Marytė Marcinkevičiūtė 2011 m. birželio 21 d. 11:06 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

L. Baikauskaitė: „Man Lietuva – kaip mama“

Lietuvoje viešėjo 1988-ųjų Seulo olimpinių žaidynių vicečempionė bėgikė Laimutė Baikauskaitė, jau 15 metų gyvenanti JAV ir turinti savo grožio saloną

Laimutė Baikauskaitė Lietuvoje.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
Laimutė Baikauskaitė Lietuvoje.
   

„Pradingo kaip į vandenį“, – taip apie L. Baikauskaitę iki šiol kalbėjo lengvaatlečiai. Niekas jos nematė 15 metų. Garsioji 1 500 m distancijos bėgikė iki šiol per metus paprastai dukart atvykdavo į gimtąją Šilutę aplankyti savo mamos ir brolio, bet niekur nesirodydavo.

Neužsukdavo ji pasižiūrėti Lietuvos lengvosios atletikos čempionato, nesusitikdavo su savo treniruočių draugėmis ir varžovėmis, nesilankydavo Lengvosios atletikos federacijoje. Tačiau šiemetis L. Baikauskaitės atvykimas į gimtinę buvo išskirtinis. Gavusi savo kraštiečių kvietimą dalyvauti Šilutės 500 metų jubiliejaus iškilmėse, ji šiemet į Lietuvą atvyko antrą kartą.

Šventėje dalyvavę Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) vadovai Artūras Poviliūnas ir Vytautas Zubernis šauniąją mūsų bėgikę pakvietė apsilankyti savo būstinėje Vilniuje. Susitikimas įvyko birželio 10 d. Būtent tą dieną L. Baikauskaitė minėjo savo 55-ąjį gimtadienį. Ji buvo apdovanota LTOK Olimpine žvaigžde ir olimpiniais sportiniais marškinėliais.

„Kiek penketukų! Šilutei – 500 metų, man – 55-eri“, – sakė Seulo olimpinė vicečempionė. Pirmą sykį apsilankiusi LTOK būstinėje Olimpiečių gatvėje Laimutė sužinojo, kaip įsikūrė Olimpinis komitetas, kokį didelį dėmesį jis skiria Lietuvos olimpiečiams.

Bėgikė apžiūrėjo LTOK trofėjus, „gidu“ pabuvo pats LTOK prezidentas A. Poviliūnas. Olimpinio komiteto vadovai ilgokai bendravo su L. Baikauskaite, domėjosi jos dabartiniu gyvenimu, pakvietė ją su broliu Petru papietauti ir dažniau užsukti į olimpiečių būstinę.

Pagaliau po 15 metų pertraukos L. Baikauskaitė pravėrė ir Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) duris. Susitiko su LLAF prezidentu Eimantu Skrabuliu, generaline sekretore Nijole Medvedeva bei federacijos darbuotojais. Šiemet LLAF mini 90 metų jubiliejų. Seulo olimpinių žaidynių vicečempionė gavo kvietimą apsilankyti ir šiose iškilmėse.
 

Jaudinantis buvo Čikagoje gyvenančios sportininkės susitikimas su savo treneriu vilniečiu Algimantu Vilku, kurio ji nebuvo mačiusi nuo pat išvykimo iš Lietuvos. L. Baikauskaitė pasidžiaugė, kad treneris sveikas, gyvas, daug laiko praleidžia Vingio parke, kur treniruoja savo anūkus ir nori, kad jie paūgėję taptų gerais bėgikais.

Tikriausiai laikas Lietuvoje prabėgo labai greitai?
– paklausiau L. Baikauskaitės, su kuria teko bendrauti visą dieną.
Ne tas žodis. Visas mėnuo prabėgo lyg viena diena. Tai man buvo pati nuostabiausia viešnagė gimtinėje. Gyvenu Amerikoje, bet niekada amerikiete nesijaučiau ir nesijausiu. Mano šaknys Lietuvoje, savo gimtą kraštą dievinu, jis visada mano mintyse.

Nuostabią Šilutės jubiliejaus šventę suorganizavo šio projekto autorius, laidų prodiuseris ir poetas Marijus Budraitis. Šilutėje kuriama olimpiečių pėdų alėja, kurioje savo pėdos atspauda palikau ir aš. Gimtinėje šiemet viešėjau kovo mėnesį, aplankiau ne tik mamytę, bet ir leidausi nuo kalnų Italijos Alpėse.

Jubiliejinės Šilutės šventės organizatorius prisišaukė ir mane. Atvykau viena savaite anksčiau. Maniau aplankyti Druskininkus – mano mylimiausią, pačiais gražiausiais sentimentais apipintą vietą. Šiame kurorte buvo surengta daug treniruočių stovyklų: bėgiodavau nuostabiuose pušynuose, man visada malonu dar kartą į juos sugrįžti.

Tačiau šįkart į Druskininkus neteko užsukti. Antrasis mano atvykimas sutapo su Mėnulio faze, kai buvo pats agurkų sodinimo metas, todėl pasiraitojusi rankoves kapsčiausi nedidelėje mamos lysvelėje, sodinau agurkus, gėles. Mano mamytei jau 87-eri, o jai norisi turėti savo daržovių, gėlyčių, todėl su malonumu darbavausi. Kiek vėliau gavau šaunų draugišką šaržą – ant pjedestalo parklupusi Baikauskaitė laisto agurkus.

Viešėjau Fridriko Bajoraičio viešojoje bibliotekoje. Jos vadovė Dalia Užpelkienė sukvietė apie 100 garsių kraštiečių, apie juos buvo parengta 50 stendų. Lankiausi savo Šilutės 1-ojoje gimnazijoje ir mokiniams sakiau, kad jie nebijotų svajoti, nes svajonės anksčiau ar vėliau pildosi. Nereikia bijoti klysti. Vilkas baisus tol, kol į mišką nenueini. O nueini į mišką – vilko ten nėra. Viešnagės dienomis buvau viskuo maloniai nustebinta, tai buvo labai gražus laikas.

Kaip 1995 m. pabaigoje šovė mintis išvažiuoti gyventi į Ameriką?
Ateina labai sunkus laikotarpis, kai atletui tenka atsisveikinti su didžiuoju sportu ir susirasti vietą gyvenime. Man visada ausyse skamba kinų posakis, kad norėdamas savo priešui palinkėti ko nors bloga, – palinkėk jam gyventi permainų metais. Visa tai man teko išgyventi.

Gal mano silpnybė, o gal likimo pirštas pastūmėjo nuvykti pas draugus į Ameriką. 1996 m. Atlantoje vyko olimpinės žaidynės ir jie mane pakvietė pasižiūrėti kovų. Išvažiavau truputį anksčiau – mokėdama anglų kalbą ir nenorėdama draugams sėdėti ant sprando, maniau susirasti kokio nors darbelio amerikiečių šeimoje, užsidirbti pinigėlių, nes troškau pakeliauti ir nusipirkti mašiną.

Tuo pačiu norėjau patobulinti savo anglų kalbos įgūdžius. Pusantrų metų dirbti įvairius slaugos darbus nebuvo lengva. Tačiau man sekėsi, nes dirbau labai gerose šeimose, su jomis dar ir dabar palaikau ryšius.
 

Jau rengiausi vykti į namus, nes Amerikoje niekada nesvarsčiau gyventi. Tačiau savo nuostabai laimėjau žaliąją kortą, kurią buvau užregistravusi mamos vardu Lietuvoje. Tada ir prasidėjo mano odisėja. Apie žaliąją kortą anksčiau nieko nežinojau, o sužinojau tik Amerikoje. Visi jos trokšta, moka didžiulius pinigus, o man tas stebuklas iš dangaus nukrito. Susitvarkiau visus dokumentus, viskas buvo legalu.

Pradėjau dirbti viename prestižiniame kūno priežiūrą propagavusiame grožio salone. 2001 m. Čikagoje įsteigiau savo grožio saloną-studiją, kuri tapo mano verslu. Turime penkis kambariukus, dirba penki žmonės. Viskas susieta su kūnu – atliekame visas veido procedūras, ypač populiari yra vadinamoji europietiška veido procedūra. Salonas išskirtinis, nes viską atliekame europietiškais metodais. Čikagoje jis žinomas ir populiarus.

Ar Amerikoje palaikai ryšius su ten gyvenančiais mūsų sportininkais?
Taip, bendrauju su šuolininku į aukštį Rolandu Verkiu, ėjiku Rimu Šimkevičiumi, bėgike Rasa Viršilovaite. Čikagoje – didžiausia Amerikos lietuvių bendruomenė. Čia kasdien galima sutikti lietuvių. Amerika – paprasta šalis, tik žmonės labai drąsūs, nebijo sakyti teisybės į akis.

Per Seulo olimpines žaidynes pelnei sidabro medalį 1 500 m distancijoje. Kokie liko prisiminimai iš žaidynių?
Jos man nesuteikė daug džiaugsmo. Buvo ypač daug įtampos, didelė atsakomybė, nepajutau tos olimpinės dvasios. Iš vakaro pas mus į kambarį atėjo SSRS vidutiniųjų nuotolių rinktinės treneris ir pasakė, kad netrukdyčiau Tatjanai Samoilenko bėgti. Dar ir šiandien girdžiu jos žodžius, kad pasitraukčiau iš distancijos.

Bėgau ir nežinojau, ką daryti tame takelyje, kad tik rusei netrukdyčiau laimėti medalio. Tačiau pagalvojau: o aš kas tokia? Treniravausi 20 metų, tikrai nemažiau nei Samoilenko ir to medalio taip pat noriu. Finišavau antra, tačiau įsivėlė klaida ir per nugalėtojų apdovanojimą man buvo įteiktas bronzos medalis.

Maniau, kad nulipusios nuo pjedestalo su ruse apsikeisime medaliais. Tačiau ji to nepanoro. Medalį susigrąžinti nebuvo taip lengva, daug padėjo tuometis Lietuvos sporto komiteto pirmininkas Zigmantas Motiekaitis, stebėjęs Seulo olimpines žaidynes. Dabar savo medalį laikau saugioje vietoje – banke, kad niekas nepavogtų. Jis man – tarsi kūdikis.

Su didelėmis viltimis laukiau Barselonos olimpinių žaidynių, kuriose būčiau atstovavusi laisvai Lietuvai. Tačiau mano svajonei nebuvo lemta išsipildyti. Iki olimpinių žaidynių likus porai savaičių, per pratybas patyriau stuburo traumą ir buvau priversta visam laikui palikti bėgimo takelį.

Ką Amerikoje veiki laisvalaikiu?
Jau šeštus metus važiuoju į kalnus slidinėti, pradėjau domėti snieglenčių sportu. Minu dviračio pedalus, ristele pabėgioju. Ką jau ką, bet Amerika moka propaguoti jaunystės kultą. Amerikiečiai nepaiso metų, jie įvairiais būdais propaguoja judėjimą. Tai – gyvenimo būdas.
 

Ar norėtum grįžti į Lietuvą gyventi?
Žinoma. Man Lietuva kaip mama. Kai manęs amerikiečiai klausia, ar man patinka Amerikoje, atsakau: patinka, tačiau Amerika yra gera pamotė, nes manęs nemyli, o tik suteikia galimybių tobulėti.

Kai manęs amerikiečiai klausia, ar man patinka Amerikoje, atsakau: patinka, tačiau Amerika yra gera pamotė, nes manęs nemyli, o tik suteikia galimybių tobulėti.


 



Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas