejo, svajojame. Klube turime perspektyvaus jaunimo, kuris, galbūt, ne į Tokiją, bet į Paryžių tikrai turi galimybių patekti. 
 
Tačiau vis dar galvojame ir apie Tokiją, rankų nenuleidžiame. Šiemet Europoje vyks du olimpinės atrankos turnyrai, kuriuose dėl kelialapio į Tokiją pasirengęs kovoti ne tik mūsų klubo jaunimas. Aktyviai varžyboms rengiasi ir Inga. 

Ko gero, esate vienintelė šaudymo iš lanko šeima Lietuvoje? 
Inga ir Ugnius: Šaudymas iš lanko - toks sportas, kuriame sau vietą gali rasti visi, todėl tikrai nesame vienintelė lankininkų šeima. Lietuvoje yra dar net ne vienas lankininkų klubas, kuriam vadovauja šeimos.  Klube turime daugybę bendrų veiklų, kurias plėtojame kartu. Tačiau yra ir dalykų, kurie labiau limpa vienam ar kitam, todėl natūraliai atsiranda šioks toks darbų pasiskirstymas.

Kokie Alytaus lankininkams buvo 2019-ieji ir ko tikitės iš šių metų? 
Ugnius: 2019–ieji mums buvo tikrai įspūdingi – net 6 klubo lankininkai atstovavo Lietuvai pasaulio čempionatuose, Europos taurės varžybose. 
 
Iškovojome beveik 100 medalių skirtingose varžybose, pagerinome rekordų,  12 lankininkų tapo Lietuvos čempionais, Ingai teko garbė Lietuvai atstovauti Europos žaidynėse. 

2020–aisiais daug dėmesio skirsime programos „Lankininkai mokyklose“ plėtrai, taip pat naujos lankininkų bazės paieškai. 

Be abejo, ir toliau sieksime svarių rezultatų. Didžiausias troškimas - iškovoti olimpinį ar paralimpinį Tokijo kelialapį. 

Ar galite teigti, kad jau esate dzūkai?
Inga ir Ugnius: Mėgaujamės gyvenimu Dzūkijoje – čia ir žmonės šilti,  gamta graži. Vertiname miško gėrybes, nors vasarą ir nedaug laiko turime jomis pasimėgauti. Nors dzūkuoti dar neišmokome, tačiau galime teigti, jog po truputį tampame dzūkais.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas